Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 11 20, 17:03

Lukas sukūrė natūralų baliklį, o po lemtingo sapno – ir verslą

Lukas Sarapas, „Balti baltiniai“ įkūrėjas, natūralų baliklį sukūrė jau prieš dešimtmetį, bet minties pradėti gaminti šią priemonę ne tik savo reikmėms ir iš to sukurti verslą teigia neturėjęs iki lemtingo sapno. Metus gyvuojantis šeimos verslas, į kurį įsitraukusi ir Luko žmona, šiandien siūlo kur kas daugiau skalbimo ir valymo priemonių ir sulaukia nemažai susidomėjimo. Kaip visa tai gimė, kalbamės su L.Sarapu.
Lukas Sarapas (kairėje), Luko šeima ir išrastas natūralus baliklis
Lukas Sarapas (kairėje), Luko šeima ir išrastas natūralus baliklis / Asmeninio archyvo ir 123rf.com nuotr.

Baliklį sukūrė išbandęs daug liaudiškų priemonių

„Baliklį sukūriau spręsdamas vieną konkrečią problemą: kaip baltus drabužius išlaikyti tikrai baltus, nes ilgainiui jie papilkėja, – sakė Lukas, pasiteiravus, kaip kilo mintis sukurti būtent baliklį.

– Labai palaikau tvarios mados idėją, turiu nedaug drabužių – nustebtumėte pamatę, kokio dydžio, tiksliau – mažumo, mūsų spinta, ir nešioju juos išties ilgai. Tačiau, jei neperkame greitosios mados parduotuvėse, nekeičiame visų drabužių su kiekviena nauja sezono kolekcija ir neskubame pirkti-išmesti-pirkti, drabužiams reikia ypatingos priežiūros. Ieškojau baltų drabužių priežiūros formulės ir ją radau.

Naudojau šią priemonę apie dešimt metų savo šeimoje, esu net dalijęs draugams, tačiau minties apie masinę gamybą nebuvo. O prieš dvejus metus susapnavau, kad konvejeriu gaminu savo baliklį. Ryte sapną papasakojau žmonai, taip viskas prasidėjo.“

Asmeninio archyvo nuotr./Lukas Sarapas
Asmeninio archyvo nuotr./Lukas Sarapas

Paklaustas, kaip sukūrė baliklį, pašnekovas sakė, kad prieš pradėdamas gamybą nemažai konsultavosi su chemikais.

„Savo baliklį išradau išbandęs daug liaudiškų priemonių – vienos neveikė visai, kitų rezultatas netenkino, galiausiai išbandžiau kelias kombinacijas ir pavyko!

Šis baliklis sukurtas sodos pagrindu, tačiau svarbūs ir keli kiti komponentai bei jų santykis. Man užteko žinoti, kad tokia kombinacija veikia, o prieš pradėdamas gamybą turėjau išsiaiškinti, kodėl tai veikia. Teko išmokti, kas reaguoja su rūgštimis, o kas – su šarmais, kokį poveikį tai turi dėmėms ir audiniams“, – dalijosi L.Sarapas.

Į verslą įsitraukė ir žmona

Luko išradimas ir sapno lemtas ryžtas lėmė šeimos verslo atsiradimą. Dabar į jį įsitraukė ir Luko žmona bei vienas iš keturių poros vaikų. Jis pats atsakingas už gamybą, žaliavų ir produktų tiekimą, žmona rūpinasi rinkodara ir komunikacija, o vyriausia dukra, prireikus pagalbos, supakuoja parduotuvės užsakymus.

Asmeninio archyvo nuotr./Lukas Sarapas su šeima
Asmeninio archyvo nuotr./Lukas Sarapas su šeima

Elektroninę parduotuvę šeima susikūrė lygiai prieš metus. Tada joje, pasak Luko, buvo tik balikliai ir keli aksesuarai – tokie kaip dėmių šepetėlis. Dabar čia galima rasti ir skalbiklių, audinių minkštiklių, universalių valiklių, indų ploviklį ir pagalbinių priemonių: rankšluosčių, šluosčių, krepšių ir kt.

„Džiaugiuosi, kad priemonė rado savo klientų, ypač smagu, kai klientai parašo laišką ar žinutę socialiniuose tinkluose, pasidžiaugia, kad priemonė jiems padėjo išspręsti buities problemas. Tai geras patvirtinimas ir įvertinimas“, – sakė pašnekovas.

Pasiteiravus, kaip gimė prekių ženklo pavadinimas „Balti baltiniai“, Lukas teigė, kad iš oksimorono juodi baltiniai: „Juk balti drabužiai negali būti nei pilki, nei pageltę – tik balti.“

Bendradarbiauja su danų prekių ženklu

Paklaustas, kuo ypatingas sukurtas baliklis, L.Sarapas sakė, kad pirmiausia tuo, jog tai – natūrali priemonė, kuri nekenkia audiniui:

„Šių priemonių sudėtyje nėra chloro, baliklis yra natūralus ir draugiškas audiniui, tinka visiems šviesiems skalbiniams: medvilnei, linui. Dėl to galima naudoti ne tik baltiems, bet ir šviesiems spalvotiems audiniams, norint pašalinti dėmes. Taip pat tinka linui, kuriam įprastų cheminės sudėties baliklių negalima naudoti.“

Asmeninio archyvo nuotr./Luko Sarapo sukurtas natūralus baliklis
Asmeninio archyvo nuotr./Luko Sarapo sukurtas natūralus baliklis

Be baliklių, kaip jau minėta, šeimos elektroninėje parduotuvėje galima rasti ir daug kitų priemonių. Paklaustas, iš kur jos, Lukas paaiškino, kad pradėjus verslą norėjosi turėti visą skalbimo priemonių liniją. Deja, Lietuvoje tinkamo sprendimo rasti nepavyko, tad akys nukrypo į kitas šalis.

„Pradėjau domėtis galimybėmis gaminti skalbiklį Lietuvoje, susisiekiau su keliomis gamyklomis, tačiau jose mažiausias užsakomas kiekis – tona skalbiklio. Net neturėtume, kur tiek sandėliuoti!

Tuomet pradėjome ieškoti, gal kas nors tą tobulą skalbiklį jau sukūrė. Ir radome. Danų prekių ženklas „Humdakin“ mums iškart labai patiko: aukštos kokybės priemonės, puikaus skandinaviško dizaino pavyzdys. Šių valymo priemonių nereikia slėpti spintelėje, anaiptol, jos netgi puošia virtuvę ar vonios kambarį, gražiai atrodo skalbykloje. Tų priemonių sudėtyje nėra agresyvių chemikalų, alergenų, išvalius namus jie kvepia šaltalankiais ir ramunėlėmis.

Taigi, itin greitai sutarėme dėl bendradarbiavimo. Susirašinėjimas tetruko savaitę, dar po savaitės pirmas krovinys jau buvo Vilniuje. Ir ne tik skalbimo priemonių – atvežėme ir ėmėme pardavinėti namų tvarkymo priemones, valiklius, šluostes, šepetėlius“, – pasakojo L.Sarapas.

Kaip skalbti baltus skalbinius, kad būtų išties balti?

Kalbant apie drabužių priežiūrą, norint išlaikyti audinio kokybę, spalvą, reikia atsakingai pasirinkti tinkamas skalbimo priemones. Paprašytas pasidalyti patirtimi ir papasakoti, kokiems audiniams galima naudoti baliklį, pašnekovas sakė, kad jų sukurtą natūralų baliklį galima naudoti visiems baltiems ir spalvotiems audiniams, išskyrus šilką ir vilną.

„Vilnai ir kašmyrui svarbu naudoti specialų skalbiklį, jei jo neturite – geriau naudokite plaukams skirtą šampūną, bet ne įprastą skalbiklį. Ypač svarbu nepadauginti priemonių – drabužiai netaps švaresni nuo didesnio skalbiklio kiekio, o per didelis skalbiklio naudojimas žalingas ir aplinkai, gamtai, ir, beje, jūsų skalbimo mašinai“, – tikino pašnekovas.

Esminė baltų skalbinių priežiūros taisyklė – juos reikia mirkyti.

Ar baltiems skalbiniams, kad jie iš tiesų būti balti, užtenka tik baliklio? L.Sarapas teigė, kad šiuo atveju svarbūs dar keli aspektai:

„Esminė baltų skalbinių priežiūros taisyklė – juos reikia mirkyti. Be to, baltus skalbinius reikėtų skalbti tik su baltais. Tiesa, jei kartu skalbsite ir nešvarius baltus drabužius, pavyzdžiui, sportines kojines ir baltus marškinius, šie ilgainiui gali papilkėti, nes nešvarumai skalbiant nusėda ant audinio pluošto. Taigi, visų pirma, jei yra dėmių – jas reikia šalinti lokaliai, tada mirkyti skalbinius su balikliu, galiausiai – skalbti kaip įprastai – rankomis ar skalbimo mašina.“

123RF.com nuotr./Balti skalbiniai
123RF.com nuotr./Balti skalbiniai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką