Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 30d. 05:46

Medikai ir pacientai pašiurpę: į pažangiausią vaikų chirurgijos centrą bandoma įgrūsti Vaiko raidos centrą

Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Tik neseniai visuomenę papiktino Sveikatos apsaugos ministerijos planas išardyti Vėžio institutą, o jau bręsta naujas skandalas. Vaiko raidos centrą dėl kritiškos jo pastato būklės nuspręsta perkelti į Santaros klinikų Vaikų ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centrą. Nors tai vienintelis sudėtingas operacijas vaikams atliekantis centras Lietuvoje, lovų skaičius jame bus sumažintas per pusę, o į atsilaisvinusias patalpas, kuriose įrengta milijonus kainavusi moderni šiuolaikinė pooperacinė įranga, ateis žaisti vaikai.

Dešimties metų įdirbis nušluojamas vienu sprendimu

Ortopedijos ir traumatologijos centro medikai apie tai, kokios pertvarkos planuojamos jų centre, išgirdo jau po priimto sprendimo ir, žinoma, iš karto pateikė savo argumentus.

„Mums buvo pristatyta vizija ir planai, kuriais vadovaujantis vaikų ortopedijos skyrių ketinama perkelti į vaikų traumatologijos skyriaus patalpas. Mūsų nuomone, tokių ketinimų įgyvendinimas sunaikins ne tik profesionalių specialistų įdirbį ir kompetencijas, vers juos palikti šią gydymo įstaigą dėl netinkamų sąlygų profesionaliam darbui, bet ir sunaikins vaikų ortopedijos skyrių kaip vienintelį tokias aukštos kokybės gydymo paslaugas vaikams teikiantį Lietuvoje.

Esame informuoti apie ketinimus per pusę sumažinti Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro plotą. Esame tikri, kad tai neabejotinai blogins pacientų gydymo, higienines ir sanitarines sąlygas, bus panaikintos ilgus metus kurtos sąlygos vaikus slaugantiems tėvams. Nerimą kelia ir tai, kad padidės hospitalinės infekcijos pavojus, ženkliai nukentės paslaugų kokybė, pailgės planinių operacijų eilės, išaugs pacientų artimųjų pasipiktinimas, grius ir ilgai kurtas pasitikėjimas mūsų centro specialistais“, – teigiama medikų laiške sveikatos apsaugos ministrui.

Pasak medikų, ortopedijos ir traumatologijos skyriai buvo kurti ilgus metus, investuota daug rėmėjų lėšų, kuriomis remontuotos patalpos, pirkta moderni įranga, įrengtos specializuotos palatos nudegimams ir modernios pooperacinės palatos. Prie paslaugų kokybės labai prisidėjo JAV lietuvių bendruomenė, kuri skyrė lėšų sąlygų gerinimui, taip pat investavo į gydytojų profesionalumą ir tobulėjimą, organizavo praktikos kursus su geriausiais JAV ortopedijos chirurgais ir kitais specialistais. Ir visa tai lengvu rankos mostu bus nušluota nuo paviršiaus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaikų ligoninė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaikų ligoninė

Pažadai dėl statyti nepradėto pastato neguodžia

Kaip teigė Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas dr. Kęstutis Saniukas, pirminė šios reformos priežastis – griūvantis Vaiko raidos centro pastatas. Esą niekur kitur jo nėra kur perkelti, tik į chirurgijos kliniką.

Šiuo metu Ortopediniame skyriuje yra 20 lovų, dar 25 – lovos Traumatologiniame skyriuje, tačiau norima abu šiuos skyrius sujungti, lovų skaičių sumažinant 40 proc. Taigi bus grįžta, mediko teigimu, į 1995-uosius. Būtent tokia situacija ligoninėje buvo iki nepriklausomybės.

„Viską, ką dešimt metų darėme, kad skyrius būtų pritaikytas pagal naujausius standartus, viskas yra sunaikinama. Tačiau jokių argumentų neklausoma. Vyriausybės nutarimas ir viskas. Koks nutarimas – sunaikinti tarnybas? Esą ieškoma, kaip Vaiko raidos centras galėtų funkcionuoti. Tačiau kodėl tai daroma kitų pacientų sąskaita? Mums vis aiškina, kad kažkada bus pastatyta nauja ligoninė. Ji jau „pastatyta“ 2012 m. Kapsules kasė visi ministrai, po to jas iškasinėjo“, – piktinosi centro vadovas.

Nuotr. iš Vaikų ligoninės archyvo/Kęstutis Saniukas
Nuotr. iš Vaikų ligoninės archyvo/Kęstutis Saniukas

Kaip 15min jau rašė, naujo Pediatrijos korpuso istorija tęsiasi 10 metų. Pirmoji sutartis dėl jo statybų buvo pasirašyta 2008 m. Pagal ją pastatas turėjo būti baigtas 2012 m., bet procesas iš mirties taško pajudėjo tik pernai. Pagaliau buvo surengtas viešųjų pirkimų konkursas, paskelbta jį laimėjusi statybų bendrovė, tačiau nepatenkinti konkurso dalyviai apskundė konkurso organizavimo tvarką ir prasidėjo kelis mėnesius trukęs teisminis procesas. Neseniai teismas patenkino į jį besikreipusios bendrovės ieškinį. Tiesa, sprendimą vis dar galima apskųsti apeliaciniam teismui.

Eilės išaugs dvigubai–trigubai

Pasak K.Saniuko, po minėtos reformos eilės gauti paslaugą pailgės dvigubai–trigubai, nes nebus kur guldyti pacientų.

„Kai pradėjome triukšmauti, mus dabar gąsdina, kad visai centrą uždarys, sujungs mus su suaugusiaisiais. Apie pacientą šiuo atveju niekas negalvoja. Mums pavyko sukurti tokias sąlygas, kad tėvai galėtų gulėti su vaiku palatoje. Dabar teks statyti lovas ar dėti čiužinius ant grindų koridoriuje. Apie kokią sanitariją kalbėti? Tokiomis sąlygomis bus sunku užtikrinti apsaugą nuo infekcijos, tačiau kalti liksime mes, nes blogai prižiūrėjome. Arba kur vaikams po operacijos reikės judėti? Vietoj koridoriaus turės būti lovos.

Tuo tarpu į specializuotą ortopedijos skyrių keliasi Vaiko raidos centro dieninis stacionaras. Ateis vaikai pažaisti su mūsų specializuota įranga, skirta stuburo operacijoms, deguonies padavimo sistemomis, būklės sekimo aparatūra.

Vien mūsų dienos stacionaro įranga kainavo dešimtis milijonų litų. Taigi statome-naikiname, statome-naikiname. Beje, ir Vaiko raidos centras tuo nepatenkintas, nes jie turi savo atidirbtą sistemą, tam tikrą aplinką vaikams. Sako, pas juos visiškai prakiuręs stogas. Nesuprantu, kodėl negalima stogo perdengti, tai daugiausia savaitės darbas. Dabar jeigu vieniems blogai, turi būti visiems blogai, užuot ieškojus sprendimo, kuris padarytų mažiausiai žalos“, – svarstė pašnekovas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaiko raidos centras
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaiko raidos centras

Medikai buvo atėję šiuo klausimu pasikalbėti su ministru, tačiau suprato, kad sprendimo jis atšaukti neketina. Pasak K.Saniuko, dėl to labiausiai nukentės pacientai, kurie negali laukti paslaugos ilgai.

„Esant įgimtai patologijai, vargiai galėsime jiems operacijas atlikti laiku, o jie pas mus gyvena, jiems nuolat reikia korekcinių operacijų. Mums sako, kad nebeguldytume konservatyviam gydymui, bet gydymas nėra vien tik operacijos. Kai reikia pritaikyti įtvarą, pacientą reikia ištirti, o tai užtrunka. Taip pat šie paralyžiuoti vaikai dažnai turi ilgai negyjančių žaizdų ir jiems tenka pagulėti ligoninėje. Jau turėjome sustyguotą sistemą, pasiekėme, kaip turi būti pagal pasaulinius standartus, pasirodo, mūsų šalyje to nereikia, nors Lietuvoje tokį skyrių turime tik vieną“, – aiškino centro vadovas.

Medikai jau kalba apie emigraciją

Medikus šimtu procentų palaiko jų pacientai, kurie parengė savo laišką valdžios atstovams.

„Mes, vaikų su negalia tėvai, esame susirūpinę skubotomis pertvarkomis Vaikų ligoninėje. Vaikų ligoninės vadovybė planuoja sunaikinti vienintelį Lietuvoje specializuotą vaikų ortopedijos skyrių, kur gydomi ypač sudėtingą judėjimo negalią turintys vaikai. Vaikų ortopedijos skyriuje kasmet gydoma apie 1500 vaikų, atliekama iki 1000 operacijų.

123rf.com nuotr./Kojos lūžis
123rf.com nuotr./Kojos lūžis

Akivaizdu, kad ši reorganizacija nebuvo derinama su ligonių poreikiais, nėra paaiškinama jokiais logiškais sprendimais, nes šio skyriaus uždarymas, ligonius perkeliant į kitas, mūsų vaikams gydymui ir priežiūrai netinkamas patalpas, itin pablogins mūsų vaikų gydymo sąlygas, ypač nukentės tie, kuriems reikalinga reguliari ortopedo priežiūra ir daugkartinės operacijos“, – teigiama laiške, kurį pasirašė net kelios pacientų organizacijos.

Spina bifida ir hidrocefalija asociacijos narė Viktorija Danisevičienė, auginanti dukrą, kuriai nuo gimimo paralyžiuota apatinė kūno dalis, teigė, kad šiame centre per metus lankosi du tris kartus. Periodiškai dukrai būtinos ne tik operacijos, bet ir tam tikros procedūros ir priežiūra. Šeima gyvena ne Vilniuje ir negali važinėti iš namų kasdien vien tik į procedūras.

Jau girdėjome juos kalbant, kad važiuos operuoti kur nors kitur. Jie taip ir sako: „Mes neprapulsime, bet ką jūs darysite?“

„Naujas sprendimas – tiesiog pasityčiojimas iš mūsų neįgalių vaikų. Po paskutinės operacijos šiuo metu gulime 10 savaičių ir patikėkite – visas skyrius pilnas. Tokių ilgalaikių pacientų, kaip mes, gal šeši iš 25 vaikų. Sumažinus skyrių per pusę, kitiems vaikams liktų daugiausiai septynios lovos, o kito tokio skyriaus Lietuvoje nėra. Jau dabar, kad čia pakliūtume, laukiame mažiausiai du mėnesius, o kai būna operacijų įkarštis, tenka palaukti ir keturis mėnesius.

Kai neliks tiek lovų, gydytojų taip pat tiek nereikės. Jau girdėjome juos kalbant, kad važiuos operuoti kur nors kitur. Su tokia kvalifikacija gydytojai darbą tikrai nesunkiai susiras užsienyje. Jie taip ir sako: „Mes neprapulsime, bet ką jūs darysite?“ Jiems plaukai šiaušiasi nuo to, į kokią situaciją įstumiami mes, pacientai. Šį skyrių visą laiką globojo amerikiečiai, gydytojai važiavo mokytis į Ameriką, amerikiečiai važiavo čia kartu konsultuoti ir operuoti, visos slaugytojos apmokytos dirbti būtent tokiame skyriuje, nes tokiems pacientams reikia ypatingos priežiūros. Dabar norima viską išdraskyti“, – piktinosi pašnekovė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Invalido vežimėlis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Invalido vežimėlis

Pacientai: jei ministerija naikina paslaugą, tegu apmoka ją užsienyje

Moteriai net baisu pagalvoti apie tai, ką reikės daryti, jeigu dukrai prireiks skubios pagalbos.

„Pavyzdžiui, mano dukrai įdėti implantai į nugarą, kurie bet kada gali sulūžti. Arba išniro vaikui koja ir sulūžo implantas. Jį keisti reikia čia ir dabar. Ministras prašo tokioje situacijoje pakentėti pusmetį? Įsivaizduoju, kad tokiu atveju gulėti reikėtų koridoriuje. Jau ir dabar mamos miega ant sudedamų lovų arba ant grindų, kai skyrius perpildytas. Mat kai vaikas turi negalią, vienas iš tėvų jį turi prižiūrėti visą parą.

Jeigu ministerija žada sumažinti skyrių, tegu pasako, ką gali mums pasiūlyti. Ar tiesiog sumažins lovų skaičių ir „viso gero“? Estijoje tokios operacijos nėra atliekamos, bet Estija visiškai apmoka tokias operacijos Vokietijoje arba Lenkijoje. Tuomet mums irgi teks rinktis ES valstybes ir ten važiuoti operuoti. Tačiau tegu ministerija, prieš uždarydama skyrių, mums dabar pasako, kad apmokės mums operacijas. Žiūrėsime, jei ministras neįsiklausys į mūsų argumentus, pasišnekėjome su asociacijos tėvais, kad važiuosime visi su vaikais, sustosime ir neleisime nieko išvežti ir uždaryti. Toks įspūdis, kad grįžtame į sovietinius laikus“, – svarstė V.Danisevičienė.

Jos manymu, tokias paslaugas Lietuvoje reikėtų ne mažinti, o kaip tik plėsti, kadangi iš tiesų turime puikius specialistus. Taip pritrauktume sveikatos apsaugos lėšų ir iš kitų šalių. Esą jau ir dabar visos mokamos palatos užgultos, tai rodo, kad toks poreikis yra.

Ministerija: būtinas sprendimas

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), Vaiko raidos centro pastato būklė sostinės Žvėryno mikrorajone buvo kritinė, tad jį būtina perkelti į naujas, modernesnes patalpas. Apie tai jau buvo seniai kalbama ir ieškota sprendimų.

SAM atstovų teigimu, šiuo metu Vaiko raidos centras yra Santaros klinikų filialas, tad šios gydymo įstaigos vadovybė sprendžia, kaip optimizuoti veiklą ir užtikrinti visiems mažiesiems pacientams pačias geriausias paslaugas. Esą perkėlus Vaiko raidos centrą į kitas patalpas pagerės paslaugų prieinamumas ir tikrai nė vienas pacientas dėl to nenukentės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaikų ligoninė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaikų ligoninė

Ligoninės administracija ramina pacientus

Pasak Vaikų ligoninės administracijos, Vaiko raidos centras bus perkeliamas ne tik į dalį Vaikų ortopedijos – traumatologijos centro patalpų, bet ir į patalpas, priklausančias Vaikų chirurgijos bei Vidaus ligų centrams. Taip pat pusę patalpų bus perkelta dar ir į Kairiūkščio gatvėje esančias patalpas.

Sprendimas priimtas išanalizavus 4 galimas alternatyvas, siūlytas valstybės institucijų, Santaros klinikų administracijos bei darbuotojų.

Teigiama, kad šį variantą liogninė pasirinko kaip tinkamiausią, kadangi per paskutinius 10 metų vaikų skaičius šalyje sumažėjo 24 proc. Dėl to 16,4 proc. sumažėjo ir Vaikų ortopedijos traumatologijos skyriaus pacientų, vidutinė gydymo trukmė sumažėjo nuo 5,1 iki 3,7 dienos, lovadienių skaičius sumažėjo 39 proc., o patalpų plotas nepakito.

„Natūralu, kad visiems Lietuvos vaikams būtų užtikrinta aukščiausio lygio pagalba, Vaikų ligoninėje vyksta įvairūs pokyčiai, kuomet optimizuojama ligoninės veikla. Tuo tarpu Vaikų ortopedijos traumatologijos centre nebuvo vykdomi struktūriniai pertvarkymai nuo centro įsteigimo 2008 m., o centro finansinis rezultatas neigiamas nuo 2013 m. Taigi akivaizdu, jog vaikų Traumatologijos–ortopedijos centro pertvarka yra tiesiog reikalinga ir ji sutampa su Vaiko raidos centro perkėlimu.

Pritaikyti patalpas vaikų su psichikos ir raidos sutrikimais gydymui bus nesudėtinga ir nebrangu, o reikalinga įranga bus perkelta iš buvusių patalpų. Įranga, reikalinga pacientams po ortopedinių operacijų, ir toliau bus naudojama šių pacientų gydymui.

Visi Vaikų ortopedijos skyriaus medikai labai vertinami – ir gydytojai, ir slaugytojai liks dirbti Vaikų ligoninėje. Profesionalių medikų – tiek stacionaro, tiek didėjančiose ambulatorinės pagalbos poreikių paslaugos išlieka itin reikalingos, nes ligoninėje plečiamos ambulatorinės ir dienos chirurgijos paslaugos, toliau bus atliekamos visos ortopedinės operacijos“, – teigiama Vaikų ligoninės atsakyme.

Pasak gydymo įstaigos administracijos, visame pasaulyje didėjant psichikos sveikatos problemų aktualumui iškyla poreikis vis labiau integruoti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas į kitų paslaugų teikimą. Ligoninės administracija skiria vienodą dėmesį visų profilių pacientų gydymo ir slaugos kokybei, todėl šioje sudėtingoje situacijoje stengiamasi, kad net ir laikini sprendimai nei vienos pacientų grupės interesams nepakenktų. Remiantis Vakarų šalių vaikų ligoninių patirtimi, po truputį atsisakoma siauro vaikų stacionarinių lovų profiliavimo, taip užtikrinant racionalesnį lovų panaudojimą.

Skyrius į kuriuos perkeliami Vaiko raidos centro pacientai numatoma pertvarkyti, užtikrinant saugią ir jaukią terapinę aplinką ir atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas. Pasak ligoninės administracijos, pritaikyti patalpas vaikų su psichikos ir raidos sutrikimais gydymui bus nesudėtinga ir nebrangu, o reikalinga įranga bus perkelta iš buvusių patalpų. Administracija patikino, kad įranga, reikalinga pacientams po ortopedinių operacijų, ir toliau bus naudojama šių pacientų gydymui.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nuplaukė tūkstančiai šiltų darbo vietų: viskas dėl skrydžio į Londoną

Aktualu

VRK imasi „Naisių vasaros“: V.Semeška reikalavo L.Matjošaitytės, L.Ulevičius – V.Semeškos nusišalinimo

Sportas

Čempionato rikiuotė pagal N.Kesminą: Vokietija pirma nuo galo, bet skaičiuokime iki 1

Pasaulis kišenėje

Vaizdo įraše – „Ryanair“ skrydis, po kurio 33 keleiviams prireikė medikų pagalbos

Verslas

Įpusėjus vasarai Vilniaus valdžia suskubo ieškoti nuomininko „Rotondai“

Aktualu

Automobilių veidrodėlių vagys nusiaubė Naująją Vilnią

Vardai

Prodiuseris Egmontas Bžeskas pristatė naują širdies draugę – verslininkę Auriką Žaromskytę

Kultūra

Artūras Tereškinas: Panikos kultūra, panikos politika, panikos patriotizmas

Įspūdingi terasiniai laukai Guidžou provincijoje Kinijoje

Aktualu

Saulius Balandis apie „Naisių vasaros“ Pijų: „Tai iškart buvo idealizuota R.Karbauskio versija“

Aktualu

Kelyje „Via Baltica“ prie Panevėžio susidūrė du vienodi „Volkswagen Passat“

Pasaulis kišenėje

Draudimų turistams apstu visame pasaulyje: nuo uždarytų paplūdimių iki stovėjimo ant tilto

Aktualu

V.Putinas per susitikimą su D.Trumpu išdėstė Rusijos poziciją dėl Krymo atplėšimo

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Marija su dukromis kuria pasakų sodą

Gyvenimas

Martynui nustatytas akies vėžys: mama nebegali žiūrėti, kaip sūnus kankinasi

Vardai

Pagrobtos manekenės Chloe Ayling istorija: ištrūko tik privertusi savo pagrobėją ją įsimylėti

Vardai

„Midsummer Vilnius“ skelbia startą: įkvėpti gaivaus kultūros gūsio atvyko būrys žinomų veidų

Aktualu

Havajuose ugnikalnio lavos bomba pataikė į laivą ir sužeidė 23 žmones

Pasaulis kišenėje

Povandeninio pasaulio magija: įspūdingiausi koraliniai rifai

Aktualu

Naktį Eišiškėse rastas žiauriai nužudytas jaunas vyras

Naujienos

Verslas

Nuplaukė tūkstančiai šiltų darbo vietų: viskas dėl skrydžio į Londoną

Aktualu

VRK imasi „Naisių vasaros“: V.Semeška reikalavo L.Matjošaitytės, L.Ulevičius – V.Semeškos nusišalinimo

Sportas

Čempionato rikiuotė pagal N.Kesminą: Vokietija pirma nuo galo, bet skaičiuokime iki 1

Pasaulis kišenėje

Vaizdo įraše – „Ryanair“ skrydis, po kurio 33 keleiviams prireikė medikų pagalbos

Verslas

Įpusėjus vasarai Vilniaus valdžia suskubo ieškoti nuomininko „Rotondai“

Aktualu

Automobilių veidrodėlių vagys nusiaubė Naująją Vilnią

Vardai

Prodiuseris Egmontas Bžeskas pristatė naują širdies draugę – verslininkę Auriką Žaromskytę

Kultūra

Artūras Tereškinas: Panikos kultūra, panikos politika, panikos patriotizmas

Įspūdingi terasiniai laukai Guidžou provincijoje Kinijoje

Aktualu

Saulius Balandis apie „Naisių vasaros“ Pijų: „Tai iškart buvo idealizuota R.Karbauskio versija“

Aktualu

Kelyje „Via Baltica“ prie Panevėžio susidūrė du vienodi „Volkswagen Passat“

Aktualu

15min studijoje – pokalbis apie Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimą

Aktualu

V.Putinas per susitikimą su D.Trumpu išdėstė Rusijos poziciją dėl Krymo atplėšimo

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Marija su dukromis kuria pasakų sodą

Gyvenimas

Martynui nustatytas akies vėžys: mama nebegali žiūrėti, kaip sūnus kankinasi

Vardai

Pagrobtos manekenės Chloe Ayling istorija: ištrūko tik privertusi savo pagrobėją ją įsimylėti

Vardai

„Midsummer Vilnius“ skelbia startą: įkvėpti gaivaus kultūros gūsio atvyko būrys žinomų veidų

Pasaulis kišenėje

Draudimų turistams apstu visame pasaulyje: nuo uždarytų paplūdimių iki stovėjimo ant tilto

Aktualu

Havajuose ugnikalnio lavos bomba pataikė į laivą ir sužeidė 23 žmones

Pasaulis kišenėje

Povandeninio pasaulio magija: įspūdingiausi koraliniai rifai

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Svajonių virtuvė

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką