Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 19d. 21:01

Problema, kurią patiria 1 iš 10 vyrų, bet nedrįsta net prasižioti: kaip Lietuvos vyrai keliauja pas „viagros bobutes“

Vyras lovoje
Vida Press nuotr. / Vyras lovoje

Lietuvoje daugiau apie 100 tūkst. vyrų sieja viena bendra problema. Apie ją, garsiai nekalbama, mažai žinoma ir dažnai gėdijamasi. Erekcijos sutrikimų turi 1 iš 10 vyrų, o daugelis jų nežino, kad tai pavojingos ligos simptomas. Seimo narys Mykolas Majauskas, remdamasis Europos Sąjungos šalių patirtimi, kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su prašymu inicijuoti nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimą Lietuvoje.

Erekcijos sutrikimų pasekmės – iki savižudybės

„Šiuo metu vadovauju Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijai. Mes sekame įvairius tyrimus, vienas naujausių, kuris metai iš metų daromas Vilniaus universitete, rodo, kad didelė dalis Vilniaus mieste nusižudžiusių vyrų (20 proc.) turėjo prostatos sutrikimų. Taip pat matome, kad Lietuvoje 5–6 kartus dažniau nusižudo vyrai nei moterys. Paprastai tai vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrai. Kaip tik tai amžius, kai atsiranda erekcijos sutrikimų.

Tuo tarpu pas mus erekcijos sutrikimai – tabu tema. Žmonės nekalba apie seksą, bet dar mažiau kalba apie erekcijos sutrikimus. Tai baisi tema, apie kurią labai baisu kalbėti. Ir vyrai ne tik nekalba, bet ir nesikreipia pagalbos. Čia ir atsiranda didžioji problema, nes erekcijos sutrikimai – dažnai labai rimtų ligų simptomai: kraujotakos, medžiagų apykaitos, prostatos, psichikos sveikatos. Tai tylios ligos, kurios neskauda, todėl vyrai delsia, kol jos nepaūmėja“, – teigė M.Majauskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

Kaip prisivilioti vyrus į sveikatos priežiūros sistemą

Pasak jo, dažnai erekcijos sutrikimas sukelia psichologinę įtampą, kurios pasekmės – depresija, alkoholizmas, buitinis smurtas ar savižudybės. Paradoksalu, kad vienas dažniausių antidepresantų šalutinių poveikių ar alkoholizmo rezultatų – erekcijos sutrikimas. Tai lyg uždaras ir nesibaigiantis ratas, o pasirinkus šias problemas ignoruoti – iškyla labai reali grėsmė žmogaus gyvybei.

„Todėl labai svarbu, kad vyrai kalbėtų apie tai ir ateitų į sveikatos priežiūros sistemą, kur galėtų sužinoti tikrąsias erekcijos sutrikimų priežastis. Ne viena ES šalis imasi priemonių ir sako, kad jeigu vyras nedrįsta ateiti pas gydytoją, gal jis galėtų ateiti pas vaistininką. Todėl Didžiojoje Britanijoje ir Lenkijoje buvo registruoti nereceptiniai erekcijos sutrikimus gydantys vaistai vaistinėse, kurių galima įsigyti užpildžius tam tikrą klausimyną ir pasikalbėjus su vaistininku.

Be to, vaistininkas pasakys kontraindikacijas, pakalbės apie šios problemos priežastis ir patars vyrui kreiptis į gydytoją, kad jas išsiaiškintų. Tokiu keliu eina Didžioji Britanija, Lenkija, Švedija, Slovakija, Rumunija. Manau, Lietuvoje tai taip pat be galo aktualu, bet dideli dalis vyrų tyli, nors būtent jiems labiausiai reikia pagalbos“, – aiškino parlamentaras.

Erekcijos sutrikimai „jaunėja“

Jam pritaria Pagalbos onkologiniams pacientams asociacijos viceprezidentas, taip pat Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vicepirmininkas Gediminas Žižys.

„Problema, kad vyrai nesikreipia pagalbos, akivaizdi ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, tačiau baisiausios šio tylėjimo pasekmės. Be jau minėto savižudybių klausimo, iškyla didžiulės psichologinės pasekmės, dėl to išyra nemažai šeimų, ypač kai šią problemą turi jaunesni vyrai, o problema, beje, jaunėjanti. Todėl tikimės, kad sveikatos priežiūros aparatas atkreips į ją didesnį dėmesį, juolab kad šis sutrikimas, kaip jau minėta, gali signalizuoti apie daugybę ligų. Tai kompleksiška problema ir pats laikas į ją atkreipti dėmesį, kadangi tikrai reikia ieškoti būtų, kaip ją spręsti.

Pagrindinė mūsų sveikatos priežiūros sistemos figūra yra šeimos gydytojas, būtent su juo visi susiduriame pirmiausiai. Vyrai turėtų nebijoti pasisakyti, bet jeigu nepasisako, tikrai bus daug naudos, jei šeimos gydytojas jau nuo 40 metų savo paciento pradės klausinėti, kaip jo reikalai su erekcija. Vyras įpras prie šio klausimo ir, atėjus šiai problemai, gal nebijos pasisakyti. O išspręsti ją galima įvairiausiais būdais“, – teigė pašnekovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gediminas Žižys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gediminas Žižys

Užsienyje vaistai net kompensuojami

Pasak pacientų atstovo, užsienyje yra pavyzdžių, kai šiuos vaistus gali skirti net šeimos gydytojas, nereikia jokio kito specialisto, ir jie netgi kompensuojami, nes yra ligų, kai erekcijos sutrikimas atsiranda kaip gydymo komplikacija, pavyzdžiui, prostatos vėžys, įvairūs urologiniai susirgimai, šlapimo nelaikymas. Pas mus šie vaistai nekompensuojami, todėl finansiškai prieinami ne visiems. Pavyzdžiui, viena erekciją skatinančio vaisto injekcija kainuoja 30 eurų. Nepaisant to, vyrai ieško išeičių ir sprendimo paieškos dažnai juos atveda į turgų.

„Nueikite į turgų ir pamatysite pas bobutes preparatus perkančius vyrus. Ir visai neaišku, ką jie ten perka. Aišku, kad tik dar labiau save žaloja. Yra ligų, kuriomis sergant gerti šių vaistų negalima. Jei vyras ateitų pas vaistininką, šis bent jau pagal atitinkamą klausimą išsiaiškintų, ar vyrui nepavojinga juos vartoti.

Be to, erekcijos sutrikimas gali būti pirmas signalas, kad blogai su širdimi ir kraujagyslėmis. Tai ženklas, kad gresia infarktas, nes kraujagyslės pradeda kalkėti nuo pačių siauriausių, o kai užkalkėja kraujagyslės lytiniuose organuose, sutrinka erekcija. Taigi tam tikrais atvejais ši problema išsprendžiama pradėjus vartoti kardiologinius vaistus“, – teigė G.Žižys.

Kaip atrodytų konsultacija vaistinėje

Paklaustas, kaip įsivaizduoja konsultaciją vaistinėje, M.Majauskas patikino, kad nereikia išradinėti dviračio. Kitose šalyse jau sukurti klausimynai, vyrai juos užpildo ir privačiame kabinete pasišneka su vaistininku, kuris, matydamas atsakymus, gali įtarti, kad vyras turi rimtų sveikatos bėdų, ir patarti kuo greičiau pasikonsultuoti su gydytoju.

„Deja šiandien vyrai, kurie nesitaiko su problema, bet nedrįsta ateiti pas šeimos gydytoją, eina pas specialistą privačiai ir moka didelius pinigus arba į turgų ar perka preparatus internetu, tačiau negauna konsultacijos, kada šių preparatų vartoti negalima, ir negauna paskatinimo ieškoti tikrųjų sutrikimo priežasčių.

Vaistininkų asociacija tikina, kad jie pasiruošę šiai situacijai, pasiruošę kalbėtis su vyrais. Didžiojoje Britanijoje pradžiai buvo paruošta 30 vaistinių, kurių vaistininkai buvo apmokyti specialiai, jie žino, kuriais atvejais vaisto duoti negalima. Taip, visuomet vyras gali pameluoti, sakyti: „Man viskas gerai, tik greičiau duokite“. Bet juk lygiai tą patį vyras gali padaryti pirkdamas internetu ar turguje. Tai gal geriau tegu jis ateina ir paklauso vaistininko patarimų“, – svarstė pašnekovas.

Gydytojų nuomonės išsiskiria

Pasak jo, gydytojų nuomonės šiuo klausimu skiriasi. Vieni urologai palaiko idėją, pabrėždami, kad reikia labai gerai aptarti sąlygas, kuriomis vaistas bus parduodamas. Kiti urologai linkę pirmiausiai pacientą apžiūrėti ir tik tuomet jam skirti vaistą, nes tam tikrais atvejais jo ir nereikia. Taip pat savo nuogąstavimus išsako kardiologai, nes kraujagysles plečiantys preparatai gali paskatinti infarktą, ir tokių atvejų yra.

„Tačiau absoliuti dauguma vyrų dabar perka be jokios konsultacijos, todėl geriau tegu jie su kažkuo pasikalba, negu užsiima savigyda. Juolab kad nežinia, ką jie ten nusiperka, tai gali būti klastotės, nelicencijuoti preparatai. Ir tuomet rizika dar didesnė. Todėl kviesčiau bendrai diskusijai, kurios metu pasiaiškintume, kaip problemą sprendžia kitos šalys, ir perimti jų patirtį.

Lietuvoje mirštamumas nuo kraujagyslių ligų labai didelis, tai bene svarbiausia priežastis, dėl kurios miršta vyrai, o labai dažnai šių ligų simptomai yra erekcijos sutrikimai. Taigi paskatinti vyrus kreiptis į sveikatos priežiūros sistemą pirmiausiai suteikiant jiems galimybę ateiti pas vaistininką ir pasikalbėti, tikrai būtų didelė pagalba. Gebėdami laiku diagnozuoti, kokia liga sukėlė erekcijos sutrikimus, galėtume išgelbėti vyrus nuo priešlaikinių mirčių“, – teigė M.Majauskas.

Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų sudaro 58 proc. 2016 metais, dėl kraujotakos sistemos ligų mirė 9730 vyrų, dėl prostatos piktybinių navikų – 561, diabeto – 138, išeminių širdies ligų – 5754.

Kokie tikrieji problemos paplitimo mastai

Įvairūs tyrimai rodo, kad nuo erekcijos sutrikimais susiduria vienas iš dešimties vyrų. Taigi Lietuvoje statistiškai jų galėtų būti apie 100 tūkst. G.Žižys linkęs minėti mažesnį skaičių, tačiau jis vis tiek pakankamai įspūdingas.

„Iš tų 100 tūkst. eliminuokime solidaus amžiaus vyrus, kuriems intymus gyvenimas nėra svarbus, todėl erekcijos sutrikimai problemos jiems nesudaro. Kalbant apie jaunų vyrų erekcijos sutrikimus, tai dažnai prostatos vėžio gydymo komplikacija. Po prostatos vėžio gydymo mes turime apie 17 tūkst. vyrų. Atmeskite apie tris tūkstančius, kuriems neatsirado erekcijos sutrikimų ir gausime apie 14-15 tūkst. Mano manymu, iš viso apie 60–70 tūkst. vyrų Lietuvoje tikrai susiduria su erekcijos sutrikimais. Dažniausiai tai darbingo amžiaus, aktyvūs žmonės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas ir Gediminas Žižys
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mykolas Majauskas ir Gediminas Žižys

Klausiate, kiek laiko reikės, kad vyrai išdrįstų perlipti per savo baimes ir kompleksus? Tai kultūros dalykas. Mes iš tiesų turime daug fobijų, mamos nuo mažens berniukus moko neverkti, nesiskųsti, kai skauda: „Tu neverk, tu vyras, paskaudės ir praeis“. Ir jis įpranta taip kentėti, net žmonai nesako, jei kas skauda.

Žinoma, situacija keičiasi ir gerėja. Džiugu, kad ir moterys darosi aktyvesnės, labai atvirai kalba apie krūties, gimdos kaklelio vėžį. Lygiai tas pats turėtų būti ir čia, tik reikia padrąsinimo. Todėl visada sakau, kad labai didelis moterų vaidmuo šiuo klausimu – jeigu jos gražiai, švelniai, neįžeisdamos paskatins vyrus tikrintis ir spręsti savo lytiškumo problemas, turėsime labai puikius rezultatus“, – įsitikinęs POLA atstovas.

Kaip pasverti naudą ir žalą

Pasak jo, nepaisant galimų grėsmių, kurių baiminasi gydytojai, šiuo atveju mažiau žalos bus padaryta ne apribojant, o leidžiant.

„Didesnė žala, kai šie vaistai neprieinami, tik tos žalos niekas neapskaito, kaip ir šešėlinės ekonomikos, vaistų kontrabandos: esą eikite į turgų, nusipirkite ir nuodykitės. Vaistinėje vyrai bent jau galės įsigyti saugų ir patikimą vaistą. Kai perki turguje, nežinai, iš miltų ta tabletė padaryta ar dar iš ko, gal ten grynas placebas.

Kartais ir placebas padeda, tačiau tai rodytų, kad problema buvo tik psichologinė. Labai džiugu, kad pradedame apie tai kalbėti viešai, be jokio varžymosi. Tą dieną, kai tai įvyks keliose ar keliasdešimt vaistinių, jūs pamatysite, kokios bus eilės. Čia jums bus ne „Lidl“ atidarymas. Anglijoje taip ir buvo“, – teigė pašnekovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:38
07:04
00:24

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką