Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 03, 16:02

Oro kondicionieriai – padeda ar kenkia sveikatai: pataria kardiologas

Šią karštą vasarą daugelis iš mūsų jau nebeįsivaizduojame gyvenimo be oro kondicionieriaus. Jungiame juos automobiliuose, ofisuose, nenorime išeiti į parduotuvių, kuriuose jie įjungti visu galingumu.
Oro kondicionierius
Oro kondicionierius / 123RF.com nuotr.

Išgirdęs klausimą, ar oro kondicionieriai gali pakenkti sveikatai, gydytojas kardiologas med. dr. Mykolas Biliukas atsako klausimu: „O kada jūs savo automobilyje paskutinį kartą keitėte oro filtrą?“

Pasak jo, į šį klausimą žmonės dažniausiai atsako, jog nepamena. Vertinant temperatūros sumažinimo aplinkoje galimybę, oro kondicionierius yra puiki priemonė atvėsinti aplinką.

„Labai svarbu nepadaryti didesnio temperatūros skirtumo tarp oro patalpoje ir lauke daugiau nei 7–8 laipsniai, jeigu bus daugiau – garantuoti peršalimai“, – teigia gydytojas kardiologas M.Biliukas. Medikas pastebi, kad per karščius labai padaugėja sergančių peršalimo ligomis.

Pasak gydytojo, dėl peršalimo ligų vasarą gali būti kaltas ne tik neprotingas kondicionierių naudojimas, bet ir pagulėjimas ant vėsaus paviršiaus gerokai perkaitus ar iš šaldymo kameros ištraukto arbūzo valgymas. Netgi ledų valgymas ar labai šaltų vaisvandenių gėrimas stipriai įkaitus gali baigtis peršalimu. Tą ir nulemia didelis temperatūrų skirtumas.

„Didesnis pavojus sveikatai yra dėl to, kad nekeičiami kondicionierių oro filtrai, ypač darbovietėse. Automobiliuose ruošiantis techninei apžiūrai dar galima prisiminti ir juos pakeisti, o įstaigose niekas neprisimena ir apie tai negalvoja, o ten gyvena mūsų iškvėpti mikrobai“, – sako gydytojas M.Biliukas.

Pasak mediko, šie mikrobai yra alergijos šaltinis ir ligų užkratas. Tad ne kondicionierius yra kaltas, o bloga jo eksploatacija – nekeičiami oro filtrai. „Gerose rankose kondicionierius yra puikus dalykas, bet blogai prižiūrimas jis gali sveikatai ir pakenkti“, – tvirtina gydytojas kardiologas.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai atkreipia dėmesį į tai, kokia yra kondicionieriaus žala ir nauda.

Kondicionieriaus žala:

  • Dėl staigių temperatūros pokyčių galima peršalti, užkimti, susirgti.
  • Oro kondicionierius džiovina ne tik orą, bet ir akis bei odą. Manoma, kad jis gali pakenkti vairuotojams, nešiojantiems linzes, besiskundžiantiems sausų akių sindromu ar tiesiog silpnu regėjimu.
  • Netinkamai eksploatuojamas kondicionierius gali tapti alerginių bei infekcinių ligų priežastimi.

Kondicionieriaus nauda:

  • Juo galima reguliuoti patalpos ir automobilio vidaus temperatūrą pagal savo poreikius.
  • Jis yra tikras išsigelbėjimas žmonėms, kurie nepakelia karščio.
  • Padeda žmogui išlikti budriam, nes yra įrodyta, jog karštis ir tvankus oras mažina žmogaus žvalumą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Manodaktaras.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką