Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 20d. 20:45

Suzanne Lundborg: 5 didžiausi sveikatos iššūkiai, su kuriais susiduria moterys

Geriant kavą
Fotolia nuotr. / Geriant kavą

„Būti sveiku – tai kur kas daugiau, nei nesirgti įvairiomis ligomis ar valgyti kūnui tinkamus produktus. Mūsų kūnas – kuo puikiausiai suderintas „mechanizmas". Vienu metu jame vyksta tūkstančiai įvairiausių procesų“, – teigia pasaulinio naujosios medicinos klinikų tinklo „Health Optimizing Clinics“ vienos iš klinikų steigėja Suzanne Lundborg, konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ pranešėja.

– Suzanne, kodėl žmogaus kūnas susiduria su įvairiais sveikatos iššūkiais ir problemomis?

– Žmogaus kūnas išties ypatingas: tai ir sudėtingos komunikacinė bei valdymo sistemos, ir savireguliacinė sistema, pažangesnė už bet kokį robotą, kompiuterį ar kitą žmogaus rankomis sukurtą mašiną. Tačiau kartais natūralios kūno savireguliacinės sistemos funkcijos dėl vienų ar kitų priežasčių prislopsta tiek, kad nebeveikia taip, kaip reikėtų.

Tą nulemti gali išoriniai streso stimulai, tokie, kaip tam tikri maisto produktai, radiacija, judėjimo stoka, aplinkos užterštumas, psichinis ar fizinis stresas ir kt. Kai bendra kūne patiriamo streso „suma" viršija kūno savireguliacines galias, o organizmo savireguliacinę sistemą paveikia taip smarkiai, kad ši nebegali veiksmingai funkcionuoti, tuomet ir pasirodo įvairios ligos.

Asmeninio archyvo nuotr./Pranešėja Suzanne Lundborg
Asmeninio archyvo nuotr./Pranešėja Suzanne Lundborg

– Ar įmanoma streso prevencija, padedanti iš anksto užkirsti kelią įvairioms ligoms?

– Žinoma. Kiekvienas žmogus gali nuveikti labai daug, siekdamas apsisaugoti nuo įvairių kūno negalavimų ir užkirsti kelią rimtesnėms ligoms. Svarbiausia – tinkama motyvacija.

Deja, paaiškėjo, kad daugeliui tai tarsi „tamsus miškas". Žmonės gan greitai praranda motyvaciją arba išvis nežino, nuo ko derėtų pradėti, nes mano, kad sveikatos srityje viskas pernelyg sudėtinga. Dažnas žmogus nesugeba teisingai susidėlioti prioritetų.

Jei esate vienas tų žmonių, jaučiančių, kad jūsų sveikata yra nepatenkinamos būklės, derėtų nedelsiant ko nors imtis. Apie tai išsamiau papasakosiu konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“.

– Na, o ką reikėtų daryti jaučiant, kad kūno sveikata jau suprastėjo? Ar belieka kreiptis į gydytojus?

– Būtina skubiai atstatyti gerą sveikatą. Šiame etape daugybė žmonių nesulaukia reikiamos pagalbos, nes tradicinės medicinos sistemai dažnai sudėtinga užčiuopti konkrečias priežastis, sukėlusias kūno negalavimus.

Daugybė žmonių jau patyrė, kad simptomų malšinimas medikamentais sukelia dar daugiau papildomų problemų.

Kodėl gydytojams šiandien taip sunku padėti žmonėms išspręsti lėtines kūno problemas, kurios kaupėsi ir susikaupė per pastaruosius dešimtmečius? Vis daugiau žmonių kenčia įvairius lėtinius skausmus, slopina simptomus, kamuojasi nuo įvairių autoimuninių negalavimų – ir niekas nė nenutuokia, kaip ir kodėl šie negalavimai „užpuolė" kūną.

Kadangi tradicinei sveikatos priežiūros sistemai sunku atrasti tinkamų metodų ir priemonių (ligoninėse naujausios technologijos „vėluos" 15–30 metų), tinkamų nustatyti tikrosioms problemų kūne priežastims, didžiausias dėmesys skiriamas tik simptomų malšinimui.

Daugybė žmonių jau patyrė, kad simptomų malšinimas medikamentais sukelia dar daugiau papildomų problemų. Taigi, tiesiog užsukamas užburtas ratas, ir niekas nežino, kaip iš jo ištrūkti.

Daugeliu kūno negalavimo atvejų, visos aplinkybės ir simptomai veda prie vienos konkrečios ligos. Žmogui būtinas išsamus sveikatos būklės įvertinimas, tikrosios priežasties, sveikatos problemas keliančių veiksnių nustatymas ir specifinis gydymas bei tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai.

– Kokie kūne patiriamo streso sukelti susirgimai pasitaiko dažniausiai?

– Oficialios statistikos duomenimis, pagrindiniai kūno susirgimai Vakarų pasaulyje, dažnai besibaigiantys ir mirtimi, – širdies ir kraujagyslių ligos, antroje vietoje – onkologiniai susirgimai, o trečioje – ligos, kurias sukelia vartojami medikamentai. Balandžio 28 d. Vilniuje vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“ pasidalinsiu, kaip žmogui tapti išmanesniu ir išmokti sugebėti išvengti bėdų, susijusių su aukščiau paminėtomis trimis ligų kategorijomis.

– Savo paskaitoje Lietuvoje susitelksite ir į 5 labiausiai paplitusias, tipines moterų sveikatos problemas. Kokie tai negalavimai?

– Tai temos, ypač aktualios kiekvienai moteriai: hormonų pusiausvyros sutrikimai, virškinimo problemos, krūtų ligos, antsvoris bei negalavimai, susiję su širdimi ir kraujagyslėmis. Kodėl tie negalavimai apskritai kyla? Kaip jie susiję tarpusavyje? Kokie simptomai apie juos signalizuoja? Kaip juos atpažinti? Ką moterys galėtų padaryti, siekdamos užbėgti visoms toms problemoms už akių?

Išsamiau pakomentuosiu veiksnius, sukeliančius minėtų penkių tipų negalavimus ir iš jų kylančias ligas, aptarsime, kaip atpažinti pirmuosius simptomus. Bus ir daug naudingų bendrųjų patarimų apie tai, ką galime nuveikti kasdien, siekdamos užkirsti kelią bet kokiai ligai ir išlaikyti puikią moterišką sveikatą.


„Sveika ir laiminga mama“ – vienintelė konferencija Baltijos šalyse, skirta ir mamoms, ir tėčiams. Jų sveikatai, vidiniam pasauliui, iššūkiams ir laimei. Konferencija vyks balandžio 28 d. „CONFER by Siemens Arena“ (Ozo g. 14, Vilnius).

Visi pranešėjai ir temos – mamosdiena.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką