Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 20, 16:45

Nauja klastinga vaikų liga: dėl pokovidinio sindromo negaluojantis paauglys medikams sukėlė daug nerimo

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirurgams vis dažniau tenka diagnozuoti klastingą pokovidinį daugiasisteminį uždegiminio atsako sindromą. Keletą vidaus organų sistemų pažeidžianti liga sunkiai diagnozuojama, o nustačius sindromą, vaikui reikalingas intensyvus gydymas.
Paauglio apžiūra
Paauglio apžiūra / Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr.

Pasak pranešimo žiniasklaidai, vaikų chirurgai įspėja, kad tėvams labai svarbu žinoti, ko galima tikėtis, kai vaikas neseniai sirgo COVID-19 liga arba turėjo kontaktą su sergančiuoju, rašoma Šiaulių ligoninės atsiųstame pranešime spaudai. Nors sindromo klinika iš pradžių labai panaši į ūminio apendicito, tačiau skirtumas didžiulis, nes nuo apendicito mažiausiai 20 metų nėra miręs nei vienas vaikas, o pokovidiniu sindromu ne tik sunkiai sergama, bet nuo jo ir mirštama.

Manė, kad ko nors užvalgė

Iš Joniškio ligoninės į Moters ir vaiko kliniką atvežtas paauglys skundėsi stipriu pilvo skausmu. Joniškio medikai įtarė ūminį apendicitą, o kadangi ligoninėje nėra vaikų chirurgo, paauglį pervežė į Šiaulius.

Penkiolikmetis pasakojo, kad blogai pasijuto Naujųjų metų išvakarėse. Atrodė, jog užvalgė ko nors negero: skaudėjo pilvą, galvą, sukilo temperatūra. Vis dėlto nei tėvams, nei pačiam vaikinui neatrodė, kad gali būti taip rimta, jog prireiktų medikų pagalbos.

„Kai sveikata dar labiau pablogėjo, nuvažiavome į Joniškio ligoninės priimamąjį“, – pasakoja jau po operacijos sveikstantis pacientas ir besidžiaugiantis, kad dabar jaučiasi geriau.

Vaikų chirurgei Idilei Vansevičienei, kaip ir kitiems kolegoms, šis pacientas sukėlė daug nerimo.

„Įtarus ūminio apendicito diagnozę, nuspręsta operuoti. Operacijos metu pašalinta kirmėlinė atauga. Tačiau nepaisant skirto gydymo, pacientas sveiko lėčiau nei kiti vaikai ir klinikiniai simptomai išliko. Aiškinomės, kodėl taip yra“, – prisimena gydytoja I.Vansevičienė.

Medikai netruko suprasti, kad išoperuotas ūminis apendicitas – tik antrinė diagnozė. Prisidėjo tai, jog pakitimai nežymūs, o paciento būklė blogėjanti. Įtartas pokovidinis daugiasisteminis uždegiminio atsako sindromas, kurį vaikų chirurgams jau ne kartą teko gydyti anksčiau.

Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr./I.Vansevičienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr./I.Vansevičienė

Ligos paiešką apsunkino tai, kad paciento COVID-19 testas buvo neigiamas ir teigė, jog COVID-19 infekcija nesirgo, tik klasėje buvo sergančiųjų.

Diagnozei patvirtinti buvo atlikta daug tyrimų siekiant ištirti galimai pažeistas kitas organų sistemas. Atliktas ir antikūnų tyrimas prieš COVID-19 virusą ir nustatytas nemažas jų kiekis, kas rodo buvusį kontaktą su virusu.

Radus pakitimų kitose organų sistemose, nustatytas klastingas pokovidinis uždegiminio atsako sindromas, galintis pažeisti skirtingas organų sistemas: krešumo, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemą, inkstus, odą, virškinamąjį traktą ir, gerokai rečiau nei suaugusiems, kvėpavimo sistemą.

Nauja klastinga liga

Tai ne pirmas atvejis, kai Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centre gydomas pacientas, sergantis pokovidiniu daugiasisteminiu uždegiminio atsako sindromu. Pasak vaikų chirurgės I.Vansevičienės, šis sindromas – nauja liga, kurios nebuvo iki šiol:

„Tai yra sirgimo COVID-19 liga pasekmė, vaiko labai stiprus imuninis atsakas į SARS COV-2 virusą. Anksčiau, viruso pasireiškimo pradžioje, buvo manyta, kad vaikai praktiškai neserga. Vis dėlto laikui bėgant, populiacijai esant ilgesnėje ekspozicijoje su virusu, pastebėta, kad vaikai irgi serga, bet kitaip.“

Vaikams dažniausiai pažeidžiami ne plaučiai ar kvėpavimo takai, bet daugiausiai virškinamasis traktas, todėl juos vargina pilvo skausmai, pasireiškiantys po kontakto su sergančiuoju COVID-19 praėjus 2–6 savaitėms. Vaikas gali net nežinoti, kad turėjo kontaktą su sergančiuoju, nes nejautė jokių ligos simptomų, tad nebuvo tikrinamas.

„Daugumai vaikų po kontakto gali nepasireikšti jokių simptomų, tačiau daliai vaikų vėliau atsiranda labai stiprus uždegiminis atsakas, pažeidžiantis kelias organizmų sistemas,“ – vaikų chirurgė apibūdina klastingą ligą, dažniausiai pasireiškiančią karščiavimu, pilvo skausmais, kartais skystu tuštinimusi – tai labai panašu į ūminį apendicitą.

Taip pat gali būti pažeidžiama širdies ir kraujagyslių sistema, gali būti širdies ritmo sutrikimų, širdies audinio uždegimas, kraujagyslių išsiplėtimas. Dažnai pažeidžiama oda, galima pastebėti bėrimą.

Vaizdas klaidinantis

Kartais sindromą padeda diagnozuoti echoskopijos tyrimas, tačiau ne visada, kadangi nebūtinai pastebima kirmėlinė atauga – tai priklauso nuo jos padėties, uždegimo lygio ir kitų faktorių. Gali būti, kad kirmėlinė atauga sustorėjusi antriniu būdu kartu su žarnynu.

Kartais būna ūminis apendicitas ir sindromas būna kartu, tuomet pacientas operuojamas. Tačiau jei vaikas vis tiek karščiuoja nepaisant to, kad pašalinta uždegimo priežastis, galima leidžia įtarti, jog yra pokovidinis sindromas ir vaikui atliekami papildomi tyrimai.

Gydytoja I.Vansevičienė sako, kad tai nėra dažnas susirgimas – centre buvo nustatyti penki atvejai. Anot jos, vienas atvejis buvo komplikuotas, bet vaikas sirgo gretutinėmis ligomis: cukriniu diabetu, turėjo antsvorio. Jam buvo prijungtas dirbtinės kraujotakos aparatas ir pacientas reanimobiliu išvežtas į Kauną, kur vyko sunkus, sudėtingas, tačiau sėkmingas gydymas.

„Labai svarbu, kad tėvai žinotų, ko galima tikėtis, kai vaikas susirgo arba neseniai turėjo kontaktą su COVID-19 liga“, – sako vaikų chirurgė I.Vancevičienė.

Gydytojos teigimu, kiekvienas atvejis skirtingas ir gydoma pagal nustatytas pažeistas organų sistemas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką