Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 4d. 19:05

I.Jablonskė: „Tapusi mama atradau daug talentų. To neišmokau koordinuodama milijoninių biudžetų projektus“

Lektorė Inga Jablonskė
Kristinos Jasudaitės nuotr. / Lektorė Inga Jablonskė

„Laimingos šeimos receptas tikrai egzistuoja, bet jis nėra universalus. Reikia atrasti savąjį, tik tuomet jis nenuves į nusivylimą“, – iš patirties sako mokymų centro „SoulACTION“ lektorė, įkvėpimo dirbtuvių autorė Inga Jablonskė, konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ iniciatorė.

– Tapus mama gyvenimas apsisuka 180 laipsnių kampu ar pokyčiai būna ne itin pastebimi?

– Pokyčiai būna itin ryškūs, nes tapusi mama turi išmokti dar labiau planuoti laiką ir aiškiai susidėlioti savo prioritetus. Gimus sūnui iš gyvenimo išmečiau visą nereikalingą balastą – beprasmį laiko leidimą. Tiek aš, tiek mano mylimasis, pasilikome tik tai, kas tikrai vertinga ir prasminga.

– Ar nebuvo minčių atsisakyti darbų, papildomų veiklų ir atsiduoti tik motinystei?

– Manau, kad visos esame labai skirtingos, ir tikrai nerastumėme mamos, kuri panaši į kitą mamą. Tikiu, kad yra tokių moterų, kurios nori visą save ir visą savo laiką skirti vien motinystei, ir tai yra tikrai nuostabu. Bet visada verta savęs perklausti: ar tikrai norisi gyventi būtent tokį gyvenimą?

Aš jaučiau, kad turiu tiek daug energijos ir meilės žmonėms, aplinkai, kad negalėčiau nedaryti to, ką darau šiandien, nes tai keičia ne tik mano, bet ir kitų gyvenimus. Žinoma, galiu sau tai leisti, nes turiu mylimąjį, gyvenimo partnerį, kuris labai prisideda prie vaikelio auginimo. Mudu visada pasidaliname sąmoningos tėvystės laiką.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Inga Jablonskė su mylimuoju
Luko Balandžio / 15min nuotr./Inga Jablonskė su mylimuoju

Gyvenime svarbiausia yra kokybė, o ne kiekybė. Kokybiškas buvimas su vaiku, net jei tai būtų tik kelios valandos, yra kur kas geresnis, nei visa diena drauge, tuo pat metu užsiimant buities darbais, įlindus į kompiuterio ekraną ar sukant galvą, kaip bent minutei pabėgti ir pabūti su savimi.

Šiais laikais tai turi netgi atskirą terminą – išsiblaškiusi tėvystė, kai vaikui skiriama tikrai daug laiko, bet tuo metu kur kas labiau užsiimama pašaliniais dalykais.

– Ar dažnai tenka girdėti, kad motinystė ir tėvystė – ne profesija?

– Manau, šis stereotipas pirmiausiai kyla iš mūsų pačių – mamų ir tėčių. Ypač iš mamų, kurios pačios save nuvertina. Jos neįžvelgia, kiek daug įgūdžių padovanoja motinystė, kurie vėliau gali būti pritaikyti bet kokioje veikloje.

Tapusi mama savyje atradau itin daug talentų ir gebėjimų, kurie tapo didžiausiu mano turtu. To neišmokau nei būdama verslininke, nei vadove ar koordinuodama milijoninių biudžetų projektus.

K.Jasudaitės nuotr./Inga Jablonskė
K.Jasudaitės nuotr./Inga Jablonskė

– Kuo tapimas mama jus pakeitė kaip žmogų?

– Tik tapusi mama, labai aiškiai suvokiau, kokia turiu būti dėkinga savo mamai už jos rūpestį ir meilę. Juk mes labai dažnai, kai žiūrime į savo mamas, tėčius, turime jiems priekaištų, kurie nebūtinai matomi, bet tvyro mūsų pasąmonėje.

Ir tik tapusi mama, pajutau begalinį dėkingumą savo mamai – už jos kiekvieną pastangą, kantrybę, besąlygišką meilę. Dabar tik suvokiu – mamos darbas yra šventas. Jis neturi valandų limito, jam nebaisios bet kokias duobės. Mama tiesiog įdeda visa širdį ir atgal neprašo nieko. Tik meldžiasi, kad vaikutis augtų ir klestėtų. Tai – gražiausias reiškinys žemėje.

Taigi tapimas mama man padėjo tapti atviresne, įleido dar daugiau meilės į mano širdį ir suteikė jėgos peržvelgti visas gyvenimo situacijas, paliekant tik tas, kurios man prasmingos ir kuriančios ne tik mano gerovę, bet ir iniciatyvas, galinčias pakeisti daugelio žmonių gyvenimą. Tikiu, kad viena tokių ir yra konferencija „Sveika ir laiminga mama“, kuri jau peržengė renginio sampratą ir yra kaip socialinis reiškinys, įvykis.

– Mamos jau sąmoningiau žiūri į tai, kad reikia rūpintis ne tik vaikais, bet ir savimi. Ar šiuo klausimu vis dar trūksta edukacijos?

– Šiuolaikinės mamos yra labai smalsios. Jos ieško naujų žinių, atsakymų, nes mato, kad gyvenimas yra labai įvairialypis ir jame galima suderinti labai skirtingus dalykus. Juk tam, kad vaikams perduotum kažką vertingo, turi būti save realizavusi asmenybė.

Dažniausiai tai, kas tinka visiems, netinka niekam.

– Kas yra sąmoninga motinystė ir tėvystė?

– Tai individualių atsakymų, kurie tinka būtent tau ir tavo šeimai, ieškojimas. Pamenu, kai tapau mama, labai daug kas stengėsi man kažką patarti, pamokyti, bet aš labai aiškiai suvokiau, kad mano vaikas yra individualus, išskirtinis.

Pradėjau ieškoti ne universalių, o būtent mūsų šeimai tinkančių atsakymų. Tas domėjimasis išmokė, kaip atskirti tikrai man ir mano šeimai aktualią informaciją nuo tos, kuri tiktų kiekvienam. Nes dažniausiai tai, kas tinka visiems, netinka niekam.

– Neretai tėvais tapusios poros nejučia persistengia siekdamos tobulumo. Tuo kartais save įvaro į baimės ir nerimo kampą. Kaip to išvengti?

– Viena vertingiausių gyvenimo pamokų – išmokti būti sau autoritetu. Nereikia dairytis per namų tvorą ir apsikrauti mintimis, kas ir ką apie jus pagalvos. Tai labai aktualu ne tik auginant vaikus, bet ir visose kitose gyvenimo situacijose. Išmokime būti dabarties akimirkoje. Jei vaikelis vos gimė, tikrai neverta galvoti apie tai, kaip jam paaugus jums reikės grįžti į darbą arba kas bus po mėnesio, kai didžiausi stebuklai jau vyksta čia ir dabar.

– Kodėl dažna mama yra pavargusi ir išgyvena stresą?

– Kiekvienos mamos atvejis yra visiškai individualus, bet manau viena iš priežasčių gali būti nemokėjimas paprašyti pagalbos. Pati esu iš tų, kurios pačios viską gali. Tačiau, kai vaikelis visiškai mažytis, kai kartais budrumo valandos neturi ribų, be galo svarbu yra išmokti prašyti pagalbos. Tam, kad pailsėjus nors šiek tiek, kad ir valandą ar kelias, visiškai jau kitos būsenos galėtume grįžti būti su tais, kuriuos mylime. Svarbu išmokti į laiką tik sau žiūrėti ne kaip į „pavogtą“ laiką, o į būtinybę. Kaip į sąlygą – išlikti meilėje ir troškime dalintis.

Kristinos Jasudaitės nuotr./Inga Jablonskė
Kristinos Jasudaitės nuotr./Inga Jablonskė

– Konferencijoje „Sveika ir laiminga mama 2019“ skaitysite pranešimą „7 supertalentai, kuriuos mamos užmiršta“. Kuris supertalentas jums pačiai tapo didžiausiu atradimu?

– Šį talentą atradau jau labai seniai, dar pradėjusi mokytis „SoulACTION“ mokymų centre, o laikui bėgant vis labiau ir labiau jį ugdžiau. Tai yra empatija. Be jos nei viena mama negalėtų suprasti ir pajausti savo mažylio, kuris tiek daug mums pasako net tada, kai dar negali ištarti nei vieno žodžio. Mamos šį talentą yra išvysčiusios šviesmečiais ir geba jį pritaikyti visose gyvenimo situacijose.


„Sveika ir laiminga mama“ – vienintelė konferencija Baltijos šalyse, skirta ir mamoms, ir tėčiams. Jų sveikatai, vidiniam pasauliui, iššūkiams ir laimei. Konferencija vyks balandžio 28 d. „CONFER by Siemens Arena“ (Ozo g. 14, Vilnius).

Visi pranešėjai ir temos – mamosdiena.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

00:28
05:52
17:54

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką