Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 25d. 21:01

Specialistė – apie bakterijų vakarėlį žarnyne, pilve „skrajojančius drugelius“ ir neįtikėtinus žarnyno signalus apie mūsų emocinę būklę

Virškinimas 15MAX
123RF.com nuotr. / Virškinimas
Kada bakterijos mūsų žarnyne surengia tikrą vakarėlį? Kokia žarnyno dalis yra bekvapė? Kaip jo funkcionavimas veikia emocinę ir fizinę mūsų savijautą? Kaip susijęs blogas burnos kvapas ir depresija? Kuo panaši mūsų organizme esanti plonoji žarna ir krepšinio sirgaliai? Kodėl pilve iš jaudulio „skrajoja drugeliai“? Ir ar ne pernelyg kruopščiai išdezinfekavome savo gyvenimą? „Mūsų žarnynas yra beveik toks pat svarbus kaip ir mūsų smegenys, tačiau apie jo veiklą žinome labai mažai“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ Ligų prevencijos programų koordinatorė Liepa Šalūgaitė.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ visus besidominčius pakvietė į nuotolinę paskaitą apie žarnyno svarbą imuninei sistemai. Lektorė L.Šalūgaitė kalbėjo apie tai, kodėl žarnyno mikrobioma yra labai svarbi mūsų imunitetui, kodėl prasta mikrobioma gali būti silpno imuniteto, nutukimo ar netgi blogos nuotaikos priežastis, kokia probiotikų, prebiotikų nauda organizmui bei kokie maisto produktai yra jų šaltinis.

Žarnyne gyvena penki trilijonai įvairių gyvybės formų

Kalbant apie žarnyną, dauguma vis dar įsitikinę, kad jis atlieka vienintelę funkciją – virškina maistą.

„Tačiau yra daugybė nuostabių ir įdomių dalykų. Ar žinojote, kad mūsų žarnyno plotas yra apie 40 kartų didesnis, nei mūsų odos plotas?

Taip pat mūsų žarnyne gyvena penki trilijonai įvairių gyvybės formų – mes savyje turime didesnę gyvybės įvairovę, nei jos randama atogrąžų miškuose. Taip pat žarnynas atlieka svarbiausią vaidmenį mūsų imuninės sistemos veikloje.

Dar vienas įspūdingas faktas – mūsų žarnynas turi savas smegenis ir mes tai vadiname enterine nervų sistema. Joje randame tų pačių ląstelių, neuronų, kaip ir galvos, nugaros smegenyse. Neuronų savo žarnyne mes turime daugiau nei nugaros smegenyse. Todėl žarnyną galima vadinti mūsų antrosiomis smegenimis.

Po truputį mokslininkų tyrinėjimai keičia mūsų supratimą apie tai, kaip funkcionuoja mūsų organizmas, ir mes vis daugiau sužinome apie tą mažai pažįstamą, bet labai nuostabų organą“, – kalbėjo L.Šalūgaitė.

123rf.com nuotr./Pilvas
123rf.com nuotr./Pilvas

Seilės – unikalios, kaip ir pirštų antspaudai

Kalbėdama apie žarnyno sandarą lektorė teigė, kad norint suprasti visumą, pažintį reiktų pradėti nuo išorės, t. y. nuo burnos.

„Burna nėra žarnynas, bet pro ją į žarnyną patenka viskas, todėl ji – neatsiejama žarnyno dalis. Svarbiausią vaidmenį mūsų burnoje atlieka seilės, kurios iš tiesų yra filtruotas kraujas. Keturiose seilių liaukose kraujo kūneliai yra sulaikomi ir keliauja į kraujagysles, o visa kita, kas yra kraujyje – hormonai, imuninės ląstelės, įvairūs mikroelementai – keliauja į seiles“, – sakė lektorė.

Įdomus faktas, kad kiekvieno žmogaus seilės yra individualios, iš jų galima pasakyti, kokiomis ligomis žmogus serga ir panašiai. Seiles L.Šalūgaitė prilygino pirštų antspaudams: „Turime savo pirštų antspaudus visiškai unikalius, taip ir seiles kiekvienas turime visiškai unikalias. Dar įdomu, kad seilės išskiria nuskausminamųjų medžiagų. Viena iš tokių medžiagų vadinama opiorfinu. Jis veikia taip pat, kaip morfijus, tik yra dvigubai už morfijų stipresnis, o jo mūsų seilės išskiria labai nedidelį kiekį.

Dar įdomu, kad seilės išskiria nuskausminamųjų medžiagų.

Jeigu jo neišskirtų, pūliuojant dančiui, burnoje atsiradus žaizdelei ar skaudant gerklei, skausmas būtų daug stipresnis.“

Tačiau, sakė lektorė, pagrindinė funkcija, kurią atlieka seilės, yra antibakterinė: jos neleidžia blogiems dalykams patekti į mūsų vidų ir yra kaip vartai, saugantys organizmo vidų.

„Posakis, kad reikia kuo ilgiau maistą kramtyti, yra teisingas, nes taip iš karto pradedama virškinti“, – kalbėjo specialistė.

Beje, kodėl rytais iš burnos sklinda blogas kvapas? Taip yra dėl tų pačių seilių, nes miegodami mes seilių negaminam: „Kodėl? Nes jei jas gamintume miegodami – užspringtume. Kadangi mes jų negaminame, jos neveikia antibakteriškai, mikrobams yra puiki terpė reikštis naktimis. Tai ir sukelia blogą burnos kvapą. Teisingas dantų valymas, ypač vakare, padeda sumažinti mikrobų kiekį ir blogą burnos kvapą ryte.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:31
17:35
01:02

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką