Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 4d. 15:14

Nuo apačios prasideda liga, kuri gali baigtis inkstų dialize: moterys serga 5 kartus dažniau

Šlapimo takų infekcija
123RF.com nuotr. / Šlapimo takų infekcija

Inkstai – labai svarbus mūsų organas, atliekantis organizmo valymo funkciją. Išskirdami šlapimą, jie valo kraują ir šalina toksinus, palaiko vandens bei mineralinių medžiagų pusiausvyrą, o taip pat gamina hormonus, kurie reguliuoja kraujo spaudimą. Taigi inkstus reikia saugoti, nes jų uždegimas gali sutrikdyti ne tik šio organo, bet ir kitų organizmo sistemų funkcijas. Su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro urologe Jone Verikaite kalbamės apie pačią dažniausią ir, liaudiškai tariant, banaliausią inkstų uždegimo priežastį.

Užleistą ligą išgydyti sunku

Pasak gydytojos, dažniausia inkstų uždegimo priežastis – apatinių šlapimo takų (šlapimo pūslės) uždegimas, kitaip dar vadinamas cistitu. Laiku nepradėjus gydytis ar per anksti nutraukus gydymą infekcija iš šlapimo pūslės pasiekia inkstus, sukeldama vieno arba abiejų inkstų uždegimą.

„Dažniau tai moterų problema. Moterys dėl lytinių ir šalinimo organų anatominės sandaros penkis kartus dažniau nei vyrai serga apatinių šlapimo takų uždegimais. Kas antra moteris iki 32 metų amžiaus bent kartą gyvenime yra persirgusi cistitu. Dažniausiai šlapimo takų infekcijomis skundžiasi jaunos moterys arba jau sulaukusios menopauzės. Pirmosios dažniau serga dėl aktyvesnio lytinio gyvenimo, vyresnės – dėl hormonų pokyčių.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro nuotr./Jonė Verikaitė
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro nuotr./Jonė Verikaitė

Būtent todėl, kad negydoma ar neteisingai gydoma infekcija gali pakilti aukščiau, esant šlapimo pūslės uždegimui reikia atsargiai užsiimti savigyda. Įvairios liaudiškos priemonės yra gerai vos tik pajutus pirmuosius šlapimo pūslės uždegimo požymius, pagaliau pats šlapimas išplauna bakterijas – organizmas pats susitvarko su infekcija.

Apie 25 proc. ūmių cistitų praeina savaime (be antibiotikų), tačiau jei neatsiranda pagerėjimo per porą dienų, reikia kreiptis į gydytoją. Šiais laikais daugelio žmonių imunitetas nusilpęs, o ir bakterijos yra agresyvesnės, dauguma jų jau „ragavusios“ antibiotikų, todėl lengviau prilimpa prie gleivinės ir sukelia uždegimą. Tuomet užsiimti savigyda jau pavojinga“, – teigė pašnekovė.

Pasak jos, moterys, kurios serga šlapimo pūslės uždegimu ne pirmą kartą, dažniausiai žino, kada jau reikia eiti pas gydytoją, nes jaučia, kad žolelių arbatos ir šilta pūslė jau nepadės. Kita vertus, kai uždegimas ūmus, užleisti šią ligą sudėtinga, nes šlapimo takų uždegimas labai varginantis susirgimas – kamuoja dažnas ir skausmingas šlapinimasis, todėl kai kurios moterys net gali tapti laikinai nedarbingos.

Pavojingesnė situacija susijusi su vyresnio amžiaus žmonėmis, kurie ūmiam cistitui būdingų simptomų gali ir nejausti. Tokiu atveju liga nustatoma tik iš pakitimų šlapime.

Kodėl svarbu nenutraukti gydymo

„Negydomas šlapimo takų uždegimas – tai blogiausias scenarijus, nes negydomos infekcijos gali pasiekti inkstus ir sukelti vieno arba abiejų inkstų uždegimą, labai retais atvejais – inksto pūlinį, kurio gydymui gali prireikti chirurginės intervencijos. Beje, šlapimo takų infekcijos – nebūtinai tik vyresnio amžiaus žmonių liga, bet ir jaunuolių, kurie dėl gyvenimo tempo nepasirūpina savo sveikata, todėl jų imunitetas nusilpęs“, – aiškino urologė.

Kaip pabrėžė J.Verikaitė, tiek šlapimo pūslės, tiek inkstų uždegimo atveju labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų. Jeigu gydytojas paskyrė antibiotikų kursą, būtina juos gerti tiek dienų, kiek nurodyta. Jokiu būdu negalima nustoti gerti vaistų, vos tik pagerėjus savijautai.

Negydomas šlapimo takų uždegimas – tai blogiausias scenarijus, nes negydomos infekcijos gali pasiekti inkstus ir sukelti vieno arba abiejų inkstų uždegimą.

„Cistito simptomai dažniausiai pagerėja labai greitai, net po pirmos vaistų dozės, todėl kartais pacientai nusprendžia nutraukti gydymą. Tačiau svarbu atminti, jog tokiu atveju gresia, kad infekcija greitai pasikartos, taps lėtinė ar pereis į inkstų uždegimą. Bakterijos labai greitai tampa atsparios antibiotikams, mes jų neišnaikiname, tik prislopiname. Po kurio laiko uždegimas gali vėl atsinaujinti ir jau tada tas vaistas nebetiks. Prieš skiriant antibakterinį gydymą rekomenduojama atlikti šlapimo pasėlį, tam kad būtų įvertintas bakterijų jautrumas antibiotikams. Antibiotikus vartoti reikia labai atsakingai“, – įspėjo pašnekovė.

Akmenligė – tarsi užburtas uždegimo ratas

Dar viena inkstų uždegimo priežastis – inkstų akmenys.

„Sukelti ūmų bei palaikyti lėtinį inkstų uždegimą gali negydoma akmenligė, nes inkstų akmenyse susidaro tinkama terpė bakterijoms „gyventi“. Viena vertus, kai kurių rūšių akmenys ir patys susidaro dėl bakterijų, t. y. dėl pasikartojančių šlapimo takų uždegimų, kita vertus, jie ir palaiko uždegimą. Taigi gaunasi tarsi toks užburtas ratas“, – pasakojo J.Verikaitė.

Inkstų uždegimas gali prasidėti dėl sutrikusio šlapimo nutekėjimo, pavyzdžiui, dėl įgimto šlapimtakio susiaurėjimo ar akmenų įstrigimo šlapimo takuose. Didesni nei 5 mm akmenys turi didelę riziką užstrigti šlapimtakyje, tokiais atvejais gali reikėti chirurginio įsikišimo juos atlaisvinant.

Vyresnio amžiaus vyrams inkstų uždegimą dažniausiai sukelia užleista prostatos hiperplazija, kurios metu padidėja prostata, dėl to pasunkėja šlapinimasis, nuolat nepasišlapinama iki galo. Labai svarbu neužleisti šių ligų. Laiku parinkus tinkamą gydymo metodą, minėtų komplikacijų galima išvengti.

Kartu su krauju iš infekcijos židinio atkeliavusios bakterijos gali sukelti inkstų uždegimą, todėl reikia stengtis prižiūrėti dantis, odą.

Retais atvejais infekcija į inkstus atkeliauja per kraują, pavyzdžiui, iš negydomų dantų, odos pūlinių ir pan.

„Inkstai yra tarsi filtras – perfiltruoja, išvalo kraują, tačiau kartu su krauju iš infekcijos židinio atkeliavusios bakterijos gali sukelti inkstų uždegimą. Todėl reikia stengtis neturėti infekcijos židinių – prižiūrėti dantis, odą. Esu mačiusi atvejį, kai jaunai moteriai dėl nesveiko danties inkste atsirado pūlinys. Jokių kitų simptomų nebuvo, ir net šlapimo tyrimas buvo visiškai geras“, – pasakojo gydytoja.

Simptomai, kurių negalima nepastebėti

Ūmaus inkstų uždegimo metu visada pakyla labai aukšta temperatūra (iki 39–40 laipsnių), pasireiškia šaltkrėtis, skausmas viename šone arba per visą juosmenį nugaros pusėje, jaučiamas labai didelis silpnumas. Kartais skausmas gali pasireikšti pilvo srityje, kamuoja pykinimas, vėmimas. Šlapinimasis tampa dažnas ir skausmingas, šlapime gali atsirasti kraujo.

„Tokie pacientai dažnai atsiduria ligoninės priėmimo skyriuje, nes tai labai rimta liga. Ligoninėje skiriami lašinami antibiotikai ir skysčiai. Jeigu ligos forma lengvesnė ir pacientas gali gydytis namuose, jam ne mažiau kaip dešimčiai dienų skiriami geriami antibiotikai“, – aiškino urologė.

Kas vyksta organizme, kai sutrinka inkstų veikla? Jeigu uždegimas apėmęs vieną inkstą, jo funkciją kompensuoja sveikasis inkstas. Tačiau jeigu uždegimas yra abipusis, inkstai nebeatlieka savo toksinų šalinimo ir kraujo valymo funkcijos ir organizmui gresia intoksikacija. Tokiu atveju gali prireikti netgi dializės, kol uždegimas bus suvaldytas.

Inkstų, kaip ir šlapimo pūslės uždegimai gali kartotis ir pereiti į lėtinį uždegimą. Tiesa, jaunam, sveikam žmogui tokios rizikos tikimybė maža, tačiau jeigu žmogus vyresnio amžiaus, turi kitų lėtinių ligų, rizika jau pakankamai didelė.

Kaip apsisaugoti?

Paklausta, kaip apsisaugoti nuo inkstų ligų, J.Verikaitė pabrėžė, kad pirmiausiai reikėtų saugotis apatinių šlapimo takų uždegimų: neperšalti, nesušalti rankų, kojų, nesėdėti ant šalto paviršiaus, vengti maudytis šaltame vandenyje.

Moterims dėl anatominių ypatybių reikia saugotis bakterijų patekimo į šlaplę. Nuo jų apsaugo elementarių higienos taisyklių žinojimas – pasituštinus valytis nuo priekio į nugaros pusę, o ne atvirkščiai, pasišlapinti po lytinių santykių. Apskritai svarbu visada pasišlapinti, kai atsiranda toks noras, neatidėlioti šlapinimosi. Taip pat reikia žinoti, kad tikimybę susirgti ūmiu cistitu didina vietinė moterų kontracepcijos priemonė – spermicidai. Dažniau gali kartotis uždegimai, jeigu dažnai keičiami lytinio gyvenimo partneriai. Specialistai rekomenduoja dėvėti medvilninį apatinį trikotažą, svarbu, kad apatiniai rūbai nespaustų.

Dar vienas gydytojos patarimas – pakankamai vartoti skysčių. Per parą reikėtų išgerti jų (bet ne kavos) 1,5–2 litrus.

„Vanduo – tarsi kuras inkstams. Aišku, persistengti nereikia. Kartais tenka girdėti rekomendacijas, kad cistito ar inkstų uždegimo atveju reikia išgerti tris litrus vandens per parą. Toks vandens kiekis lengvai įveikiamas jaunam žmogui, tačiau vyresnio amžiaus pacientui su širdies nepakankamumu tai labai daug. Reikėtų įsiklausyti į savo organizmą ir gerti tiek, kad nepasidarytų blogiau. Jeigu pradedate tinti, vadinasi, geriate tikrai per daug.

Po ligos kurį laiką verta pavartoti žolinių preparatų arba žolelių arbatų. Kai kurie augalai pasižymi antiseptiniu poveikiu, t. y. neleidžia bakterijoms prilipti prie šlapimo pūslės gleivinės, taigi gali padėti apsaugoti nuo pakartotinės infekcijos“, – dėstė pašnekovė.

Straipsnių ciklą apie šlapimo takų ligas inicijuoja „Polpharma“.

Inicijuotas turinys
Temos: 1 Sveikata

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:38
05:05
01:46

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką