Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 2d. 14:49

Atmintinė, kaip teisingai ištraukti įsisiurbusią erkę ir ką daryti toliau

Erkė
Vida Press nuotr. / Erkė

Vis dažniau galima išgirsti, kad pabuvę gamtoje žmonės ant savo odos parsineša „dovanėlę“ – vieną ar net keletą erkių. Norint apsisaugoti bent nuo keleto jų platinamų ligų, būtina erkę ištraukti kuo greičiau, tačiau ne bet kaip, o taisyklingai. Antraip galime turėti komplikacijų.

Kaip teisingai ištraukti erkę?

Suimkite erkę pincetu kuo arčiau odos. Jeigu po ranka netrite pinceto, pasinaudokite savo pirštais. Stenkitės traukti taip, kad nesutraiškytumėte ir nepaliktumėte erkės galvutės odoje. Pasak Užkrečiamų ligų ir AIDS centro gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, sutraiškius erkę, į žaizdą patenka dar daugiau potencialaus užkrato – pirmiausiai erkinio encefalito arba Laimo ligos sukėlėjo.

Kad taip nenutiktų, truktelėkite erkę į viršų staigiu judesiu ir nesukiodami. Erkės sukiojimas į šonus padidina tikimybę, kad ji nutrūks ir odoje liks erkės galva bei straubliukas. Tiesa, jeigu vis dėlto straubliukas nutrūko, nereikia išsigąsti – per kelias dienas jis pasišalins savaime.

Erkės sukiojimas į šonus padidina tikimybę, kad ji nutrūks ir odoje liks erkės galva bei straubliukas.

Anksčiau egzistavo nuostata, kad įsisiurbus erkei tą vietą reikia patepti aliejumi ar kitais riebalais. Tai mitas. Jokiu būdu to nedarykite, nes tai nepalengvins erkės ištraukimo. Atvirkščiai – erkė gali tik dar giliau įsisiurbti į odą. Be to, pajutusi pavojų, įkandimo vietoje ji gali išskirti dar daugiau nuodų ar savo žarnyno turinį, o tai padidina užsikrėtimo riziką ne tik pagrindinėmis, bet ir kitomis jų platinamomis ligomis, pavyzdžiui, borelioze.

Ištraukus erkę A.Bartulienė pataria įkandimo vietą dezinfekuoti. Pirmosiomis dienomis po erkės įkandimo vieta būna paraudusi, atrodo lyg spuogelis. Taip pat gali atsirasti ir stipresnis paraudimas. Jeigu per 2–3 dienas jis praeina, tai buvo tik odos alerginė reakcija. Tačiau jeigu atsiradęs paraudimas (net jeigu vos matomas) padidėja iki 5 cm, neišnyksta kelias dienas, plečiasi, migruoja, verta pasitikrinti dėl Laimo ligos diagnozės.

Bet kuriuo atveju svarbu kalendoriuje pažymėti erkės įsisiurbimo dieną ir save stebėti apie 30 dienų. Jei atsiranda karščiavimas, raumenų ar galvos skausmai, nuovargis, įkandimo vietoje – raudona dėmė, kuri plečiasi, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kada reikia atlikti tyrimus?

Visuomenės sveikatos specialistai įsisiurbus erkei primygtinai ragina išlikti budriems pirmiausiai todėl, kad Lietuvoje apie 10 proc. erkių yra užsikrėtusios erkinio encefalito ar Laimo ligos sukėlėjais. Laimo liga perduodama maždaug per 24 valandas, todėl, greitai pastebėjus ir ištraukus erkę, galime išvengti ligos. Erkinio encefalito virusas gali būti perduotas iš karto, per pirmąsias minutes.

Tiesa, tuoj po erkės įkandimo bėgti atlikti tyrimų dėl šių ligų tikrai nereikia, nes jie bus informatyvūs tik po 3–4 savaičių. Tačiau ir tuomet juos verta atlikti tik tuo atveju, jei gydytojas įtaria kurią nors iš erkių platinamų ligų. Taip pat dauguma specialistų nepataria nešti tirti ištrauktos erkės, nors tokie tyrimai ir atliekami. Mat net būdama užkrėsta, erkė nebūtinai perduos ligą. Be to, išankstinio šių ligų gydymo nėra, todėl belieka save stebėti.

Laimo ligos požymiai paprastai atsiranda per pirmąsias savaites po įkandimo. Pirmasis ir dažniausias iš jų – didesnis kaip 3–5 cm plintantis paraudimas, kuris gali būti ryškių kontūrų, ovalo ar netaisyklingos formos. Ypač paraudimas paryškėja maudantis.

Erkinis encefalitas jokių ant odos matomų ženklų neturi – liga pasireiškia į gripą panašiais simptomais. Jo inkubacinis periodas paprastai trunka 7–14 dienų, tačiau gali užtrukti ir iki mėnesio. Nuo erkinio encefalito galima apsisaugoti pasiskiepijus. Nuo Laimo ligos skiepų nėra.

Kur ieškoti įsisiurbusios erkės

Grįžus iš gamtos labai svarbu apžiūrėti visą savo kūną ir kuo greičiau ištraukti erkę. Apžiūra ypač svarbi todėl, kad erkės įsisiurbimo mes paprastai nejaučiame, kadangi jos seilės turi nuskausminamųjų savybių. Įsisegusi į mūsų odą, erkė gali išbūti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Kuo daugiau ji prisisiurbia kraujo, tuo labiau išpampsta ir galiausiai nukrenta pati.

Pasak specialistų, apie 40 proc. atvejų žmonės erkių nepastebi, kadangi įsisiurbia ne suaugusios erkės, o erkių nimfos. Taip vadinama tarpinė stadija tarp lervos ir suaugusios erkės. Nimfa yra gerokai mažesnė (iki 1 milimetro) už erkę, todėl plika akimi praktiškai neįžiūrima.

Erkės dažniausiai prikimba prie pėdų ir blauzdų, tačiau įsisiurbimui susiranda minkštos ir švelnios odos plotelį. Paprastai jos mėgsta pakinklius, kirkšnis, alkūnės vidinį paviršių, pažastis, už ausų. Mat šiose vietose yra daug kraujagyslių ir joms patogu maitintis. Visgi apžiūrėti būtina visą kūną – tų vietų, kurių nematote patys ar negalite jų apžiūrėti veidrodžio pagalba, paprašykite tai padaryti artimųjų.

Drabužius, su kuriais buvote gamtoje, patartina iškratyti ir palikti sausoje, saulėtoje vietoje, kad juose esančios erkės žūtų, o patiems nusiprausti po dušu. Mat kol erkė atranda tinkamą įsisiurbimui vietą, kurį laiką ji ropoja po drabužius ar mūsų odą.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką