Dabar populiaru
VVSB
Publikuota: 2016 balandžio 26d. 09:46

„Susimilk, dar įpilk“ – koks požymis įrodo, jog jau esate priklausomas?

Alkoholis
123rf.com nuotr. / Alkoholis

Jau ketvirtį amžiaus vaduojamės nuo įvairių iš sovietinių laikų atėjusių įpročių. Sekasi neblogai, tik štai alkoholio suvartojimo statistika vis dar šiurpiname ir save, ir pasaulį. „Eurostat“ duomenimis esame daugiausia alkoholio suvartojanti tauta Europoje, ir trečia – pasaulyje. Medikai sako, jog priklausomybė kartais ateina nepastebėta – jei savaitgalis jums automatiškai asocijuojasi su alkoholiniais gėrimais – verta atlikti paprastą testą, kuris parodys, ar tampate priklausomas nuo alkoholio.

Politikai šia problema taip pat susirūpino: siūloma riboti alkoholio

pardavimo valandas (neseniai Seimas pritarė pirminiam įstatymo projektui sekmadieniais alkoholį pardavinėti tik iki 15 val., stiprųjį alkoholį iškeldinti į specializuotas parduotuves. Skamba pasiūlymai kai kuriuos gyventojus gydyti priverstinai – ar tai gali išspręsti įsisenėjusią problemą?

Savižudybės ir alkoholis – glaudžiai susiję

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės klinikinės toksikologijos gydytoja ir lektorė Gabija Dragelytė sako, jog Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi tris pagrindinius būdus, kuriais reikėtų kovoti su šia visuomenės yda: pirmas – alkoholio reklamos mažinimas (kalbama apie reklamą ne tik televizijoje ar spaudoje, tačiau ir renginiuose), antras – alkoholio prieinamumo apribojimas (specializuotų parduotuvių įkūrimas, valandos nuo kada iki kada galima jo įsigyti), trečias – akcizų (mokesčių) didinimas. Lietuvoje siūloma imtis visų šių ribojimų, tačiau pasiūlymai iki galo nėra įgyvendinti.

Neatsitiktinai pirmaujame ne tik alkoholio suvartojimu, bet ir savižudybių skaičiumi.

Žinoma klinikinės psichologijos bei suicidologijos profesorė, dr. Danutė Gailienė viename iš savo pranešimų yra pateikusi iškalbingą faktą: alkoholio randama 45 proc. savižudžių kraujyje.

„Viena pagrindinių savižudybių priežasčių yra depresija. O depresijos dažniausiai nebūna be priklausomybės nuo alkoholio vartojimo. Ir atvirkščiai“, – sakė G. Dragelytė.

Dar vienas faktas – 80 proc. traumų įvyksta žmogui esant apsvaigus nuo alkoholio.

Kelios dienos po pašalpų mokėjimo – pats darbymetis

Kad alkoholizmo problema Lietuvoje gilėja – taip teigia ir G.Dragelytės kolega, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Klinikinės toksikologijos gydytojas Jurgis Garšva. Medikas sako, jog dirbant ligoninės priėmime iš tų, kurie kreipiasi pagalbos, 95 proc. yra apsinuodiję alkoholiu. Na o tie, kurie atgabenami įvykus traumai, dažniausiai yra apsvaigę nuo alkoholio.

J.Garšva svarstė, jog išties atėjo laikas kiek įmanoma labiau apriboti alkoholio prieinamumą ir vylėsi, kad gal tai duos apčiuopiamų rezultatų. Pašnekovas atskleidė, jog daugiausia padauginusių žmonių sulaukiama ne per Naujuosius (kaip būtų galima tikėtis), o geras dvi savaitės po jų, taip pat po kitų valstybinių švenčių. Tačiau gydytojams baisiausia „nacionalinė šventė“ – pašalpų mokėjimo diena.

„Kažkas pateikė pasiūlymą, jog priklausomiems žmonėms reikėtų nebemokėti pašalpų – aš visiškai sutinku. Jei budėsi 10 mėnesio dieną – bus didžiulis srautas apsinuodijusių. Išgydę sunkų apsinuodijimą siunčiame į Priklausomybės ligų centrą. Prašome ateiti, pasipasakoti, kaip jiems sekasi gydytis. Tačiau dažniausiai nė vienas nepasirodo. Na, nebent vėl papuola pas mus, tuomet suprantame, kad gydymas jam nelabai padėjo... Gydosi tie, kurie turi daugiau lėšų, šeimos palaikymą“, – sakė pašnekovas.

Daugiausia nuo alkoholio priklausomų žmonių yra vyresni nei 30-ies, 40-ies metų amžiaus.


Atlikite testą – ar esate priklausomas?

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gydytoja Gabija Dragelytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gydytoja Gabija Dragelytė


Kaip linksmas vakarėlių atributas tampa skysčiu, be kurio žmogus nebegali gyventi? G.Dragelytės teigimu, yra paskaičiuota, jog trys standartiniai alkoholio vienetai per dieną vyrui ir du – moteriai jau veda priklausomybės link. Vienas iš ryškiausių priklausomo žmogaus požymių – alkoholio jam reikia nuo ankstaus ryto.

„Bet kitas žmogus gali visus tuos alkoholio „vienetus“ išgerti per vieną savaitgalį... Tad manau, geriausias testas – ar galite visiškai nevartodami alkoholio ištverti mėnesį? Jei taip – viskas gerai, tačiau jei neištveriate net vieno mėnesio – pripažinkite sau, kad turite bėdą“, – paprastą testą atskleidė G.Dragelytė.

Tad ką daryti, jei to lemtingo mėnesio nepavyksta ištverti? Gydytojas J. Garšva sako, jog lengviau priklausomybę gydosi tie, kurie turi draugų ir artimųjų palaikymą. Tačiau pirmas žingsnis – pripažinti šią priklausomybę ir norėti ją išsigydyti. Nežengę šio žingsnio pacientai vėl ir vėl sugrįžta į gydytojų-toksikologų rankas.

Gydymo nuo alkoholizmo paslaugą siūlo nemaža dalis privačių klinikų, taip pat toks gydymas teikiamas Vilniaus priklausomybės ligų centre, šalia rajonų esančiuose Psichinės sveikatos centruose, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Švėkšnos psichiatrijos departamente.

Gydymas dažniausiai pradedamas nuo organizmo detoksikacijos, tuomet siūloma gydytis pagal pasaulyje žinomą Minesotos 12 žingsnių programą. Tokiu atveju pacientas 28 dienas gydomas stacionare.

Dar viena galimybė – užsikodavimas. Taip vadinamas procesas, kai žmogui suleidžiama potraukį alkoholiui slopinančių vaistų, o vis tik pavartojus alkoholio kankina itin nemalonūs pojūčiai.

Vis tik dauguma medikų pabrėžia, jog vien vaistais šio potraukio neatsikratysi (ir jų poveikis po pusmečio arba metų baigiasi) – būtinas psichologinis nusiteikimas, todėl gydantis būtinos ir psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos.

Padeda ir Anoniminių alkoholikų susitikimai – dalijantis patirtimi, kurią gali atskleisti tik patekę į tokią pat situaciją, kapstytis iš šios priklausomybės tampa lengviau.

Labai yra svarbu, nuo mažens ugdyti neigiamas nuostatas alkoholio vartojimo atžvilgiu, o tai rekomenduojama daryti jau nuo 5-6-erių metų amžiaus. Šeimoje ir už jos ribų.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro naujienas rasite ir „Facebook“ puslapyje.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką