Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 5d. 19:41

Stresas: žudo ar varo mus į priekį?

Liūdna mergina Ypatingos
Vida Press nuotr. / Stresas

Tas jausmas, kai stovint prieš auditoriją į jus susmenga žmonių žvilgsniai, kūną išmuša šaltas prakaitas, o širdis, atrodo, tuoj iššoks iš krūtinės. Tos akimirkos, kai regis atiduotumėte viską už galimybę susmegti skradžiai žemėn, matydamos viršininko surauktus antakius dėl laiku nepristatytos prezentacijos. Tos dienos, kai lekiate tarsi akis išdegusi ir svajojate apie sielos ramybę namuose, bet, deja, grįžusios vėl randate išmėtytas vyro kojines, tuščią šaldytuvą ir kreidelėmis vaikų pagražintas sienas.

Užplūdus stresui paprastai nuspalviname jį juodomis spalvomis, gailime savęs bei mąstome, jog visas pasaulis slysta mums iš rankų. Vis dėlto, anot psichologų, įtemptos situacijos mums gali būti naudingos ir skatinti siekti savo tikslu, jei išsiugdysime tinkamą požiūrį.

Įprasta manyti, jog išpylus šaltam prakaitui, linkstant kojoms ar užklupus kitokiems streso simptomams, šie pojūčiai tampa mūsų gyvybinę energiją siurbiančiais parazitais, su kuriais žūtbūt turime susidoroti. Streso grėsmę dar tamsesnėmis spalvomis tapo už akių vis kliūnantys straipsniai, nušviečiantys liūdnas perdegimų bei savižudybių statistikas. Galų gale, matydamos Balyje poilsiaujančių Instagramo žvaigždučių nuotraukas imame tik dar labiau savęs gailėti, kad sukamės lyg pelytės užburtame rate, o atrasti išsvajotos sielos ramybės taip ir nepavyksta.

Anot psichologės Kelly McGongial, stresas iš tiesų gali mus pražudyti, bet tik tuo atveju, jeigu patys tuo tikime. Laimei, priešnuodžio tam toli ieškoti nereikia. Pakanka streso metu savo dėmesį sutelkti ne į apokaliptinių scenarijų prognozes ar skundus už ką man visos šios negandos, o dažniau pastebėti šviesias savo gyvenimo puses.

Glaudų mūsų minčių ir streso ryšį patvirtino tyrimas, kuriame buvo pastebėta, jog žmonės, kurie į stresines situacijas žvelgė kaip į padedančias jiems tobulėti buvo mažiau pavargę, neramūs bei labiau pasitikėjo savimi. Tačiau labiausiai nustebino tai, jog gerokai skyrėsi ir pozityviai nusiteikusių tiriamųjų fizinis kūno atsakas į streso simptomus. Paprastai žmogui stipriai susijaudinus jo kraujagyslės susiaurėja ir šiai būklei užsitęsus kyla rizika sulaukti rimtų sveikatos bėdų. Vis dėlto, eksperimento metu pastebėta, jog dalyvių, kurie streso padarinius vertino kaip naudingus jiems patiems, kraujagyslės minėtos žalos nepatyrė. Netgi priešingai, pozityviai mąstančių žmonių kūno reakcijos į streso dirgiklį buvo panašios į tas, kurios vyksta laimingo ir drąsaus žmogaus kūne.

Šis atradimas tik dar kartą pavirtina mūsų minčių galią ir tai, kad pozityvus požiūris – efektyvus būdas gyventi sveikiau. Taigi, kitą kartą širdžiai nusiritus į kulnus, suprakaitavus delnams ir užplūdus niūrioms mintims, verta priimti stresą į savo draugų ratą ir pagalvoti: „Kaip džiugu, kad mano kūnas man padeda įveikti šį iššūkį!”. Žvelkime į stresą su šypsena, kad jis nusišypsotų mums ir mūsų kūnas mumis padėkotų.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką