Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 12d. 16:52

Kaune mokykla patalpas dezinfekavo vykstant pamokoms: NVSC teigia, kad pastate neturi būti žmonių

Dezinfekuojamos patalpos
123RF.com nuotr. / Dezinfekuojamos patalpos

Pirmadienį pasipylė pranešimai, kad ne visos rinkimų apylinkėmis tapusios mokyklos spėjo dezinfekuoti patalpas iki prasidedant pamokoms ir tai buvo daroma, kai moksleiviai ir mokytojai jau buvo kabinetuose. Vienas toks skundas adresuotas Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos vadovybei. Ugdymo įstaigos atstovė patvirtino, kad patalpų nespėta dezinfekuoti laiku, tai buvo daroma prasidėjus pamokoms. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai teigia, kad kai patalpos yra dezinfekuojamos, jose ir gretimose patalpose bei patalpose, kurios yra sujungtos vėdinimo kanalais, neturi būti žmonių.

Nespėjo dezinfekuoti patalpų iki pamokų pradžios

Redakcija pirmadienį sulaukė ir anoniminio laiško, kuriame – pasipiktinimo klausimai, adresuoti Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos, tapusios rinkimų apylinkės centru, direktorei Linai Viršilienei.

Laiške klausiama, kodėl pirmadienį direktorė leido vykti pamokoms, „susirinkti mokiniams ir mokytojams į patalpas žinant, kad yra potenciali ir didesnė rizika dėl COVID-19 po savaitgalinio žmonių antplūdžio vykusiuose rinkimuose“?

Pasak siuntėjo, mokyklos patalpos pirmadienį turėjo būti dezinfekuojamos, tad pamokos turėjo vykti nuotoliniu būdu. Laiške taip pat klausiama, kaip direktorė vertina „faktą, kad mokiniai ir mokytojai turėjo būti klasėse, kai prasidėjo patalpų dezinfekcija, o kita dalis mokytojų – stovėti lauke“?

Kadangi mus patikino, kad mokykla bus dezinfekuojama 7 val. ryto ir pagal visas tas instrukcijas, kurias buvome gavę, supratome, kad mūsų pamokos nuo 8.30 val. gali normaliai prasidėti.

Su Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktore L.Viršiliene susisiekti nepavyko, viena mokyklos darbuotojų atsakė, jog direktorė ruošiasi renginiui ir šiandien neturės laiko. Situaciją sutiko pakomentuoti pavaduotoja ugdymui Lina Kilčiauskaitė.

Paklausta, ar tiesa, kad moksleiviai ir mokytojai susirinko į mokyklą, kurios patalpos iki tol nebuvo dezinfekuotos ir dezinfekavimo darbai vyko jau vykstant pamokoms ir mokiniams bei mokytojams esant klasėse, L.Kilčiauskaitė nušvietė situaciją:

„Buvo sutarta, kad „Švara“ pas mus atvyks dezinfekuoti šiandien 7 val. ryto. Tokį susitarimą turėjome nuo spalio 6 d., nes, kai prasidėjo kalba apie rinkimus, mes tiesiogiai susisiekėme su mūsų apygardos rinkimų komisijos primininke, kuri tai patvirtino.

Kaip tik iš ministerijos buvome gavę anketą, kurią turėjome užpildyti, kokiu principu mes dirbame, kadangi mus patikino, kad mokykla bus dezinfekuojama 7 val. ryto ir pagal visas tas instrukcijas, kurias buvome gavę, supratome, kad mūsų pamokos nuo 8.30 val. gali normaliai prasidėti.

Ketvirtadienį, kai buvo atėjusi pirmininkė dar atsispausdinti likusių biuletenių, apžiūrėti patalpas, kur bus užtverta, kur tik komisijai priklauso būti, kad nevaikščiotų po visą mokyklą, mes stengiamės viską koncentruoti pirmame aukšte, kad į kuo mažesnę teritoriją patektų iš išorės atėję asmenys.

Vyrai, kurie atvyko dezinfekuoti, įspėjo, jog informuotume visus mokytojus, kad būtų kabinetuose atsidarę langus.

Šįryt atvykus į darbą, pati mokykloje buvau gal 7.10 val., rinkimų komisija dar dirbo ir dezinfekavimas buvo nepradėtas. Jis buvo pradėtas 9.40 val.“

Įspėjo atsidaryti langus kabinetuose

Pavaduotoja ugdymui patvirtino, kad, kai prasidėjo patalpų dezinfekcija, kabinetuose jau vyko pamokos.

„Mus „Švaros“ vyrai, kurie atvyko dezinfekuoti, įspėjo, jog informuotume visus mokytojus, kad būtų kabinetuose atsidarę langus. Jie sakė, kad čia nieko tokio, atsidarysite langus, išsivėdinsite ir klasėse bus galima dirbti.

Mes iš karto kreipėmės į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą ir paprašėme, kad mums atsiųstų informaciją, kokie produktai buvo naudoti dezinfekuojant patalpas ir koks yra poveikis pagal esamą situaciją. Mums atsiuntė tokį aprašymą, bet jau po fakto“, – pasakojo pavaduotoja ugdymui.

Pasiteiravus, kas nurodoma tame aprašyme, L.Kilčiauskaitė sakė: „Yra įrašyta, kad gali dirginti odą ir pažeisti akis. Kadangi visose klasėse turime kriauklytes, prašėme visų vaikų nusiplauti rankas. Ir paprašėme visos bendruomenės (mokyklos – aut.), kad, jei tik pasijus blogai, mus informuotų. Kol kas tokios informacijos, kad kas nors būtų pasijutęs blogai, neturime.“

Paklausta, kodėl pamokos pirmadienį nevyko nuotoliniu būdu, pašnekovė teigė, kad iš pat pradžių buvo apsvarstyti visi variantai, bet, L.Kilčiauskaitės teigimu, gavus patikinimą, kad mokykla iki pamokų pradžios bus dezinfekuota ir bus galima ramiai dirbti, buvo nuspręsta pamokas rengti įprastu būdu.

Vaikai buvo suleisti pro atskirus įėjimus

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos pavaduotojos ugdymui L.Kilčiauskaitės teigimu, vaikai į mokyklą pirmadienio rytą buvo suleisti pro įėjimus, kur savaitgalį ėję balsuoti rinkėjai nesilankė.

„Turime papildomus tris atskirus įėjimus, per kuriuos suėjo vaikai pagal mūsų COVID-19 burbulus, kuriuos esame susidėlioję, kad klasių vaikai nesimaišytų. Tai pradinukai turėjo vieną atskirą įėjimą, per kurį rinkėjai buvo neleidžiami, penktokai – kitą, o šeštos–aštuntos klasės įėjo pro dar vieną vidinį kiemo įėjimą, kur irgi nebuvo jokio sąlyčio su rinkėjais“, – dėstė pašnekovė ir pridūrė, kad būtent dėl šios priežasties dalis mokytojų buvo lauke ir padėjo valdyti moksleivių srautus.

„Kokio nors kito varianto, kad mokytojai būtų lauke dėl susiklosčiusios situacijos, tikrai nebuvo“, – teigė L.Kilčiauskaitė.

Pavaduotoja ugdymui stebėjosi, kad nesulaukė jokios žinutės ar skambučio iš mokyklos bendruomenės narių dėl pirmadienio rytą įvykusios situacijos:

„Keista, kad kreipėsi į jus, nes nesulaukiau jokio skambučio, mano kolegės taip pat nesulaukė, iki nepaskambinote jūs. Labai gaila, kad nesikreipia tiesiogiai, nes tai yra mūsų bendruomenės dalis, būtų smagiau, kad kreiptųsi“, – sakė L.Kilčiauskaitė.

NVSC: Patalpas dezinfekuojant, neturi būti žmonių

Pasiteiravus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), ar saugu būti pastate tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, kai tuo pačiu metu dezinfekuojamos ir greta esančios patalpos, kokios NVSC rekomendacijos dėl patalpų dezinfekavimo, kokios dezinfekavimo priemonės naudojamos, kiek laiko turėtų praeiti po patalpų dezinfekcijos, kad jose būtų saugu lankytis žmonėms, NVSC Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė raštu atsakė:

„Kai patalpos yra dezinfekuojamos, jose ir gretimose patalpose bei patalpose, kurios yra sujungtos vėdinimo kanalais, neturi būti žmonių.

Kai patalpos yra dezinfekuojamos, jose ir gretimose patalpose bei patalpose, kurios yra sujungtos vėdinimo kanalais, neturi būti žmonių.

Kaip dezinfekcines medžiagas naudoti (šluostant, purškiant), ar būtina jas panaudojus paviršius nuplauti vandeniu, kiek laiko po panaudojimo reikia vėdinti patalpas, nurodo šių medžiagų gamintojas. Neturime duomenų, kokias dezinfekcines medžiagas naudojo minėta mokykla (Vilniaus Jeruzalės progimnazija – aut.), tačiau pažymėtina, kad ne visos dezinfekcinės medžiagos, kurios yra skirtos paviršių valymui, tinkamos purkšti į orą.

Siekiant maksimalios apsaugos nuo cheminių medžiagų poveikio, panaudojus dezinfekcines medžiagas, paviršiai turėtų būti nuvalomi drėgnu būdu su vandeniu, patalpos išvėdinamos (jei vėdinant sudaromas skersvėjis, pakanka 20–30 minučių) ir tik tada leidžiama naudotis žmonėms.

Pažymėtina, kad Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja dezinfekantų purškimo ar paskleidimo rūko pavidalu dėl akių, odos, kvėpavimo takų dirginimo. Kai kurie paviršiai ( tekstilė, knygos, minkšti baldai) netinkami dezinfekcijai cheminėmis medžiagomis.“

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

15:15
01:01:04
06:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką