Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Kiaušidžių ir kasos vėžys – pavojingos diagnozės, kurių galima išvengti atsisakius kelių dalykų

Kartais tai, kas mums atrodo kaip subalansuota mityba, gali padidinti kiaušidžių vėžio riziką, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Pasak jo, kiaušidžių ir kasos vėžys – vienos baisiausių diagnozių, kurias lemia keli dažni rizikos faktoriai. Tačiau juos sumažinti galima savo pačių pastangomis.
Kiaušidžių vėžys.
Kiaušidžių vėžys. / Fotolia nuotr.

„Daugelį pacientų kankina klausimas, kaip sumažinti riziką susirgti vėžio formomis, kurių bijoma labiausiai – kiaušidžių ir kasos. Yra naujų mokslinių duomenų, parodančių, kaip šios dvi ligos gali būti susijusios“, – sako A.Unikauskas.

Jis teigia, kad susirgti kiaušidžių vėžiu gali tie, kurie sau priskiria bent kelis iš šių faktorių:

– šeimoje moteriškos lyties narės serga ar sirgo kiaušidžių vėžiu – rizika didėja 40 proc.;

– jums per 40 metų;

– niekada nebuvote nėščia;

– turite antsvorio. Jei jūsų svoris 12 ar daugiau kilogramų didesnis, nei turėtų būti, padidėja kiaušidžių vėžio rizika.

„Noriu atkreipti dėmesį į dar vieną rizikos faktorių, kurį mažai kas žino. Jis gali žymiai sumažinti jūsų tikimybę susirgti kiaušidžių vėžiu. Tai rizikos faktorius, kurį jūs galite visiškai kontroliuoti“, – sako A.Unikauskas ir tikina, kad šis faktorius – pieno produktų vartojimas.

Pasak gydytojo, pieno produktai padidina kiaušidžių vėžio riziką: „Kartais tai, kas mums atrodo kaip subalansuota mityba, gali padidinti kiaušidžių vėžio riziką. 30 gramų laktozės per dieną padidina kiaušidžių vėžio riziką 20 procentų. Sumažinus pieno produktų vartojimą, sumažėja ir kiaušidžių vėžio riziką. Visiškai atsisakyti jų neliepiu, nes žinau, kad tai padaryti sunku.“

Sumažinus pieno produktų vartojimą, sumažėja ir kiaušidžių vėžio riziką. Visiškai atsisakyti jų neliepiu, nes žinau, kad tai padaryti sunku.

Kiaušidžių ir kasos vėžį vienijančių požymių – net keli, sako A.Unikauskas. Pirmiausia, abi ligos labiau tikėtinos tuomet, jei sirgimo jomis atvejų jau yra pasitaikę jūsų šeimose, o dar vienas bendras bruožas – ankstyva diagnostika labai sudėtinga.

Kasos vėžio rizikos faktoriai:

– jei šeimoje du asmenys ar daugiau sirgo kasos arba kiaušidžių vėžiu;

– 2 tipo cukrinis diabetas;

– rūkymas;

– antsvoris.

„Kasos vėžio riziką galima sumažinti padarius vieną labai nedidelį, bet esminį pakeitimą. Dar vienas mažai žinomas rizikos faktorius – mėsos gaminiai, kuriuose yra nitritų ir nitratų. Perdirbta mėsa – rūkyta, sūdyta, konservuota, vytinta. Taip pat įvairios dešros, dešrelės“, – sako A.Unikauskas.

Jis tikina, kad maždaug 50 gramų perdirbtos mėsos per dieną, kurioje yra nitritų ir nitratų, padidina riziką susirgti kasos vėžiu.

Medikas pataria visuomet žiūrėti į etiketę ant pakuotės bei rinktis mėsos gaminius be nitritų ir nitratų.

„Tiesiog reikia jausti saiką vartojant pieno produktus ir nevalgyti mėsos gaminių, ant kurių pakuočių pažymėta, kad juose yra nitritų ir nitratų. Stebuklų nebūna, bet jei esate kiaušidžių ar kasos vėžio rizikos grupėje, verta į tai atkreipti dėmesį“, – pataria profesorius.

Parengė Gertrūda Stripeikytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Kaip atnaujinti namus išleidžiant iki 15 eurų? Į pagalbą pasitelkite tekstilę
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius