Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 16d. 11:06

11 dalykų, kurie didina insulto riziką: kenkia netgi per trumpas miegas

Širdies ir kraujagyslių ligos puola vis jaunesnius žmones
„Scanpix“ nuotr. / Širdies ir kraujagyslių ligos puola vis jaunesnius žmones

Kai smegenys negauna pakankamai deguonies, gali ištikti insultas. Insultas – tai pažeistų smegenų ląstelių padarinys. Dažniausiai tai sukelia deguonies prisotintos kraujotakos trūkumas – šis reiškinys vadinamas išeminiu insultu. Kraujavimas smegenyse taip pat gali sukelti hemoraginį insultą.

Kaip rašo businessinsider.com, tokie staigūs pokyčiai smegenyse gali būti mirtini: insultai yra penkta pagal dažnumą mirties priežastis Jungtinėse Valstijose. 2016-siais nuo insulto mirė 142 tūkst. amerikiečių. Tai reiškia, kad Jungtinėse valstijose kas keturias minutes kažkas miršta nuo šios ligos.

Pas patiriantįjį insultą gali matytis tam tikri išoriniai požymiai: kalbos defektas arba kalbos ir regėjimo sutrikimai. Gali būti ir kitų požymių: subliūkšta pusė žmogaus veido, kai jis bando šypsotis, arba jis negali išlaikyti pakeltų rankų tame pačiame lygyje.

Diabetikai insultą patiria 2–4 kartus dažniau.

Tačiau pasak Nacionalinės insulto asociacijos, 80 procentų insultų galima išvengti. Tai reiškia, kad galite padaryti labai daug, norėdami sumažinti savo riziką. Be to, tai, ką galite daryti, norėdami išvengti insulto, yra geriausias būdas senstant palaikyti kūno ir smegenų sveikatą.

Štai 11 dalykų, kuriuos mokslas susiejo su padidėjusia insulto rizika.

Aukštas kraujospūdis yra didžiausias kaltininkas

Kai asmens kraujagyslėse padidėja spaudimas, papildomas stresas arterijoms gali trukdyti smegenims gauti taip reikiamo kraujo, kuriame yra deguonies. Laikui bėgant tai gali sukelti insultą.

Laimei, yra daug dalykų, kuriuos galite daryti, norėdami išvengti aukšto kraujospūdžio, pavyzdžiui, reguliarus sportavimas, sveika mityba ir kvėpavimas švariu oru.

Alkoholio vartojimas dideliais kiekiais padidina kraujo spaudimą, taigi taip padidina insulto riziką

Didelis tyrimas, publikuotas „The Lancet“, parodė, kad kuo daugiau alkoholio suvartojame, tuo labiau sukyla kraujo spaudimas, ir todėl atsiranda didesnė insulto rizika. Mokslininkai 10 metų analizavo 500 tūkst. Kinijos vyrų sveikatos duomenis ir pastebėjo, kad žmonės, vartoję mažiau alkoholio, turėjo žemesnį kraujo spaudimą ir tuo pačiu – sumažėjusią insulto riziką.

Mokslininkai savo išvadose teigia, kad keturi alkoholiniai gėrimai per dieną padidina insulto tikimybę 35 proc.

Rūkaliai padvigubina insulto riziką

Tabake esantys chemikalai gali sukelti arterijų susiaurėjimą bei pažeisti arterijų sieneles, taip sukeldami kraujo spaudimo šuolį.

Fotolia nuotr./Ligos
Fotolia nuotr./Ligos

Kai rūkalius įkvepia, šis veiksmas sukelia momentinį kraujospūdžio šuolį, todėl rūkantiems žmonėms gali išsivystyti ilgalaikės problemos su kraujagyslėmis.

„Rūkymas padidina krešulių formavimąsi, sutirština kraują ir padidina nuosėdų kaupimąsi arterijose“, – praneša Nacionalinė insulto asociacija.

Kvėpavimas užterštu oru taip pat gali sukelti insultą

2016-siais atliktas pacientų iš 188 pasaulio šalių, kurie patyrė insultą, tyrimas. Jis parodė, kad oro tarša yra rimtas rizikos veiksnys, ypač vidutines ir žemas pajamas gaunančiose šalyse.

Pasaulio mastu užterštas oras – namų oro tarša nuo viryklių ir židinių taip pat patenka į užteršto oro apibrėžimą – sukelia maždaug trečdalį su insultu susijusių negalių.

Antsvoris padidina insulto riziką

Didelės riebalinio audinio sankaupos apsunkina arterijų plėtimąsi, dėl to kraujui sunku keliauti kūnu ir patekti į smegenis. Sveikatos problemos, einančios koja kojon su antsvoriu, tokios kaip kraujo krešuliai, susiaurėjusios arterijos ir didelis cholesterolio kiekis, gali prisidėti prie insulto rizikos.

123rf.com/Apkūnus vyras
123rf.com/Apkūnus vyras

Pažvelgę į savo pilvo zoną galite įvertinti savo būklę: didelė liemens apimtis yra geresnis insulto rizikos indikatorius nei ūgis ar svoris.

Gulėjimas visą dieną taip pat yra rizikinga veikla, galinti sukelti insultą

Gera naujiena ta, kad nebūtina daug judėti, norint sumažinti insulto riziką.

Tyrimai parodė, kad net 25 minutės kasdienės vidutinio intensyvumo veiklos padeda sumažinti šios ligos riziką – maratono bėgti tikrai nereikia.

Vienas tyrimas, kurio metu buvo stebima 61 tūkst. Kalifornijos mokytojų (visos – moterys), parodė, kad tos, kurios per savaitę sportavo bent po 150 minučių, turėjo mažesnę riziką patirti išeminį insultą už mažiau aktyvias. Tai maždaug 21 minutė aktyvumo per dieną.

Rezultatai taip pat parodė, kad paprastas kasdienis pasivaikščiojimas gali sušvelninti insultą, jei toks ištinka. 2018-ųjų tyrimas, kurio metu buvo stebimi vyresni nei 70 metų reguliariai vaikščiojantys arba plaukiojantys Norvegijos gyventojai, parodė, kad jų rizika patirti insultą yra mažesnė už pasyvesnius senjorus.

Mokslininkai teigia, kad keturi alkoholiniai gėrimai per dieną padidina insulto tikimybę 35 proc.

Be to, kad palaiko kraujagyslių veiklą, sportas gali pagaminti daugiau deguonies prisotinto kraujo. O nejudrus gyvenimo būdas – priešingai – padidina chroniškų būklių, tokių kaip aukštas kraujospūdis, išsivystymo lygį, o jis savo ruožtu padidina insulto riziką.

Insulto riziką padidina ir nepakankamas šviežio maisto, tokio kaip daržovės, žuvis ir riešutai, vartojimas

Tyrimai jau ne vieną katą parodė, kad žmonės, kurių mityboje gausu vaisių, daržovių ir žuvies, turi mažesnę riziką patirti insultą.

Moterų, besilaikančių Viduržemio jūros dietos, kurioje gausu alyvuogių aliejaus, nesmulkintų grūdų, pupų, vištienos ir šviežių daržovių, tikimybė patirti insultą yra mažesnė nei kitų moterų. Naujas 17 metų trukęs tyrimas, kurio metu buvo stebimos 40-metį perkopusios moterys Jungtinėje Karalystėje, parodė, kad moterys, besilaikančios Viduržemio jūros dietos (pasak jų mitybos dienoraščių), patyrė 22 proc. mažiau insultų. Net ir tos, kurios jau turėjo širdies ligų riziką.

Europos Komisijos nuotr./Ekologiški produktai
Europos Komisijos nuotr./Ekologiški produktai

1 ir 2 tipo diabetas gali sukelti pavojingas gliukozės sankaupas kraujyje, kurios skatina insultą

Diabetu sergančių žmonių kasa sunkiai gamina insuliną. Jis yra pagrindinis hormonas, paverčiantis maiste esančią gliukozę į energiją, kurią kūnas gali naudoti.

Kai kūnas negamina pakankamai insulino ir kraujyje susikaupia gliukozė, tai kraujagyslėse gali suformuoti riebalų sąnašas ir krešulius. Laikui bėgant šie krešuliai gali užkišti kraujagysles ir neleisti kraujui pratekėti į kaklą ir smegenis, taip sukeldami insultą.

Diabetikai insultą patiria 2–4 kartus dažniau.

Genai taip pat atlieka savo vaidmenį

Kartais būna ir taip, kad norėdami išvengti insulto, daug padaryti negalime. Mokslininkai turi daug duomenų, rodančių, kad genai stipriai prisideda prie insulto rizikos.

Naujas tyrimas, kurio metu buvo ištirta 306 473 baltaodžiai britai, parodė, kad žmonės, turintys genomą, siejamą su didesne genetinio insulto tikimybe, buvo 35 proc. labiau linkę patirti insultą už tuos, kurių genetinė rizika buvo mažesnė. Žmonių gyvenimo būdas šiuo atveju jokios įtakos rizikai neturėjo.

Tačiau dažnai mūsų veiksmai yra galingesni už genus, kalbant apie šios ligos prevenciją: gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip rūkymas, nesveika mityba ir sporto trūkumas, šiame tyrime siejami su 66 proc. padidėjusia insulto rizika, nesvarbu, kokie žmogaus genai.

Amžius – dar vienas veiksnys, kurio negalime kontroliuoti, taip pat yra kita dažna insulto priežastis

Visi senstame, o senstant arterijos kietėja, ir dėl to didėja insulto tikimybė. Tai – viena iš priežasčių, kodėl moterys dažniau patiria insultus nei vyrai: jos gyvena ilgiau.

Nepakankamas miego kiekis kenkia smegenims, padidėjusi insulto tikimybė – vienas iš jų

Nepakankamas miego laikas taip pat padidina daugelio sveikatos problemų išsivystymo riziką, įskaitant insultą. Miegoti kasnakt reikia po 7–8 valandas.

Vienas tyrimas, kurio metu buvo stebimi 50-metį perkopę Švedijos vyrai parodė, kad mažiau nei 5 valandas trunkantis miegas kenkia taip pat, kaip rūkymas, kalbant apie insulto riziką.

123RF.com nuotr./Miegas
123RF.com nuotr./Miegas

Tačiau nauji rezultatai rodo, kad reguliarus trumpas pokaitukas gali taip pat padėti išvengti insulto.

Tyrime, kovo mėnesį paskelbtame Amerikos kardiologijos koledže, mokslininkai pamatė, kad pietų miegą praktikuojančių žmonių kraujospūdis yra žemesnis.

Mokslininkai mano, kad toks įprotis gali padėti sumažinti kraujo spaudimą, kaip ir kiti metodai, pavyzdžiui, mažesnio alkoholio kiekio vartojimas arba mažomis dozėmis vartojami vaistai.

Todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų aišku, ar tokį teigiamą poveikį kraujo spaudimui daro būtent pietų miegas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:03
01:32
01:11

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką