Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 spalio 5d. 19:51

72 valandos nėštumą norinčioms nutraukti moterims: o koks vyrų vaidmuo?

Kūdikis
Fotolia nuotr. / Kūdikis
Vis garsiau skambant diskusijoms dėl ketinimų įvesti 72 valandų terminą nėštumą nutraukti norinčių moterų apmąstymams, TV3 laida „Savaitės komentarai“ kelia klausimą, ar tokiais sprendimais nedaromas dar didesnis spaudimas moterims. Ir kur šioje situacijoje yra vyrai.

Per metus Lietuvoje yra atliekama apie 5 tūkst. nėštumo nutraukimo procedūrų, iki 12 savaičių abortas yra legalus ir atliekamas tiek valdiškose, tiek privačiose gydymo įstaigose. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo abortų tvarką keisti – įvesti privalomas 72 valandas, per kurias moteris galėtų dar pagalvoti, ar tikrai ji nori tai padaryti. Esą per tas tris paras moteris gautų psichologo, socialinio darbuotojo ar dvasininko pagalbą.

Minčiai, kad įtaką sprendimui turėtų turėti ir pats vaisius, pritaria ir kunigas bei gydytojas Andrius Narbekovas. Jo teigimu, kalbama apie krizinę būklę, nes „moterys nėra šaltu protu sprendžiančios, jos iš tiesų yra įspraustos į kampą, todėl trys paros yra nemažai laiko iš tos stresinės situacijos išeiti“.

Visą laiką yra kryžiuojama moteris. Bet moteris viena pastoti negali, mes tą puikiai žinome. Ir jeigu yra nėštumas, vadinasi, atsakingas ir vyras, – tikina K.Mačiulienė.

Tačiau psichoterapeutas ir seksologas Viktoras Šapurovas teigia, kad nė viena moteris nesidžiaugia atvykusi pas ginekologą dėl nėštumo nutraukimo, tai yra trauma ir didelis išgyvenimas, bet jeigu ji jau kreipėsi, atidėti procedūrą nebėra tikslo. Tai niekada nebūna spontaniškas sprendimas.

„Jeigu yra privaloma psichologo konsultacija, jau yra spaudimas moteriai – tu privalai, tu kažką nori daryti. O čia tu nieko neprivalai“, – TV3 laidoje „Savaitės komentarai“ aiškina ir Vilniaus gimdymo namų direktorė, ginekologė Kornelija Mačiulienė.

Keisčiausia, kad visoje šioje diskusijoje, teisės aktuose dėl numatomų 72 valandų iki aborto niekur nefigūruoja vyrai. „Visą laiką yra kryžiuojama moteris. Bet moteris viena pastoti negali, mes tą puikiai žinome. Ir jeigu yra nėštumas, vadinasi, atsakingas ir vyras“, – tikina K.Mačiulienė.

Jeigu vyras įkalbinėja moterį daryti abortą, jis labai rizikuoja dėl tolesnio šeimyninio gyvenimo, kadangi tai didelis smūgis tarpusavio santykiams, – įsitikinęs V.Šapurovas.

Kad šio aspekto – vyro vaidmens – naujajame teisės akte labiausiai ir trūksta, pritaria ir dvasininkai. A.Narbekovas sako, kad tam tikra prasme gindamos teisę į abortą moterys daro paslaugą ir vyrams, nes jie lieka nuošaly.

Vis dėlto ginekologai mano kitaip: moterys visada pasitartų su vyru, jeigu tik galėtų. Paprastai nesitaria tuomet, kai to vyro nėra šalia ar jis nėra tas, su kuriuo galima pasitarti. Net 65 proc. moterų nutraukia nėštumą, būdamos oficialiai susituokusios, nors 16 proc. teigia neturinčios vyro. Moterys paprastai ryžtasi nutraukti nėštumą, jeigu pastoja atsitiktinių santykių metu arba neplanuotai. Neretai nėštumą nutraukti nori ir vyras, ne tik pati moteris.

„Jeigu vyras įkalbinėja moterį daryti abortą, jis labai rizikuoja dėl tolesnio šeimyninio gyvenimo, kadangi tai didelis smūgis tarpusavio santykiams“, – įsitikinęs V.Šapurovas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:42
06:13
24:15

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką