Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 29d. 16:20

Nori gerai dirbti – susiplanuok laisvalaikį: kaip dirbti mažiau, o padaryti daugiau

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
SPA VILNIUS nuotr. / OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
Po pandemijos ne visi grįšime į biurus ar kitas įprastas darbo vietas dirbti po 8 valandas 5 dienas per savaitę, įsitikinęs SPA VILNIUS generalinis direktorius ir gydytojas Rokas Navickas. Nuotolinio darbo sąlygotos įvairesnių darbo ir poilsio dirbant galimybių paieškos nesustos. Kaip prognozuoja psichologė Genovaitė Petronienė, ateityje vis daugiau žmonių individualiai rinksis, kur ir kaip dirbti – kad ir iš SPA ar keliaujant aplink pasaulį.

„Mokslinių tyrimų išvados aiškiai rodo, kad ne darbo valandos svarbu, o vertė, kurią dirbdami sukuriame. Diskutuojame apie keturių darbo dienų idėją, kuri pagrįsta mokslu, tačiau savo darbo dieną taip pat galėtume susidėlioti, kad ir pasidarytume darbus, ir liktų laiko asmeniniam gyvenimui, kokybiškam poilsiui“, – 15min sakė R.Navickas.

Netrukdomo darbo poreikis

Tai, kad ne valandos, praleistos darbe, svarbiausia, supranta vis daugiau darbdavių. Tačiau, kaip pabrėžė SPA VILNIUS vadovas, tik netrukdomas darbas leidžia pasiekti gerų rezultatų. O per pandemiją būtent netrukdomam darbui sąlygų stokojam.

„Nereikėtų manyti, kad vienu metu galime ir dirbti ir ilsėtis, bet derinti darbą ir poilsį ne tik galim, bet ir privalome. Ypač pastaraisiais metais tuo įsitikinome, pandemijai privertus žmones derinti darbą su buitimi“, – sakė R.Navickas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Navickas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Navickas

Pasak psichologės G.Petronienės, kai kuriems jos klientams tai sekėsi daryti visai neblogai, tačiau daugeliui – sunkiai.

„Netrukdomo darbo poreikis akivaizdus ir biurų rutinoje. Pastebėjome, kad strateguoti, planuoti, keisti savo darbinius įpročius daug efektyviau ne įprastoje aplinkoje, bet atsitraukus nuo jos, išvykus kitur. Matant, kokia išskirtinė vertė sukuriama taip dirbant, gryninosi ofiSPA idėja“, – pasakojo R.Navickas.

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Tai erdvė, aplinka, paslaugos, sukurtos tam, kad kiekvienas, pabuvojęs ofiSPA, taptų kūrybiškesnis, darbingesnis, sveikesnis, laimingesnis ir kurtų vertę, kurią yra įsipareigojęs kurti savo darbe.

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Psichologei G.Petronienei, kuri kaip tik ruošiasi penkiomis dienoms išvažiuoti padirbėti kitaip, ofiSPA idėja skamba puikiai.

Kai smagūs žmonės aplinkui, geriau dirbasi

„Rokui kalbant apie aplinką, kurioje galima kūrybiškiau dirbti, atsiminiau, kaip rašiau paskutinę savo knygą (https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/nauja-romana-parasiusi-psichoterapeute-g-petroniene-apie-dazniausia-problema-su-kuria-susiduria-siuolaikinis-zmogus-1024-1376492) – kavinėse, kad aplinkui nebūtų nei įprastinės darbinės aplinkos, nei, juolab, buities, kur vis norisi kažką patvarkinėti. Nuėjusi į kavinę, matydavau žmones, įkvėpdavo muzika, nenaminiai vaizdai. Be abejonės, tai turėjo įtakos rašymui, nes jaučiausi emociškai gyvesnė. Kai smagūs žmonės aplinkui, aš geriau dirbu, apsikrečiu tomis geromis emocijomis“, – sakė G.Petronienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Genovaitė Petronienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Genovaitė Petronienė

Blogas ir blogiausias poilsis

Pasilikti namuose, psichologei – blogo poilsio pavyzdys. Dar blogesnis – išvažiuoti kur nors su žmonėmis, su kuriais esi bloguose santykiuose. Pvz., vežtis uošvienę, kurios nekenti, kelis mažus vaikus, nuo kurių beprotiškai pavargai, važiuoti atostogauti su vyru ar žmona santykių krizėje.

„Tai garantuoja nuolatinę kovą ir aiškinimąsi. Jei namie matydavai žmogų tik truputį, išvykęs kur nors kartu, matai nuo ryto iki vakaro ir kelionės pabaigoje abiems, ko gero, net ir antidepresantų gali prireikti“, – truputį juokavo G.Petronienė. Likęs namuose žmogus užsiknisa rutiniškuose darbeliuose ir atostogos tiesiog dingsta.

Pirmą sąlyga – atsitraukti nuo buities

Jeigu negalime atostogauti – išeitis gali būti pakeisti darbo aplinką.

SPA VILNIUS generalinio direktoriaus įsitikinimu, darbas ne iš namų ar biuro išties gali būti mažiau varginantis ir efektyvus. Juolab, kad pirmasis ofiSPA tikslas leisti žmonėms visiškai atsitraukti nuo buities.

SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Kas vagia mūsų energiją ir laiką

„Per karantiną daugelis išbandė buities ir darbo derinimą. Atsisėdi dirbti, atrodo, tik tik pradėjai įsitraukti, ir supypsi indaplovė, kad išplauti indai. Negi tokio paprasto darbelio, kaip išimti ir išdėlioti juos, nepadarysi, neišjungsi indaplovės? Grįžęs tik pradedi dirbti – baigia skalbtis drabužiai. Tada ateina mintis, kad galbūt šaldytuvas tuščias, reikėtų kažko nupirkti pietums ir t. t. Tokia buitis labai apkrauna ir blaško darbą, kurį pabėgę nuo buities tikrai galėtume greitai ir gerai padaryti. OfiSPA kaip tik ir kuria palankiausios darbo dienos aplinką. Buitis eliminuojama pradedant nuo pusryčių ruošimo, stalo nukraustymo ir indų plovimo po jų. Eliminuojamas važiavimas į darbą per kamščius, pakeliui į darželius ar mokyklas užvežant vaikus ir taip toliau“, – vardijo R.Navickas.

Kaip prasideda darbo diena ofiSPA

Diena ofiSPA prasideda pabudimu tyloje, be skubos, pusryčiais, kurie paruošiami, po jų nukraustomas stalas, išplaunamos lėkštės. Ne mašina, o pėsčiomis keliauji į šalia esančią darbinę erdvę, kuri yra atskirta nuo poilsio erdvės, kad žmogui būtų lengviau susikaupti. Toje erdvėje niekas neblaško.

SPA VILNIUS nuotr./SPA VILNIUS konferencijų centras
SPA VILNIUS nuotr./SPA VILNIUS konferencijų centras

Net jei dirbame ne namuose, o biure, esame blaškomi kavos gaminimo ar net jos kvapo, kai pats įkvėpimas, ar įsitraukiame į kolegų problemas, kurios tampa mūsų galvos skausmu. OfisSPA to nėra, todėl per trumpesnį laiką galim padaryti daugiau, už tai apsidovanojant kokybišku poilsiu.

SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Kaip atkreipė dėmesį SPA VILNIUS vadovas, svarbi produktyvaus darbo dalis – rėžimas, kuriam skiriama daug dėmesio ofiSPA: „Jeigu tavo dienotvarkėje atėjo laikas pailsėti, svarbu, kad tas laikas iš tiesų būtų naudojamas poilsiui – pasivaikščiojimui parke, kurį dirbdamas matai už stiklo, masažui, pasiplaukiojimui ar sportui, kad pavakarieniavęs ir gerai pailsėjęs ryte šviežia galva kurtum naujas vertes“.

Jei nori gerai dirbti – susiplanuok laisvalaikį

Kaip nenuslysti į bimbinėjimą, kai ne tik smagūs, bet ir sveikatai naudingi užsiėmimai – čia pat?

Pasak G.Petronienės, per darbostogas nenuslysti į bimbinėjimą kaip tik ir padeda p. Roko minėta darbui pritaikyta aplinka: „Ne šiaip sau studentai bibliotekose ruošiasi egzaminui. Bibliotekoje nenueisi pagulėti ar ko nors iš šaldytuvo pasiimt. Visi sėdi aplinkui ir skaito, taigi tu taip pat darai savo darbus“.

SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Jei žmogus turi tinkamas sąlygas darbui ir žino, kad padirbėjęs gaus tinkamo poilsio, psichologės žodžiais, jam net nėra reikalo bimbinėt.

„Ne veltui sakoma, kad, jei nori gerai dirbti, iš pradžių suplanuok laisvalaikį ir kad tikrai turėtum tos laimės dienos gale, – priminė G.Petronienė. Susikaupti lengviau, žinant, kad baigęs darbus eisiu į masažus, pirtį, maudysiuosi, vaikščiosiu po mišką.

Svarbu susidėlioti darbo intervalus

Yra skirtingų nuomonių, kaip geriausia derinti darbą ir poilsį. Vieniems optimalu dirbti 40-50 minučių, kitiems optimalu pusantros valandos ir po to ne per ilgai, 10-15 minučių ilsėtis.

SPA VILNIUS nuotr./SPA VILNIUS konferencijų centras
SPA VILNIUS nuotr./SPA VILNIUS konferencijų centras

Daliai žmonių sunku pajusti, kad atėjo laikas pertraukai, tad tikrai praverstų pasiūlymai 10-15 min atsitraukti nuo darbų. Pasak G.Petronienės, kai kurie žmonės taip „užsidirba“, kad išsenka ir nebegali pajusti apdovanojimo už darbą laimės vakare.

„Taigi, susidėlioti savo darbo intervalus – svarbu, o žinant, koks apdovanojimas padarius darbą laukia, nebėra taip svarbu jį gauti dabar pat, bimbinėjimo forma“, – apibendrino psichologė G.Petronienė.

Kaip liautis atidėlioti?

Į šį klausimą psichologė atsakė primindama vieną iš atidėliojimo taisyklių – jei tu labai nenori daryti tam tikro darbo, nes tau baisu, vidinis kritikas graužia, tai atsisėsk ir nieko nedaryk. Žinok, kad tu dabar sėdi ir nedarai darbo.

„Jeigu būtum namuose – galėtum nubėgti išvalyti lentynų, jei biure – trečią kartą nueitum pasišnekėti su kolegomis ir išgerti kavos. Tačiau jeigu esi sterilioje erdvėje su kolegomis, kur erdvės aiškiai padalintos į darbo ir malonumų, maksimumas, ką gali padaryti atidėliodamas darbus – internete panaršyti ir tiek. Bet jeigu tikslingai atvykai koncentruotai padirbėti ir kokybiškai pailsėti po darbo, daug didesnės galimybės su nedarymu susitvarkyti“, – sakė psichologė.

Įkvėpė atsiliepimai

Tam tikrus ofiSPA elementus SPA VILNIUS buvo galima išbandyti ir anksčiau, tačiau į vieną visumą jie sujungti tikšią savaitę.

„Nemažai žmonų pas mus atvykdavo padirbėti su šeimomis, kad pasidarę darbus su vaikais nueitų į baseiną, procedūras ir t. t. Kadangi erdvės vaikams atskirtos, o dirbantys žmonės gali išeiti iš „namų“ – savo kambario į tik darbui skirtą erdvę, atsiliepimuose jie akcentuodavo, kad pagaliau pavyko suderinti šeimos atostogas su savo pareigomis“, – sakė R.Navickas.

SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti
SPA VILNIUS nuotr./OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Teigiami klientų atsiliepimai pasitarnavo gryninant ofiSPA idėją ir plečiant galimybes netrukdomai dirbti, kad liktų laiko sau ir artimiems žmonėms, jeigu atvyksta kartu.

„Darbdaviai taip pat vis daugiau skiria dėmesio, kad darbuotojai būtų pailsėję, susikaupę, netrukdomi, laimingi ir t. t., nes nuo to priklauso vertė, kurią jie sukuria“, – sakė R.Navickas.

Vienas gali daug, bet komanda – daug kartų daugiau

Paklaustas į ką labiau orientuojasi ofiSPA – pavienius asmenis, ar kolektyvus, pašnekovas akcentavo bendradarbiavimą: „Ko gero, šiais laikais būtų sunku atriboti pavienį žmogų ir sakyti, kad jis gali vežti organizaciją į priekį. Vienas gali padaryti daug, bet komanda gali padaryti daug kartų daugiau“.

Yra pavyzdžių, kai komandos ne tik atvažiuoja be trukdžių padirbėti – strateguoja, planuoja, keičia savo standartus, bet ir tradiciškai skiria dieną per mėnesį darbui atsitolinus nuo įprasto aplinkos ir buities.

Vien dirbti nebėra gero tono ženklas

Vien tik dirbti ir neturėti laiko nebėra gero tono ženklas. Tačiau, kaip sakė psichologė G. Petronienė, nemažai jos klientų jaučia viduje tarsi sėdintį nusiteikimą, neva, reikia dirbti sunkiai, ir nori jo atsikratyti. Kita vertus, yra žmonių, kaip taisyklė, jie jauni, kurie nori turėti laiko sau, nes tuomet geriau dirba.

„Visi, ko gero, esame patyrę, kad po atostogų grįžtame kūrybiškesni, idėjos pačios byra. Tyrimai taip pat tai patvirtina. Vienas jų parodė, kad universiteto dėstytojai, per pertraukas eidavę į paplūdimį, paskaitas skaitydavo kūrybiškiau, įdomiau. Vadinasi, tai tikrai veikia“, – sakė G.Petronienė.

Karantinas išryškino ne tik minusus, bet ir pliusus

Pasak SPA VILNIUS vadovo, karantino iššūkiai užtruko ir tikrai turės įtakos darbo rutinos kaitai. Per šį ilgą laiką galėjome pajusti ne tik karantino minusus, bet ir pliusus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Navickas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Navickas

„Neabejoju, kad dalis dalykų grįš. Visų pirma gyvas bendravimas, nes jis yra būtinas kokybiškam gyvenimui. Kita vertus, daugės virtualių susitikimų, konferencijų, nes taip organizuoti darbą tiesiog efektyviau“, – sakė R.Navickas.

Gydytojas tiki, kad ateityje žmonės dirbdami daugiau keliaus, daugiau darys, kas jiems patinka, šiek tiek atsirišę nuo darbo, nes daugėja galimybių padaryti tiek pat ar net ir daugiau, derinant darbą kad ir su keliavimu aplink Europą dviračiu ar kita svajone.

„Tikrai tikiu, kad tiek žmonės, tiek įmonės, tiek komandos pradės daugiau kalbėti apie tai, kokią vertę mes kiekvienas, kaip komandos ar įmonės sukuriame. Kai pradėsime daugiau kalbėti apie tai, o ne apie darbo valandas, suprasime, kad yra įvairių būdų kuriamai vertei auginti. Kita vertus, norėtųsi palinkėti ir sau, kad padėtume žmonėms ir komandoms tapti geriausia savo versija. Visi esame turėję dienų, kai tiesiog viskas einasi puikiai: ką darau, tas pavyksta, ko imuosi, tą užbaigiu. Tokios dienos gale galvoji, kaip viskas puiku: aš ir nepavargau, ir padariau darbą. Taigi, ofiSPA uždavinys – padėti žmonėms pasiekti geriausios savo versijos aplinkoje ir aplinkybėse, kurias kuria SPA VILNIUS. Džiugu, kad tai pasiteisina, ir komandos grįžta – ne tik dėl to, kad buvo smagu, bet ir dėl to, kad per trumpesnį laiką padarė daugiau, nei darbe, o tuo pačiu pasirūpino ir savimi“, – sakė SPA VILNIUS vadovas.

Savo ofiSPA kviečiame rezervuoti www.spavilnius.lt arba +370 313 53811

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

14:40
02:11
16:07

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką