Dabar populiaru
VVSB
Publikuota: 2017 spalio 12d. 14:20

Pasaulinė regėjimo diena: ką daryti, kad akys gerai rodytų ne tik sielą, bet ir vaizdą?

Akis
Vida Press nuotr. / Akis

Akys padeda mums pažinti pasaulį ir apsisaugoti nuo pavojų - todėl privalome jomis rūpintis ir nenumoti ranka į besiliejantį vaizdą ar akių nuovargį. Pasaulio sveikatos organizacija antrąjį spalio ketvirtadienį mini Pasaulinę regėjimo dieną. Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras jau antrus metus šią dieną organizuoja paskaitas miesto moksleiviams.

Antrus metus Vilniaus miesto mokyklose vykdomos programos „Sveikos akys“ metu skaitomos tiek moksleiviams, tiek mokytojams naudingos paskaitos, regos terapijos specialistė, optometrė ir pedagogė Jūratė Aleškevičiūtė dalinasi akių treniruočių būdais ir praktikomis.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), 45 milijonai žmonių skundžiasi silpnėjančia rega, o 135 milijonai kenčia nuo įvairių regėjimo sutrikimų. Kas penkias sekundes pasaulyje apanka vienas suaugęs žmogus, o kas minutę – vaikas. Dviem trečdaliais atvejų aklumas atsiranda dėl ligų, kurios gali būti išgydomos pradiniame etape arba prevencinėmis priemonėmis.

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Šuo ir vaikas su vienodais akiniais
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Šuo ir vaikas su vienodais akiniais

Kodėl taip nutinka? Kiekvieną dieną mes žiūrime televizorių, dirbame kompiuteriu, praleidžiame vakarus su knyga ar laikraščiu esant dirbtiniam apšvietimui. Rezultatas - liūdnas: pagal Pasaulio statistiką, trumparegyste skundžiasi nuo 10 iki 25 žmonių iš 100- to.

Prasto regėjimo problema „jaunėja“. Jau 4% pirmokų skundžiasi prastu regėjimu. Sulaukus vyresnio mokyklinio amžiaus regos sutrikimai fiksuojami daugiau nei 40 proc. paauglių.

Trumparegystės priežastys nėra iki galo ištirtos, nors manoma, kad neretu atveju šis sutrikimas yra paveldimas. Tačiau yra daug atvejų, kai tėvai mato puikiai, o jų vaikams jau tenka nešioti akinius. Taip yra dėl to, kad mūsų buityje yra daugybė situacijų, kuomet tenka žiūrėti į daiktus iš artimo atstumo. Tai žmogaus akiai nėra natūralu. Būtent toks nuolatinis žiūrėjimas į artimus objektus (monitorius, knyga, telefono ekranas) sąlygoja ankstyvą trumparegystės atsiradimą.

Taip pat svarbu, kad atstumas iki monitoriaus būtų lygus rankos ilgiui, t. y. 60-70 centimetrų iki akių. Ir dar reikia nuolat laikyti ant stalo stiklinę vandens, nes būtina gerti vandenį visą darbo dieną ir ne mažiau kaip 2-2,5 litro.


Kodėl? Akys atpalaiduoja, kai žmogus žiūri į tolį. Mūsų akis yra sutverta taip, kad norint aiškiai matyti objektus tiek iš toli, tiek iš arti, ji turi pakeisti savo optinę galią, kad daiktus pamatytumėte vienodai aiškiai. Kai mes pradedame skaityti, akis akomoduoja, t. y., jos optinė geba padidėja, tuomet mes matome aiškiai. Jeigu ilgai išlaikome akį tokioje būsenoje, be poilsio ir pertraukų, akis gali priprasti prie to, kad aiškiai galima matyti tik mažais atstumais.

Taigi kaip organizuoti savo kasdieninę veiklą, kad mūsų akys ilgai išliktų sveikos?

Jei ryte matote gerai, o vakarop vaizdas ima lietis ir akys ašaroja, vadinasi, jas tiesiog pertempiate dienos metu. Kokiu būdu galima treniruoti akis? Vilniaus universiteto Santaros klinikų gydytojas Almantas Makselis rekomenduoja taisyklę „20-20-20”

“Kas 20 minučių, padarykite 20-ies sekundžių pertrauką ir pasižiūrėkite į toliau (už kokių 20-ies metrų) esantį objektą“, - pataria gydytojas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žmogus, žvelgiantis į ekraną
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žmogus, žvelgiantis į ekraną

Dirbantieji turėtų laikytis darbo ir poilsio režimo – pagal Lietuvos hiegienos normą, kas valandą darbo kompiuteriu priklauso 5-10-ies minučių pertrauka. Nesvarbu, koks yra darbo krūvis, turite teisę į šią pertrauką.

Jei sėdite prie kompiuterio priešais langą, saulėtu oru langą būtina uždengti žaliuze. Monitorius turi būti šiek tiek žemiau akių lygio. Taip pat svarbu, kad atstumas iki monitoriaus būtų lygus rankos ilgiui, t. y. 60-70 centimetrų iki akių. Ir dar reikia nuolat laikyti ant stalo stiklinę vandens, nes būtina gerti vandenį visą darbo dieną ir ne mažiau kaip 2-2,5 litro.

Taip pat nepamirškite mirksėti.
„Įprastai žmogus per minutę sumirksi 12 kartų. Kai jis žiūri į kompiuterį, per minutę sumirksima maždaug du kartus. Tai lemia, kad nugaruoja daug daugiau vandeninio sluoksnio ir akys ima sausėti“, – sako A. Makselis.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką