Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karjeros konsultantė S.Bareikė: po motinystės atostogų į darbo rinką moteris grįžta kitokia

Grįžti į darbo rinką po motinystės atostogų nėra tas pats, kaip keisti darbą esant darbo rinkoje, teigia „Natūralios motinystės“ karjeros konsultantė, žmogiškųjų išteklių ekspertė bei mama Simona Bareikė. Pasak jos, moteris būna pasikeitusi tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai, todėl norint, kad šis grįžimas būtų sklandus, būtina atkreipti dėmesį į keletą dalykų.
Dirbanti mama
Dirbanti mama / Vida Press nuotr.

Kaip susidėlioti, ko norite

„Pavyzdžiui, vasarą su vaikučiu smėlio dėžėje labai mėgdavau gerti kavą. Grįžus į darbą, gryną orą ir smėlį pakeis kondicionuotas oras. Tai nebūtinai blogai, bet iš fiziologinės pusės tai didelis pokytis. Kalbant apie psichologinius iššūkius, gali prasidėti draskymasis tarp poreikių – norisi greičiau grįžti į darbą, bet jaučiamas kaltės jausmas, kad reikia mažylį atiduoti į darželį. Arba po darbo norisi pasėdėti kavinėje su kolegomis, bet tuo pačiu norisi grįžti į šeimą pas vaiką ir vyrą. Taigi reikia žinoti, kad laukia didžiuliai pokyčiai, ir iš karto savęs nespausti“, – kalbėjo „Natūralios motinystės“ karjeros konsultantė S.Bareikė Švietimo pažangos centro surengtoje praktinėje socialinėje konferencijoje „Daugiau balanso šeimoje“.

Nuo ko pradėti, ruošiantis grįžti į darbo rinką? Karjeros ekspertė siūlo pradėti nuo meilės sau, priimant save tokią, kokia esate šiame etape, nes spaudimo aplink ir taip jaučiame daug.

Prieš tai būtina sau labai aiškiai susidėlioti prioritetus, įsivardinti, ko norite iš darbo.

„Svarbu prisiminti, ko esate verta, nes tikėtina, kad motinystės laikotarpiu daug savęs atidavėte vaikučiui, o ankstesnę savo patirtį nustūmėte į šoną. Prisiminkite, kokie jūsų sugebėjimai, įgūdžiai, už ką buvote vertinama ir pan. Meskite iš galvos mitą, kad mamos nenoriai grįžta į darbo rinką, yra tingesnės, mažiau motyvuotos. Netiesa, yra atvirkščiai, nes jos išsiilgusios veiklos. Todėl pasitikėkite savimi“, – ragino lektorė.

Tačiau prieš tai būtina sau labai aiškiai susidėlioti prioritetus, įsivardinti, ko norite iš darbo. Pavyzdžiui, galbūt jūs norite dirbti ne visą darbo dieną arba ne visą darbo savaitę. Galbūt nepilnu etatu norėsite dirbti tik iš pradžių, kol įsivažiuosite, o gal kaip tik norite įšokti su visa energija ir susigrąžinti ritmą, kurį turėjote iki motinystės. Nebijokite svajoti, kalbėti apie tai. Svarbiausia, kad tą svajonių planą susirašytumėte punktais, kuriuos būtų galima pradėti įgyvendinti.

Deimantės Rudžinskaitės nuotr./Simona Bareikė
Deimantės Rudžinskaitės nuotr./Simona Bareikė

Kai grįžtama į tą pačią darbo vietą

Galvojant apie grįžimą į darbo rinką galimi keli scenarijai. Vienas iš jų – grįžimas į tą pačią darbo poziciją.

„Šiuo atveju laukia keletas namų darbų. Pirmiausia būtina susirasti darželį, į kurį reikėtų pradėti vesti vaiką likus keliems mėnesiams iki grįžimo. Antra, reikia turėti planą B – jei vaikas susirgs, kas galėtų jį prižiūrėti, jeigu turite komandiruotę ar svarbų susitikimą. Tokio klausimo galite sulaukti ir iš darbdavio – kaip planuosite tokias situacijas. Jei turėsite sau atsakymą, lengvai atsakysite ir darbdaviui.

Kitas aspektas – šeimos reikalų pasidalinimas. Kol buvote motinystės atostogose, daugelis buities darbų natūraliai atitekdavo jums. Tačiau, pradėjusios dirbti, tiek laiko jūs nebeturėsite, todėl susitarkite su šeimos nariais, kaip tuos visus darbus pasidalinsite. Pavyzdžiui, kuris iš tėvų ir kurią dieną veš vaiką į darželį, kas tvarkys namus ir pan. Tai svarbu ir tam, kad vakare liktų valanda ar pusvalandis jums pačioms – atsikvėpimui. Taip pat būtina pokyčiams paruošti ir vaiką: kiek įmanoma, pasikalbėti su juo, paaiškinti, ar visada galėsite atsiliepti telefonu, kada grįšite vakare ir kada turėsite kokybišką laiką su juo“, – aiškino S.Bareikė.

Lektorė patarė pagalvoti net apie tokius dalykus, kur pusryčiausite, – namie, mašinoje ar darbe. Kad jums nereikėtų įlėkti į savo kabinetą vėluojant ir atsiprašinėjant, turite paskaičiuoti ir pasibandyti, kiek laiko jums reikia ryte susiruošti.

„Rekomenduoju parodyti aktyvumą ir priminti apie save žmogiškųjų išteklių specialistui iš anksto – susiderinkite dieną. Geriau, kad tai būtų ketvirtadienis arba penktadienis, nes pradėti darbą iš karto nuo pirmadienio gali būti sunku tiek psichologiškai, tiek fiziškai.

Taip pat rekomenduoju susitarti dėl dviejų susitikimų su vadovu. Geriausia, kad vienas įvyktų dar iki jūsų grįžimo, o kitas – pirmąją jūsų darbo dieną. Pasikalbėkite apie tai, ką norėsite veikti, kokios jūsų atsakomybės, koks darbo grafikas, kaip norėsite augti profesinėje srityje. Galite paprašyti medžiagos, kurią norite prisiminti, kad atgamintumėte žinias.

Lygiai taip pat būtina pasikalbėti su kolegomis. Turite jiems aiškiai iškomunikuoti savo galimybes, pavyzdžiui, jeigu jums reikia išeiti be dešimt penkios, kad paimtumėte vaiką iš darželio, kolegos turi tai žinoti. Tuomet su reikalais jie kreipsis iki šio laiko. Ir nepamirškite – labai svarbu šioje rutinoje nepamesti savęs ir keletą kartų per savaitę turėti kokį nors malonų laiką – pasivaikščioti, išgerti kavos su drauge ir pan. Tai labai svarbu. Po poros mėnesių, kai norėsite šiek tiek perdėlioti rutiną, vėlgi būtinai užsitikrinkite šį laiką sau“, – patarė karjeros ekspertė.

Kaip ieškoti naujo darbo

Antras grįžimo į darbo rinką scenarijus – naujo darbo paieška, kai į tą pačią poziciją grįžti nebesinori arba jos neliko. Šiuo atveju vėlgi būtina susitarti su šeimos nariais, kokiomis dienomis galėsite eiti į pokalbius, kad tuomet, kai jums skambins, iš karto galėtumėte pasakyti laiką.

S.Bareikė pabrėžia, kad ruošiantis pokalbiui svarbu ne tik pasidomėti organizacija, ne tik įsivardinti savo stiprybes, nuveiktus darbus, pasiekimus, bet ir žinoti, ką atsakysite, jei darbdavys paklaus apie vaikus. Jeigu jūs būsite pagalvojusios apie planą A ir planą B, darbdavys matys, kad esate pasiruošusios ir motyvuotos. Ir trys vaikai tikrai nebus kliūtis jus priimti į darbą. O jeigu dar darbo pokalbio metu darbdavys vaikus įvadina kaip kiūtį, geriau į tokį darbą net neiti, nes tikrai bus problemų.

„Pirmiausia sau atsakykite į visus rūpimus klausimus, nes jūs pačios turite gerai jaustis naujoje rutinoje. Susidėliokite prioritetus – kiek laiko noriu skirti darbui, kiek laiko – vaikui, kiek laiko vaiku gali pasirūpinti tėtis ar seneliai“, – teigė lektorė.

Pagaliau trečias scenarijus, kuris, kaip prisipažino pati moteris, jai arčiausiai širdies, nes ir jos pačios nauja veikla gimė motinystėje, yra visiškai nauja pradžia. Tai gali būti profesijos keitimas, savas verslas ir pan.

„Mano manymu, mamos yra šiuo atžvilgiu apdovanotos, nes turi galimybę sustoti, išsivalyti ankstesnę praeitį ir atsitraukusios pagalvoti, ko aš iš tiesų noriu. Galimybių yra daug. Yra daug grupių, kanalų, specialistų, kurie gali padėti išgryninti šią naują pradžią, pasidėlioti vertybes, poreikius, nuimti baimę. Todėl siūlau nebijoti išnaudoti ir šios galimybės. Nebijoti imti gyvenimo į savo rankas“, – ragino S.Bareikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius