Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Repelentai: apsauga nuo uodų, mašalų ir erkių turi savo sveikatos kainą?

Vieną gražią vasaros dieną švenčiant gamtoje gimtadienį nuotaiką kartinti pradėjo uodai ir kiti įkąsti nusiteikę vabzdžiai. Laimei, šventės dalyviai buvo viskam pasiruošę ir puolė traukti savo purškiamus repelentus. Kai kurie, draugams rekomendavus, buvo nusipirkę „patį veiksmingiausią repelentą Lietuvoje“ ir jau nekantravo tuo veiksmingumu įsitikinti.
Temos: 2 Mašalai Erkės

Kaip išvengti šalutinio poveikio?

Pavyzdžiui, norint išvengti dažniausiai pasitaikančių šalutinių repelentų su DEET poveikių sveikatai, reikia naudoti repelentus su mažesnėmis DEET koncentracijomis. Taip pat tepti priemonės tik tiek, kiek būtina. Nes kuo didesnė DEET koncentracija ir kiekis, tuo stipresnis poveikis vabzdžiams. Ir stipresnis neigiamas poveikis sveikatai. Visgi nustatyta, kad net 5 proc. DEET koncentracija yra šiek tiek veiksminga, nors ir gerokai silpniau.

Svarbu ir tai, kad nenaudotumėte produkto dažniau, nei nurodyta ant pakuotės. Dažniausiai vieno panaudojimo užtenka 4–6val., priklausomai nuo DEET koncentracijos. Jokiu būdu nenaudokite repelento su didelėmis DEET koncentracijomis vaikams. Jiems tiktų natūralesnės priemonės su eteriniais aliejais arba repelentai su labai maža DEET koncentracija.

Ir dar:

  • nenaudokite repelento ant pažeistos ar saulės nudegintos odos;
  • saugokite akis, gleivines ir kvėpavimo takus;
  • grįžę namo, švariai nusiplaukite apipurkštas vietas. Naudokite muilą be šarmų.

Natūrali alternatyva – eteriniai aliejai

Repelentuose, ant kurių pakuotės puikuojasi užrašas „natūralus“ ar „ekologiškas“, dažniausiai yra kelių rūšių eterinių aliejų.

Fotolia nuotr./Uodus atbaido ir citrusiniai vaisiai bei gvazdikėliai
Fotolia nuotr./Uodus atbaido ir citrusiniai vaisiai bei gvazdikėliai

Pavyzdžiui, gvazdikėlių, snapučių, kedrų, citrinžolių, citrusinių vaisių, levandų, nimbamedžių, arbatmedžio. Liaudies medicina šiuo klausimu labai aukština česnaką.

Visgi vargu ar dažnas mūsų „išsikvėpintų“ šiuo prieskoniu prieš keliaudamas į gamtą.

Informacijos apie įrodytą eterinių aliejų efektyvumą, saugantis nuo vabzdžių ir jų platinamų ligų, nėra daug. Nustatyta, kad vieną ar kelis eterinius aliejus turintys repelentai nėra tokie efektyvūs, kaip DEET turintys repelentai, ypač jei kalbame apie apsaugą nuo erkių. Tačiau žmogaus sveikatai tokia alternatyva saugesnė. Manoma, kad kraujasiurbiai vabzdžiai negali pakęsti šių kvapų, todėl jų ir šalinasi.

Taip pat skaitykite: Požymiai, perspėjantys, kad augintinį užkrėtė erkė

Nėra išsamiai tyrinėjamas ir eterinių aliejų toksiškumas, tačiau tikima, kad jie yra saugesni ir dažniausiai šalutiniai poveikiai apsiriboja odos sudirgimu, alergijomis, ypač nuo sąveikos su saule.

Kas gero mūsų prekyvietėse?

Kaip ir visame pasaulyje, pas mus populiariausi repelentai su DEET ir DEET izomerais. Jų koncentracija įvairuoja nuo 30 iki 95 proc. Apie 95 proc. DEET koncentracijos poveikį sveikatai informacijos daug rasti nepavyko, tačiau įvertinus bendras gaires, šalutinių poveikių rizika turėtų būti didesnė nei mažų koncentracijų. Žinoma, apsauga nuo vabzdžių – taip pat.

Visai šeimai skirtuose repelentuose galima rasti kitokių, švelnesnių, medžiagų, pavyzdžiui, piperidino. Dažnai odą nuo dirginimo tokiuose repelentuose saugo tokios medžiagos, kaip glicerinas. Kai kuriuose repelentuose rasta eterinių aliejų mišinio, įskaitant minėtus eterinius aliejus bei eukalipto eterinį aliejų. Vaikams ir kūdikiams skirtų priemonių sudėtyje vyravo ekologiški, išgryninti eteriniai aliejai: citrinžolės, snapučio.

Priemonių pasirinkimas pats įvairiausias – pradedant pieštukais, purškikliais, baigiant pieneliais. Kainos taip pat svyruoja priklausomai nuo sudėtiės ir kiekio. Cheminių preparatų su DEET priemonių kaina aukštesnė, jei DEET koncentracija didesnė. Patys brangiausi, žinoma, – kūdikiams ir vaikams skirti eterinių aliejų pagrindu pagaminti repelentai.

Taip pat skaitykite: Kokie augalai atbaido uodus?

123rf nuotr./Uodai
123rf nuotr./Uodai

O koks būtų patarimas? Jei vykstate į vietą, kurioje negalite išvengti mašalų, uodų, kitų kraujasiurbių vabzdžių ar net erkių, vilkėkite šviesiais, medvilniniais ar kitokiais orą praleidžiančiais drabužiais ilgomis rankovėmis, apykakle. Stiprius, cheminius repelentus naudokite tik esant būtinybei. Rinkitės natūralesnius, bet sveikatai saugesnius repelentus, ypač jei juos naudos visa šeima.

Ekonomiškas variantas: nusipirkti kelių rūšių prieš tai minėtųjų eterinių aliejų, pasigaminti koncentratą (pavyzdžiui, viena dalis aliejų mišinio, viena dalis vandens). Tokiu tirpalu apšlakstyti rūbus (tik saugokite jautrius audinius!).

Dar šiek tiek praskiedus pasigamintą tirpalą, galima apšlakstyti visą kūną. Žinoma, venkite tiesioginių saulės spindulių, per daug koncentruoto tirpalo ir procedūrą kartokite dažnai. Papildomai gamtoje galite garinti aliejų mišinį vonelėje. Taip tikimybė atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius padidės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas