Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 14d. 13:03

15 metų krūties vėžiu serganti Nijolė: „Kai užčiuopiau darinį, man jau buvo antra stadija“

Nijolė Augulienė
Asmeninio archyvo nuotr. / Nijolė Augulienė

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1,5 tūkst. krūties vėžio atvejų. Nors rizika susirgti šia liga padidėja nuo 50 metų amžiaus, tačiau neretai smogia ir jaunoms moterims. Nijolei Augulienei buvo vos 36-eri, kai ligos diagnozę išgirdo pirmą kartą. Jau 15 metų krūties vėžiu serganti pacientė sako, kad jei tada būtų pasitikrinusi anksčiau, galbūt viskas būtų pakrypę kitaip.

Nijolė prisimena, kad dar iki išgirstant krūties vėžio diagnozę, ji buvo atkreipusi dėmesį į Lietuvoje vykdomas prevencines programas, tačiau taip ir neprisivertė atlikti profilaktinių tyrimų.

„Tuomet buvo daug informacijos žiniasklaidoje, aš svarsčiau pasitikrinti, bet to nepadariau. Dabar pagalvojau, kad jeigu būčiau tada pasitikrinusi, galbūt būtų buvęs lengvesnis gydymas. Nes kai užčiuopiau darinį krūtinėje, man jau buvo antra stadija, vėžys buvo išplitęs ir į limfmazgius“, – prisimena N. Augulienė.

Tuo metu du vaikus – trejų sūnų ir dešimties metų dukrą – auginusi moteris negalvojo, kad pati susidurs su šia liga. Bet vėliau, pradėjus intensyviau domėtis, nujautė, kokią diagnozę išgirs.

„Kol laukiau tyrimų rezultatų, labai išsigandau, nes mačiau, kad tai chrestomatinis pavyzdys – kaip parašyta knygose, tokį darinį ir užčiuopiau. Labai nenorėjau tikėti, kad tai – ta diagnozė, bet giliai širdyje tą nujaučiau“, – pasakoja moteris.

Nors Nijolei buvo greitai paskirtas intensyvus gydymas – operacija, chemoterapija ir kitos procedūros, vos prieš keletą metų liga atsinaujino.

Moteris nuolatos turi tikrintis savo sveikatos būklę, o šiandien yra gydoma hormonų terapija.

Krūties vėžys gali grėsti kiekvienai

Lietuvoje, kaip ir daugelyje Vakarų pasaulio šalių, krūties vėžys išlieka dažniausia onkologine liga. Bet kuri moteris per gyvenimą turi apie 10 proc. riziką susirgti krūties vėžiu, todėl labai svarbu užtikrinti ankstyvos diagnostikos galimybes.

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (IWAV) kiekvieną pavasarį inicijuoja labdaros renginį „Sužydėjusi viltis“ (angl. „Blossom of Hope“), kurio metu surinktos lėšos yra skiriamos priemonių, reikalingų pagerinti ankstyvą krūties vėžio diagnostiką, įsigijimui.

Bet kuri moteris per gyvenimą turi apie 10 proc. riziką susirgti krūties vėžiu.

Medikų teigimu, kuo anksčiau nustatoma liga, tuo greičiau galima pradėti gydymą ir pasiekti geriausių rezultatų. Radiologiniai tyrimai – skaitmeninė mamografija, tomosintezė, ultragarsinis tyrimas – padeda nustatyti naviką, magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimas visada tiksliausiai parodo ligos išplitimą krūtyje.

„Visada įtarus krūties vėžį ar esant neaiškiems pokyčiams krūtyse, atliekama biopsija, kurios metu specialia adata iš diagnostiškai įtartinos vietos paimami audinio gabaliukai patologiniam ištyrimui. Biopsijos vietą reiktų pažymėti, į ją įvedant krūties žymeklį“, – sako Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytoja radiologė dr. Rūta Briedienė.

Šiemet iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ metu surinktos lėšos bus skirtos krūties audinio žymekliams įsigyti. Jie reikalingi atliekant biopsiją, kadangi po procedūros galima matyti, iš kurios tiksliai vietos buvo paimtas audinys. Esant diagnostiniams neaiškumams, stebint pokyčius ar nenustačius vėžio, tampa aišku, kuri vieta buvo bioptuota.

Shutterstock nuotr./
Shutterstock nuotr./

Kai pacientei gydymas pradedamas nuo chemoterapijos, o po gydymo atliekama operacija, pagal krūties audinio žymeklį chirurgas sprendžia, kurią krūties dalį reikia šalinti, siekiant nepalikti buvusio naviko.

„Visi radiologiniai tyrimai, biopsijai ir žymėjimui reikalingos priemonės labai svarbios siekiant kokybiškos šiuolaikinės diagnostikos ir gydymo, todėl būtina užtikrinti reikalingų priemonių prieinamumą šalies moterims“, – teigia dr. R.Briedienė.

Per 10 metų labdaringa iniciatyva padėjo surinkti beveik 200 tūkst. eurų, už kuriuos nupirktos priemonės buvo paaukotos Lietuvos onkologijos ligoninėms.

Išgyventi diagnozę padeda bendražygiai

Krūties vėžio diagnozę du kartus išgirdusi N.Augulienė sako, kad kiekvienas sunkią ligą priima savaip. Į gyvenimą filosofiškai žiūrinti moteris pasakoja, kad jai stiprybės suteikė tos moterys, kurios išgyveno tą patį.

„Iš pradžių ir man buvo baisu, sunkiai suvokiau visą situaciją. Prisimenu savo pirmąją emocinę duobę, kuomet ėjau gatve, verkiau ir galvojau, kad neįsivaizduoju savo vaikų prie mano kapo. Tačiau vėliau viskas klostėsi neblogai, man labai padėjo pokalbiai su žmogumi, kuris turėjo savo istoriją. Niekas iš esmės to nesupras, jeigu to nepatyrė“, – sako Nijolė.

Asmeninio archyvo nuotr./Nijolė Augulienė
Asmeninio archyvo nuotr./Nijolė Augulienė

Moteris šiandien ir pati paragina artimas drauges ar koleges pasitikrinti, jei kyla įtarimų dėl krūties vėžio.

„Kadangi darbe visos esame panašaus amžiaus, maždaug 50 metų, noriu skleisti tą žinią, kad tikrintis reikia. Visada paskatinu savo aplinkos moteris nueiti pas medikus, pasidalinu kontaktais, jeigu tai reikalinga.

Tikrintis reikia ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo šeimos, artimųjų. Reikia siekti, kad būtų kuo mažiau to pasimetimo ir skausmo“, – tikina N.Augulienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką