Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 03 26, 12:40

10 priežasčių, galinčių sukelti nugaros skausmą

Banko darbuotojos, įvairių įstaigų tarnautojos, buhalterės... Nemaža dalis žmonių darbo dieną beveik nepakyla nuo kėdės. O kur dar valandos, praleidžiamos automobilyje ar namie prie televizoriaus.
Nugaros skausmai
Nuo ilgo sėdėjimo labiausiai kenčia stuburas, vargsta nugaros raumenys. / Fotolia nuotr.

Kuo gali baigtis nuolatinis sėdėjimas, turbūt visi žinome: nuo ilgo sėdėjimo labiausiai kenčia stuburas, vargsta nugaros raumenys. Gydytojai sako, kad nuo nugaros skausmų neapdraustas nė vienas, todėl verta žinoti, kodėl pradeda skaudėti nugarą ir kaip to nemalonaus jausmo išvengti.

1. Netaisyklinga laikysena

Netaisyklinga laikysena, pasak specialistų, yra viena svarbiausių nugaros skausmų priežastis. Jei nuolat kūprinatės, esate įpratę stovėti ar sėdėti persikreipę, labiausiai įtempiami ne nugarą prilaikantys, o judėjimo raumenys. Šie, dirbdami ne savo darbą, greitai pavargsta ir pradeda mausti.

2. Sportinės traumos

Aktyviai sportuojantiems žmonėms nugaros skausmas gerai pažįstamas. Tačiau nemanykite, kad tai gresia tik profesionaliems sportininkams. Bet koks judesys, kai staigiai lenkiatės ar sukatės, gali patempti nugaros raumenis. Vadinamąją sportinę traumą galite patirti ir tvarkydamiesi namuose ar darbuodamiesi sode.

Pirmoji pagalba tokiu atveju – geras nugaros masažas. Jo neprireiks, jei visada prisiminsite, kaip teisingai laikyti nugarą: ji turi būti šiek tiek atpalaiduota ir tiesi, o ne sulenkta it klaustukas. Tai ne taip lengva, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – juk beveik visus buities darbus atliekame pasilenkę į priekį.

3. Staigūs judesiai

Nugara – tai lankstus kaulų ir raumenų junginys, galintis judėti net šešiomis kryptimis (pirmyn, atgal, į šonus ir sukamaisiais judesiais į vieną ir į kitą pusę). Neretai nugara traumuojama vienu metu atliekant kelis judesius iš karto. Moterims dažniausiai taip atsitinka dviem atvejais: kai pasilenkusios kelia sunkų daiktą (reikėtų pritūpti!) arba kai iškelia vaiką pro siauras automobilio dureles (lenkiasi ir sukasi vienu metu).

Keliant sunkų daiktą, didžiausias krūvis turi tekti šlaunims, ne nugarai. Todėl pritūpę paimti nešulio nugarą turite išlaikyti tiesią, keliamą daiktą laikyti kuo arčiau kojų, o atsitiesti jokiu būdu ne staigiu judesiu.

4. Stuburo ligos

Jos taip pat gali sukelti nugaros skausmus. Svarbiausia – tiksli diagnozė, tuomet, gydytojo padedama, tikrai rasi vienokią ar kitokią išeitį.

Skolioze vadinamas stuburo išlinkimas į vieną šoną dažniausiai vargina paauglius (dėl nuolatinės netaisyklingos sėdėsenos) ir kai kurių profesijų žmones, kurie visą laiką dirba vienoda poza (smuikininkus, siuvėjus). Iš pradžių stuburas išlinksta tada, kai žmogus būna labai pavargęs. Vėliau būna išlinkęs nuolat: vienos pusės mentė ir petys būna aukščiau, kitos – žemiau. Ima skaudėti nugarą ir tarp šonkaulių, nuo menkiausio fizinio krūvio greitai pavargstama. Liga gydoma mankšta, masažu, kartais tenka dėvėti gydomąjį korsetą. Jei nuolat tenka dirbti vienoda poza, patariama kuo dažniau daryti pertraukas, o laisvalaikiu – judėti.

Lordozė (stuburo išlinkimas į priekį) dažniausiai atsiranda sergantiesiems klubo sąnario ligomis, nutukusiesiems. Padeda masažas, mankšta, gydomasis korsetas.

Liga, pažeidžianti stuburo tarpslankstelinius sąnarius, vadinama spondilioze. Slanksteliuose atsiranda spyglio pavidalo kaulinių išaugų, kurios spaudžia nugaros nervų šakneles, skausmas plinta į vieną arba abi kojas, dubenį. Jauni žmonės spondilioze suserga dėl per didelio fizinio krūvio, dažnų traumų, o pagyvenę žmonės – lyg ir be priežasties (iš tikrųjų – dėl netaisyklingos laikysenos). Padėti gali gydytojo paskirti vaistai, nugaros masažas, gydomoji mankšta, akupunktūra.

5. Menstruacijos

Per menstruacijas irgi gali skaudėti nugarą, ypač apatinę jos dalį. Skausmą sukelia nerviniai impulsai, einantys iš gimdos ir kiaušidžių. Tokiu atveju padeda masažas ir kai kurie jogos pratimai. Jei prasidėjus menstruacijoms įskausta nugara, išbandykite tokį paprastą pratimą: atsisėskite, visa nugara remdamasi į sieną, pėdas priglauskite vieną prie kitos ir pritraukite kiek galėdama arčiau sėdmenų. Tokia poza pasėdėkite bent po kelias minutes kelis kartus per dieną.

6. Nėštumas

Paskutiniais nėštumo mėnesiais nugaros skausmais skundžiasi beveik visos būsimosios mamytės. Vis labiau atsikišantis pilvukas paskui save traukia ir stuburą, todėl pakinta pusiausvyros centras. Nugaros raumenys paprastai nebūna tokie stiprūs, kad jį išlygintų. Be to, nėščiosios organizme pasikeičia hormonų balansas: padaugėja progesterono ir relaksino, kurių paskirtis – didinti audinių elastingumą. Tai labai praverčia gimdant, tačiau nugaros raumenims dėl to tenka papildomas krūvis. Beje, nugaros skausmai vargins ir pagimdžiusią moterį, jeigu ant jos, dar nesustiprėjusios po gimdymo, pečių guls visa kūdikio priežiūra.
Nėščiąsias varginančių nugaros skausmų padeda išvengti ar bent sumažinti nėščiųjų korsetas.

7. Ilgas sėdėjimas

Ilgai sėdėdami vienoje padėtyje ar nuolat darydami monotoniškus judesius gana greitai pajuntate nugaros skausmą. Biuro tarnautojai vidutiniškai 40 val. per savaitę praleidžia prie darbo stalo. Taip ilgai sėdėti labai kenkia nugarai. Ne mažiau kenkia praleisti valandų valandas už automobilio vairo. Blogiausia, kad kai dirbama ar vairuojama, galva būna užimta kitais dalykais nei mintimis apie taisyklingą laikyseną. Pažvelkite į savo kolegas, visą dėmesį sutelkusius į kompiuterio ekraną. Matote, kaip jie sėdi? Dauguma – kiek sudribę, iš pažiūros lyg ir patogiai įsitaisę, tačiau iš tiesų atpalaidavę tik nugarą prilaikančius raumenis. O judėjimo raumenys įtempti, jiems tenka laikyti kūną, todėl jie greitai pavargsta ir pradeda mausti.

8. Judėjimo stoka

Nuo nugaros skausmų neapdraustas nė vienas. Vis dėlto žmonėms, kurių nugaros raumenys stiprūs, jie gresia mažiausiai. Deja, net ir reguliariai sportuojantys žmonės nugarai dėmesio skiria nepakankamai. Prisiminkite eilinę treniruotę sporto klube: greičiausiai iki devinto prakaito mankštinate pilvo presą, tvirtinate sėdmenų, kojų, rankų raumenis. O pratimai nugarai, ypač apatinei jos daliai? Jų beveik nebūna. Pasitikrinti, ar nugaros raumenys užtektinai tvirti, nesunku: jeigu nuolat galite laikyti įtrauktą pilvą, jūsų nugarai viskas gerai. Jeigu ne, pradėkite ją mankštinti!

9. Sunkūs nešuliai

Sunkus krepšys, nešamas vienoje rankoje, yra didžiulis krūvis nugarai. Geriausia išeitis, kurią žino kiekvienas pradinukas – kuprinė. Tačiau ar daug pamatysite žmonių, į parduotuvę einančių su kuprinėmis?! Daugiau kaip 5 kg sveriantį nešulį moterims patartina paskirstyti į du krepšius. Žinoma, taip apsikrovusios neatrodysi elegantiškai, tačiau apsaugosite nugarą. O tai svarbiausia.

10. Žemi baldai

Minkštos žemos sofos ir foteliai viliote vilioja patogiai susirangyti. Tačiau kai sėdite ant žemų baldų, keliai su šlaunimis sudaro smailų kampą, o nugarą laikantys raumenys visiškai atsipalaiduoja. Jums gal ir patogu, bet jūsų nugarai – anaiptol: kiekvienam stuburo slanksteliui tenka didžiulis krūvis. Baldai turi būti tokio aukščio, kad sėdinčiojo pėdos remtųsi į grindis, o blauzdos su šlaunimis sudarytų statų kampą.

Kas sukelia skausmus: raumenys ar nervai?

Nugaros skausmas būna dvejopas: ūmus ir lėtinis. Ūmus prasideda staiga, gali būti sunkiai pakeliamas, kai, rodos, neįmanoma net pajudėti. Laimei, jis greitai praeina. Lėtinis skausmas tai sustiprėja, tai atslūgsta, tačiau vargina nuolat. Gydymas priklauso nuo skausmo pobūdžio. Ūmus skausmas aprimsta, kai kuo mažiau judama. Padeda ir šalti kompresai, skausmą malšinantys vaistai. Lėtinio nugaros skausmo priežastį turėtų nustatyti gydytojas. Gali paaiškėti, kad skausmą sukelia netinkama laikysena, nejudrus gyvenimo būdas, ilgos valandos automobilyje, bet gali būti nustatytos kur kas rimtesnės priežastys: sąnarių, stuburo slankstelių, kaulų ligos.

Raumenų skausmas Nervų skausmas
Priežastis Nugarą pradeda skaudėti ją smarkiau sutrenkus. Raumenis sutraukia spazmas, todėl jaučiamas stiprus skausmas. Nedidelį, bet ilgą laiką trunkantį maudimą gali sukelti pertempti raumenys. Veriantis nugaros skausmas, kartais plinta iki kojų. Prasideda, kai stuburo slanksteliai užspaudžia kokį nors nugaros nervą.
Skausmo pobūdis Gali būti aštrus (kai raumuo susitraukia staiga) arba nestiprus, tačiau ilgai trunkantis maudimas. Dažniausiai sukausto rytais, vėliau po truputį atlėgsta. Rytais beveik nejuntamas. Kuo daugiau judate, tuo labiau stiprėja. Kai pagulite, vėl aprimsta.
Kas padeda Šiluma. Puikiai padeda karšta rytinė vonia. Tinka masažas, lengva mankšta, ypač joga, tempimo pratimai. Šaltis, ledo kompresai. Bet kokia mankšta dar labiau sustiprina skausmą. Masažas taip pat netinka.

Pirmoji pagalba nuo nugaros skausmo

Jei skaudėti pradėjo po sutrenkimo, nieko nelaukdami dėkite šaltus kompresus. Jei medicininių neturite, tiks ir į rankšluostėlį suvyniotas šaldytų produktų maišelis, šaldytuve palaikyto gėrimo butelis. Jeigu skausmas pervėrė lyg ir be priežasties, gali padėti jį malšinantys vaistai. Jų išgėrę pagulėkite, bet ne minkštuose pataluose, o ant kietesnio paviršiaus. Tiesa, gydytojai įspėja: per ilgai nesilepinti, antraip nugara visai sustings.

Dirbkite įprastus namų ruošos darbus, tik nepersistenkite. Po dviejų ar trijų dienų, kai aštrus skausmas virs maudžiančiu, nugarą kuo dažniau pašildykite (tiks karštokas dušas). Jei savijauta negerėja ar skausmas pradeda plisti į koją, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Geriausias gydymas – profilaktika

Skausmų atsiradimui įtakos turi ne tik darbo aplinkybės, amžius, bet ir psichologinė žmogaus savijauta, žalingi įpročiai. Pastebėta, kad moterys su šiomis problemomis susiduria dažniau, o tokie veiksniai kaip stresas, nerimas ar depresija gali net sumažinti skausmo jutimo slenkstį. Skirtingų susirgimų atvejus gydytojams neurologams spręsti padeda ir kineziterapeutai. Tinkamai įvertinę paciento raumenų būklę, jie parengia geriausiai pacientui tinkančią mankštą.

„Kad nugaros skausmai nesikartotų, svarbu reguliariai atlikti mankštas, stiprinančias nugaros raumenis. Tyrimų metu nustatyta, kad žmonės pasveiksta greičiau, jei išlieka aktyvūs. Mankštinantis pagerėja kraujotaka ir medžiagų apykaita nugaros raumenyse, mažėja raumenų spazmai ir skausmas.

Rekomenduojami tempimo ir nugaros raumenų stiprinimo pratimai, vaikščiojimas, plaukimas. Reikėtų vengti pratimų, kurie reikalauja pasisukimo, lenkimosi, taip pat didelio intensyvumo pratimų, kurie sustiprina skausmą. Darbo metu reikėtų stengtis, kad ilgalaikė stuburo padėtis keistųsi kelis kartus per dieną. Jei darbas yra stovimas, rekomenduojama po kojomis padėti neaukštą atramą ir pakaitomis užkelti ant jos tai vieną, tai kitą koją. Miegant svarbu, kad miego vieta būtų patogi, rekomenduojama rinktis vidutinio kietumo čiužinį. Taip pat gali padėti joga, meditacija ir atpalaidavimo technikos, padedančios mažinti stresą ir įtampą“, – patarimais dalinosi gydytoja neurologė J.Guk.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką