Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 27d. 15:08

Ką būtina žinoti apie kraujospūdį: tai gali išgelbėti gyvybę

Kraujospūdis
123RF.com nuotr. / Kraujospūdis

Pasak statistikos, kas trečias pasaulio gyventojas turi padidėjusį kraujo spaudimą, tačiau dauguma iš jų to net nežino, nes nejaučia jokių simptomų. Pastarieji pasirodo vėliau – kai jau atsiranda rimti organizmo pažeidimai. Būtent todėl padidėjęs kraujospūdis vadinamas „tyliuoju žudiku“, o jį matuoti rekomenduojama vos ne nuo paauglystės.

Kas yra kraujospūdis

Kraujospūdis – tai kraujo slėgis į kraujagyslių sieneles, kuris priklauso nuo širdies išstumiamo kraujo tūrio bei arterijų sienelių tamprumas. Jei slėgis yra per didelis, pakenkiamos kraujagyslių sienelės, storėja širdies raumuo, atsiranda pokyčių inkstuose bei kituose organuose. Taigi padidėjęs kraujo spaudimas – pirmiausiai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys.

Kadangi slėgis širdies susitraukimo metu iš pradžių didėja, o po to mažėja, kraujo spaudimas išreiškiamas dviem skaičiais. Pirmasis skaičius vadinamas sistoliniu kraujo spaudimu (tai didžiausias kraujo slėgis į kraujagyslių sieneles), antrasis – diastoliniu (mažiausias kraujo slėgis į kraujagyslių sieneles).

Optimalus suaugusio žmogaus kraujospūdis yra 120/80 mmHg. Susirūpinti būtina, kai jis didesnis nei 140/90. Taip pat reikėtų žinoti, kad tai kintantis dydis, t. y. matuojantis jis nebus visada toks pats. Jis gali pakilti susijaudinus, išgėrus kavos, pasportavus, parūkius. Neretai jis pakyla tik gydytojo kabinete. Toks reiškinys vadinamas „baltojo chalato“ hipertenzija. Todėl teigiama, kad namuose pamatuotas kraujospūdis tiksliau atspindi tikrąją padėtį.

Ką jaučiame padidėjus kraujospūdžiui

Tik apie 10 proc. atvejų kraujospūdžio padidėjimą sukelia aiškios ligos, pavyzdžiui, inkstų, endokrininės sistemos. 90 proc. atvejų jis padidėja dėl neaiškios priežasties, t. y. tai lemia daugelių veiksnių visuma. Kraujospūdžio padidėjimą gali lemti antsvoris, diabetas, paveldimumas, hormoniniai pokyčiai, nervų sistemos sutrikimai, druskų ir skysčio kaupimasis organizme, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas ir kiti veiksniai.

Ligos pradžioje žmogus jokių simptomų nejaučia. Tik vėliau gali pasireikšti galvos skausmai ir svaigimas, pykinimas, vėmimas, o rimtesniais atvejais – spaudžiantis skausmas krūtinėje arba pilve, trumpalaikis paralyžius, regėjimo pablogėjimas, sąmonės sutrikimai. Visi šie simptomai jau byloja apie ligos komplikacijas.

Net ir pasireiškus pirmiesiems simptomams, pavyzdžiui, galvos svaigimui ar regėjimo pablogėjimui, žmonės paprastai juos sieja ne su padidėjusiu kraujospūdžiu, o su nuovargiu, persidirbimu ir stresu. Tačiau jau įrodyta, kad padidėjęs kraujospūdis (didesnis nei 140/90) greitina aterosklerozės procesus bei didina infarkto bei insulto riziką.

Jau žinoma, kad kraujospūdis didėja su amžiumi, todėl nuo 35 metų kiekvienas žmogus bent kartą per metus turėtų pasitikrinti savo kraujospūdį, dar geriau tai daryti dažniau. Jeigu gydytojas nustato, kad kraujo spaudimas padidėjęs, patartina įsigyti kraujospūdžio matavimo aparatą ir jį matuotis namuose.

Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius tikina, kad kraujospūdį matuoti reikia jau paaugliams, nes gydytojai susiduria ir su paauglių arterine hipertenzija. „Taigi rekomenduojama nuo paauglystės bent kartą per metus pasimatuoti kraujospūdį ir tai daryti visą gyvenimą“, – patarė šeimos gydytojas.

Pasak jo, daugiausiai pacientų su padidintu kraujospūdžiu sulaukiama nuo 50 metų amžiaus, o jų sparčiai daugėja jau nuo 40-ties.

123RF.com nuotr./Kraujospūdis
123RF.com nuotr./Kraujospūdis

Kaip kraujospūdis susijęs su gyvensena

V.Kasiulevičiaus teigimu, 140/90 riba nurodoma todėl, kad ji susijusi su rizikų valdymu. Manoma, kad kraujospūdžio kontrolė nuo šios ribos duoda didžiausią efektą mažinant širdies ligų riziką.

„Aišku, rizika auga jau ir anksčiau. Optimalus kraujospūdis yra 120/80, o jam didėjant, pavyzdžiui, pasiekus 130 (viršutinę) arba 90 (apatinę) ribą, didėja ir rizika. Tačiau pati didžiausia kraujospūdžio mažinimo nauda yra nustatyta nuo 140/90 ribos. Aišku, yra tam tikrų būklių, kai rekomenduojama mažinti kraujospūdį vaistais ir anksčiau – pavyzdžiui, kai sergama inkstų ligomis, diabetu ir pan.“, – aiškino pašnekovas.

Medikas pabrėžė, kad dažniausia klaida, kurią daro žmonės, yra ta, kad pasiekę rezultatą, t. y. sumažinę kraujospūdį, jie nutraukia gydymą vaistais. Tačiau nustojus vartoti vaistus kraujospūdis vėl pradeda kilti.

„Arterinės hipertenzijos gydymas paprastai tęsiasi visą gyvenimą. Su tuo faktu reikia susitaikyti. Gali būti koreguojamos dozės, gali užtekti vieno ar dviejų vaistų, bet dažniausiai jų vis tiek reikės, nes aktyvuota renino–angiotenzino sistema taip paprastai nenurimsta“, – tikino pašnekovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Kasiulevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Kasiulevičius

Taip pat labai svarbus veiksnys, galintis sumažinti kraujospūdį, yra gyvenimo būdo keitimas. Pasak V.Kasiulevičiaus, vien tik vaistais problemos išspręsti nepavyks, kadangi didelę įtaką kraujospūdžiui turi pakankamas fizinis aktyvumas, sveika mityba, druskos vartojimo mažinimas, kalio turinčių produktų (daugiausiai augalinės kilmės) vartojimas. Pavyzdžiui, vien atsikračius antsvorio sumažėja reikalingos vaistų dozės, o kai kurių grupių vaistų gali visai nereikėti.

Kaip teisingai pasimatuoti kraujospūdį

Namų sąlygomis patogiausia naudoti automatinius aparatus, kurie po mygtuko paspaudimo patys pripučia manžetę ir parodo ekrane kraujospūdį bei pulsą.

Kraujospūdį reiktų matuoti pagal gydytojo rekomendacijas, bet iš pradžių bent savaitę 2 kartus per dieną, geriausia ryte tik pabudus, dar prieš valgį ir vaistų gėrimą, ir vakare, prieš miegą.

Skirtumas visada yra matuojant skirtingose rankose ir tai normalu, gydytojas įvertina, ar jis per didelis ar per mažas.

Dažniausiai spaudimas matuojamas kairėje rankoje. Iš tiesų didelio skirtumo nėra, svarbu, kad laikantis matavimo taisyklių, visada būtų matuojamas toje pačioje rankoje.

Dešinėje rankoje kraujospūdis gali būti apie 10 mmHg didesnis nei kairėje (kairiarankiams – atvirkščiai). Pirmą kartą idealu išmatuoti kraujo spaudimą abiejose rankose.

Kadangi kraujospūdis, kaip jau minėta, nuolat kinta, rekomenduoja jį matuoti rytais ir vakarais keletą dienų, o tuomet paskaičiuoti vidurkį, kuris patikimiau atspindės tikrąjį kraujospūdį. Taip pat yra kraujospūdžio matuoklių, kurie automatiškai pamatuoja kraujospūdį tris kartus ir paskaičiuoja vidurkį. Tuomet gaunamas patikimesnis rezultatas nei pamatavus tik vieną kartą. Bet kuriuo atveju patartina kraujospūdį matuoti du kartus, tarp matavimų darant vienos minutės pertrauką.

Norint kuo tiksliau sužinoti savo tikrąjį kraujospūdį, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Prieš jį matuodamiesi neužsiimkite fizine veikla – po sunkaus fizinio krūvio turi praeiti pora valandų. Taip pat iki matavimo bent 5–10 min. pabūkite visiškai ramiai, pasėdėkite. Pusvalandį iki matavimo nerūkite, negerkite kavos, nevartokite kraujo spaudimą mažinančių vaistų.

Kraujospūdį veikia ir perpildytas skrandis, žarnynas ir šlapimo pūslė. Nematuokite kraujospūdžio iš karto po valgio. Rekomenduojama, kad nuo pagrindinio valgymo būtų praėjusios dvi valandos, taip pat prieš matavimą atlikite nusišlapinkite ar išsituštinkite, jeigu jaučiate tokį poreikį.

Matuojama sėdint atsilošus į kėdės atkaltę. Patogiai remkitės į grindis ir neužkelkite kojos ant kojos. Matavimo metu nekalbėkite, ramiai kvėpuokite ir stenkitės atsipalaiduoti.

Ant rankos, kurią matuojate, neturi būti veržiančių drabužių ar papuošalų. Manžetė turi būti užvyniota ant žasto 2–3 cm aukščiau rankos sulenkimo. Patikrinkite, kad manžetė nebūtų užvyniota per laisvai – tuomet matavimo rezultatai bus didesni.

Ranka turi būti atpalaiduota, padėta delnu į viršų, šiek tiek sulenkta. Žastas turi būti širdies aukštyje. Jeigu ranka per daug nuleista, kraujospūdis bus didesnis nei iš tikrųjų, laikant rankas per aukštai – mažesnis nei iš tikrųjų yra. Nesiremkite ant alkūnės, nes dėl rankai tenkančio kūno svorio, kraujo spaudimas gali būti didesnis.

Straipsnį Širdies dienos proga inicijuoja ir rūpintis savo sveikata kviečia „Microlife“.

Kviečiame dalyvauti konkurse: pasidalinkite savo istorija ir laimėkite kraujospūdžio matuoklį!

Dirbate įmonėje, kuri rūpinasi savo darbuotojų sveikata? Parašykite mums ir gausite dovanų kraujospūdžio matuoklį savo kolegoms!

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką