Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 17d. 12:05 , Atnaujinta: 2019 liepos 17d. 12:57

Jonavietei būtina gultis į ligoninę, tačiau vietų nėra: taloną Kauno klinikose gavo tik 2021-ųjų vasarai

Talonas pas gydytoją ligonei paskirtas po dvejų metų.
Asmeninio archyvo nuotr. / Talonas pas gydytoją ligonei paskirtas po dvejų metų.

Jonavoje gyvenanti Audronė, antradienį nuvykusi į Kauno klinikas pas gydytoją pulmonologę, negalėjo patikėti savo akimis. Kitas talonas, skirtas gultis į ligoninę, jai paskirtas tik 2021 metų birželio 28 dieną. „Maniau, kad čia klaida. Net užsidėjau akinius atidžiau pasižiūrėti. Bet ne. Gydytoja pasakė, kad tokios eilės“, – sakė 54 metų moteris.

Moteris talono iliustracija pasidalino socialiniame tinkle. Jį fotografavo ant leidinio apie ligą, ir nuotraukoje matoma jo išleidimo data – 2011 metai. Tačiau pas medikus ji lankėsi šią savaitę, ir gavo taloną 2021 metams. Tai, kad šiam tyrimui ilgos eilės, patvirtino ir ministerijos, ir klinikų atstovai.

Asmeninio archyvo nuotr. /Talonas pas gydytoją ligonei paskirtas po dvejų metų
Asmeninio archyvo nuotr. /Talonas pas gydytoją ligonei paskirtas po dvejų metų
Socialiniuose tinkluose plintanti nuotrauka
Socialiniuose tinkluose plintanti nuotrauka

Liga, kai miegodamas gali ir nenubusti

Dėl sveikatos sutrikimo jonavietė tiriasi jau ne vieną mėnesį. Galiausiai kardiologė jai pasiūlė apsilankyti pas kitą specialistą – pulmonologą ir išsitirti dėl miego apnėjos.

Tris mėnesius pirmojo vizito pralaukusi moteris po konsultacijos sužinojo, kad išsamius tyrimus galima atlikti tik atsigulus į ligoninę.

Miego apnėja yra susirgimas, kai miegant ne mažiau kaip dešimčiai sekundžių sustoja kvėpavimas. Tokie kvėpavimo sustojimo ir pradėjimo kvėpuoti epizodai gali kartotis daug kartų per naktį, ir tai gana grėsmingas susirgimas.

Jonavietei reikia atlikti specialų tyrimą. Polisomnografija – taip vadinamas tyrimas – registruoja daugelį žmogaus gyvybinių funkcijų miego metu. Žmogus tiriamas visą naktį, ant tam tikrų kūno vietų – galvos, veido, krūtinės, galūnių ir piršto – prijungiant specialius daviklius ir elektrodus. Kol žmogus miega, prietaisai matuoja smegenų veiklą, akių judesius, raumenų veiklą, širdies dažnį ir ritmą, iš plaučių ir į plaučius patenkantį ir išeinantį orą.

„Iki šiol net nežinojau, kad yra tokia liga. Tačiau ji rimta, nes naktį sustoja kvėpavimas. Rytais nuolat jaučiuosi mieguista, sunku susikaupti, noriu miego. Būna, apima depresinė nuotaika.

Žmogui miegas labai svarbus, aš per naktį pabundu kokius penkis kartus, šoku iš lovos, nežinau, kas su manimi darosi, sutrinka širdies ritmas, apima baimė.

Tad kol mane ištirs ir pritaikys aparatą miegui, bemiegodama galiu užmigti ir visam laikui. Tiesiog nenubusti. Tokia ir būna kitų žmonių mirties priežastis miego metu. Sako: atsigulė ir nepabudo. Taip yra dėl to, kad žmogus miego metu nustoja kvėpuoti, o smegenys negauna deguonies, ir sustoja širdis. Jei susipurtai ir išsigandęs įkvepi – miegi toliau“, – apie ligą pasakojo Audronė.

Tokia ir būna kitų žmonių mirties priežastis miego metu. Sako: atsigulė ir nepabudo.

Belaukdama pirmojo vizito pas gydytoją ir išgirdusi, kad jai gali būti įtariama miego apnėja, moteris šia liga ėmė domėtis, skaityti įvairią literatūrą.

„Nežinau, ką daryti toliau. Skambinau sūnui, jis šiuo metu gyvena ne Lietuvoje. Jis sako: atvažiuok pas mane. Bet juk aš Lietuvos pilietė, ir ten gydymo negausiu“, – kalbėjo jonavietė.

Kauno klinikos: „Tokia eilė yra tik planinėms paslaugoms“

15min kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) komentaro, kol kas gautas toks atsakymas: „Tokius tyrimus daro tik universitetinės ligoninės, tad realu, kad gali būti taip. Atsiųsime detalų paaiškinimą. Aiškinamės su Vilniaus ir Kauno klinikomis.“

Kauno klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė taip pakomentavo šią situaciją:

„Visuomenėje daugėja žmonių, sergančių kvėpavimo sutrikimais miegant (obstrukcine miego apnėja), tad ir besikreipiančiųjų srautas yra didėjantis. Eilės nuo 2018 m. Lietuvoje taip pat padidėjo dėl pasikeitusios vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarkos, kai tik įtarus galimą miego apnėją, reikia atlikti polisomnografijos tyrimą. Tačiau eilės šiam tyrimui yra ne tik Kauno klinikų problema – pacientų, sergančių kvėpavimo sutrikimais miego metu, daugėja visame pasaulyje.

Kauno klinikų Pulmonologijos klinikoje Miego laboratorija veikia nuo 1999 m., joje atliekama daugiausiai išsamių kvėpavimo sutrikimų miego metu diagnostikų Lietuvoje. Šioje klinikoje yra trys polisomnografijos tyrimų vietos. Vienu metu polisomnografu gali būti tiriamas tik vienas pacientas (tyrimas užtrunka visą parą), ir tam skiriama atskira, specialiai įrengta palata.

Taigi, tyrimo resursai yra išnaudojami maksimaliai ir daugiau pacientų vienu metu priimti yra neįmanoma dėl tyrimo specifikos. Norime pabrėžti, kad tokia eilė yra tik planinėms paslaugoms – esant kvėpavimo nepakankamumui, pacientai ištiriami skubos tvarka. Per 2018 m. vien Pulmonologijos klinikoje atlikta apie 500 polisomnografijos tyrimų.

Suprantame pacientų nuogąstavimus – šiuo metu eilė polisomnografijos tyrimui Kauno klinikų Pulmonologijos klinikoje yra apie 18–20 mėnesių. Suprasdami, kaip tai nepatogu pacientams, dar 2018 m. pabaigoje ėmėmės veiksmų, kad laukimo eilė mažėtų.

Pernai polisomnografas pradėjo veikti Neurologijos klinikoje, o įvairaus amžiaus vaikai tiriami Vaikų ligų klinikoje esančiu aparatu. Be to, jau įsigyta nauja įranga ir įrenginėjamos dvi papildomos polisomnografijos tyrimo vietos Pulmonologijos klinikoje. Tai leis sutrumpinti eiles Kauno klinikose bent 40 procentų. Tikimės, kad šie pokyčiai įvyks per kelis artimiausius mėnesius.“

SAM: galima rinktis kitą įstaigą

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitės-Šriubėnė 15min atsiuntė štai tokį komentarą:

„Įvertinus sudėtingiems miego apnėjai nustatyti taikomiems tyrimams atlikti reikalingas sąlygas ir siekiant užtikrinti kokybišką pacientų ištyrimą, šių paslaugų teikimas yra koncentruotas didžiosiose gydymo įstaigose. Lietuvoje tyrimai atliekami Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Kaip rodo pasaulinė praktika, panaši situacija, kai šio tyrimo reikia ilgai laukti, yra daugelyje šalių. Štai kaimyninėje Lenkijoje jo tenka laukti apie 2–3 metus.

Ilgesnį laukimo terminą sąlygoja ne vien šio susirgimo paplitimas, bet ir tyrimo, kurio metu registruojamos žmogaus gyvybinės funkcijos miego metu, sudėtingumas, kompleksiškumas bei ilga trukmė. Tad ir Lietuvoje pacientams iš tiesų tenka laukti planinio tyrimo, tačiau reikia pabrėžti, kad pacientai gali rinktis bet kurią gydymo įstaigą, kurios paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), ir kurioje tuo metu yra trumpiausias laukimo laikas.

Tai reiškia, kad pacientai, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos, gali rinktis, pavyzdžiui, Respublikinę Klaipėdos ligoninę, kurioje šiuo metu pacientai tyrimo turi laukti apie pusmetį, arba Vilniaus Santaros klinikas, kur tyrimo laukimo trukmė yra apie 9 mėnesius.

Be to, taip pat svarbu paminėti ir tai, kad konsultacijos metu specialistai, įvertinę paciento būklę, nustato, kaip skubiai pacientui reikalingas šis tyrimas. Tai reiškia, kad jei paciento būklė reikalauja skubių veiksmų, tyrimas bus atliekamas neplanine, skubos tvarka ir pacientui laukti eilėje nereikės. Kitu atveju – nustačius, kad paciento gyvybei pavojaus nėra, siūlomas artimiausias galimas tyrimo laikas.

Pacientams svarbu nepamiršti, kad jeigu šeimos gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, nusprendžia, kad jam reikalinga skubi arba neskubi (planinė) gydytojo specialisto konsultacija, jis privalo pacientui nurodyti ne mažiau kaip 3 gydymo įstaigas, kuriose yra teikiamos paskirtos sveikatos priežiūros paslaugos. O pacientas pats gali pasirinkti, kurioje gydymo įstaigoje jis pageidaus šias paslaugas gauti. Rekomenduojama pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia laukimo eilė. Taip pat ir tyrimus pacientas gali rinktis atlikti ten, kur laukimo eilė trumpesnė.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką