Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Viduriniojo vaiko sindromas: kaip asmenybę paveikia gimimo tvarka

Specialistai sako, kad gimimo eilė gali turėti įtakos žmogaus psichinei sveikatai ir netgi intelekto koeficientui.
Vaikai automobilyje.
Vaikai automobilyje. / Scanpix/Panthermedia nuotr.

Psichologė Julia Roher tikina, kad pirmagimis susižeria sau daug dėmesio, kuriuo mėgaujasi, iki kol gimsta antrasis vaikas. Paskutinysis gimęs šeimoje vėlgi gauna daug dėmesio, kadangi vyresni vaikai jau suaugę ir palieka namus. Visą tą laikotarpį dažniausiai mažiausiai laiko skiriama viduriniajam vaikui, dėl to kai kurios knygos ar tinklaraščiai apie tėvystę rašo, kad vaikas gali jaustis nuskriaustas, jam kyla pasipiktinimas ir galiausiai ateityje atsiranda savivertės problemų. Žinoma, tokie atvejai nėra aksioma, kurios neįmanoma išvengti, rašoma prevention.com.

Be to, ir pati psichologė pabrėžia, kad realių įrodymų, jog žmogui gali sektis blogiau gyvenime dėl savo pozicijos tarp brolių ir seserų, nėra. Kiti ekspertai tam pritaria – psichologė April Bleske-Rechek tikina, kad toks „viduriniojo vaiko sindromas“ ir požiūris nėra įvertintas sisteminių duomenų. Psichologijos profesorė Catherine Salmon priduria, kad galvojimas, jog vidurinis vaikas nesėkmingas, yra tiesiog nerealus.

Kaip gimimo eilė veikia jūsų asmenybę

Nėra taip, kad gimimo eilė nedaro mums įtakos – įtaka tikrai yra, tačiau ne tokia, kaip galvoja daugelis žmonių.

„Yra tiek daug dalykų, kurie daro įtaką vystymuisi ir asmenybei. Ir nors gimimo tvarka yra vienas iš jų, tačiau reikia pridėti ir tėvus, bendraamžius, aplinką, kurioje augama, genus, konfliktus su broliais ir seserimis ir pan.“, – sako Catherine Salmon.

Štai keli svarbūs dalykai, kuriuos turėtumėte žinoti.

Pirmagimiai gali pasižymėti aukštesniu intelekto koeficientu

Tyrimai atskleidžia, kad pirmagimiai gali būti protingesni, tačiau, pasak mokslininkų, skirtumas, palyginti su vėliau gimusiais broliais ar seserimis, yra labai nedidelis ir, pasak C.Salmon, neturi didelės įtakos gyvenimo pasiekimams.

V.Josephas Hostas iš Duke’o universiteto sako, kad tėvai pirmagimiams neretai esti kur kas griežtesni ir daugiau reikalauja. Juk užtenka ir pačioms mamoms įvertinti savo elgseną su pirmagimiu ir antruoju ar trečiuoju mažyliu, kad įsitikintume, jog vėlesniais kartais jos su atžalomis elgėsi jau kitaip.

„Žmonės neturėtų jaustis apriboti vien todėl, kad nėra pirmagimiai“, – pastebi V.Josephas Hostas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Aspartamas, sukralozė, steviozidas ir kiti saldikliai: kiek jų vartoti yra saugu?

Gimę vėliau gali būti maištingi

Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad vėliau gimusieji gali būti maištingesni nei pirmagimiai. Ir čia omenyje turima tai, kad pirmagimiai dažnai seka tėvų pėdomis, o jaunėliai gali norėti išsiskirti, keisti savo gyvenimo būdo kryptį. C.Salmon išskiria ir tai, kad vėliau gimę yra dažniau linkę rizikuoti.

Vidurinėliai – geresni derybininkai

„Vienas iš privalumų augti didelėje šeimoje, kurioje esi vidurinėlis, yra tai, kad išmoksti derėtis ir gauti tai, ko nori, – sako C.Salmon. – Didžiausias vaikas gali daug pasidaryti pats, jaunėlis sulaukia daugiau dėmesio, todėl vidurinysis turi pasinaudoti įvairiomis taktikomis ir bendravimo įgūdžiais“, – mano specialistė.

Vidurinėliai linkę labiau pasikliauti broliais ir seserimis ar draugais, o ne tėvais

C.Salmon pastebi, kad pirmagimiai ir jaunėliai yra linkę kreiptis paramos į tėvus, kai susiduria su sunkiais laikais, o štai vidurinėliai atsigręžia į brolius, seseris ar draugus. Be to, jie yra labiau prisirišę prie savo draugų ir, atsižvelgiant į tai, kokio tipo grupei jie priklauso, tai gali būti ir geras, ir blogas dalykas, kadangi daroma įtaka vienaip ar kitaip paveikia vaiką.

Pirmagimiai gali būti atsakingesni

2007-ųjų metų tyrimas Evolution & Human Behavior atskleidė, kad pirmagimiai yra sąmoningesni ir kalbama čia apie atsakingumą ir organizuotumą. C.Salmon pastebi, kad pirmagimiai, pasak tyrimų, gali būti konservatyvesni ta prasme, jog jie dažniau laikosi taisyklių, jie stengiasi gerai mokytis mokykloje ir pasirodyti puikiai kitose „tradicinėse“ sferose.

Jaunėliai – atviresni pasauliui

Tas pats tyrimas parodė, kad jaunėliai gali būti platesnio požiūrio, atviresni pasauliui, norintys įgyti daugiau patirties, pasimėgauti naujovėmis. Tyrime atvirumas pabrėžiamas kaip „netradicinis“ arba „liberalus“ požiūris. „Vėliau gimusieji yra linkę ir į fantaziją“, – pastebi C.Salmon.

Gimimo eilė labiau paveikia tos pačios lyties vaikus

Psichologė C.Salmon pastebi, kad gimimo eilės įtaka kur kas didesnė tose šeimose, kur auginami tos pačios lyties vaikai, ir beveik išnyksta, kai šeimoje auga berniukas-mergaitė-berniukas ar mergaitė-berniukas-mergaitė.

Pirmagimiai gali jausti didesnį tėvų spaudimą

Pasak C.Salmon, vyriausiam vaikui gali tekti įgyvendinti tėvų gyvenimo tikslus, siekti jų idealų, o vėliau gimusieji gali jaustis laisviau, priimti savo sprendimus. „Aš manau, kad nepriklausomybė jaunėliams leidžia išmėginti įvairius dalykus ir atrasti tai, kas jiems geriausia.“ Kitas tyrimas atskleidė, kad vėliau gimusieji renkasi kūrybines sferas – architektūrą, muziką, rašymą, o pirmagimiai dažniau pasuka į verslą arba teisę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius