Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 20d. 14:24

Projektas „Ar garini, ar rūkai – vis tiek save žudai“: dažniausi mitai apie šiuolaikinį rūkymą

Elektroninė cigaretė
Vida Press nuotr. / Elektroninė cigaretė

Pastaruoju metu Lietuvos miestų ir miestelių gatvėse vis dažniau galima sutikti praeinančius jaunus žmones su iš burnų virstančiais didžiuliais baltų dūmų kamuoliais. Tiksliau – ne dūmų, o garų. Tai – vis populiarėjančių elektroninių cigarečių mėgėjai.

Jos plinta daugiausia tarp jaunimo kaip madinga naujovė, tačiau jų poveikis yra apipintas daugybe mitų, kurie sudaro vaizdą, kad garinti nekenksminga ir galima visiems.

MITAS: El. cigaretės nekelia pavojaus sveikatai.

Nors el. cigaretės skaniai kvepia ir atrodo nekaltai, toks požiūris apgaulingas. Iš tikrųjų jų skystyje yra įvairių kenksmingų medžiagų: sidabro, geležies, aliuminio, silikato, alavo, chromo bei nikelio dalelių. Jūsų sveikatai gali pakenkti ir el. cigarečių užpilduose randamos toksinės ir kancerogeninės medžiagos, tokios kaip sunkieji metalai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai ir propileno glikolis.

El. cigaretės širdžiai ir kraujagyslėms gali pakenkti kaip ir paprastos cigaretės arba dar stipriau.

Mėgėjai garinti skundžiasi net 12 organų sutrikimais. Dėl šio kenksmingo įpročio gali ne tik padidėti kraujospūdis, kamuoti sausas kosulys, bet jis gali sukelti labai rimtas ligas – burnos, gerklės ar plaučių vėžį. O el. cigaretės širdžiai ir kraujagyslėms gali pakenkti kaip ir paprastos cigaretės arba dar stipriau.

MITAS: Vaikams galima vartoti el. cigaretes.

Lietuvos Respublikos įstatymais nustatyta, kad asmenims iki 18 metų rūkyti (vartoti) ir turėti elektronines cigaretes ar pildomąsias talpyklas draudžiama. Tokio amžiaus asmenims taip pat draudžiama nupirkti ar kitaip perduoti (pavyzdžiui, padovanoti, paskolinti ir pan.) elektronines cigaretes ir pildomąsias talpyklas.

MITAS: El. cigaretės nesukelia priklausomybės.

Būtų naivu tikėtis, kad el. cigaretės nepririš jūsų prie savęs. Priklausomybę sukelia nikotinas, kurio dažniausiai yra jų skystyje.

Nikotino kiekis el. cigaretėse gali siekti iki 48 mg viename mililitre skysčio. Tačiau etiketės gali jus suklaidinti. Dažnai ant pakuotės nurodytas nikotino kiekis nesutampa su kiekiu, iš tikrųjų esančiu el. cigaretėse. Jis gali skirtis net iki 20 proc. ir daugiau, o gaminiuose, apie kuriuos gamintojai teigia, kad jie be nikotino, kartais galima jo aptikti.

MITAS: El. cigaretės – puiki pagalba metantiems rūkyti.

El. cigarečių gamintojai dažnai perša mintį, kad jos padeda tiems, kurie nori mesti rūkyti tabako cigaretes. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, nėra atlikta jokių patikimų tyrimų, tai įrodančių. Kai kurie tyrimai net parodė, kad pradėjus rūkyti el. cigaretes nustoti rūkyti tabaką dar sunkiau.

Nėra atlikta jokių patikimų tyrimų įrodančių, kad el. cigaretės padeda mesti rūkyti tabako cigaretes.

MITAS: Garinimas – tavo laisvas pasirinkimas.

Dauguma vaikų ir paauglių tiki, kad jie patys sprendžia, ar jiems garinti. Tačiau taip nėra. Tabako pramonės gamintojai išleidžia milijonus, įvairiais būdais populiarindami savo gaminius ir manipuliuodami visuomenės nuomone. Orientuojamasi pirmiausia į jaunus žmones. Kai kurie cigarečių gamintojai reklamai socialiniuose tinkluose išleidžia daugiau nei milijoną dolerių ir kuria garinimo madą, bandydama įteigti, kad rūkydamas el. cigaretes esi kietas ir laisvas. Šiam tikslui pasitelkiami ir jaunimo mėgstami influenceriai.

Mitų apie el. cigarečių vartojimą yra kur kas daugiau ir juos būtina išsklaidyti, nes jau dabar sparčiai daugėja atvejų, kai medikai fiksuoja rimtus sveikatos sutrikimus, sukeltus el. cigarečių vartojimo. Būtent šiuo tikslu pradedamas įgyvendinti Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo finansuojamas projektas „Ar garini, ar rūkai – vis tiek save žudai“.

Šviečiamosios akcijos Lietuvos mokyklose

Šviečiamosios akcijos apkeliaus 55 Lietuvos mokyklas, kur moksleiviams bus pateikta daug moksliškai pagrįstos informacijos apie el. cigarečių poveikį sveikatai, išsklaidyti klaidinantys mitai, vaikai bus paskatinti realiai vertinti šių prietaisų keliamas grėsmes ir atsisakyti šio žalingo įpročio.

Renginiuose visa informacija pateikiama vaikams suprantama patrauklia forma, naudojant interaktyvias paveikias priemones, tokias kaip virtualios realybės akiniai, per kuriuos vaikai pamatys, kaip el. cigaretės veikia jų organizmą, įtikinančios nuotraukos planšetiniuose kompiuteriuose, elektroniniai testai.

Daugiau informacijos kampanijos Facebook paskyroje

Projektą remia Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

01:28
15:57

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką