Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 6d. 11:25

Ortopedas apie gydymą kamieninėmis ląstelėmis: tai gali atitolinti protezavimo procedūrą

Gydytojas tyrinėja sąnarius
123RF.com nuotr. / Gydytojas tyrinėja sąnarius

„Gydymas kamieninėmis ląstelėmis ortopedijoje iš tiesų labai populiarėja, nes žmonės ieško, kaip jiems ilgiau išlikti aktyviems“, – sako „Baltijos Amerikos klinikos“ gydytojas ortopedas Tomas Jonaitis. Su juo ir kalbamės, kuo ypatingas gydymas kamieninėmis ląstelėmis, kaip jos išgaunamos ir kam naudojamos.

– Kas yra gydymas kamieninėmis ląstelėmis?

– Kamieninė ląstelė yra pamatinė ląstelė, jų turime praktiškai visuose organizmo audiniuose, jos sugeba atsinaujinti, prisitaikyti prie tam tikrų sąlygų, pavyzdžiui, jei yra pažeisti audiniai, jos iškart reaguoja – skatina audinių atsistatymą. Mes tuo ir bandome pasinaudoti.

Sakykime, jei yra kaulinio audinio pažeidimas, į tą vietą suleidus kamieninių ląstelių, jos stimuliuoja to audinio atsistatymą. Lygiai taip pat, jei pažeistas kremzlinis audinys, suleidus kamieninių lastęlių, jis greičiau atsistato, yra mažinamas uždegimas.

– Kada gydymas kamieninėmis ląstelėmis buvo pradėtas taikyti?

– Labai aktyviai jis taikomas pastaruosius dvidešimt metų, nes atsirado proveržis, matome rezultatus, jų efektyvumą. Istoriškai – aptikau, kad Pirmojo pasaulinio karo laikotarpiu karių nudegimams, gilesniems sužeidimams gydyti buvo naudojamas riebalinis audinys.

– Kalbame konkrečiai apie kamieninių ląstelių taikymą ortopedijoje. Gal galite plačiau paaiškinti, kas būtent – kokios ligos, traumos, negalavimai – gydoma pasitelkus jas šioje srityje?

– Ortopedijoje gydymą kamieninėmis ląstelėmis išties bandome taikyti labai plačiai, jis čia labai tinkamas. Jei yra antro ar trečio laipsnio artrozė, galime naudoti kamienines ląsteles, jos stimuliuoja kremzlinio audinio atsistatymą, efektyviai mažina uždegimą ir pastebėta, kad efektas – labai ilgalaikis.

Prieš dvidešimt metų naudojome plazmą, hialuroną – tai populiaru ir dabar, tačiau šie dalykai nesulyginami, kalbant apie efektyvumą ir veikimo laikotarpį.

Turėjome atvejį, kai pacientui į klubo sąnarį buvo šešis kartus leista plazma, dukart hialuronas, žmogus jau buvo praradęs viltį. Suleidome jam riebalines ląsteles, jis sakė, kad atvažiuos ir po metų ar dvejų, jei reikės pakartoti procedūrą, nes tai yra visiškai kitokia gyvenimo kokybė.

Kamieninės ląstelės praverčia ir sportininkams, nes labai svarbu pastimuliuoti tuos pažeistus audinius – ar kremzlinio, ar sausgyslinio, ar raumeninio audinio, sumažinti pažeidimą, kad žmogus, jeigu jam reikia po poros mėnesių dalyvauti rungtynėse, galėtų tai ir daryti.

– Kuo gydymas kamieninėmis ląstelėmis pranašesnis už įprastą tradicinį gydymą?

– Jis yra mini invazinis. Riebalinį audinį paimame padarydami 5 mm pjūvelį, žmogus dažniausiai net nemigdomas, tai atliekama procedūriniame, labai geras bio suderinamumas, jokių atmetimo reakcijų. O leidžiant į pažeistas vietas padaromas 3 mm pjūvelis.

– Kaip gaunamos kamieninės ląstelės? Ir kaip vyksta visa procedūra?

– Paėmimo technika gana paprasta. Turi būti riebalinio audinio simetrija, kad riebalinis audinys būtų paimtas tolygiai. Prieš procedūrą atliekamas nuskausminimas.

Riebalinis audinys būna susimaišęs su krauju, paskui naudojami specialūs aparatai, kad riebalinis audinys būtų išvalytas nuo eritrocitų ir papildomų aliejų. Ta išgryninta masė suleidžiama į pažeidimo vietą.

Riebalinio audinio paimama apie 150 ml, o į pažeidimo vietą įleidžiama apie 4–5 ml išgrynintos masės.

– Kuo ypatingas tas išvalytas riebalinis audinys?

– Jame yra dešimt kartų didesnė ląstelių koncentracija nei kaulų čiulpuose, be to, riebaliniame audinyje ląstelės biologiškai aktyvios išlieka gerokai ilgiau nei kaulų čiulpuose. Galvojame, kas tas riebalinis audinys, jis tik maišo, o iš tiesų daro tokius stebuklus, nes jame akumuliuojasi tikrai didelės tų biologiškai aktyvių medžiagų atsargos.

– Ar toks gydymas kamieninėmis ląstelėmis yra vienkartinis dalykas, ar procedūrą po kurio laiko reikia kartoti?

– Atliktos studijos parodė, kad mažiausiai žmogus, nejausdamas jokių skausmų, gyvena metus, bet gali būti ir dveji treji metai. Į pažeidimo vietą suleistos kamieninės ląstelės lieka aktyvios, jos dauginasi ir stimuliuoja audinius visus metus.

Riebaliniame audinyje ląstelės biologiškai aktyvios išlieka gerokai ilgiau nei kaulų čiulpuose.

Gali būti, kad žmogus po procedūros ir visiškai pasveiksta, ypač, kai tos operacijos kombinuojamos, ne tik naudojamas riebalinis audinys, bet, sakykime, naudojame ir kokius nors kremzlinius dangalus – sudarome dar kitas sąlygas tam kremzliniam audiniui atsistatyti. Taigi gali būti, kad tų procedūrų ateityje nebereikia kartoti.

– Dėl kokių priežasčių žmogui nebūtų galima taikyti gydymo kamieninėmis ląstelėmis?

– Jei yra herpetinis bėrimas, procedūra atidedama, iki pacientas pasveiks, siekiant išvengti infekcijos. Jei žmogus serga ŽIV, hepatitu B, reikia elgtis atsargiai, atsižvelgti į padėtį. Bet šiaip man dar neteko susidurti su atveju, kad išvis nebūtų galima atlikti šitos procedūros.

– Koks galimas šalutinis gydymo kamieninėmis ląstelėmis poveikis?

– Gal tai nėra šalutinis poveikis, bet pacientą prieš procedūrą reikia perspėti, kad imant riebalinį audinį gali šiek tiek pakraujuoti ir susidaryti kraujosrūva. Kitaip tariant, dvi savaites pilvo srityje gali būti lengva mėlynė. O suleidžiant riebalinį audinį į pažeidimo vietą, nėra jokių komplikacijų.

– Po kiek laiko pacientas po tokios procedūros gali grįžti į savo normalų gyvenimą?

– Tai priklauso nuo daug veiksnių, bet, sakykime, pavyzdys: operavome pacientę, kuriai – trečio laipsnio klubo sąnario artrozė, gana skausminga. Praėjus valandai po procedūros aš ją pastačiau ir liepiau vaikčioti. Ir ji tai darė – vaikščiojo puikiai ir nejausdama jokio skausmo. Taigi atsakant į klausimą – žmonės išties greitai tampa aktyvūs, o mes prašome jų vaikščioti ir nebijoti tai daryti.

Aišku, jei, be šios procedūros, dar atlieki ir rekonstrukcinę operaciją, vaikščiojimą ribojame, sausgyslinio ar kremzlinio audinio gijimo laikotarpį stabdome, kad susidarytų kuo geresnės sąlygos tiems audiniams sugyti.

– Kokia gydymo kamieninėmis ląstelėmis kaina?

– Žinote, kai pasikalbu su pacientais, ilgą laiką kenčiančiais skausmus, vartojančiais analgetikus, kai paskaičiuoji, kiek pinigų per tam tikrą laiką yra išleidžiama vaistams, įvertini, koks trumpalaikis yra tas neskausmingumo laikotarpis, šios procedūros kaina tikrai nėra didelė. O po jos dar ir jokio skausmo nebejauti.

Iš tikrųjų tai labai populiarėjantis gydymo metodas, nes žmonės ieško, kaip jiems išlikti aktyviems.

Apytiksliai procedūra, jei atliekama procedūriniame, kainuoja apie tūkstantį eurų, jei operacinėje – kaina išauga, gali ir padvigubėti.

– Ar pas mus Lietuvoje šis gydymas populiarus, ar vis dėlto per brangus?

– Iš tikrųjų tai labai populiarėjantis gydymo metodas, nes žmonės ieško, kaip jiems išlikti aktyviems. Ir ypač jaunų žmonių nesinori traumatizuoti ir kuo anksčiau atlikti protezavimą, kai žinai, kad jis dar gali tempti ilgai – dešimt ar net dvidešimt metų.

Kai matysi, kad šios procedūros nebepadeda, nereikia kentėti. Protezavimo operacijas reikia atlikti savu laiku. Visada sakau, kad geriau išlaukti ir protezuotis vieną kartą, nelaukti revizinio protezavimo ar dar ko nors.

Taigi, kai kada protezavimas yra neišvengiamas, bet kol žmogus jaučiasi gyvenantis visavertį gyvenimą, tai geriau jį tokį ir gyventi. Ir jei yra galimybė protezavimą atitolinti, kodėl ja nepasinaudoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką