Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 3d. 19:01

Kūdikių kraujo tyrimas parodė – Lietuvoje 60 proc. nėščiųjų vartojo alkoholio: medikai paaiškino, kuo tai gali baigtis

Vilniaus Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai kūdikių namai
Svajūno Stroino / 15min nuotr. / Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai

Vaikas lengvai išsiblaško, ramiai nenusėdi arba nesugeba susitelkti į vieną dalyką. Nors palyginti iškalbus, jam sunkiai sekasi laikytis sudėtingų instrukcijų arba nesupranta, ko iš jo norima, nepagauna sakinio prasmės. Visi šie požymiai priskiriami vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimams (VASS), kuriuos sukelia nėštumo metu mamos išgertas alkoholis.

„Čia kalbame ne apie nuolatinį girtavimą, o apie vieną kitą baliuką, ypač pirmosiomis nėštumo savaitėmis“, – pabrėžė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, genetikas prof. Algimantas Utkus.

Kūdikių kraujo rezultatai – pribloškiantys

Sunkiausias VASS laipsnis – vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS), kurio pažeidimai skirstomi į kelias grupes. Pirmoji grupė – kai dar motinos įsčiose vaisius ima lėčiau vystytis, ir šis atsilikimas tęsiasi po gimimo. Antroji grupė apima centrinę nervų sistemą, kuri intensyviai formuojasi pirmosiomis nėštumo savaitėmis, kai dažna moteris dar nė nežino esanti nėščia ir linksmai gyvena toliau.

Nors dauguma moterų, paklaustos, ar vartojo alkoholio, kai laukėsi kūdikio, kategoriškai sako „ne“, mokslininkų turimi duomenys rodo ką kita. Kaip atskleidžia alkoholio skilimo produktų koncentracijos naujagimio išmatose tyrimai, įvairiose Vakarų šalyse pakelti taurės ar taurelės neatsisako iki 70 proc. nėščių moterų.

A.Utkus kartu su kolegomis šiuo metu kaip tik atlieka alkoholio skilimo produktų tyrimus iš naujagimių sauso kraujo lašo. Tai antrą dieną po gimimo atliekamas tyrimas, kurio metu ant specialaus popieriaus lapelio iš kūdikio kulniuko išspaudžiama truputis kraujo. Taip ketinama ištirti maždaug trečdalį 2018 m. Lietuvoje gimsiančių naujagimių (paprastai per metus mūsų šalyje gimsta iki 30 tūkst. kūdikių).

„Kol kas rezultatai pribloškiantys, – neslepia žmogaus genetikos ekspertas. – Pirmieji gauti duomenys rodo, kad būdamos nėščios daugiau ar mažiau alkoholio Lietuvoje geria 60 proc. moterų.“

VAS turi beveik pusė vaikų kūdikių namuose

Vilniaus sutrikusio kūdikių namuose šiuo metu gyvena 30 be tėvų globos likusių vaikų. Apie pusė iš jų turi alkoholinį vaisiaus sindromą. Tai vaikai, kurių, tikėtina, niekada neįsivaikins šeima. Čia jie gyvens iki septynerių metų, o vėliau bus perkelti į kitą įstaigą.

Dar prieš metus čia buvo 70 vaikų, tačiau pradėjus įgyvendinti vaikų globos sistemos pertvarką, į įstaigą vaikai patenka tik išskirtiniais atvejais – kai turi rimtų sveikatos sutrikimų. Nors kūdikiai su vaisiaus alkoholiniu sindromu šiuo metu nukreipiami pas laikinus globėjus, tačiau vėliau greičiausiai jie vis tiek atsidurs vienoje ar kitoje globos įstaigoje.

„Alkoholinis vaisiaus sindromas palieka didesnius ar mažesnius pėdsakus šių vaikų išvaizdoje, todėl visi panašių veido bruožų, atrodo tarsi būtų broliai ir seserys: panaši nosies forma, siauros akys, jie būna labai smulkaus kūno sudėjimo.

Štai vienam įstaigos globotiniui penkeri, tačiau atrodo kaip kokių trejų metukų vaikas.

Štai šiam berniukui penkeri, tačiau atrodo kaip kokių trejų metukų vaikas. Jis labai gyvas, mielas, bendraujantis, tačiau jam sunku sukaupti dėmesį, išbūti vienoje vietoje, jo atmintyje sunkiai išlieka kokia nors informacija. Pavyzdžiui, nei mano, nei kitų vardų, nors daug kartų juos kartojome. Galima nuspėti, kad jis turės mokymosi problemų mokykloje“, – pasakojo įstaigos direktorė Renata Rimdžiuvienė, vedžiodama 15min žurnalistus po patalpas.

Pasak jos, alkoholinį vaisiaus sindromą gali lydėti tam tikri fiziniai apsigimimai bei didesnis ar mažesnis raidos sutrikimas, tačiau koks jis, pasakyti iš anksto yra sudėtinga.

Svajūno Stroino / 15min nuotr./Vilniaus Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai kūdikių namai
Svajūno Stroino / 15min nuotr./Vilniaus Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai kūdikių namai

Pažeidimai išryškėja su amžiumi

Tokie vaikučiai tik gimę turi abstinencijos sindromą, būna dirglūs, neramūs, blogai valgo, miega. Po kelių mėnesių šie simptomai gali sumažėti, bet didesnis ar mažesnis smegenų pakenkimas lieka. Todėl, kol jie dar maži, su jais būtina kuo daugiau užsiimti – pradedant nuo kineziterapijos, masažų, nes nuo mažens jų raumenų tonusas įtemptas, jie nemiega, nevalgo, atpylinėja.

„Vėliau reikia logopedo, ergoterapeuto, spec. pedagogo, psichologo pagalbos, kadangi būtina lavinti jų raidą. Kiek įmanoma ją pagerinti, priklauso nuo kiekvieno vaiko individualiai. Kiekvienas jų turi savo gebėjimus, savo ribas. Tačiau daugiausiai problemų atsiskleidžia, kai jie sulaukia mokyklinio amžiaus. Šiems vaikams reikia skirti ypatingą dėmesį, sudarant optimalias priežiūros sąlygas, padedant jiems gyventi ir prisitaikyti visuomenėje.

Sindromą turintiems vaikams gali būti sunku ramiai išsėdėti visą pamoką, sukaupti dėmesį, įsisavinti informaciją, jų neveikia jokios skatinimo–drausminimo priemonės. Jody Allen Crowe, buvęs JAV rezervato mokyklos direktorius ir mokytojas, JAV švietimo sistemoje dirbęs 18 metų, knygoje „Pražūtingas ryšys“ aprašo savo patirtį su „nevaldomais“, kaip pas mus vadina, vaikais.

Tačiau šiurpiausia šioje knygoje – paieška ryšio tarp JAV mokyklose šaudžiusių ir moksleivius ar mokytojus nužudžiusių vaikų elgesio ir alkoholio vartojimo istorijos jų šeimose. Kaip teigia autorius, nėštumo metu gautas alkoholis yra viena iš dažniausių protinio atsilikimo priežasčių ir vienintelė priežastis, kurios galima visiškai išvengti“, – pasakojo pašnekovė.

​Tokie vaikai nesuvokia savo veiksmų priežasčių. ​

Patekę į globos namus – pražūsta

Visi, pasak jos, nereikia šių vaikų „nurašyti“ ar vengti, tiesiog jiems reikia skirti daugiau dėmesio, dirbti su jais. Šiuo metu tik švedai nebijo įsivaikinti tokius vaikus. Viskas priklauso nuo galimybių ir požiūrio.

Jų tikslas suteikti tokiam vaikui visas galimybes tobulėti, išugdyti kiek įmanoma didesnį savarankiškumą. Ir jeigu toks vaikas užaugęs bus tiesiog geras stalius ar traktoristas, jie bus laimingi.

Net norėdami, tėvai nesugeba nustoti gerti

Kodėl juos bijo įvaikinti Lietuvos šeimos? Pasak pašnekovės, kol kas įvairią negalią turinčių vaikų vengia tiek profesionalūs globėjai, tiek įtėviai. Taip yra todėl, kad tokiems vaikams reikalinga įvairiapusė ankstyvosios reabilitacijos specialistų priežiūra ir pagalba, o valstybė šias paslaugas užtikrina minimaliai. Net ir šeimos, auginančios savo neįgalų vaiką, tokios pagalbos sulaukia minimaliai.

„Dirbu čia 19 metų ir vaikų su vaisiaus alkoholiniu sindromu buvo visuomet, tik anksčiau šis sindromas gal ne taip stipriai būdavo išreikštas. Dabar vaikai pažeisti alkoholio labiau, dažnai turi ir sunkesnių įvairių organų pažeidimų. Yra tėvų, kurie labai nori ir stengiasi atsikratyti priklausomybės, bet tai praktiškai neįmanoma.

Štai viena mama, kol metus gyveno bendruomenėje, reabilitacijos centre, buvo viskas gerai, bet išėjusi jau po trijų mėnesių atkrito. Išvyko į bendruomenę antrą kartą, bet grįžusi ir vėl atkrito. Šiems žmonėms reikalinga ypatinga pagalba, nes jie dažnu atveju tiesiog neturi išsilavinimo, būsto, darbo, šeimos, kuri palaikytų, jie grįžta į tą pačią aplinką, ir vėl viskas prasideda iš naujo“, – svarstė R.Rimdžiuvienė.

VIDEO: Vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimas (VASS)

80 proc. į globos namus patekusių vaikų tėvų yra patys užaugę globos namuose, nes gėrė jų tėvai. Taigi priklausomybė perduodama iš kartos į kartą.

Pašnekovės manymu, Lietuvoje šiuo metu sparčiai vyksta globos sistemos pertvarka, todėl reikia tikėtis, kad socialiniai darbuotojai seniūnijose turės mažiau šeimų ir galės su jomis reguliariai bei kokybiškai dirbti, o reikėtų būtent šito. Norėtųsi, kad kuo mažiau tėvų gimdytų vieną suluošintą vaiką po kito.

VAS veido bruožų nesupainiosi

Pasak A.Utkaus, ryškiausiai motinos vartoto alkoholio padariniai atsispindi kūdikio veide – šių specifinių bruožų nesupainiosi su jokiais kitais: plona ir siaura viršutinė lūpa, sutrumpėję akių plyšiai, papildoma odos klostė akių vidiniuose kampuose, įdubusi nosies nugarėlė, suplokštėjęs vadinamasis filtras – atstumas tarp nosies apačios ir viršutinės lūpos.

Saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra – tik nulis alkoholio nėštumo metu reiškia ir nulį VASS rizikos.

Be visų minėtų sutrikimų, pasitaiko ir vidaus organų defektų. Taip yra todėl, kad 3–10 savaitę po pastojimo formuojasi gyvybiškai svarbios kūdikio organizmo sistemos: širdis, akys, ausys, išoriniai lyties organai ir kt. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia kūdikio smegenis.

„Pažeidimo laipsnis labai įvairus ir jis neabejotinai priklauso nuo alkoholio kiekio, suvartoto nėštumo laikotarpiu. Yra ne tik protinė negalia, bet ir elgesio, emocijų, adaptacijos sutrikimų.

Toks vaikas negeba koordinuoti savo veiklos, susikaupti ir panašiai. Augant šis elgesys kiek koreguojasi, bet problemų vis tiek išlieka“, – teigė genetikas. Todėl, pasak jo, saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra – tik nulis alkoholio nėštumo metu reiškia ir nulį VASS rizikos.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Utkus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Utkus

Gydytojai vis dar rekomenduoja alkoholį nėščiosioms?

Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, vykdantis blaivią motinystę skatinančią socialinę akciją „Nevaskink“ (#neVASSkink), įvairiose Lietuvos vietose organizavo švietėjiškus renginius, kuriems buvo pasitelkta ir kilnojamoji meninė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“.

„Dažnai manoma, kad alkoholis yra tik socialinės rizikos šeimų problema, bet iš tiesų taip nėra. Jeigu moters genotipas jautrus alkoholio toksiniam poveikiui, užtenka vieno gero baliuko nuo trečios iki dešimtos nėštumo savaitės, kai dažnai moteris dar net nežino esanti nėščia, bet jau formuojasi esminiai kūdikiai organai.

Todėl kiekvieną savaitę alkoholis gali pažeisti vis kitas organų sistemas. Pavyzdžiui, penktą savaitę formuojasi širdis.

fotolia.com nuotr./Konjakas
fotolia.com nuotr./Konjakas

Problema ta, kad net gydytojai neoficialiai kartais rekomenduoja alkoholį, pavyzdžiui, šaukštą konjako gimdos raumenų tonusui sumažinti arba taurę vyno krauju pagerinti. Tiesa, dabar jau mažiau, tačiau anksčiau gimdymo namuose, moterys, gulinčios dėl persileidimo rizikos, varžydavosi, kuri turi geresnės kokybės konjako.

Reikia keisti šią nuomonę. Nėštumo metu vaikas turi turėti maksimaliai švarią aplinką“, – pasakojo socialinės kampanijos atstovė Skaidrė Vainikauskaitė–Tomaševičienė.

Alkoholio padariniai gali būti nenuspėjami

Socialinės akcijos pavadinimas asocijuojasi su vaikišku vaskinimo žaidimu, kurio baigtis – atsitiktinė, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Taip ir su alkoholio vartojimu per nėštumą – kuo baigsis viena kita taurė ar taurelė, nuspėti neįmanoma, todėl akcija raginama nežaisti iš kūdikio sveikatos.

Šiandien sužinoti apie nėštumą galima labai anksti – vos tik kelioms dienoms vėluojant menstruacijoms.

Visgi jeigu moteris sužino, kad galėjo būti nėščia, kai vartojo alkoholio, A.Utkus ragina nepasiduoti panikai. Skubėti nutraukti tokiomis aplinkybėmis prasidėjusio nėštumo, anot genetiko, tikrai nereikia. Šiuolaikiniai diagnostikos metodai leidžia labai anksti nustatyti ir įvertinti, kiek ir kokios žalos būsimam kūdikiui padarė alkoholis ir kaip sušvelninti to padarinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: „KLASCO“ vadovai sako, kad gulasi ir keliasi su šia problema

Maistas

Vasaros nestandartas: natūraliems ingredientams ištikimi „Tie kepėjai“ vilioja skaniausiais desertais

Verslas

Pasipiktino: Civilinės metrikacijos skyriuje kortelių nepriima, grąžos neduoda

Aktualu

Per šventę sodyboje Saladiškės kaime nužudytas vaikinas, už grotų – 24-metų įtariamasis

Verslas

Tyrimas: 85 proc. batų Lietuvoje kainuoja brangiau nei JK, lietuviai permoka ir už drabužius

Vardai

Po skyrybų šokėjas D.Žebrauskas-Skruzdėliukas verčia naują lapą, tik planus dar stabdo traumos

24sek

Naujas Gedvydo Vainausko žingsnis: sieks registruoti prekės ženklą „Rytas“

Sportas

Europos lygoje 33 metus nematytas scenarijus pasėjo įtarimų: nuo 0:4 iki 8:1

Vardai

Britai pyksta turėsiantys mokėti už princesės Eugenie vestuves: juk ji – tik devinta eilėje į sostą

Ar gerai žinote, kaip saugiai elgtis geležinkelyje?

Verslas

Perspėja dėl lojalumo kortelių: jūsų duomenys tampa preke

Į pajūrį grįžusi saulė pritraukė būrį paplūdimio lankytojų

24sek

„Ryto“ radaruose – 237 rungtynes NBA sužaidęs centras

Verslas

Brokerės išvada Vilniuje: ir studentai, ir kiti gyventojai gali rasti būstą už prieinamą kainą

Pasaulis kišenėje

Nerekomenduojama maudytis Kapstato ežere, Nemuno ir Nevėžio upių dalyse

Aktualu

TS-LKD kreipiasi į teismą dėl VRK sprendimo išteisinti serialą „Naisių vasara“

Vardai

Scarlett Johansson – daugiausiai 2018-aisiais uždirbusi aktorė: kas dar pateko į dešimtuką?

Mokslas.IT

Edukacija žaidimo forma: kokias gerąsias savybes galima ugdyti?

Gazas

Jūra motociklininkų paskandins Birštoną: tiesioginė transliacija jau šį šeštadienį

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Naujienos

Gyvenimas

Šiltąjį sezoną pasitinkame nusilpę: patarimai, kaip sustiprinti organizmą

Pasaulis kišenėje

Europos Sąjunga kviečia 15 tūkst. 18-mečių keliauti po Bendriją nemokamai

Vardai

Rašytoja Agnė Pačekajė laukiasi pirmo vaiko: „Ilgai atidėliojau“

Gazas

10 faktų apie traktorius: „Lamborghini“, „Ferrari“ ir mechaniniai arkliai

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Apie medžius, jų gelbėtojus ir sunkų Kauno atvejį

Aktualu

Gedimą patyręs Lietuvos kariuomenės orlaivis, su kuriuo turėjo parskristi R.Karoblis, sėkmingai nusileido Lietuvoje

Pasaulis kišenėje

Romantiškiausias Indijos miestas – Udaipuras

Mokslas.IT

Kaip Marso kolonizatoriai gaminsis energiją?

Aktualu

Prezidentės pastabas dėl žurnalisto S.Skvernelis vadina bandymu veikti žiniasklaidą

Kultūra

Knygos apžvalga. Howardo Phillipso Lovecrafto „Tykantis tamsoje“

Gyvenimas

4 būdai, kurie padės įveikti žemą kraujospūdį

Sportas

„Atlantas“ nesugebėjo įveikti „Stumbro“

Vardai

Christina Aguilera po 6 metų pertraukos pristatė naują dainą: žiūrėkite erotišką vaizdo klipą

24sek

J.Valančiūno aplamdytos „Cavaliers“ žvaigždės bendražygis: „Priversiu tą žmogų sunkiai dirbti“

Dalis Seimo narių palaiko siūlomą vaistinių reklamos draudimą. „Mes už tai, kad vaistų iš viso nereikėtų naudoti. Noriu pasakyt savo nuomonę – aš prieš pardavinėjimą benzino kolonėlėse, aš už valstybines vaistines, bet aš prieš vaistų ir vaistinių reklamą“, – sako parlamentaras Algimantas Kirkutis.
Verslas

Seime daugėja vaistinių reklamos draudimo šalininkų – farmacininkai šokiruoti

Aktualu

Jungtinė Karalystė kvies kitas šalis stiprinti antirusišką aljansą

Aktualu

S.Šedbaras: E.Masiulio ir prezidentės laiškų paviešinimas gali padaryti žalos Lietuvai

Aktualu

Ukrainos ginklų sandėlyje siautėjo gaisras ir sprogimai

Gazas

Naujausi duomenys nustebino: kas lieka iš „Tesla“ baterijų nuvažiavus 250 tūkst. km

24sek

„Žalgirio“ nustebintiems graikams kilo galvosūkis: gal kam reikia 500 kambarių Belgrade?

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką