Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Berniukas gimė iš prieš 15 metų užšaldytos kiaušialąstės: mamai tuomet buvo vos devyneri

Kraujo liga susirgusiai Moazai Al Matrooshi iš Dubajaus, kuriai tuo metu buvo vos devyneri, prieš chemoterapiją buvo užšaldyta viena iš kiaušidžių. Šiandien 24 metų moteris sūpuoja sveiką vaiką. Tuo metu ji buvo bene jauniausia mergaitė, kuriai buvo atlikta ši procedūra. Šiandien tokios procedūros jau nieko nestebina ir tampa kasdiena.
Vaikas
Vaikas / „Fotolia“ nuotr.

Kiaušidės užšaldytos dar prieš lytinį brendimą

24 metų Moaza Al Matrooshi po chemoterapinio gydymo ir kaulų čiulpų transplantacijos tapo nevaisinga, tačiau galimybės susilaukti vaikų neprarado dėl užšaldytų kiaušidės audinių. Panaudodami vaikystėje užšaldytą kiaušidžių audinį gydytojai padėjo merginai susilaukti sveiko berniuko, rašo „The Guardian“.

Moaza serga įgimta kraujo liga – beta talasemija. Negydomas šis susirgimas gali būti mirtinas. Beta talasemijos gydymui naudojama chemoterapija ir kaulų čiulpų transplantacija pažeidžia kiaušides, dėl to prieš šį gydymą devynerių mergaitei buvo pašalinta ir užšaldyta dešinė kiaušidė. Užšaldyti audiniai buvo laikomi Lydso mieste, kur ir buvo atlikta procedūra. Atšildytos kiaušidės audiniai Danijoje buvo persodinti ant nefunkcionuojančios kairės kiaušidės ir gimdos šono.

Moaza greičiausiai yra pirmoji moteris, kurios reprodukciniai organai buvo užšaldyti prieš lytinį brendimą.

Po šio kiaušidžių audinių persodinimo merginos lytinių hormonų koncentracija kraujyje tapo normali, vėl atsirado mėnesinės. Siekdami palengvinti pastojimo procesą Moaza ir jos vyras Ahmedas pasinaudojo pagalbinio apvaisinimo procedūra. Į moters gimdą buvo perkelti du embrionai. „Tai lyg stebuklas“, - atviravo Moaza.

Panašių procedūros pasaulyje atliekama vis daugiau. Nuo 2001 metų apie 60 moterų pasinaudojo galimybe išsaugoti vaisingumą, naudodamos užšaldytą kiaušidžių audinį. Pernai pagimdė moteris, kurios kiaušidės buvo užšaldytos, kai jai buvo trylika metų. Moaza greičiausiai yra pirmoji, kurios reprodukciniai organai buvo užšaldyti prieš lytinį brendimą.

Ketinama šaldyti ir kūdikių sėklides

Tobulėjančios technologijos šioje srityje suteikia vis daugiau vilties vėžiu sergančioms moterims turėti vaikų. Liepos mėnesį 33 metų amžiaus moteris iš Edinburgo pirmą kartą Didžiojoje Britanijoje pagimdė kūdikį po užšaldytų kiaušidės audinių implantavimo į organizmą. Moters audiniai buvo užšaldyti maždaug prieš dešimt metų, prieš pradedant retos formos inkstų vėžio gydymą.

Pasak Portlando ligoninėje dirbančios ginekologės Saros Matthews, Moazos kiaušidžių funkcija per tris mėnesius nuo persodinimo procedūros atsistatė iki jos amžiaus moterims būdingų normų.

Audinių užšaldymo procedūrą Lydso universitete prižiūrėjusi Helen Picton BBC teigė, kad vien Europoje kiaušidžių audinių šaldymo paslauga jau pasinaudojo keli tūkstančiai mergaičių ir jaunų moterų. Dauguma jų šį metodą pasirinko siekdamos išsaugoti vaisingumą po įvairių ligų gydymo.

Edinburge šiuo metu kuriama programa, kuri leistų užšaldyti ir dėl priešvėžinio gydymo galimai nevaisingais tapsiančių berniukų nuo vienerių metų amžiaus sėklidžių audinius.

Lietuvoje kiaušidės užšaldytos 7 ir 16 metų mergaitėms

Pasak Santariškių klinikų gydytojos embriologės dr. Živilės Gudlevičienės, iš pradžių minėtos procedūros buvo atliekamos mergaitėms jau brendimo periodu. Vėliau šias technologijas pradėta taikyti ir mergaitėms iki brendimo. 2012 m. Bolonijos (Italija) mokslininkai paskelbė savo rezultatus, kai kiaušidės audinys buvo užšaldytas 4 ir 6 metų mergaitėms.

Santariškių klinikose 20 metų merginai prieš skiriant didelių dozių chemoterapiją buvo užšaldyti kiaušidės audiniai bei kiaušialąstės.

Santariškių klinikose jau taip pat atliekamos kiaušidės ir sėklidės audinių išsaugojimas pacientams, kuriems bus taikomas vėžio bei kitų sunkių ligų gydymas chemoterapija ar kaulų čiulpų transplantacija. Pirmieji kiaušidės audiniai Lietuvoje užšaldyti 16 ir 7 metų.

Neseniai Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre jaunai 20 metų merginai buvo pritaikyta kombinuota vaisingumo išsaugojimo strategija – prieš skiriant didelių dozių chemoterapiją, buvo užšaldyti kiaušidės audiniai bei kiaušialąstės. Jei po vėžio gydymo mergina taps nevaisinga, hormoniniam ciklui atstatyti jai bus galima persodinti išsaugotą kiaušidžių audinį. Vaikų ji galės susilaukti pagalbinio apvaisinimo mėgintuvėlyje būdu.

Vaisingumo išsaugojimas tampa vėžio gydymo dalimi

„Kraujo vėžio diagnozę kasmet sužino apie 1500 Lietuvos gyventojų, didelė dalis pacientų – jauni, dar šeimos nesukūrę žmonės. Inovatyvių kraujo ligų gydymo būdų pagalba pacientai sėkmingai pasveiksta, grįžta į įprastą gyvenimo ritmą, atgauna darbingumą.

Tačiau gydant onkohematologines ligas, taikant chemoterapinį gydymą, gana dažnai pakenkiama paciento reprodukcinei sistemai. Todėl žinia, kad Lietuvos pacientai jau turi galimybę išsaugoti vaisingumą iki sunkios ligos gydymo, yra tikrai labai reikšminga.

Iš savo asmeninės patirties galiu pasakyti, jog anksčiau, kai kai jaunas žmogus sužinodavo onkologinės ligos diagnozę ir turėdavo galvoti ne tik apie būsimą gydymą, bet ir jo sukeliamas galimas komplikacijas, tai būdavo sudėtinga.

Norėdamas išsaugoti vaisingumą, jis pats turėdavo ieškotis, kur rasti informacijos ir pagalbą. Šiandien situacija gerokai palankesnė – nevaisingumo išsaugojimas taps gydymo dalimi ir pacientai visas konsultacijas, procedūras galės atlikti Santariškių klinikose, taigi patirs mažiau streso ir blaškymosi, paslaugos taps labiau prieinamos ir kokybiškesnės“, – teigė onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius