Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 19d. 13:38

Populiarėja kontaktiniai lęšiai vaikams: ką apie juos žinoti ir kokius mitus pamiršti?

Mergaitei tikrinamas regėjimas
123RF.com nuotr. / Mergaitei tikrinamas regėjimas

Pasaulinės tendencijos rodo, kad vaikų rega prastėja, o specialistai tikina, kad ši problema ateityje tik ūmės. Tačiau korekciniai akiniai nėra vienintelis regėjimo ydų sprendimas – sparčiai populiarėja ir vaikams skirti kontaktiniai lęšiai. Lietuvoje šios priemonės vis dar prisibijoma, nes abejojama vaikų gebėjimu patiems pasirūpinti savimi ir savo sveikata, rašoma pranešime žiniasklaidai. Tačiau regėjimo specialistai tikina, kad tai – mitas.

Tad ką iš tikrųjų reikėtų žinoti apie kontaktinius lęšius vaikams, kada ir kodėl juos verta rinktis, pataria optikų tinklo „Vision Express“ optometrininkė Božena Kuftin.

Šiandien vis dar klaidingai manoma, kad nešioti lęšius – nepatogu, nes šie jaučiami akyje, ji nekvėpuoja. Be to, tėvai baiminasi, kad vaikai nėra pakankamai savarankiški ir kontaktinių lęšių nesugebės tinkamai prižiūrėti. Vis dėlto optometrininkė teigia, kad šios baimės dažniausiai nėra pagrįstos – šiuolaikinės technologijos užtikrina, kad kontaktinius lęšius vaikai gali pradėti nešioti net pradinėje mokykloje, o atlikti tyrimai rodo, kad daugeliui vaikų su priežiūra problemų nekyla.

Trumparegiai vaikai, pradėję nešioti kontaktinius lęšius, gali labiau pasitikėti savimi, savo išvaizda, taip padidėja jų socialinis aktyvumas.

„Pasaulyje jau kurį laiką populiarėja tendencija vaikams ir paaugliams rinktis kontaktinius lęšius. Mokslinės studijos atskleidė, kad vaikai puikiai išmoksta juos įsidėti ir tinkamai prižiūrėti. Jie tai daro net geriau nei suaugusieji, nes jų pirštai miklesni, o motyvacija nenešioti akinių – didesnė. Todėl nešioti lęšius gali net aštuonmečiai.

Be to, teigiama, kad jie turi ir kitų naudų – trumparegiai vaikai, pradėję nešioti kontaktinius lęšius, gali labiau pasitikėti savimi, savo išvaizda, taip padidėja jų socialinis aktyvumas, jie dažniau dalyvauja sporto renginiuose, įvairiuose būreliuose“, – teigia optometrininkė.

Kada kontaktiniai lęšiai pranašesni už akinius?

Anot optikų tinklo atstovės, kontaktiniai lęšiai lengviau prisitaiko prie aktyvaus vaiko ar paauglio gyvenimo būdo.

„Vaikai yra aktyvūs, judrūs, o akiniai trukdo jiems žaisti, sportuoti, šokti, bėgioti, todėl neretai užsiimdami fizine veikla jie sulenkia, sulaužo korekcinius akinius. Tokiais atvejais kyla didelė susižalojimo rizika. Be to, tėvams tenka dažnai keisti sulūžusius akinius naujais. Taip pat nemažai vaikų dėl akinių jaučia psichologinį diskomfortą, vengia juos nešioti, nusiima, kai tėvai nemato – tai dar labiau kenkia akims.

Kontaktiniai lęšiai netrukdo sportuojant, nerasoja, turi platesnį matymo lauką – su akiniais žmogus mato tik tuos daiktus, kurie yra priekyje, o su kontaktiniais lęšiais mato ir objektus, esančius viršuje, apačioje ir iš šonų. Tad privalumų spektras – platus“, – teigia optometrininkė.

123RF.com nuotr./Tikrinamas regėjimas
123RF.com nuotr./Tikrinamas regėjimas

Tačiau, nepaisant kontaktinių lęšių teigiamų savybių, nepatartina visiškai atsisakyti korekcinių akinių. Sergant, atsiradus infekcijai, lęšiui iškritus ar paprasčiausiai norint pailsinti akis – privalu turėti korekcinių akinių alternatyvą.

Kontaktiniai lęšiai vaikams – kada ir kokius rinktis?

Pasak optometrininkės B.Kuftin, jei vaikas yra sąmoningas, sugeba higieniškai įsidėti lęšius, paiso oftalmologų ir akių gydytojų rekomendacijų, jis kontaktinius lęšius gali nešioti ir nuo 7 ar 8 metų. Tačiau svarbu atsižvelgti ne tik į vaiko amžių, bet ir nešiojimo situacijas – kur, kokiu dažnumu ir kada vaikui reikalingi kontaktiniai lęšiai.

„Tinkamų kontaktinių lęšių tipas priklauso ne tik nuo gydytojo nustatytų parametrų, bet ir nuo gyvenimo būdo bei poreikių. Jei vaikas kontaktinius lęšius nešios tik sportui, pavyzdžiui, kartą per savaitę, rekomenduojame vienadienius lęšius. Tuo atveju, kai vaikas juos nešioja 4 ar 5 kartus per savaitę, galima rinktis ir mėnesinius kontaktinius lęšius. Tačiau juos sudėtingiau prižiūrėti – reikia kruopščiai valyti, kai vienadienius lęšius kartą panaudojus galima išmesti. Todėl pradžioje rekomenduoju naudoti vienadienius lęšius, o įgudus ir esant poreikiui – pereiti prie ilgesnio nešiojimo lęšių“, – teigia optometrininkė.

Anot B.Kuftin, vaikams nerekomenduojama su kontaktiniais lęšiais miegoti – naktį vaikai turėtų lęšius išsiimti ir leisti akims pailsėti. Taip pat vaikams turėtų būti parenkami silikono-hidrogelio medžiagos lęšiai, nes jie praleidžia 5 ar 6 kartus daugiau deguonies nei hidrogelio lęšiai.

Specialistė primena, kad prieš renkantis lęšius būtina nuvykti pas akių gydytoją konsultacijos, nes tik specialistas gali parinkti tinkamus kontaktinius lęšius. Jie neturėtų būti perkami nepasitarus su gydytoju arba naudojant pasenusį receptą, nes vaikų rega nuolat kinta, ją reikia stebėti ir kontroliuoti. Apsilankyti pas specialistą reikėtų bent kartą per metus, tačiau, jeigu vaikas nešioja lęšius, patikra turėtų būti dažnesnė – kas 3 ar 4 mėnesius.

Svarbu mokyti vaiką nesimaudyti su kontaktiniais lęšiais, kad maudynių metu į akis nepatektų bakterijų.

Svarbiausia – tinkama priežiūra ir higiena

Pasak B.Kuftin, lęšių priežiūra nėra sudėtinga – pakanka prisiminti kelias paprastas taisykles, kurios leis sumažinti infekcijų riziką. Tėvai taip pat turėtų padėti vaikams kontroliuoti šį procesą, priminti tinkamos priežiūros principus. Optometrininkė pastebi, kad dažniausios pasitaikančios kontaktinių lęšių priežiūros klaidos tarp vaikų – nepakankamai dažnai keičiamas tirpalas ir per ilgai nešiojami kontaktiniai lęšiai.

„Jei vaikas turi daugkartinio nešiojimo lęšius, tirpalą privaloma keisti kasdien. Kitu atveju jis paprasčiausiai nebeatliks esminės savo funkcijos – nuplauti visas per dieną ant lęšių susikaupusias apnašas. Vaikai turi būti mokomi niekada atgal į akį nesidėti lęšio, kuris iškrito iš akies – tokį lęšį toliau bus galima nešioti tik kruopščiai išvalius namuose. Būtent dėl tokių situacijų visada rekomenduoju nešiotis akinius, kad lęšiui iškritus, jo nereikėtų bandyti dėti atgal į akį“, – pasakoja B.Kuftin.

Svarbu mokyti vaiką nesimaudyti su kontaktiniais lęšiais, kad maudynių metu į akis nepatektų bakterijų. Taip pat svarbu netrinti akių purvinomis rankomis ir rūpintis bendra rankų higiena.

Dažni tėvai neleidžia vaikams nešioti kontaktinių lęšių, nes baiminasi ligų ar akių infekcijų. Vis dėlto, jei vaikas juos tvarkingai nešios, naktį išsiims, keis tirpalą – baimintis neverta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką