Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mama atsisakė vaiką gydyti nuo tuberkuliozės, gydytoja pasipiktinusi supermamytėmis

Visiems septynerių metų sulaukusiems vaikams turi būti atliekamas mantu mėginys, rodantis, ar vaikas nėra užsikrėtęs tuberkuliozės infekcija. Mat mūsų šalyje tuberkuliozė, deja, labai išplitusi, jos eiga klastinga – daugybę mėnesių gali nebūti jokių simptomų. Tačiau patys tėvai šį tyrimą vertina labai skirtingai.
Gydymo įstaigos
Gydymo įstaigos / A.Primost/15min nuotr.

Mama pasipiktinusi diagnoze

„Pasidalinsiu nemalonia patirtimi. Itin nuskambėjus tuberkuliozės skandalams mokyklose atsitiktinai ar ne sulaukiau skambučio iš klinikos, kurioje gydomės, kad būsimam pirmokui privalau atlikti mantu mėginį. Atlikau, tačiau vaikas alergiškas ir jautriai reaguoja į kiekvieną skiepą ar net uodo įkandimą. Ne išimtis ir ši reakcija: išplito ir ištino iki 17 cm“, – dalijosi viena mamytė socialiniame tinkle „Facebook“.

Pasak jos, pagal vadovėlius negali būti didesnė nei 10 cm reakcija, taigi vaikas gavo siuntimą pas specialistą. Gydytoja padarė plaučių nuotrauką. Pakitimų nebuvo rasta, todėl moteris labai nustebo išgirdusi, kad vaikui vis tiek skiriamas gydymas nuo tuberkuliozės.

Gydymas nuo ko? Juk niekuo nesergame? Gydytojos atsakymas nuginklavo – galite bet kada susirgti.

„Gydymas nuo ko? Juk niekuo nesergame? Gydytojos atsakymas nuginklavo – galite bet kada susirgti. Kuo remiantis skiriamas gydymas, jeigu rentgenas nerodo pakitimų? Pagaliau kaip skiepytas vaikas gali būti iš viso tiriamas mantu mėginiu ir kokia dar tuberkuliozė? Pasirodo, skiepas veikia 5 metus, o po to labai didelė dalis vaikų patenka į rizikos grupę...

Prisipažinsiu, atsakymai neįtikino. Tačiau gavau atsakymą šeimos gydytojai: „Mama atsisako gydymo.“ Savo iniciatyva padariau mokamą kraujo tyrimą ir gavau neigiamą atsakymą, vaiko kraujyje nerasta tuberkuliozės požymių. Grįžtu su tyrimu pas gydytoją, o ji mane toliau stebina: gerai, sako, rašau, kad reikės atlikti pakartotinį mantu mėginį po metų. O kam, jei nesergame? Ogi, sako, kraujo tyrimai gali būti ir teisingi, ir klaidingi, dabar nesergame, o po metų gali būti kitaip. Taip nieko ir neįrodžiau. Gavome išrašą, kuriame diagnozė – latentinė TB infekcija“, – dalijosi jauna moteris.

Gydyti ar ne – sprendžia gydytojas

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filialo l.e.p. direktorė Romualda Gylienė teigė, kad mantu mėginių atlikimo tvarką reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Yra aiškiai nurodyta, kada ir kam juos atlikti. Pasak medikės, mantu reakcija panaši į alerginę, kadangi tai reakcija į svetimkūnį – tuberkuliną. Tai perdirbtas tuberkuliozės mikobakterijos baltymas. Tačiau yra metodikos, kaip įvertinti reakcijos prigimtį, t.y. nustatyti, ar tai tik alerginis atsakas ar atsakas į infekciją.

„Latentinė tuberkuliozė yra ne liga. Tai tik rodo, kad vaikas užsikrėtė, o susirgs ar ne, parodys laikas. Labai daug kas priklauso nuo jo imuninės sistemos, gyvenimo būdo. Kodėl mantu mėginius darome tik vaikams iki 18 metų? Todėl, kad vaiko imuninė sistema yra nesusiformavusi, nesubrendusi, o tuberkuliozės infekcija labai klastinga, pusmetį ar metus gali nebūti jokių simptomų, todėl norint ligą laiku diagnozuoti ir užbėgti pavojingiems įvykiams už akių daromas mantu mėginys.

Gydymas tam tikrais atvejais skiriamas, kad vaikas ateityje nesusirgtų tuberkulioze. Deja, mamytės šiais laikais įsivaizduoja žinančios daugiau nei gydytojas.

Gydyti ar negydyti – aišku, diskusinis klausimas, bet taip pat yra patvirtintos metodikos, kuriomis mes remiamės. Jeigu vaikas yra hiperalergiškas, jeigu dažnai serga, gydytojas priima sprendimą. Taigi kiekvienu atveju sprendžiama atsižvelgiant į paties vaiko organizmo ypatumus. Gydymas tam tikrais atvejais skiriamas, kad vaikas ateityje nesusirgtų tuberkulioze. Šiuo atveju gydytojai pasirodė, kad gydyti reikia, o mamai atrodo, kad nereikia. Deja, mamytės šiais laikais įsivaizduoja žinančios daugiau nei gydytojas, kuris mokosi 12 metų“, – svarstė pašnekovė.

Suserga iki 10 proc. infekuotų vaikų

Kvantiferono tyrimas, kuris daromas iš kraujo, Lietuvoje neapmokamas valstybės, nes brangus. Pasak medikės, yra šalių, kurios labiau orientuojasi būtent į šį tyrimą, tačiau yra šalių, kurios labiau pasitiki tuberkulino tyrimu ar lygina juos abu. Bet kuriuo atveju, jeigu bent vienas tyrimas teigiamas, vaikas stebimas.

Beje, šį tyrimą, norint gauti patikimą rezultatą, reikia atlikti netrukus po mantu mėginio. Lygiai taip pat medikė ragina tėvus atvesti vaiką pas specialistą per tris paras nuo mantu mėginio, kad gydytojas galėtų įvertinti reakcijos pobūdį. Kai jie pasirodo po mėnesio, ką nors konkretaus pasakyti jau labai sunku.

Pasak R.Gylienės, šiais laikais mantu mėginiai nedaromi taip dažnai kaip sovietmečiu. Mat šiais laikais medicina tapo paslaugomis, kurios kainuoja. Taigi kiek yra pinigų, tiek ir jų teikiama.

Vis dėlto sergamumas tuberkulioze pas mus didelis – daugiau nei 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o Pasaulinė sveikatos organizacija dideliu sergamumu vadina jau daugiau nei 40 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Dėl to mantu mėginiai atliekami bent visiems septynmečiams, kadangi jie gali ateityje būti vietinės tuberkuliozės šaltiniais. Iš visų infekuotųjų (mantu reakcija teigiama) tuberkulioze suserga 5–10 proc.

Dažniausiai infekcija pasireiškia plaučių tuberkulioze, todėl visiems vaikams, kurių mantu teigiamas, daroma plaučių nuotrauka. Tačiau gali būti pakitimai inkstuose ar bet kuriame kitame organe. Taigi kuo vaikas skundžiasi arba kokiomis ligomis dažniausiai serga, to organo tuberkuliozės ir ieškoma.

„Tėvus paraginčiau žiūrėti atsakingai į šį dalyką. O per prievartą gydymo niekas nekiša. Tėvai gali pasirašyti, kad nesutinka, ir tuomet patys atsako už vaiko sveikatą“, – teigė gydytoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius