Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kova su rūkymu: didesni įspėjimai apie žalą, o vėliau – ir jokių mėtinių cigarečių

V.Kudirkos aikštėje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Cigarečių gamintojams numatyti nauji apribojimai.
Šaltinis: 15min
0
A A

Po mėnesius užtrukusių diskusijų trečiadienį EP nariai pritarė tabako gamybos ir pardavimo taisyklėms, kuriomis siekiama sumažinti jo gaminių patrauklumą tarp jaunimo. Pagal naujus reikalavimus, du trečdalius pakuotės turės užimti įspėjimas apie žalą sveikatai, bus draudžiamos mažiau nei 20 cigarečių pakuotės, o elektronines cigaretes bus galima pardavinėti arba kaip vaistus, arba kaip tabako produktus. Po penkerių metų lentynose nebeliks ir mėtinių cigarečių.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Direktyvai pritarė 514 europarlamentarų, 66 balsavo prieš, 58 susilaikė. „Tai yra ilgus metus užtrukusio darbo prieš intensyvų tabako industrijos lobizmą kulminacija, – taip balsavimą įvertino EP pranešėja šiuo klausimu britų socialdemokratė Linda McAvan. – Naujosios priemonės yra didelis žingsnis tabako kontrolės link ir padės mums apsaugoti būsimas rūkalių kartas nuo įtraukimo. Žinome, kad rūkyti pradeda vaikai, o ne suaugusieji.“

Su Europos Sąjungos Taryba dėl šio reguliavimo buvo susitarta dar gruodį, Lietuvos pirmininkavimo metu. Tiesa, galiausiai palaimintame dokumente numatytas gerokai švelnesnis tabako pramonės reguliavimas, nei norėta iš pradžių. Mėtinių ir kitų skonių cigarečių draudimas atidėtas penkeriems metams, o uždrausti plonų cigarečių politikai nesutiko.

Pagal naujas taisykles, 65 proc. cigarečių ir sukamo tabako pakelių ploto bus skiriama rūkymo antireklamai. Anksčiau buvo siūloma, kad įspėjimai užimtų 75 proc. abiejų pakelio pusių. Dabar galiojančios taisyklės įpareigoja ne mažiau kaip 30 proc. priekinio rūkalų pakuotės ploto ir ne mažiau kaip 40 proc. užpakalinio ploto skirti įspėjimams apie grėsmę sveikatai.

Bus draudžiama prekiauti pakuotėmis, kuriose yra mažiau nei 20 cigarečių.

Bus draudžiama prekiauti pakuotėmis, kuriose yra mažiau nei 20 cigarečių. Tačiau europarlamentarai atmetė Europos Komisijos siūlymą elektronines cigaretes vertinti tik kaip gydomąją priemonę. Naujos taisyklės leis jas pardavinėti arba kaip vaistus, jei bus nurodytos gydomosios savybės, arba kaip tabako produktus. Pastaruoju atveju nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse negalės viršyti 20 mg/ml, ant jų pakuočių turės būti įspėjimas apie grėsmę sveikatai, o reklamai bus taikomi tabako reklamos ribojimai, jos negalės būti prieinamos vaikams. Taip pat bus leista naudoti šių cigarečių papildymo kapsules.

Tabako direktyva taip pat uždraus pardavinėti mėtines ir kitų skonių cigaretes bei tabaką, nes tai esą didina rūkalų patrauklumą. Tiesa, ribojimas mėtinėms cigaretėms įsigalios tik nuo 2020 metų ir nebus taikomas kaljanų tabakui. Norėta uždrausti ir plonas cigaretes, bet tam europarlamentarai nepritarė. Bendrovės KPMG atlikto tyrimo duomenimis, mėtines cigaretes Europoje rūko 5 proc., o plonas – 6 proc. gyventojų.

Tyrimai rodo, esą uždraudus skonių cigaretes gali padidėti šešėlinė rinka – Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, uždraudus rūkyti cigaretes su papildomais skoniais į šešėlinę rinką pereitų 9 kartus daugiau žmonių, nei mestų rūkyti. Per pastaruosius metus ES kontrabandos mastai išaugo 0,4 proc.

„Šiandien Europos parlamento priimta Tabako direktyva demonstruoja nerimą keliantį atsitraukimą nuo ES pagrindinių proporcingumo standartų, įrodymais pagrįstos politikos, kas toliau ardys intelektualinės nuosavybės teises ir pakenks ES chartijai, kur šios teisės saugomos“, – BNS pranešė tabako korporacija „Philip Morris International“.

Pasak jos, tabako direktyva pavers ES mažiau konkurencinga ir taps dovana nusikaltėliams, pasipelnantiems iš tabako kontrabandos.

Rūkalių ES sumažėjo

Dokumente pažymėta, kad tabako produktų ženklinimas ir pakuotė neturėtų klaidinti ar sukelti įspūdžio, kad dalis produktų gali būti mažiau žalingi sveikatai. Kitaip tariant, tabako pakuotė neturėtų kopijuoti maisto ar kosmetikos produktų formos. Kartu bus įvestas tabako produktų žymėjimas, leidžiantis atsekti produktus nuo gamintojo iki galutinio pardavimo.

Kiekvienas gali pasirinkti rūkyti, kiek panorės, bet tabako gaminiai turi atrodyti kaip tabako gaminiai ir jų skonis turi būti kaip tabako, – sako T.Borgas.

Dabar galiojanti tabako pramonę reguliuojanti direktyva įsigaliojo prieš daugiau nei 12 metų, tačiau rūkymo sukeltos ligos išlieka viena dažniausių mirties priežasčių, kurioms galima užkirsti kelią. Kasmet nuo to miršta 700 tūkst. europiečių. Vis dėlto įvairios priemonės siekiant atgrasinti žmones nuo rūkymo esą davė apčiuopiamų rezultatų. 2002-aisiais ES šalyse rūkė 40 proc. gyventojų, o 2012-aisiais – jau tik 28 proc.

Mėtines cigaretes svarsto uždrausti ir JAV

Už sveikatą ir vartotojų teises atsakingo eurokomisaro Tonio Borgo žodžiais, vienas iš direktyvos tikslų yra per penkerius metus sumažinti rūkančiųjų skaičių Europoje 2 procentais. JAV rūkančiųjų skaičius esą tesiekia 18 proc.

„Kiekvienas gali pasirinkti rūkyti, kiek panorės, bet tabako gaminiai turi atrodyti kaip tabako gaminiai ir jų skonis turi būti kaip tabako. Nenorime, kad būtų aromatizuotų cigarečių. Aromatizatoriai naudojami tik tam, kad cigaretės būtų malonesnės ir tokiu būdu jaunimas skatinamas rūkyti“ , – anksčiau yra sakęs T.Borgas.

Anot „Wall Street Journal“, tabako produkcijos vartojimas griežtinamas ne tik Europoje: mėtines cigaretes siūloma uždrausti ir JAV. Australija nutarė su tabako pramone kovoti itin griežtai – čia uždrausta cigarečių pakelius žymėti cigarečių gamintojų logotipais ir prekės ženklais, juos pakeičiant tabako sukeltų ligų atvaizdais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką