-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmasis donoras šiemet: po jauno žmogaus mirties – kilnus artimųjų sprendimas

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad pirmosiomis naujųjų metų dienomis buvo užregistruotas pirmasis efektyvus organų donoras šiais metais, rašoma NTB pranešime žiniasklaidai. Po jauno žmogaus mirties šeimos nariai rado stiprybės priimti kilnų sprendimą – padovanoti organus donorystei.
Kepenys
Kepenys / 123RF.com nuotr.

Atlikus reikalingus tyrimus nustatyta, kad transplantacijai yra tinkami penki donoro organai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose recipientams bus transplantuoti donoro inkstai ir širdis, Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose – donoro kepenys.

Transplantacijai yra tinkami ir donoro plaučiai, tačiau Lietuvoje šiam organui tinkamas recipientas rastas nebuvo. Per užsienyje transplantacijas koordinuojančias agentūras recipientas buvo rastas Šveicarijoje.

Artimiesiems tokia staigi netektis po didžiųjų metų švenčių yra begalinis skausmas, tačiau organų donorystė leidžia mirtį įprasminti. Šio jauno donoro organai pakeis net penkių žmonių ir jų šeimų gyvenimus.

Organų donorystė – paskutinis geras darbas

Organų donorystė – be galo jautri sritis. Kol vienam skambutis iš ligoninės reiškia naują pradžią ir galimybę pasveikti, kitam – tai netekties ir skausmo kupinas laikotarpis. Dėl to apie savo norą po mirties padovanoti organus donorystei reikėtų pasikalbėti su savo šeimos nariais, kad netekties akimirką sprendimas jiems netaptų dar didesne našta.

Praradimo skausmą greičiau įveikti gali padėti ir organų donorystės prasmės suvokimas. Kilnus sprendimas padovanoti organus donorystei leidžia žmogui šį pasaulį palikti padarius paskutinį gerą darbą ir išgelbėjus vieno, o gal ir keleto žmonių gyvybes.

Neretai artimieji gali dvejoti, bandyti nuspėti mirusiojo valią, o kartais jų sprendimui gali daryti įtaką ir įvairūs mitai bei girdėti pasakojimai. Tokiu atveju svarbu ieškoti patikimos informacijos, užduoti klausimus medikams, kurie atsakys ir nuramins, kad organų donorystės bijoti nereikia.

Donorystę pasirinkti lengva

Lietuvoje organų donorais gali tapti visi pilnamečiai asmenys, kurie pasirašo sutikimą ir įsigyja donoro kortelę. Potencialiai vienas donoras gali išgelbėti net 7 žmonių gyvybes.

Šiuo metu Lietuvoje organų transplantacijos laukia 286 žmonės, tarp jų – 4 vaikai. Kai kurie recipientai transplantacijos sulaukia gana greitai – per kelias savaites ar mėnesius. Kitiems tenka laukti ilgiau – mėnesius ar metus. Yra ir tų, kuriems transplantacijos sulaukti nepavyksta.

Donoro kortelę galima gauti užpildžius prašymą internetu – ntb.lt svetainėje, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius