Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Mitybos ekspertė – apie skaidulų naudą: tinkamai vartojant sumažėja rizika susirgti žarnyno vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis

Ne kartą teko girdėti, kad skaidulos – būtina mitybos dalis. Tačiau Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad tarp vartotojų nėra nusistovėjusio įpročio skaidulas tikslingai įtraukti į racioną. Daugiau nei pusė – 61 proc. – lietuvių nežino rekomenduojamo skaidulų kiekio ir neseka, kiek jų suvartoja. Penktadalis gyventojų pripažįsta, kad negauna reikiamo skaidulų kiekio.
Rudieji ryžiai.
Rudieji ryžiai. / Fotolia nuotr.

Natūropatinės mitybos specialistės Tautvilės Šliažaitės-Miller teigimu, neužtenka gerti vaistinių probiotikų. Būtina į valgiaraštį įtraukti skaidulinių maisto produktų ir pasirūpinti, kad per parą tiek vaikai, tiek suaugusieji suvartotų reikiamą skaidulų kiekį. Priešingu atveju didėja rizika pakenkti žarnyno veiklai.

Skaidulos – organizmo šluota ir maitintoja

„Skaidulos – tai augaliniuose produktuose randami angliavandeniai. Mano pacientai, išgirdę žodį „angliavandeniai“, dažnai reaguoja neigiamai ir įtariai, tačiau be reikalo. Juk skaidulos – tai mūsų organizmo šluota ir maitintoja. Maistinės skaidulos nevirškinamos, todėl atlieka valymo funkciją. Jos taip pat maitina žarnyno gerąsias bakterijas, mikrobiotą, kurios naudingos visai imuninei sistemai“, – sako natūropatinės mitybos specialistė T.Šliažaitė-Miller.

Asmeninio archyvo nuotr. /Tautvilė Šliažaitė-Miller
Asmeninio archyvo nuotr. /Tautvilė Šliažaitė-Miller

Mitybos specialistės teigimu, skaidulos naudingos ne tik žarnynui – jos taip pat padeda reguliuoti svorį, nes suvartoję skaidulinių produktų ilgiau jaučiamės sotesni. Skaidulos neleidžia staiga padidėti gliukozės lygiui.

„Suvalgius tam tikrą saldumyną, pavyzdžiui, gabaliuką šokolado, cukraus lygis labai greitai pakyla ir nukrenta, netrukus vėl norime valgyti. Jei vartojame skaidulų, gliukozės lygis taip greitai nepakyla ir jaučiame sotumą“, – pasakoja T.Šliažaitė-Miller.

Atskleisdama skaidulų naudą mitybos ekspertė teigia, kad suvartojant tinkamą skaidulų kiekį sumažėja rizika susirgti žarnyno vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Jei skaidulų su maistu gauname per mažai, gali varginti vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas. Taip pat gali didėti svoris, nes greičiau išalkstame ir daugiau valgome.

Jei skaidulų su maistu gauname per mažai, gali varginti vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas.

Skaidulų norma priklauso nuo amžiaus

T.Šliažaitė-Miller atkreipia dėmesį, kad su maistu pakankamą skaidulų kiekį turi suvartoti ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.

„Remiantis tarptautinėmis rekomendacijomis, 1–3 metų vaikai turėtų gauti iki 14 g skaidulų per dieną, 4–13 metų vaikai – apie 16–25 g, o nuo 14 metų rekomenduojama suvartoti suaugusiųjų normą, tai yra apie 28–35 g per dieną. Moterys turėtų suvartoti apie 28 g, o vyrai – apie 35 g skaidulų per dieną“, – sako natūropatinės mitybos specialistė.

„Užtikrinti reikiamą skaidulų kiekį nesudėtinga, tereikia pasirinkti tinkamus produktus. Pavyzdžiui, vietoj bandelių verčiau rinktis riekę kokybiškos duonos, taip pat rekomenduoju valgyti vaisius, o ne gerti spaustas vaisių sultis“, – pataria T.Šliažaitė-Miller.

Kalbėdama apie skaidulinių medžiagų turinčius vaisius ir daržoves, mitybos specialistė mini morkas, pupeles, žirnius, bananus, apelsinus. Taip pat pataria rinktis kitus augalinius, neperdirbtus produktus bei grūdinius produktus, pavyzdžiui, viso grūdo makaronus, ruduosius ryžius, nes juose skaidulos išlikusios, jos „nenuvalytos“.

Kitoks požiūris į duoną

„Jei mityba bus nesubalansuota, tuomet organizmui pradės trūkti skaidulų, pajusime neigiamus padarinius. Tam, kad galėtume užtikrinti pusiausvyrą, turime į mitybą įtraukti tinkamus produktus. Dažnai pastebiu klaidą, kai visiškai atsisakoma tam tikrų produktų, pavyzdžiui, juodos duonos. Žmonės tarsi jos bijo, mano, kad jos sudėtyje tik blogi angliavandeniai, tačiau tai nėra iki galo teisinga“, – sako natūropatinės mitybos specialistė.

Vida Press nuotr./Pupelių mišrainė
Vida Press nuotr./Pupelių mišrainė

„Kokybiška juoda duona – puikus skaidulų šaltinis ir ją siūlau įtraukti į racioną. Renkantis duoną ar kitus produktus siūlyčiau pradėti skaityti etiketes – tuomet nesuklysite. Patariu atkreipti dėmesį, ar duonos sudėtyje yra viso grūdo miltų, taip pat patikrinti skaidulų kiekį“, – sako T. Šliažaitė-Miller.

Artūras Kokoškinas, „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius, pritaria mitybos specialistei ir sako, kad pirkėjui, ieškančiam duonos su skaidulomis, verta įsiminti dvi pagrindines taisykles: „Jei etiketėje nurodyta, kad 100 g produkto yra mažiausiai 3 g skaidulų, tokia duona laikoma skaidulų šaltiniu, o jei mažiausiai 6 g skaidulų – duona laikoma turinčia daug skaidulinių medžiagų. Žinodamas šiuos skaičius pirkėjas galės išsirinkti tinkamą produktą.“

Kiekybinę reprezentatyvią apklausą tiesioginės apklausos būdu („Omnibus“) UAB „Vilniaus duona“ užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrimo imtis – 1 000 respondentų, kurių amžius – 18–74 metai. Tyrimas atliktas 2021 m. vasario 2–10 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius