Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 19d. 21:00

Seksologas: nuo ko priklauso vyrų erekcija ir kodėl jie bent kartą per valandą pagalvoja apie seksą

Seksualinis priekabiavimas darbe
„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr. / Seksualinis priekabiavimas darbe

Lytiniai santykiai poroje – Lietuvoje vis dar tabu tema. Partneriai nelinkę aptarinėti savo lytinių poreikių ar problemų, todėl tarpsta patys netikėčiausi stereotipai ir mitai. Su Santaros klinikų urologu, seksualinės medicinos specialistu Robertu Adomaičiu kalbamės apie vyrų lytinio sujaudinimo procesus ir erekciją, dėl kokių priežasčių ji gali sutrikti ir kuo skiriasi vyrų bei moterų lytinis potraukis.

Nuo kokio amžiaus vyrai pradeda skųstis erekcijos sutrikimais?

– Nusiskundimų dėl erekcijos turi visų amžiaus grupių vyrai. Skirtumas tik toks, kad jaunų vyrų, kurie neturi rimtų lėtinių ligų, maždaug iki 45 metų, erekcijos sutrikimai dažniausiai susiję su psichologinėmis priežastimis.

Vyresniems vyrams, ypač sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat turintiems daugiau nei 15 metų rūkymo stažą, dažniausia erekcijos sutrikimo priežastis – nepakankamas kraujagyslinio audinio efektyvumas, t.y. nepakankama kraujo tėkmė į varpą, kad įvyktų erekcija, arba pačios varpos audinys pakitęs taip, kad negali išsiplėsti ir užtikrinti erekcijos, kokia būdavo anksčiau.

Smegenys taip sutvertos, kad vyrai vertina savo egzistavimo sėkmę pagal biologinę funkciją, t. y. pagal galimybę turėti lytinius santykius.

Beje, jeigu 80 metų vyras yra fiziškai aktyvus, gyvena sveikai, tausoja savo kūną ir neturi padidinto kraujospūdžio, kitų lėtinių ligų, jo erekcijos funkcija gali būti kaip 50-mečio. Svarbus ne tiek kalendorinis amžius, kiek biologinis, t. y. kaip smarkiai susidėvėjusios kraujagyslės.

Taigi erekcijos funkcija, kaip ir bendra vyro sveikata, didele dalimi priklauso nuo gyvenimo būdo. Kraujagyslės – tas organas, kuris pažeidžiamas pirmiausiai, jei organizmas netausojamas. Todėl erekcijos sutrikimas signalizuoja apie ankstyvą kraujagyslių ligos fazę, tai prasidedančios aterosklerozės pranašas.

Ar tai reiškia, kad erekcijos sutrikimų visuomenėje daugėja? Mat žinome, kad susirgimų širdies ir kraujagyslių ligomis mastai tikrai auga.

– Jų daugėtų, jei vyresniame amžiuje žmonės išliktų lytiškai aktyvūs, bet mūsų visuomenė orientuota kitaip ir didelė dalis vyresnių žmonių tampa lytiškai neaktyvūs. Todėl erekcijos sutrikimas jiems neaktualus ir žmonės dėl to nesikreipia į gydytojus. Iš tiesų lytinės funkcijos sutrikimas gydomas tik tada, kai vyras nori lytinių santykių, nori per juos pasiekti erekciją, bet negali. Jei lytiniai santykiai nėra aktualūs, erekcijos sutrikimas vis tiek išlieka svarbus prognostinis gresiančių širdies ligų požymis.

Dėl kokių priežasčių sutrinka erekcija jauniems vyrams?

– Dažniausiai tai situacijos, kai vyrai įsitikinę, kad nuo pirmo lytinio akto priklauso tolesni santykiai su moterimi, arba įsivaizduoja, kad turi mylėtis taip, kaip nufilmuota pornografiniuose filmuose, bet, įvertinę save ir savo varpos dydį, nusprendžia, kad nesugebės partnerei suteikti tai, ko ji tikisi. Paprastai sakant, pasijunta nevykėliais dar nieko nepabandę daryti.

Dauguma psichologinių erekcijos sutrikimų atvejų susiję su lytinio švietimo nebuvimu mūsų visuomenėje. Žmonės save vertina pagal normas iškreipiančią informaciją ir baiminasi esantys netinkami idealiems lytiniams santykiams. O kai bijoma, mylėtis jau sunkiai sekasi, belieka tik slėptis, vengti intymumo. Taip ir įvyksta – lemiamu momentu erekcija „pasislepia“.

Kodėl vyriškumas ir vyro savivertė taip smarkiai susijusi su jo lytiniu pajėgumu? Ir kodėl šiuo klausimu vyrai tokie pažeidžiami?

– Apie lytinius santykius vyrai galvoja kiekvieną valandą ir ne po vieną kartą. O jeigu neišeina, galvoja dar dažniau. Smegenys taip sutvertos, kad jie vertina savo egzistavimo sėkmę pagal biologinę funkciją, t. y. pagal galimybę turėti lytinius santykius, todėl atsiradus sutrikimams šioje sferoje ir kitose srityse jiems sunkiau sekasi.

Vida Press nuotr./Pora lovoje
Vida Press nuotr./Pora lovoje

Tai labai svarbus vyrų savivertės aspektas. Galime šnekėti apie modernumą, kiek norime, tačiau šis fiziologinis poreikis sąmonę labai veikia. Galima jį užspausti, nustumti, paslėpti, bet yla iš maišo vis tiek išlįs.

Kodėl vyrai taip dažnai galvoja apie lytinius santykius?

– Todėl, kad vyrų hormonų ciklas, skirtingai nei moterų, keičiasi paros eigoje. Moterys turi mėnesio ciklą ir jų hormonai dienos eigoje taip smarkiai nesvyruoja kaip vyrų. Todėl moterų minčių apie lytinius santykius ir lytinio potraukio cikliškumas dėliojasi kitaip. Tuo tarpu vyrai gyvena paros ciklu: labiausiai apie lytinius santykius jie galvoja ryte, nuo 5 iki 10 val., kai jų hormonai, sukeliantys lytinį potraukį, aktyviausi. Dienos metu, kaupiantis fiziniam ir emociniam nuovargiui, erotinių minčių palaipsniui mažėja.

Ar tiesa, kad vyrams nėra svarbu, su kuo mylėtis, skirtingai nei moterims, kurios nori mylėtis su mylimu partneriu?

– Tam tikra prasme tokiame teiginyje daug tiesos. Moters pasąmonėje giliai įsišaknijęs žinojimas, kad lytinis aktas jai gali baigtis nėštumu, o tai reiškia, kad jeigu bus palikuonių, būtina užtikrinti jų saugumą. Todėl moterų motyvacija lytiniams santykiams yra nepramoginė, o nukreipta į ateitį, į saugumą su tam tikru partneriu.

Moterų motyvacija lytiniams santykiams yra nepramoginė, o nukreipta į ateitį, į saugumą su tam tikru partneriu. Tuo tarpu jeigu vyrui patiko moteris, visa kita nesvarbu.

Tuo tarpu jeigu vyrui patiko moteris, visa kita nesvarbu. Jo pasąmonėje yra žinojimas, kad galima tikėtis biologiškai puikių vaikų, ir to užtenka. Tarp vyrų yra mažiau orientuotų į santykių ilgalaikiškumą, o ir visuomenė labiau toleruoja vyrų seksualinius nuotykius nei moterų. Tiesa, didžioji dauguma vyrų neturi penkių partnerių per dieną, jie gyvena su viena partnere, tačiau girtis savo lytiniu pajėgumu vyrų pasaulyje mėgstama.

Beje, kai vyresniame amžiuje pasireiškia ligos, dėl kurių sutrinka erekcija, labiausiai išgyvena tie vyrai, kurių savivertės ir gebėjimo atlikti lytinį aktą ryšys yra labai stiprus. Jei vyras visą gyvenimą buvo lytiškai aktyvus, lytinis potraukis nedingsta, nors erekcija ir nevyksta. Kai kuriems jų ir vaistai nepadeda. Tuomet jie ryžtasi net operaciniam gydymui – varpos implantų operacijai. Kol kas Lietuvoje šias medicinines priemones pacientams tenka įsigyti savo lėšomis.

Tiems, kuriems erekcija sutrinka dėl psichologinių priežasčių, palaipsniui nyksta ir noras mylėtis. Vyrai randa sau pateisinimą – jei nesigauna, tai ir nereikia.

Fotolia nuotr./Pora
Fotolia nuotr./Pora

Kiek tiesos, kad su silpnėjančiu lytiniu pajėgumu didele dalimi susijusi vidutinio amžiaus vyrų krizė, didelis skyrybų skaičius šiame amžiuje ir nauji santykiai su jaunesne moterimi?

– Skyrybų su erekcijos sutrikimais nesiečiau. Žmonės tiesiog išaugina vaikus ir išsiskiria, nes jų jau niekas nebesieja. Tačiau tikra tiesa, kad naują partnerę vyrai paprastai renkasi jaunesnę. Jie tikisi, kad jaunesnė moteris bus lytiškai aktyvesnė, dėl to jiems bus lengviau pasiekti erekciją. Ir iš tiesų su jaunesne partnere jiems mylėtis lengviau.

Kita vertus, jeigu amžiaus skirtumas labai didelis, pavyzdžiui, partnerė jaunesnė daugiau nei 20 metų, rezultatas gali būti priešingas, kadangi moteris gali kelti vyrui per didelius reikalavimus.

Įdomu ir tai, kad vienas iš rizikos veiksnių, dėl kurių įvyksta staigi mirtis lytinių santykių metu (tokių atvejų tikrai pasitaiko, nors santykinai retai), – daugiau nei 20 metų jaunesnė nenuolatinė partnerė.

Kiek iš tiesų veiksmingi vyrams lytinį pajėgumą stiprinantys preparatai?

– Jei vyras turi kūno ligos sukeltą erekcijos sutrikimą, keturiems iš penkių šiuo metu žinomi efektyviausi vaistai padeda.

Psichologinių problemų atveju šie vaistai kartais padeda „prašokti“ nesėkmės momentą, taip suteikdami drąsos ir pasitikėjimo savimi, padėdami patikėti, kad visada yra „atsarginis“ variantas. Šiai pacientų grupei psichoterapija gali būti labai naudinga, bet ji neduoda greito rezultato, o vyrai nori problemos atsikratyti „dabar“, kai atsirado potenciali partnerė.

Kokia yra statistika, t.y. kaip dažnai vyrai patiria erekcijos sutrikimus?

– Yra išvedama labai paprasta lygybė – vyrų amžius lygus sutrikimų paplitimo procentui. Pavyzdžiui, 80-mečių grupėje apie 80 proc. vyrų patiria skirtingo lygio erekcijos sutrikimus, 60-mečių grupėje – 60 proc. ir t.t. Sunkius erekcijos sutrikimus, kai neįmanomas lytinis aktas be papildomų priemonių, patiria apie 10 proc. vyrų. Suprantama, vyresnio amžiaus grupėse sunkių erekcijos sutrikimų santykinai gerokai daugiau nei tarp jaunesnių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Verslas

Žalsvai–pilkas interjeras: dizainerė parodė, ką galima padaryti už 26 tūkst. eurų

Maistas

Vietnamiečių šeimos restoranas Vilniuje – padėka Lietuvai už šiltą priėmimą

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Pasaulis kišenėje

Europos Seišeliai: Sieso salos – be turistų ir su vienu gražiausių pasaulio paplūdimių

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

24sek

Po krepšiais dominavęs „Neptūnas“ patiesė ir „Juventus“

Gyvenimas

Kai žmogus per kelerius metus apanka: akis pažeidžiančių ligų – daugybė

Aktualu

D.Trumpas kaltina Saudo Arabiją melavus apie žurnalisto J.Khashoggi nužudymą

24sek

Brolio pasirodymo nepakako: „Skycop“ paskutinės atakos rungtynėse krito prieš „Nevėžį“

Vardai

Sigito Martinavičiaus žinia apie oficialiai įvykusias skyrybas nustebino Nataliją: „Jis skuba gyventi“

Interviu Aktualu

Prof. Alvydas Nikžentaitis apie Lietuvos ir Baltarusijos santykius: jie įšaldyti

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Vardai

A.Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastikos chirurgo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis

Aktualu

Auga prokuratūros biudžetas: teisėsauga ruošiasi saugoti pranešėjus

Vardai

Michaelą Bublé prajuokino kalbos, kad jis baigia dainininko karjerą: „Man reikia pinigų!“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Naujienos

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Verslas

Žalsvai–pilkas interjeras: dizainerė parodė, ką galima padaryti už 26 tūkst. eurų

Maistas

Vietnamiečių šeimos restoranas Vilniuje – padėka Lietuvai už šiltą priėmimą

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Pasaulis kišenėje

Europos Seišeliai: Sieso salos – be turistų ir su vienu gražiausių pasaulio paplūdimių

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

24sek

Po krepšiais dominavęs „Neptūnas“ patiesė ir „Juventus“

Gyvenimas

Kai žmogus per kelerius metus apanka: akis pažeidžiančių ligų – daugybė

Aktualu

D.Trumpas kaltina Saudo Arabiją melavus apie žurnalisto J.Khashoggi nužudymą

24sek

Brolio pasirodymo nepakako: „Skycop“ paskutinės atakos rungtynėse krito prieš „Nevėžį“

Vardai

Sigito Martinavičiaus žinia apie oficialiai įvykusias skyrybas nustebino Nataliją: „Jis skuba gyventi“

Interviu Aktualu

Prof. Alvydas Nikžentaitis apie Lietuvos ir Baltarusijos santykius: jie įšaldyti

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Vardai

A.Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastikos chirurgo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis

Aktualu

Auga prokuratūros biudžetas: teisėsauga ruošiasi saugoti pranešėjus

Vardai

Michaelą Bublé prajuokino kalbos, kad jis baigia dainininko karjerą: „Man reikia pinigų!“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką