Dabar populiaru
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Publikuota: 2019 liepos 30d. 21:00

Vyras feisbuke tvirkino mergaites iš įvairių Lietuvos kampelių: įkalbėdavo jas apsinuoginti, vėliau šantažavo

Paauglė rašo žinutę
Vida Press nuotr. / Paauglė rašo žinutę

Šių metų pavasarį Šiaulių apygardos teismas, paskelbęs nuosprendį 32 metų vyrui, atskleidė šokiruojančių faktų, koks pavojus socialiniuose tinkluose gresia nepilnametėms. Feisbuke pasivadinęs „Dede As“, o vietoj savo nuotraukos naudodamas įvairius paveiksliukus (triušio, medžio ir pan.), jis kviesdavo dažniausiai 11–13 mergaites į draugus ir meilikavimais, klasta arba grasinimais versdavo jas nusirengti prieš kamerą. Dažniausiai jam pavykdavo.

Reikalavo atsiųsti „krūtinę ir mergaitišką klyną“

Kaip rašoma Šiaulių apygardos teismo nuosprendyje, 2016–2017 m. nuo vyro (tuometu jam buvo 29 m. - aut.) nukentėjo 22 mergaitės iš skirtingų Lietuvos regionų; jų amžius – nuo 10 iki 16 m. Jis užkalbindavo mergaites feisbuke, paklausdavo, kiek joms metų, o šios nemeluodavo, „pasisendindavo“ nebent 1–2 metais. Jis pats prisistatydavo skirtingo amžiaus – vienoms mergaitėms sakydavo, kad jam 17, kitoms – kad 15, trečioms – kad per 25 metus.

„Labas, ką veiki?“. „Labas, tu man patinki, kad gal mes draugausime“. Bendravimo pradžia nežadėdavo nieko bloga. Tačiau labai greitai jis paprašydavo mergaitės jam atsisiųsti savo nuotrauką su apnuogintais lytiniais organais ir suskubdavo atsiųsti savo vyrišką pasididžiavimą visu gražumu.

Toliau sekdavo bandymas susisiekti per vaizdo skambutį. Jei mergaitė imdavo „laužytis“, prasidėdavo šantažas – esą jis paviešins ją diskriminuojančias nuotraukas. Net ir tuomet, kai tų nuotraukų akivaizdžiai nebūdavo, mergaites apimdavo panika.

123rf.com/Kompiuteris
123rf.com/Kompiuteris

Kaip teisme liudijo viena iš nukentėjusių mergaičių, pakvietęs ją draugauti feisbuke, vyras po trumpo susirašinėjimo paprašė jos nusifotografuoti nuogai ir atsisiųsti jam nuotraukų – „krūtinę ir mergaitišką klyną“, o jeigu ji šio reikalavimo neišpildys, esą įkels „kažkokias“ nuotraukas į feisbuką. Susirašinėjimas vyko vos 15 minučių, po to mergaitė pašnekovą užblokavo ir apie incidentą papasakojo mamai, tačiau po pokalbio kurį laiką dar labai bijojo, kad „jis ką nors įkels“ ir ji liks kalta.

Su kitomis mergaitėmis jis bandė „flirtuoti“. Pavyzdžiui, vienos mergaitės paklausė, kokios spalvos jos liemenėlė, o kai ši juokais atsakė, pareiškė, kad jam „pasistojo“, ir jeigu ji nežiūrės, ką jis dabar daro, jis paviešins internete jų susirašinėjimo ekrano nuotrauką, ir visi draugai iš jos juoksis.

Ji įjungė vaizdo kamerą ir pamatė ekrane tik lytinį organą - vyras masturbavosi. Nieko nekalbėjo, bet reikalavo žiūrėti. Mergaitė, visa drebėdama dėl grasinimo, visgi atsijungė, o nusiramino tik tuomet, kai artimiesiems padedant pavyko ištrinti šias žinutes.

Mergaitės pasiduodavo šantažui

Deja, daugelis nukentėjusių mergaičių pasidavė vyro spaudimui. Šantažo scenarijus visada būdavo labai panašus. Pavyzdžiui, jis paskambina, mergaitė atsiliepia ir įsijungia vaizdas, kuriame vyras demonstruoja savo lytinį organą. O kai mergaitė išsigandusi atsijungia, jis pradeda grasinti, kad jeigu ji nedarys, kas liepiama, jis paviešins, ką dabar darė. Nesvarbu, kad nedarė nieko.

Taip jis gavo ne vieną nuotrauką su mergaičių krūtinės ir genitalijų nuotraukomis, tačiau didžiausią pasitenkinimą vyrui teikdavo masturbavimasis prieš kamerą, kai šį veiksmą stebėdavo nepilnametė.

Liepdavo nepilnametei apnuoginti savo kūną ir jį liesti taip, kaip jis sakydavo.

Tuo pat metu jis liepdavo nepilnametei taip pat apnuoginti savo kūną ir jį liesti taip, kaip jis sakydavo, kišti į lytinių organų vidų pieštuką, šukas. Beje, pats jis garsu nekalbėdavo, viską rašydavo žinutėmis, tačiau norėdavo išgirsti mergaičių balsą. Taip pat nerodydavo savo veido – tik lytinį organą.

Kantrybės laukti, kol mergaitė bus palaužta, jam užteko. Pavyzdžiui, vieną dvylikametę jis savaitę įkalbinėjo, kol ji galiausiai jam atsiuntė nuotrauką su apnuoginta krūtine.

123rf.com nuotr./Mergaitė
123rf.com nuotr./Mergaitė

Vėliau ta pati mergaitė sutiko apsinuoginti ir per vaizdo skambutį gyvai, o tuomet jau sulaukė šantažo – jei liausis su juo bendrauti, jis paviešins šį vaizdo įrašą. Kai nepilnametė galiausiai nustojo su juo bendrauti, vienas pažįstamas berniukas jai pranešė, kad iš nepažįstamo asmens, pasivadinusio Klounu, gavęs jos nuogos nuotrauką.

Taip pat vyras yra išsiuntęs apsinuoginusių nepilnamečių nuotraukas ir kitoms verbuojamoms mergaitėms, nors teisme tikino, kad tai esą padarė netyčia nuspaudęs mygtuką.

Grasino išprievartauti ir apsvaiginti narkotikais

Jei nesuveikdavo grasinimas paviešinti nuotraukas ar vaizdo įrašą, vyras nebenorinčią daugiau su juo bendrauti mergaitę, stengdamasis ją išlaikyti, pagąsdindavo dar ir tuo, kad atvyks ir išprievartaus arba sugirdys jai narkotikų. Liaudavosi tik tuomet, kai mergaitė pagrasindavo pasiskųsti mamai. Deja, daugumą nepilnamečių bijojo apie tai prasitarti suaugusiems.

Kaip pasakojo vienos iš nukentėjusių mažamečių globėja, mergaitė vienu metu pradėjo bijoti miegoti viena, pasidarė uždara, daug laiko praleisdavo naudodamasi telefonu, tačiau nuo artimųjų telefoną slėpė.

Netrukus kiti vaikai internete pamatė nuotraukas, kuriose ji nuoga. Tik tuomet ji papasakojo bendraujanti su asmeniu, kuris grasina paviešinti visas jos nuotraukas ir pasakyti globėjai, ką ji darė, jeigu ši atsisakys toliau vykdyti jo reikalavimus. „Jei neatsiųs papų nuotraukų, kentės“, – taip jis atrašė geriausiai mergaitės draugei, užklaususiai, kodėl jis taip elgiasi.

Bausmė – beveik ketveri metai nelaisvės

Kaltinamasis teisme kaltę pripažino, tačiau savo veiksmų motyvų paaiškinti negalėjo. Esą susirašinėjo, demonstravo savo lytinį organą ir masturbavosi tiek iš neturėjimo, ką veikti, tiek iš kvailumo, taip pat norėdamas save patenkinti seksualiai.

Teismas konstatavo, kad jaunas vyras atliko mažamečių tvirkinimo veiksmus, taip pat įgijo, laikė ir platino pornografinio turinio dalykus, kuriuose vaizduojamas vaikas.

Kadangi kaltę pripažino ir teigė, kad gailisi dėl savo elgesio, jam skirta subendrinta penkerių metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, kuri sumažinta iki trejų metų ir aštuonių mėnesių. Taip pat jis turės atlyginti neturtinę žalą: vienai šeimai – 2 tūkst., kitai – 1 tūkst. eurų.

Teismo procesas atskleidė skandalingą padėtį

Pasak Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovės Kristinos Mišinienės, ši nepilnamečių išnaudojimo byla atveria „tamsius“ atsakingų tarnybų bendradarbiavimo užkaborius.

„Tai drąsiai teigiame, nes atsitiktinai sužinoję apie šias nukentėjusias mergaites, mes įdėjome milžiniškas pastangas, kad jas visas susirastume. Atrasta situacija stipriai pribloškė.

Nė viena mergaitė nenukreipta socialinei, psichologinei pagalbai. Ikiteisminio tyrimo metu Klaipėdoje vos kelios iš jų turėjo valstybės skirtą nemokamą advokatą, tačiau šis atsisakė dalyvauti teisme, jei šeimos jam nesumokės.

Negalime nukreipti vaikų pagalbai, to neleidžia asmens duomenų apsaugos įstatymas.

Todėl civiliniai ieškiniai nepareikšti – šiuo metu, jau po įsigaliojusio nuosprendžio, padedame šeimoms gauti teisinę pagalbą ir bandyti vėl inicijuoti teisinius procesus civiline tvarka. Kodėl tai nepadaryta baudžiamajame procese? Mūsų nuomone, šiandien šalyje nėra tarnybos, kuri koordinuotų, būtų atsakinga už išnaudotų vaikų nukreipimą pagalbai, už advokatų kvalifikuotą darbą tokio pobūdžio bylose.

Gaila, kad asmens duomenų apsauga tarnauja kaip šydas paslepiant tingių biurokratų darbą. „Negalime nukreipti vaikų pagalbai, to neleidžia asmens duomenų apsaugos įstatymas“, – veidmainiškai dūsauja Vaiko teisių apsaugos tarnybos regionuose. Bet ar tikrai to neleidžia šis įstatymas?! O gal tik jo klaidingas interpretavimas, paliekantis vaikus ir šeimas kankintis vienus?“ – piktinosi pašnekovė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./15min studijoje : Linas Slušnys ir Kristina Mišinienė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./15min studijoje : Linas Slušnys ir Kristina Mišinienė

K.Mišinienė nustebusi, kad šioje skandalingoje byloje nė vienas vaikas nebuvo nukreiptas pagalbai, dar daugiau – pačios regioninės Vaiko teisių apsaugos tarnybos tvirtina nežinojusios apie tokią bylą: „Mums niekas nepranešė.“

„Nesiimame aiškintis, kas kam ko nepranešė, bet panašu, jog ši sritis šalyje yra tikrai apleista, be jokios analizės ir monitoringo“, – įsitikinusi centro vadovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Ypatingos

06:42
10:09

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką