Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 9d. 08:38

Vienintelė Lietuvoje kūdikių masažo instruktorė dalijasi patarimais: kaip greitai įveikti pilvo diegliukus?

Kūdikio masažas
123RF.com nuotr. / Kūdikio masažas

Inga Ciesiūnė yra vienintelė Lietuvoje sertifikuota tarptautinės kūdikių masažo asociacijos instruktorė, mokanti mamas masažuoti savo kūdikius. Tačiau tai nėra tik masažas – švelniame prisilietime slypi labai daug harmonijos ir gerų emocijų – tiek mamai, tiek kūdikiui.

I.Ciesiūnė, pasakodama apie kūdikių masažo naudą sako, kad ji yra abipusė mamai ir kūdikiui.

„Kūdikių masažo nauda įrodyta moksliniais straipsniais ir tyrimais ir niekas tuo neabejoja. Tačiau mano organizuojami užsiėmimai yra koncentruoti tiek į mamą, tiek į kūdikį.

Kadangi jau penkerius metus mokau mamas masažuoti kūdikį, supratau, kokią didelę naudą gauna ir mama, kuri ateina“, – teigia kūdikių masažo instruktorė, pasakojanti ir skaitanti paskaitėles apie kūdikių masažo naudą įvairiuose gimdymo namuose.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažo instruktorė Inga Ciesiūnė
Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažo instruktorė Inga Ciesiūnė

– Kaip nusprendėte mokytis kūdikių masažo?

– Gyvenau Airijoje, kai man gimė neramus ir nuolat verkiantis mažylis. Posakis „miega kaip kūdikis“ man visiškai negaliojo. Buvau tokia pavargusi, kad jau nebežinojau, ką daryti. Nusprendžiau kažko imtis, teko išbandyti daugybę priemonių, kas padėtų nuraminti kūdikį.

Ir taip atradau masažą. Mažyliui buvo trys mėnesiai, kai aptikau informaciją ir pradėjau mokytis masažuoti vaikelį.

Ir kai pamačiau, kaip nuostabiai tai paveikė mano sūnų, kaip atpalaiduodavo raumenis, kaip jis puikiai pradėjo miegoti, supratau, kad motinystė gali būti puiki. Taikiau masažo judesius kasdien, ir tai mums labai tiko.

Po dviejų metų gimė antrasis sūnus, ir tuomet jau žinojau, ką ir kaip daryti. Vėliau grįžau į Lietuvą ir nusprendžiau čia užsiimti kūdikių masažų mokymu, dar Airijoje būdama išsilaikiau egzaminus ir gavau sertifikatą – esu vienintelė Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos atstovė Lietuvoje.

– Sakote, kad kūdikių masažas naudingas ir mamoms. Kuo tai pasireiškia?

– Kai pradėjau mokyti mamas masažuoti kūdikius, nustebau, kad antrą, trečią kūdikį pasigimdžiusios mamos grįžta į mano užsiėmimus – man tai būdavo keista – juk jos jau moka masažuoti. Klausdavau, kodėl jos sugrįžta ir man visada atsakydavo, kad tai yra išėjimas joms, kurio labai trūksta ir norisi, kai auginti mažą vaikelį.

Šiuolaikinėms, veiklioms mamoms, kurios labai daug ką veikia, buvimas namuose prailgsta, tačiau ėjimas į prekybos centrus ar kitas viešas vietas, kur yra daug žmonių, gąsdina – galima pasigauti kokią ligą ar virusą.

O čia, mokantis masažuoti jaukioje aplinkoje, galima turėti bendrą naudingą veiklą su kūdikiu, susitikti su bendramintėmis, patirti fizinę ir emocinę kūdikiui teikiamą masažų naudą. Sakyčiau, kad tai ir yra vienas svarbiausių dalykų.

– Na o kuo kūdikiams gali padėti masažas? Kaip jis vyksta?

– Kūdikius masažuojame tiek, kiek jie mums leidžia – tai gali būti 5 arba 20 minučių. Daugiau „nekankiname“. Visada sakau, kad masažams vadovauja kūdikiai, nes masažas jiems turi asocijuotis su malonumu.

Grupiniai užsiėmimai rekomenduojami nuo 2 mėnesių dėl to, kad iki tol jau sustiprėja tiek kūdikio imunitetas, tiek pati mama. Šiaip masažą namuose galima daryti nuo pat gimimo. Vieną kartą mamos išmokusios masažo jį galės taikyti visą gyvenimą.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažas
Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažas

Pavyzdžiui, masažas gali padėti įveikti pilvo diegliukus, su kuriais daugiau mažiau susiduria kiekvienas kūdikis. Dažnai vykstu pas mamas į namus ir mokau atskiros masažo rutinos, kuri skirta būtent pilvo diegliams įveikti. Tokiais atvejais galime masažuoti ir verkiantį mažylį, kad jam padėtume, o štai įprasto masažo metu verkiančio mažylio nepatartina masažuoti.

Iš patirties galiu pasakyti, kad yra mamų, kurios taikė tokį specialių masažą ir jie padėjo. Nuo pilvo dieglių masažą rekomenduojami atlikti ne daugiau nei dvi savaites, tačiau daugumai tiek laiko neprireikė, nes nemalonūs pojūčiai baigėsi daug greičiau.

Vieną kartą išmokusios mamos gali naudoti šiuos judesius visą gyvenimą. Tai yra įrankis, kurį įteikiu mamoms, ir juo mamos gali naudotis pagal poreikį.

Tačiau mažyliams patinka ne viskas, reikia atrasti. Tarkime, pastebėjome, kad daugumai kūdikių nepatinka veido masažas, nes uždengiamos akytės, ir tai juos trikdo. Tačiau yra tokių, kuriems toks masažas iškart padeda užmigti.

Masažas, kurį mokomės, nėra vaistas ar terapija. Tai nėra kineziterapinis masažas, nors jis pagerina bendrą savijautą, sukuria emocinį, socialinį ryšį, padeda vaikučiui atsipalaiduoti ir nusiraminti. Tai emocinis socialinis bendrą mamos ir kūdikio ryšį sutvirtinantis masažas.

Užsiėmimus kviečiu lankyti nuo kelių mėnesių, kai vaikelis dar nėra labai aktyvus, nesivarto, neropoja, nes kai ateina tas periodas, kai kūdikiai atranda vartymosi ir ropojimo malonumą, kai ieško, kur įsikibti ir atsistoti ir pradėti eiti, tada masažas mažai rūpi.

Bet jeigu mama būna masažavusi kūdikį nuo dviejų mėnesių, ar dar anksčiau, kūdikiai jau būna išmokę atpažinti, kas yra malonu ir to malonumo ieškoti. Mama, kuri rodo aliejuotas rankas ir paskirsto aliejų tarp delnų, jiems yra kaip užuomina, kad laukia kažkas malonaus. O po keletos dienų ir savaičių jie jau krykštauja ir laukia, nes žino kas po to seka.

Šie masažai tinka ir neįgaliems vaikučiams, turintiems sutrikimų, masažas labai pagerina būklę neišnešiotukams, labai tinka mažesnio svorio vaikučiams.

– Ar toks masažas tinka vyresniems vaikams?

– Vaikus masažuoti galite nesvarbu, kokio jie amžiaus – ir paauglius. Aš savo vaikams, kuriems 6 ir 8 metai, masažuoju kojytes po sporto treniruočių, pėdas, susuktą sopantį pilvelį ir taikau lygiai tuos pačius judesius. Vieną kartą išmokusios mamos gali naudoti šiuos judesius visą gyvenimą. Tai yra įrankis, kurį įteikiu mamoms, ir juo mamos gali naudotis pagal poreikį – tai gali tapti kasdieninės, malonios, kuriančios nuostabų tarpusavio ryšį rutinos dalimi.

Masažuojant stimuliuojami harmoninė, imuninė, kvėpavimo sistema, gerėja kalbos vystymasis, kūno ir proto suvokimas, masažuojant visada įvardijame kūno dalis, kurias liečiame, todėl vaikas greičiau išmoksta atpažinti tai, kas jam sakoma, mokomės kalbėtis kartu su prisilietimu ir su judesiu.

Masažuojame nugarytę, kai užpuola viršutinių kvėpavimo takų ligos, pasirinkdami tam tikrus aliejus. Harmoninei sistemai ir bendrai savijautai masažas svarbu tuo, kad išmasažuotas vaikelis tampa ramesnis, geriau užmiega, ilgiau miega. Vadinasi, mama ir ilgiau praleidžia laiką kartu su vaikučiu, sukuria tvirtesnį ryšį, atranda daugiau laiko ir sau.

Kiti labai svarbūs privalumai – tai artimo ryšio puoselėjimas, gilinimasis į jį, kad mamos artimos su savo mažyliais išliktų ne tik pirmosiomis dienomis, bet ir bėgant metams, pavyzdžiui, tokiais etapais kaip išsiskyrimas, išėjimas į darželį, kas visada būna kupina streso, pirma klasė ir netgi paauglystė. Sakyčiau, kad masažas gali būti puiki priemonė visą gyvenimą išlaikyti artimą ryšį su savo vaiku.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Masažo kursai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Masažo kursai

– Ar tokio masažo sunku išmokti?

– Išmokti masažo yra paprasta – tai nesudėtingi judesiai, prilygstantys glostymui. Mokymų metu mes keturis penkis kartus susitinkame su mamomis, kad viską išmoktume, kas kartą vis įjungdamos kitą kūno dalį, kol galiausiai sujungiame viską į visumą.

Viso kūno masažas gali trukti 20 minučių (arba tiek pat laiko galima masažuoti vieną kūno dalį). Kadangi mažyliai nekantrūs, kiekvieną savaitę ugdome kantrybę. Masažus galima atlikti kiekvieną dieną.

Nuo pilvuko skausmų ir raižymo, diegliukų padeda pipirmėčių aliejus.

Rekomenduoju pirmus judesius pritaikyti po rytinio tualeto, rengiantis iš pižamos ruošiantis dienai, kitus judesius – kaskart, kai keičiame sauskelnes, kai apnuoginamos kojytės ir pilvelis, ar pagal patogumą – kai maudotės, rengiatės. Dar labai naudinga pamasažuoti prieš naktį, miegą, kad miegelis būtų ramesnis, gilesnis ir ilgesnis ir mamai, ir kūdikiui.

– Kokie aliejai labiausiai tinka masažui?

– Tarptautinė kūdikių masažo asociacija, atlikusi tyrimą atskleidė, nėra buvę alergijos atvejų su saulėgrąžų aliejumi. Svarbiausia, kad aliejus atitiktų keturis kriterijus ir būtų ekologiškas, nerafinuotas, pirmo ir šalto spaudimo. Jei nepatinka šio aliejaus kvapas, tačiau jis tikrai greitai išgaruoja, galima naudoti ir kitus augaliniai aliejus, kuriuos reikėtų rinktis remiantis tais pačiais keturiais kriterijais.

Pastebėjau, kad mamos dažnai renkasi migdolų, simondsijų, jojobos, sėmenų aliejus, kurių kvapas labai neutralus. Galbūt nelabai tinka kokosų, kadangi jis yra labai kvapnus ir užgožia kūdikiui mamos kvapą.

Galime įlašinti ir eterinių aliejų – renkuosi terapinės klasės eterinius aliejus ir mamoms patariu atsižvelgti į eterinių aliejų kokybę. Yra keletas aliejų, kurie tinkami kūdikiams nuo pat gimimo.

Jeigu norime pasidaryti raminančio aliejaus, tai į 50 ml saulėgrąžų aliejaus buteliuką įlašinkite 1–2 lašelius, tarkime, levandų eterinio aliejaus. Nuo pilvuko skausmų ir raižymo, diegliukų padeda pipirmėčių aliejus. Lašelį paskirstome po rankas ir atsargiai dedame kūdikiui ant pilvuko – tai ramina, atvėsina, kovoja su pilvo pūtimu. Galima su levanda ar pipirmėte masažuoti padukus, efektas bus ne prastenis.

Masažuojant kūdikius mamoms visada rekomenduoju niūnuoti, dainuoti, kalbėti, nes kūdikį labiausiai ramina mamos balsas, padeda jam susikoncentruoti. Labiausiai vaikams patinka, kai masažuojamos kojytės – nuo to ir pradedame mokyti masažo, – pasakoja Inga Ciesiūnė besidžiaugianti, kad vis daugėja sąmoningų mamų, kurios skiria vis daugiau dėmesio vaikams ir tam, kaip užauginti sveiką ir protingą kūdikį, kaip pagerinti bendrą savijautą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Aktualu

A.Sysas: po metų skurdas gal išliks tokiame pačiame lygyje, bet atskirtis tik didės

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką