Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mūsų pirkinių krepšeliuose – tik kokybiški vaisiai ir daržovės

Turgus
Scanpix nuotr. / Turgus
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Šiltomis vasaros dienomis dažnas iš mūsų neįsivaizduoja savo kasdienės mitybos be vaisių ir daržovių. Tačiau kaip žinoti ar mūsų valgomi produktai tikrai yra kokybiški? Rūpindamiesi savo sveikata, gera savijauta ir išvaizda, turime būti užtikrinti, jog produktai, kuriuos dedame į savo pirkinių krepšelį iš tiesų atitinka visus kokybės standartus.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Lietuvoje už vaisių ir daržovių kokybės priežiūrą atsakinga Maisto ir veterinarijos tarnyba rūpinasi, kad tiek Lietuvos ūkininkų užauginta, tiek iš Europos Sąjungos ar trečiųjų valstybių įvežta produkcija būtų šviežia, nepažeista kenkėjų ar ligų, tinkamai supakuota bei pakankamai sunokinta.

Teršalai vaisiuose ir daržovėse

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nurodo, jog viena iš pagrindinių neigiamų medžiagų esančių vaisiuose ir daržovėse yra pesticidai. „Pesticidų likučiai, esantys augalinės kilmės produktuose, įeinančiuose į daugelio iš mūsų valgomų produktų sąrašą,  kelia pavojų žmogaus sveikatai. Todėl Europos Sąjungos teisės aktai reikalauja nuolatos kontroliuoti pesticidų likučius žmogaus maistui vartojamuose produktuose“, – nurodo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistė Jurgita Savickaitė.

Pesticidai – tai cheminiai produktai skirti vaisių ir daržovių apsaugai nuo ligų ir kenkėjų auginimo metu. Europos Sąjungos teisės aktai reikalauja nuolatos kontroliuoti ir stebėti pesticidų kiekį įvežamuose vaisiuose ir daržovėse. „Kiekvienais metais imama ne mažiau kaip 12 kiekvieno maisto produkto mėginių. Be stebėsenos programos atliekama valstybinė importo ir rinkos kontrolė. Prekybos įmonės savikontrolę vykdo ir pačios – atlieka tyrimus dėl pesticidų likučių prieš išleisdamos produktus į rinką ar joje jau esančių produktų tyrimus“, – teigia Jurgita Savickaitė.

Nuo senų laikų visuomenėje vyrauja nuomonė, jog nuplovus vaisius ir daržoves vandeniu su muilu, nusiplauna ir pesticidai, tačiau Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistė šią nuomonę paneigia. „Plaunant vaisius ar daržoves, pašalinamas tik nedidelis kiekis pesticidų. Pesticidų likučiai gali būti pasiskirstę visame produkte, todėl vaisius ir daržoves reikia plauti siekiant išvengti žarnyno užkrečiamųjų ligų, o prieš valgant rekomenduotina nulupti žievelę.“

Nitratai vaisiuose ir daržovėse

Visi vaisiai ir daržovės yra linkę kaupti nitratus. Nitratai – tai sudėtinė augalų dalis, būtina jų augimo procese, tačiau per didelis jų suvartojimas yra žalingas žmogaus organizmui. Europos Sąjungos maisto saugos tarnyba nustatė, jog žmogui nitratų suvartojimo paros norma yra nuo 0 iki 3,7 miligramų, priklausomai nuo kūno svorio. Taigi suaugusiam vyrui, sveriančiam 70 kilogramų, per dieną suvartojamų nitratų norma gali siekti iki 256 miligramų, 58 kg sveriančiai moteriai– 212 miligramų,vaikui, sveriančiam maždaug 25 kilogramus – 93 miligramai.

Nemažą įtaką nitratų kaupimuisi turi augalo veislė ir augimo sąlygos. Šių teršalų kiekis labai priklauso nuo apšvietimo, todėl įvairiu metų laiku, ypač auginant daržoves šiltnamiuose, nitratų kiekis jose labai svyruoja.

Netinkamai juos auginant ir prižiūrint nitratų kiekis daržovėse ir vaisiuose gali viršyti leistiną normą. „Nitratų koncentracijos labai priklauso nuo naudojamų trąšų kiekio, jų sudėties, daržovių rūšies, klimatinių sąlygų (nitratų padaugėja esant drėgnam ir lietingam orui) ir kitų faktorių. Nemažą įtaką nitratų kaupimuisi turi augalo veislė ir augimo sąlygos. Šių teršalų kiekis labai priklauso nuo apšvietimo, todėl įvairiu metų laiku, ypač auginant daržoves šiltnamiuose, nitratų kiekis jose labai svyruoja“, – pažymi Jurgita Savickaitė.

Daugiausiai nitratų augalai sukaupia intensyvaus augimo laikotarpyje, mažiausiai – augalo brendimo laikotarpiu. Todėl labai svarbu, jog derlius būtų nuimtas laiku, o auginimo procese smulkieji ir stambieji ūkininkai laikytųsi Europos Sąjungoje priimtų agrotechnikos reikalavimų.

Fotolia nuotr./Moteris neša maisto produktus
Fotolia nuotr.

Europos Sąjunga reglamentuoja įvežamose daržovėse ir vaisiuose esantį nitratų kiekį, todėl vartodami Lietuvoje ir kitose ES valstybėse parduodamus produktus rizikos viršyti nitratų paros normą beveik nėra. Tačiau sumažinti šių medžiagų kiekį iki minimalaus galime ir mes patys. Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai rekomenduoja valgyti produktus jų sezono metu, nes tokiu laikotarpiu augančius vaisius ir daržoves tręšti reikia mažiau. Ruošiant produktus maistui, nitratų kiekį galima sumažinti daržoves ir vaisius nulupant.

Nitratų kiekį daržovėse galima sumažinti jas atitinkamai apdorojant – verdant, mirkant, konservuojant, rauginant, naudojant druską, vitaminą C. 

„Maistui reikėtų naudoti tas daržovių dalis, kuriose kaupiasi mažesnis nitratų kiekis, pavyzdžiui nulupus agurką bei nupjovus prie kotelio esančią (2–3 cm) dalį, nitratų kiekis sumažėja 15–20 proc. Nitratų kiekį daržovėse galima sumažinti jas atitinkamai apdorojant – verdant, mirkant, konservuojant, rauginant, naudojant druską, vitaminą C“,– pataria Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistė.

Maisto ir veterinarijos tarnyba, veikianti vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktais ir reglamentais, garantuoja, kad prieš patekdami į mūsų prekybos centrų ir parduotuvių lentynas, vaisiai ir daržovės yra patikrinami pagal visusbūtinus kokybės kriterijus ir standartus. Perkant vaisius ir daržoves iš patikimų prekybos įmonių Lietuvoje mus pasiekia tik kokybės ir auginimo standartus atitikę švieži produktai.

Kampanija „Penki per dieną“

Primename, kad Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 gramų vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, praeitais metais prasidėjusi ir Lietuvoje.

Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

fhfhj-541aeeb03a00e
 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką