Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Kokosų aliejus: tai visgi naudingas ar žalingas maisto produktas?

Per pastaruosius kelis metus Malaizijoje, Šri Lankoje, Filipinuose atlikti įvairūs tyrimai, kurių metu nustatyta, kad nerafinuotas kokosų aliejus ne tik neturi įtakos blogojo cholesterolio didėjimui, bet netgi jį mažina.
Kokosų aliejus
Kokosų aliejus / 123RF.com nuotr.

Egzistuoja daugiau nei 1500 tyrimų, kurių rezultatai parodė, jog kokosų aliejus yra vienas sveikiausių maisto produktų.

Kodėl sotieji riebalai reikalingi mūsų organizmui?

  • Sotieji riebalai sudaro mažiausiai 50% mūsų organizmo ląstelių membranų. Jie suteikia ląstelėms būtino tvirtumo ir vientisumo.
  • Sotieji riebalai naudingi kaulams. Apie 50% maistinių riebalų turi būti sotieji, tam, kad kaulai geriau pasisavintų kalcį.
  • Sotieji riebalai apsaugo kepenis nuo toksiško vaistų ir alkoholio poveikio.
  • Sotieji riebalai padeda geriau įsisavinti vitaminą D.
  • Sotieji riebalai reikalingi teisingam būtinųjų riebalų rūgščių įsisavinimui. Omega-3 riebalų rūgštys yra geriau įsisavinamos ir išlaikomos audiniuose, kai mityboje suvartojama pakankamai sočiųjų riebalų.

Kodėl kokosų aliejaus sotieji riebalai naudingi sveikatai?

Kokosų aliejus peikiamas dėl gausaus sočiųjų riebalų kiekio. Minint sočiuosius riebalus, mintyse iškyla riebaluotų skrudintų bulvyčių, pusgaminių ir mėsainių vaidziniai. Tačiau sotieji riebalai esantys kokosų aliejuje, skiriasi nuo tų, kurių apstu nesveiko maisto patiekaluose. Pasak gydytojo Marko Hymano, šių riebalų sulyginimas ir priskyrimas tai pačiai rūšiai yra tas pats, kas žiedinius kopūstus ir keksiukus priskirti bendrai angliavandenių kategorijai.

Pirmiausia, sočiuosius riebalus sudaro skirtingo „sunkumo“ riebalai, kurie turi skirtingą poveikį organizmui. Esama ilgosios grandinės riebalų rūgščių (angl. long-chain fatty acids), vidutinės grandinės riebalų rūgščių (angl. medium-chain fatty acids) ir trumpos grandinės riebalų rūgščių (angl. short-chain fatty acids).

Pačios pavojingiausios riebalų rūgštys – ilgosios grandinės. Būtent šių riebalų gausus suvartojimas didina blogąjį cholesterolį ir gali sukelti širdies ligas. Šie riebalai daugiausia aptinkami nesveiko maisto produktuose ir jų beveik neaptinkama natūraliame maiste.

Palyginimui, kokosų aliejaus sočiuosius riebalus daugiausia sudaro vidutinės grandinės riebalų rūgštys. O didžiausią šių riebalų dalį (iki 50%) sudaro lauro rūgštys (angl. lauric acid), kurios pasižymi antimikrobinėmis, antibakterinėmis ir antivirusinėmis savybėmis. Jos sumažina įvairių širdies ligų, tokių kaip aukštas kraujo spaudimas ar padidėjęs cholesterolio kiekis, riziką.

Reguliarus kokosų aliejaus vartojimas gali padėti pagerinti širdies veiklą, sumažinti svorį, pagerinti metabolizmą ir suteikti energijos.

Lauro rūgštis, patekusi į organizmą, yra pakeičiama į naują medžiagą, vadinamą monolaurin. Tai antivirusinis, antibakterinis, imuninę sistemą stiprinantis riebalas, dėl savo savybių galintis kovoti su įvairiomis bakterijomis ir patogenais.

Šis riebalas padeda kovoti su Alzheimerio liga bei organizmui veiksmingiau įsisavinti maistines medžiagas. Lauro rūgštis yra ypač veiksminga kovojant su bakterijomis ir virusais, o kokosų aliejus šios rūgšties turi daugiau nei bet kuris kitas aliejus. Likusią kokosų aliejaus sočiųjų riebalų dalį sudaro trumpos grandinės riebalų rūgštys.

Kokosų aliejaus sotieji riebalai ne tik nežaloja širdies ir kraujagyslių sistemos, bet ją gerina. Be to, reguliarus kokosų aliejaus vartojimas gali padėti pagerinti širdies veiklą, sumažinti svorį, pagerinti metabolizmą ir suteikti energijos.

Tą įrodo puikūs Pietinės Ramiojo vandenyno dalies gyventojų širdies ligų duomenys. Čia gyvenančių žmonių viso suvartojamo kalorijų kiekio didžiąją dalį (net 60%) sudaro sotieji riebalai, gauti iš kokosų aliejaus, tačiau šiame regione širdies ligų rodiklis beveik neegzistuoja.

Kokosų aliejus gali padėti gydyti širdies ligas

Vida Press nuotr./Skausmas širdies plote
Vida Press nuotr./Skausmas širdies plote

Kokosų aliejaus maistinė sudėtis padeda organizmui sušvelninti kraujo krešulius, palaiko didesnius antioksidantų kiekius ląstelėse ir mažina laisvųjų radikalų susidarymo riziką. Laisvieji radikalai yra „nesąžiningi“ atomai, neturintys elektrono ir besistengiantys jį paveržti iš artimiausio atomo. Taip laisvieji radikalai pažeidžia ląsteles ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys, katarakta ar artritas.

2010 m. atliktas tyrimas, kurio metu ištirtas sočiųjų riebalų poveikis žmogaus kraujagyslių ir širdies būklei. Išanalizavus 500 tūkst. žmonių rezultatus, nustatyta, kad sočiųjų riebalų kiekis neturi neigiamos įtakos širdies kraujagyslių veiklai.

2015 m. AJCN (angl. American Journal of Clinical Nutrition) išplatintas pranešimas, kuriame nurodyta, kad sočiųjų riebalų rūgštys turi poveikį širdies ligų atsiradimui tik tuo atveju, kai gaunamos ne iš augalų, pieno produktų ar žuvų. Sočiųjų riebalų rūgštys, gautos iš šių maisto produktų, pavojaus žmogaus sveikatai nekelia.

Kokosų aliejus mažina cholesterolį

Esama nemažai tyrimų, kuriuose tirtas kokosų aliejaus poveikis cholesteroliui.

2011 m. Šri Lankoje Pramonės technologijų instituto iniciatyva atliktas tyrimas, kurio metu išanalizuotas kokosų aliejaus poveikis cholesterolio lygiui. Tyrimui pasirinktas Gampahos rajonas (angl. Gampaha District) Šri Lankoje, dėl didelio kokosų suvartojimo vadinamas „Kokosų trikampiu“. Tyrimo rezultatai parodė, kad per dieną suvartoti 2,5 valg. š. kokosų aliejaus (iš viso per dieną suvartojus 2000 kcal) neturi jokios įtakos cholesterolio padidėjimui.

Tyrimo rezultatai parodė, kad per dieną suvartoti 2,5 valg. š. kokosų aliejaus neturi jokios įtakos cholesterolio padidėjimui.

Kokosų aliejus padeda organizmui pašalinti blogąjį cholesterolį iš organizmo. 3 mėnesius vykęs eksperimentas, kuriame dalyvavo 40 savanorių, kiekvieną dieną vartojusių du valgomuosius šaukštus kokosų aliejaus arba sojų pupelių aliejaus. Rezultatai parodė, jog tiriamųjų grupei, vartojusiai sojų pupelių aliejų, užfiksuotas blogojo cholesterolio padidėjimas ir gerojo cholesterolio sumažėjimas. Tuo tarpu grupės, vartojusios kokosų aliejų, padidėjo tik gerojo cholesterolio kiekis.

Dėl tankios masės gerasis cholesterolis gali sumažinti blogąjį, jį nuvalydamas nuo venų ir arterijų sienelių. Tai apsaugo nuo cholesterolio kaupimosi, kas yra viena didžiausių širdies ir kraujagyslių sistemos ligų priežasčių.

Taigi, kokosų aliejus pasižymi daugybe naudingų savybių, reikalingų žmogaus organizmui. Kokosų aliejuje esantys sotieji riebalai ne tik nekenkia mūsų organizmui, bet ir padeda kovoti su įvairiausiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, mažina cholesterolį, gerina metabolizmą, suteikia energijos, apsaugo nuo virusų ir bakterijų. Kokosų aliejus yra svarbus visavertės mitybos papildas, turintis didžiulės įtakos puikiai savijautai.

Parengta pagal jenreviews.com, organicfacts.net, naturalnews.com

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius