-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vienintelė Lietuvoje kūdikių masažo instruktorė dalijasi patarimais: kaip greitai įveikti pilvo diegliukus?

Inga Ciesiūnė yra vienintelė Lietuvoje sertifikuota tarptautinės kūdikių masažo asociacijos instruktorė, mokanti mamas masažuoti savo kūdikius. Tačiau tai nėra tik masažas – švelniame prisilietime slypi labai daug harmonijos ir gerų emocijų – tiek mamai, tiek kūdikiui.
Kūdikio masažas
Kūdikio masažas / 123RF.com nuotr.

I.Ciesiūnė, pasakodama apie kūdikių masažo naudą sako, kad ji yra abipusė mamai ir kūdikiui.

„Kūdikių masažo nauda įrodyta moksliniais straipsniais ir tyrimais ir niekas tuo neabejoja. Tačiau mano organizuojami užsiėmimai yra koncentruoti tiek į mamą, tiek į kūdikį.

Kadangi jau penkerius metus mokau mamas masažuoti kūdikį, supratau, kokią didelę naudą gauna ir mama, kuri ateina“, – teigia kūdikių masažo instruktorė, pasakojanti ir skaitanti paskaitėles apie kūdikių masažo naudą įvairiuose gimdymo namuose.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažo instruktorė Inga Ciesiūnė
Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažo instruktorė Inga Ciesiūnė

– Kaip nusprendėte mokytis kūdikių masažo?

– Gyvenau Airijoje, kai man gimė neramus ir nuolat verkiantis mažylis. Posakis „miega kaip kūdikis“ man visiškai negaliojo. Buvau tokia pavargusi, kad jau nebežinojau, ką daryti. Nusprendžiau kažko imtis, teko išbandyti daugybę priemonių, kas padėtų nuraminti kūdikį.

Ir taip atradau masažą. Mažyliui buvo trys mėnesiai, kai aptikau informaciją ir pradėjau mokytis masažuoti vaikelį.

Ir kai pamačiau, kaip nuostabiai tai paveikė mano sūnų, kaip atpalaiduodavo raumenis, kaip jis puikiai pradėjo miegoti, supratau, kad motinystė gali būti puiki. Taikiau masažo judesius kasdien, ir tai mums labai tiko.

Po dviejų metų gimė antrasis sūnus, ir tuomet jau žinojau, ką ir kaip daryti. Vėliau grįžau į Lietuvą ir nusprendžiau čia užsiimti kūdikių masažų mokymu, dar Airijoje būdama išsilaikiau egzaminus ir gavau sertifikatą – esu vienintelė Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos atstovė Lietuvoje.

– Sakote, kad kūdikių masažas naudingas ir mamoms. Kuo tai pasireiškia?

– Kai pradėjau mokyti mamas masažuoti kūdikius, nustebau, kad antrą, trečią kūdikį pasigimdžiusios mamos grįžta į mano užsiėmimus – man tai būdavo keista – juk jos jau moka masažuoti. Klausdavau, kodėl jos sugrįžta ir man visada atsakydavo, kad tai yra išėjimas joms, kurio labai trūksta ir norisi, kai auginti mažą vaikelį.

Šiuolaikinėms, veiklioms mamoms, kurios labai daug ką veikia, buvimas namuose prailgsta, tačiau ėjimas į prekybos centrus ar kitas viešas vietas, kur yra daug žmonių, gąsdina – galima pasigauti kokią ligą ar virusą.

O čia, mokantis masažuoti jaukioje aplinkoje, galima turėti bendrą naudingą veiklą su kūdikiu, susitikti su bendramintėmis, patirti fizinę ir emocinę kūdikiui teikiamą masažų naudą. Sakyčiau, kad tai ir yra vienas svarbiausių dalykų.

– Na o kuo kūdikiams gali padėti masažas? Kaip jis vyksta?

– Kūdikius masažuojame tiek, kiek jie mums leidžia – tai gali būti 5 arba 20 minučių. Daugiau „nekankiname“. Visada sakau, kad masažams vadovauja kūdikiai, nes masažas jiems turi asocijuotis su malonumu.

Grupiniai užsiėmimai rekomenduojami nuo 2 mėnesių dėl to, kad iki tol jau sustiprėja tiek kūdikio imunitetas, tiek pati mama. Šiaip masažą namuose galima daryti nuo pat gimimo. Vieną kartą mamos išmokusios masažo jį galės taikyti visą gyvenimą.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažas
Asmeninio archyvo nuotr. /Kūdikių masažas

Pavyzdžiui, masažas gali padėti įveikti pilvo diegliukus, su kuriais daugiau mažiau susiduria kiekvienas kūdikis. Dažnai vykstu pas mamas į namus ir mokau atskiros masažo rutinos, kuri skirta būtent pilvo diegliams įveikti. Tokiais atvejais galime masažuoti ir verkiantį mažylį, kad jam padėtume, o štai įprasto masažo metu verkiančio mažylio nepatartina masažuoti.

Iš patirties galiu pasakyti, kad yra mamų, kurios taikė tokį specialių masažą ir jie padėjo. Nuo pilvo dieglių masažą rekomenduojami atlikti ne daugiau nei dvi savaites, tačiau daugumai tiek laiko neprireikė, nes nemalonūs pojūčiai baigėsi daug greičiau.

Vieną kartą išmokusios mamos gali naudoti šiuos judesius visą gyvenimą. Tai yra įrankis, kurį įteikiu mamoms, ir juo mamos gali naudotis pagal poreikį.

Tačiau mažyliams patinka ne viskas, reikia atrasti. Tarkime, pastebėjome, kad daugumai kūdikių nepatinka veido masažas, nes uždengiamos akytės, ir tai juos trikdo. Tačiau yra tokių, kuriems toks masažas iškart padeda užmigti.

Masažas, kurį mokomės, nėra vaistas ar terapija. Tai nėra kineziterapinis masažas, nors jis pagerina bendrą savijautą, sukuria emocinį, socialinį ryšį, padeda vaikučiui atsipalaiduoti ir nusiraminti. Tai emocinis socialinis bendrą mamos ir kūdikio ryšį sutvirtinantis masažas.

Užsiėmimus kviečiu lankyti nuo kelių mėnesių, kai vaikelis dar nėra labai aktyvus, nesivarto, neropoja, nes kai ateina tas periodas, kai kūdikiai atranda vartymosi ir ropojimo malonumą, kai ieško, kur įsikibti ir atsistoti ir pradėti eiti, tada masažas mažai rūpi.

Bet jeigu mama būna masažavusi kūdikį nuo dviejų mėnesių, ar dar anksčiau, kūdikiai jau būna išmokę atpažinti, kas yra malonu ir to malonumo ieškoti. Mama, kuri rodo aliejuotas rankas ir paskirsto aliejų tarp delnų, jiems yra kaip užuomina, kad laukia kažkas malonaus. O po keletos dienų ir savaičių jie jau krykštauja ir laukia, nes žino kas po to seka.

Šie masažai tinka ir neįgaliems vaikučiams, turintiems sutrikimų, masažas labai pagerina būklę neišnešiotukams, labai tinka mažesnio svorio vaikučiams.

VIDEO: Kūdikių masažas: kaip sumažinti dieglius pilve

– Ar toks masažas tinka vyresniems vaikams?

– Vaikus masažuoti galite nesvarbu, kokio jie amžiaus – ir paauglius. Aš savo vaikams, kuriems 6 ir 8 metai, masažuoju kojytes po sporto treniruočių, pėdas, susuktą sopantį pilvelį ir taikau lygiai tuos pačius judesius. Vieną kartą išmokusios mamos gali naudoti šiuos judesius visą gyvenimą. Tai yra įrankis, kurį įteikiu mamoms, ir juo mamos gali naudotis pagal poreikį – tai gali tapti kasdieninės, malonios, kuriančios nuostabų tarpusavio ryšį rutinos dalimi.

Masažuojant stimuliuojami harmoninė, imuninė, kvėpavimo sistema, gerėja kalbos vystymasis, kūno ir proto suvokimas, masažuojant visada įvardijame kūno dalis, kurias liečiame, todėl vaikas greičiau išmoksta atpažinti tai, kas jam sakoma, mokomės kalbėtis kartu su prisilietimu ir su judesiu.

Masažuojame nugarytę, kai užpuola viršutinių kvėpavimo takų ligos, pasirinkdami tam tikrus aliejus. Harmoninei sistemai ir bendrai savijautai masažas svarbu tuo, kad išmasažuotas vaikelis tampa ramesnis, geriau užmiega, ilgiau miega. Vadinasi, mama ir ilgiau praleidžia laiką kartu su vaikučiu, sukuria tvirtesnį ryšį, atranda daugiau laiko ir sau.

Kiti labai svarbūs privalumai – tai artimo ryšio puoselėjimas, gilinimasis į jį, kad mamos artimos su savo mažyliais išliktų ne tik pirmosiomis dienomis, bet ir bėgant metams, pavyzdžiui, tokiais etapais kaip išsiskyrimas, išėjimas į darželį, kas visada būna kupina streso, pirma klasė ir netgi paauglystė. Sakyčiau, kad masažas gali būti puiki priemonė visą gyvenimą išlaikyti artimą ryšį su savo vaiku.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Masažo kursai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Masažo kursai

– Ar tokio masažo sunku išmokti?

– Išmokti masažo yra paprasta – tai nesudėtingi judesiai, prilygstantys glostymui. Mokymų metu mes keturis penkis kartus susitinkame su mamomis, kad viską išmoktume, kas kartą vis įjungdamos kitą kūno dalį, kol galiausiai sujungiame viską į visumą.

Viso kūno masažas gali trukti 20 minučių (arba tiek pat laiko galima masažuoti vieną kūno dalį). Kadangi mažyliai nekantrūs, kiekvieną savaitę ugdome kantrybę. Masažus galima atlikti kiekvieną dieną.

Nuo pilvuko skausmų ir raižymo, diegliukų padeda pipirmėčių aliejus.

Rekomenduoju pirmus judesius pritaikyti po rytinio tualeto, rengiantis iš pižamos ruošiantis dienai, kitus judesius – kaskart, kai keičiame sauskelnes, kai apnuoginamos kojytės ir pilvelis, ar pagal patogumą – kai maudotės, rengiatės. Dar labai naudinga pamasažuoti prieš naktį, miegą, kad miegelis būtų ramesnis, gilesnis ir ilgesnis ir mamai, ir kūdikiui.

– Kokie aliejai labiausiai tinka masažui?

– Tarptautinė kūdikių masažo asociacija, atlikusi tyrimą atskleidė, nėra buvę alergijos atvejų su saulėgrąžų aliejumi. Svarbiausia, kad aliejus atitiktų keturis kriterijus ir būtų ekologiškas, nerafinuotas, pirmo ir šalto spaudimo. Jei nepatinka šio aliejaus kvapas, tačiau jis tikrai greitai išgaruoja, galima naudoti ir kitus augaliniai aliejus, kuriuos reikėtų rinktis remiantis tais pačiais keturiais kriterijais.

Pastebėjau, kad mamos dažnai renkasi migdolų, simondsijų, jojobos, sėmenų aliejus, kurių kvapas labai neutralus. Galbūt nelabai tinka kokosų, kadangi jis yra labai kvapnus ir užgožia kūdikiui mamos kvapą.

Galime įlašinti ir eterinių aliejų – renkuosi terapinės klasės eterinius aliejus ir mamoms patariu atsižvelgti į eterinių aliejų kokybę. Yra keletas aliejų, kurie tinkami kūdikiams nuo pat gimimo.

Jeigu norime pasidaryti raminančio aliejaus, tai į 50 ml saulėgrąžų aliejaus buteliuką įlašinkite 1–2 lašelius, tarkime, levandų eterinio aliejaus. Nuo pilvuko skausmų ir raižymo, diegliukų padeda pipirmėčių aliejus. Lašelį paskirstome po rankas ir atsargiai dedame kūdikiui ant pilvuko – tai ramina, atvėsina, kovoja su pilvo pūtimu. Galima su levanda ar pipirmėte masažuoti padukus, efektas bus ne prastenis.

Masažuojant kūdikius mamoms visada rekomenduoju niūnuoti, dainuoti, kalbėti, nes kūdikį labiausiai ramina mamos balsas, padeda jam susikoncentruoti. Labiausiai vaikams patinka, kai masažuojamos kojytės – nuo to ir pradedame mokyti masažo, – pasakoja Inga Ciesiūnė besidžiaugianti, kad vis daugėja sąmoningų mamų, kurios skiria vis daugiau dėmesio vaikams ir tam, kaip užauginti sveiką ir protingą kūdikį, kaip pagerinti bendrą savijautą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius