Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kūdikių ir vaikų miego konsultantė Giedrė Veličkienė: „Išmokę vaikus miegoti, padėsime jiems augti“

Giedrė Veličkienė
Remigijaus Veličkos nuotr. / Giedrė Veličkienė
Šaltinis: 15min
1
A A

Daugiau kaip prieš 5 metus Giedrė Veličkienė įkūrė Sąmoningų mamų bendruomenę, kuri šiuo metu vienija kelis tūkstančius mamų Lietuvoje ir užsienyje. 26-erių moteris teigia, jog impulsas burti mamas kilo susilaukus sūnaus Arvydo – mažylis ją įkvėpė aktyviai pasidomėti kūdikių ir vaikų miego higiena.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Mums kalbantis pagalvoju, jog Giedrė šiek tiek primena klasikinę auklę „Merę Popins“, tik vienoje jos rankoje eterinio aliejaus buteliukas, o kitoje – mažas knygų prigrūstas lagaminėlis. Per penkerius metus ši „Merė Popins“ apkeliavo Lietuvą kelis kartus. Jos sukurti aromaterapiniai mišiniai keliauja net į tolimiausius pasaulio kampelius – ten, kur gyvena sąmoningos lietuvės mamos.

„Ačiū už tai, kad mūsų vaikas miega“

Giedrės įkurta Sąmoningų mamų bendruomenė išlieka fenomenaliu reiškiniu, gimusiu socialiniame tinkle ir gyvuojančiu ne vienerius metus. „Iš pradžių savame rate dalijausi informacija ir dariau tą gana mėgėjiškai, bet mačiau didelį susidomėjimą, ypač daug klausimų kildavo dėl vaikų miego. Tai buvo ir yra visų laikų didžiausia problema, rūpinti jaunoms mamoms ir tėčiams. Tad studijavau, mokiausi, kad galėčiau teikti kvalifikuotą pagalbą“, – pasakoja Giedrė.

Vienos moters dukra užmigdavo tik liesdama jos plaukus, jeigu vaiką migdydavo tėtis, jis dėdavosi... peruką.

Iš pradžių ją stebindavo keistos kai kuriose šeimose susiformavusios vaikų miego taisyklės. Pašnekovė pasakoja negalinti pamiršti vienos moters, kurios dukra užmigdavo tik liesdama jos plaukus, jeigu vaiką migdydavo tėtis, jis dėdavosi... peruką. „Aišku, tai nedažni atvejai, dažniausiai tėvai mini vaiko nenorą eiti miegoti, ilgas derybas, verksmus ir barnius prieš miegą, kelias valandas trunkantį migdymą, dažnus prabudimus naktį. Visa tai akivaizdžiai atsispindėdavo į susitikimus susirinkusių mamų ir tėčių veiduose – pavargę, išbalę, nuolat neišsimiegoję, nusivylę ir irzlūs“, – sako pašnekovė.

Remigijaus Veličkos nuotr./Giedrė Veličkienė su sūneliu Arvydu
Remigijaus Veličkos nuotr./Giedrė Veličkienė su sūneliu Arvydu

Per metus ji pabendrauja su 500–600 šeimų: tą ji daro ir individualiose konsultacijose, ir paskaitose, ir žmonėms lankantis aromaterapinėje parduotuvėje. Giedrė sako, neretai sulaukianti net ir tokių žinučių kaip: „Ačiū, jūs išgelbėjote mūsų gyvenimą susilaukus vaiko“, nors net neįsivaizduoja, kas tie parašę žmonės.

Sąmoningų mamų aromaterapija

„Dešimt metų gyvenu su aromaterapija. Naudoju ją savo, savo šeimos sveikatos gerinimui, ligų profilaktikai. Važinėju po miestus, miestelius, kaimus, šviečiu žmones, kaip naudoti eterinius aliejus, kas tai yra. Alytuje vyko paskaita mamoms ir aš jų klausiu: „Kokius apsisaugojimo nuo peršalimo būdus naudojate vaikams?“ Ir jos man vardija visus tuos būdus, kuriuos aš aprašiau internete! Man buvo toks „balzamas“ sielai – reiškia ta žinutė pasiekė tikslą, nors ten buvo žmonės, kurių aš niekada nemačiau. Dabar beveik kiekviena mama žino, kas yra „Slogos ir kosulio baubukas“, kiekviena moka ką nors pasigaminti ir daug mamų naudoja mano minimas priemones“, – šypsosi Giedrė.

Pernai moteris žengė naują žingsnį – pasirašė sutartį su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vaistine. Pagal Giedrės receptus ten gaminami aromaterapiniai produktai, žinomi daugeliui jaunų mamų. „Pati gaminti negaliu, nes reikia turėti gamybines patalpas, itin moderniai įrengtą laboratoriją. Tai reikalauja didelių investicijų, tad nusprendžiau rinktis bendradarbiavimo su vaistine kelią. Yra sukurta „Sąmoningos mamos“ aromaterapijos linija, skirta puoselėti vaikų, mamų sveikatą, naudojama ligų profilaktikai. Jau turime ir „miegelio“ liniją iš 3 gaminių“, – su pasimėgavimu pasakoja pašnekovė.

Neseniai Londone kartu su kolegomis aromaterapeutais ji kūrė naujus produktus ir artimiausiu metu žada vėl kai kuo nustebinti.

Remigijaus Veličkos nuotr./Giedrė Veličkienė
Remigijaus Veličkos nuotr./Giedrė Veličkienė

Moderni Merė Popins

Noriu, kad visos mamos Lietuvoje žinotų, jog yra pagalba, kad jos nesijaustų nuskriaustos, nes naudingos paskaitos vyksta tik didmiesčiuose.

Giedrės vedamos paskaitos apie miegą, atpratinimą nuo sauskelnių, grūdinimą, sveikatos stiprinimą, ligų profilaktiką, ypač peršalimą, adaptaciją darželyje vyksta visuose Lietuvos miestuose. Net kelis kartus per savaitę ji kur nors išsiruošia. „Noriu, kad visos mamos Lietuvoje žinotų, jog yra pagalba, kad jos nesijaustų nuskriaustos, nes naudingos paskaitos vyksta tik didmiesčiuose. Noriu dar padaryti paskaitas internetu, nes yra mamų, kurioms sunku išvažiuoti iš namų, neturi kam palikti vaikų“, – savo planais dalijasi Giedrė.

Peržvelgusi penkerius intensyvios veiklos metus, bendruomenės įkūrėja sako matanti pasikeitusį tėvų mąstymą, didesnį apsiskaitymą, kintantį požiūrį. „Aš, dirbusi su tokia gausybe žmonių, pasidariau lankstesnė, labiau gebanti prisitaikyti prie kiekvienos šeimos pažiūrų, gyvenimo būdo. Atsimenu, kad dėl miegojimo su vaiku vienoje lovoje buvau griežta ir sakiau, kad negalima to daryti, nes tai priveda prie blogų įpročių. Per laiką aš supratau, kad ne pats miegojimas kartu sukelia problemas, bet netinkamas tėvų elgesys, kai miegama kartu su vaiku, pavyzdžiui, kiekvieną kartą, vos vaikui sukrutėjus, mama puola jam duoti krūtį“, – aiškina miego ekspertė.

Miegas – įdomiausia tema

Nors paskaita apie miegą skaityta beveik kiekviename šalies kampelyje, ji tebeišlieka populiariausia. Ir Giedrei ši tema įdomiausia. Labai smalsu, ar pašnekovei savo dėstomą teoriją pavyksta pritaikyti namie? Kaip miega jos sūnus?

„Arvydas turi nuo vaikystės gerai suformuotus miego įpročius. Nėra tokių dalykų, kuriuos pasakoja kiti tėvai, pavyzdžiui, kad „niekaip nenuvarau vaiko miegoti iki vidurnakčio“. Mūsų sūnaus nereikia varyti, jis žino, kodėl reikia eiti miegoti. Jam įkalta, kad jeigu nenueis miegoti iki vėlų vėliausiai pusės dešimtos, tai jam gali „susirgti galvytė“, jis negalės žaisti, bendrauti su kitais vaikais, nes norės miego, be to, gali susirgti ir tada negalės eiti į darželį. Kadangi mano vaikas labai noriai eina į darželį, jam tai didžiausia bausmė ir praradimas, todėl jis žino, kodėl reikia atsigulti anksti“, – pasakoja moteris.

Darželis vaiko miego įpročiuose, pasak Giedrės, atlieka nemažą vaidmenį. Jos manymu, kai nėra priverstinio miegojimo, tai labai pozityvus dalykas. Pašnekovė savo sūnų veda į vadinamąjį lauko darželį. Jame nėra prievartos eiti „dienos miegelio“ ir jai tas principas labai patinka. „Mano Arvydui šiemet jau nėra poreikio miegoti per pietus, jis anksti guldomas vakare, turi galimybę ryte išsimiegoti kiek nori, nes mums nereikia ryte jo atvežti nustatytu laiku. Todėl jis nenori miegoti dieną ir jo niekas nebaudžia, kad jis nemiega. Vaikas žino, kad turi ramiai pažaisti, pasėdėti, o kartais pats nueina ir paguli“, – sako miego ekspertė.

Vida Press nuotr./Kūdikis
Vida Press nuotr./Kūdikis

Miego taisyklės

Pasak Giedrės, vaikas privalo turėti aiškią dienotvarkę. „Dienotvarkės esmė – tolygūs būdravimo tarpai tarp miego, svarbu, kad jie visada būtų panašūs. Kad vaikas į lovytę būtų guldomas pavargęs, bet ne pervargęs. Dažna mama galvoja: „Aš vaiką nuvarginsiu, gerai miegos.“ O iš tikrųjų yra atvirkščiai, jeigu yra įspūdžių, emocijų, informacijos perteklius, vaikui naktį būna „disneilendas“: jis blaškosi, verkia ir t.t. Todėl reikia išlaikyti vienodus tarpus, o jie nustatomi pagal amžių. Naujagimis būdrauja ilgiausiai 1 val. 20 min., 6 mėn. kūdikis – 2,5 val. Išlaikant vienodus būdravimo tarpus, vaikas užmigs be pasipriešinimo, be didelių sunkumų. Bus lengviau visai šeimai“, – pataria Giedrė ir dėsto pagrindines kūdikių ir vaikų miego taisykles:

1. Jeigu norime auginti sveikus, laimingus vaikus, nakčiai juos turime migdyti „vaikišku laiku“, t.y. nuo 19 iki 21 val; priklausomai nuo vaiko amžiaus.

2. Vaikas miega savo lovelėje.

3. Vaikas turi mokėti užmigti pats arba su nedidele pagalba. Tėvai dažnai klausia, ar galima palikti vaiką išsiverkti. Ne ir dar kartą ne! Miegoti ir užmigti reikia išmokti. Mažas vaikas neturi jokių kompetencijų, jokių įgūdžių. Tėvų pareiga yra padėti vaikui užmigti ir išmokyti tą padaryti teisingai. Nepalikite mažųjų, dabar yra laikas, kai jiems reikia jūsų pagalbos!

4. Dabar dauguma kūdikių Lietuvoje migdomi stipriai padedant tėvams – jie supa, vežioja, migdo čiulptuku, krūtimi. Krūtis tampa ne tik maitinimo objektu, bet ir migdymo, raminimo priemone, tai nėra gerai, vėliau gali kilti įvairių problemų. Jeigu kūdikis tik suniurzga, o mama jam iškart duoda krūtį – formuojami blogi įpročiai. Vaikas išmoksta užmigti ir nusiraminti tik tokiu būdu. Krūtis pirmiausia yra skirta kūdikio maitinimui, o raminti ir migdyti galime ir kitais būdais.

5. Vaikas gali miegoti ramiai, kai jis yra fiziškai ir emociškai sveikas. Ligos, augimo šuolio atveju vaikas nebus toks ramus, kaip įprastai. Kūdikių iki metų tėvams visada patariu neturėti nerealių lūkesčių. Pirmais metais miegas iš principo yra neramus, nes tie metai kupini iššūkių: augimo šuoliai, dantų dygimas, vyksta intensyvi raida – vaikas per metus savarankiškai atsistoja ant kojų, jo masė patrigubėja. Nervų sistema taip pat išgyvena didelius sukrėtimus. Kūdikio nervų sistema yra nebrandi, ji tiek neatlaiko, kaip suaugusio žmogaus. Todėl labai svarbu turėti aiškią, gerą dienotvarkę, paskirstyti dieną taip, kad būtų laiko kokybiškai pailsėti, lavintis, bendrauti ir, žinoma, miegoti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Šeima Miegas
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką