Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 1d. 10:05

Toksikologas apie tai, kuo pagirios skiriasi nuo „pachmielo“: koks užrašas turėtų būti ant butelio

Vakarėlis, alkoholis
123RF.com nuotr. / Vakarėlis, alkoholis

Bent jau kol kas švenčių ar vakarėlio be alkoholio neįsivaizduojame. Dar daugiau – dažnai per vakarą šios psichoaktyvios medžiagos padauginame, o ryte tenka kęsti pasekmes – galvos skausmą, pykinimą, silpnumą ir prastą nuotaiką. Gydytis taip pat bandome kas kuo išmanome. Taigi ką verta apie tai žinoti?

Mitai apie priklausomybę nuo alkoholio

Pasak gydytojo klinikinio toksikologo Alvydo Repečkos, alkoholis – energetiškai labai stipri medžiaga. Po sočių pietų 50 proc. energijos, gaunamos iš maisto, prarandame virškinimui, įvairių medžiagų transportavimui ir šalinimui. Išgėrus alkoholio prarandama vos 5 proc. energijos. Tačiau čia ir slypi vienas iš pavojų.

„Jeigu žmogus pusryčiauja, pietauja ir vakarieniauja užgerdamas alkoholiu, atrodo labai nekalta. Jis neprisigeria tiek, kad nuvirstų po stalu, tačiau nepastebi ribos, kada tampa priklausomas nuo alkoholio, nes priklausomybės vystymasis yra tapsmas, lėtaeigis procesas.

Paimkime kad ir statybininkus. Pietų metas. Visi subėga į vagonėlį, šalta, dargana. Kas dažniausiai ten vyksta? Lašiniukai, svogūniukai, degtinėlė ratu. Ir taip kasdien. Vakare su draugu – dar vienas kitas bokalas alaus. O dar savaitgaliai, kai leidžiama sau atsipalaiduoti rimčiau.

Jis gali negerti, bet nuotaika prasta, miega prasčiau, apetitas prastas, vyriškos funkcijos ne tokios pajėgios.

Žmogus yra tikras, kad negirtuokliauja, išgeria kultūringai, o žmona galiausiai (moterys paprastai pastabesnės ir atsargesnės šiuo aspektu) pamato, kad jos vyras daugiau kaip dviejų dienų be alkoholio negali išbūti. Žinoma, jis gali negerti, bet nuotaika prasta, miega prasčiau, apetitas prastesnis, vyriškos funkcijos ne tokios pajėgios. Jei tik vėl išgeria vieną ar du bokalus alaus, visos funkcijos atsistato. Tai reiškia, kad alkoholis jau tapo kaip maistas, kaip kuras automobiliui“, – aiškino medikas.

Pašnekovo teigimu, kai toks žmogus, ne vienerius metus „maitinęsis“ tokia energetiškai aktyvia medžiaga, nusprendžia gyventi blaiviai ir po kiekvieno valgymo, kaip ir dauguma, netekti po 50 proc. gaunamos energijos, „pyksta“ tiek fizinis kūnas, tiek psichika. Štai kas, pasak A.Repečkos, yra priklausomybė nuo alkoholio – priklausomybės nuo alkoholio liga.

Kuo daugiadienininkai skiriasi nuo alkoholikų

Kita geriančiųjų grupė – vadinamieji daugiadienininkai. Jie nėra alkoholikai, nes ilgai gali gyventi be alkoholio, tačiau periodiškai užgeria. Ir tai yra jų pagrindinė problema, dėl kurios kyla visos kitos problemos darbe, šeimoje ir kitur.

„Daugiadienininkai (aš juos vadinu alkomaratonininkais) neša namo, o alkoholikai anksčiau ar vėliau – iš namų. Maratonininkams „juodai“ užsikabliavus daugiausiai sveikatos atima ne alkoholis, bet baisi savigrauža, kaltės ir beprasmybės jausmas, neretai aplanko mintys apie savižudybę.

Gi alkoholikams nusispjauti, kaip jie atrodo, ką apie juos galvoja kiti. Neteko girdėti, kad alkoholikas nusižudytų. Kad sušąla, girdėjau, kad sudega ar nuskęsta, girdėjau. Dėl savigraužos ir aplinkinių ėdimo žudosi maratonininkai (nors juos vadina arba jie save vadina alkoholikais). Yra tik vienas bendrumas. Nė vienas pasaulyje žmogus nėra tapęs nei maratonininku, nei alkoholiku, jei jaunas neįgudo alkoholiu išvakarėse pagadintos sveikatos taisyti alkoholiu, t. y. daryti pachmielą. Tai yra ligos bei problemos esminė priežastis“, – teigė pašnekovas.

Kol mūsų sąmonėje bus įsišaknijęs požiūris, kad dėl alkoholizmo kaltas alkoholis, tol niekas nesikeis.

Deja, tikroji priežastis – pachmielas, – pasak jo, ignoruojama, o tai, kas nėra priežastis, t. y. alkoholis, visuotinai laikoma priežastimi. Tada abi šios grupės sumetamos į vieną maišą. Alkoholikai turi priklausomybės ligą, kuri sunkiai pagydoma, o maratonininkai turi problemą, t. y. periodiškai ištinkančius užgėrimus – priklausomybės būsenas.

„Bėda ta, kad tai, kas yra problema, įvardijama kaip liga. Tada „liga“ tampa nepagydoma, nes neįmanoma pagydyti tai, ko nėra... O problema periodiškai kartojasi, nemokėjimas ją spręsti lieka, juos „gydant“ daroma viskas, kad tik jie patys neišmoktų spręsti savo esminės problemos.

Sveikas protas sako, kad problema turi būti sprendžiama. Tam reikalingos žinios, bet visi „gydymo“ būdai paremti išimtinai baime, baigiant mirties baime arba neįgalumo į(si)teigimu.

Dar reikia paminėti, kad maratonininkai – stiprios padermės vyrai ir moterys. Jų jėgą, ištvermę lemia intensyvesnė medžiagų apykaita (vanduo sudaro apie 70 proc. kūno masės). Ir jų problema ta, kad pavartojus santykinai mažesnį alkoholio kiekį, jų organizmas praranda santykinai didesnį kiekį vandens ir mineralinių medžiagų“, – aiškino A.Repečka.

Kodėl pachmielas nėra pagirios

Pasak A.Repečkos, įgūdis sveikatą po išgėrimo taisyti alkoholiu, atsineštas dar iš sovietmečio, kaip ir nesaikingas alkoholio vartojimas.

„Tačiau kaip automobilis nėra avarijos priežastis ar degtukas – gaisro priežastis, taip alkoholis nėra alkoholizmo priežastis. Priežatis – elgesio kultūra. Įsivaizduokite, kad padegti ir gesinti reikštų tą patį... Pagirios ir pachmielas (gal pagirčios) ne tik kalbiniu požiūriu yra antonimai, bet ir fiziologiškai yra priešingos būsenos, lemiančios skirtingą elgesį.

Žmogaus, kuris kitą dieną po baliaus jaučia pagirias, būsena mediciniškai vadinama asteniniu sindromu (gr. astheneia – silpnumas) ir (gr. syndrome – sankaupa, t. y. savijautos simptomų visuma). Šio sindromo būdingiausi simptomai – silpnumas, galvos skausmas ir troškulys, todėl žmogus pagiriojasi gerdamas skysčius. Žmogaus, linkusio daryti pachmielą, būsena mediciniškai nusakoma kaip abstinentinis (lot.susilaikymas) sindromas (dar vadinamas nutraukimo sindromu).

Jo pagrindinis simptomas yra įvairaus lygio nerimas (svyruoja nuo beveik nejuntamo nerimuko iki panikos ir mirties baimės), o svarbiausia – tų, kurie jau įgudo kitą dieną po išgertuvių daryti pachmielą, nekankina troškulys – jiems gamta neprimena, kad grąžintų prarastus skysčius. Svarbu suvokti, kad tol, kol iš organizmo visiškai nepašalinamas vakarykštis alkoholis, alkoholio vartojimas kitą dieną – tai pachmielas“, – teigė toksikologas.

Pasak jo, klaidingai manoma, kad pachmielas – tik būtinai ryte, būtinai drebančiomis rankomis ir su mėlyna nosimi. Šiandieninis jaunimas, savaitgalius leidžiantis baruose, net to nežinodamas, taip pat mokosi aukštojoje pachmielo mokykloje. Ilgainiui dalis šiandieninio jaunimo labai tikėtina papildys alkoholikų ar maratonininkų gretas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Alkoholis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Alkoholis

Kodėl protingi žmonės kartoja tas pačias klaidas?

„Kartą penkiametis berniukas stebėjo tėveliui lašinamus tirpalus, o mama vis jį siuntė tvarkyti žaislus. Bet jam smalsu. Žiūrėjo, žiūrėjo ir staiga vaikas sako: tai dėdė daktaras vandeniu gydo. Ką suprato vaikas, dažniausiai nesuvokia tėvai, nepadeda net kelių aukštųjų mokyklų baigimo diplomai.

Dėl taisyklės negerti dvi dienas iš eilės nepaisymo maratonininkai kviečia pagalbą sirginėdami, mirinėdami kas penktą, kas dešimtą dieną. Atrodo, viską žino, viską supranta, jau dešimtis kartų nudegė, bet kartojamos vis tos pačios klaidos.

Atsakymą radau prieš daugelį metų. Kalbu apie maratonininkus. Jie turėjo maratonus būdami jauni, tada galėjo vartoti alkoholį keletą dienų su malonumu ir be problemų. Tą gyvenimo periodą ir vadinu aukštąja pachmielo mokykla. Išmoko, patys to nežinodami, taisyti sveikatą alkoholiu, t. y daryti pachmielą, išmoko „švelniai nutūpti“, kai po kelių dienų gausaus alkoholio vartojimo, mažindami porcijas ar su silpnesniais gėralais, „nusmailindavo“.

Su metais keičiasi alkoholio apykaita organizme, ir jaunystėje įgyta patirtis vyresniame amžiuje apgauna. Padauginus pirmą dieną, jei kitą dieną taisoma sveikatą alkoholiu, „pagaunamas kablys“, ir prasideda daugiadienės, bet be malonumo ir su košmariškomis problemomis“, – įspėjo specialistas.

Dar blogiau – kad tai stiprių žmonių padermė. Tai reiškia, kad jie klauso tik savęs – pasikliauna tik savo jėga, ištverme, užsispyrimu. Tam tikrose situacijose tai labai geros savybės. Bet vartojant alkoholį sava patirtis nuolat apgauna ir visos gerosios savybės atsisuka prieš juos.

15min nuotr./Siūlomi alkoholio prekybos apribojimai
15min nuotr./Siūlomi alkoholio prekybos apribojimai

Vietoj draudimų – raginti negerti dvi dienas iš eilės

Ką daryti, kad valstybėje sumažėtų girtavimo mastai? Pasak A.Repečkos, būtini tik du sveiko proto dalykai: saikas ir antipachmielinė alkoholio vartojimo kultūra.

„Baimės (draudimų) ideologai braukia saiką – esminę sveiko proto kategoriją, kultūros dėmenį. Tai kelias į kraštutinumus. Jei norime daryti įtaką reiškiniui (girtavimui) ir gauti rezultatą, turime suvokti priežastį ir ją veikti. Kol Lietuvoje vyrauja nuomonė, kad alkoholis yra girtavimo priežastis, nesaikingas vartojimas laikomas priežastimi (o visi be išimties priimami sprendimai būtent tai ir rodo, kad taip galvojama), mes pasmerkti ir toliau kraupinti, stebinti ir juokinti Europą.

Dar 2011 m. siūliau priimti įstatymą, pagal kurį būtų draudžiama parduoti alkoholį iki pietų – būtent tai paveiktų girtavimo priežastį, kadangi ne išgeriamo alkoholio kiekis, o pachmielninkų skaičius populiacijoje lemia šalies girtavimo mastą. Kai kalbama apie piktnaudžiaujančiųjų piliečių smurtą tarpusavyje, prieš moteris ir vaikus, priežastimi vis laikomas alkoholis.

Valstybėje ignoruojama priežastis – pachmielas, tik dėl šio pragaištingo įgūdžio asmuo tampa priklausomas, negalintis savęs kontroliuoti ir kita pasekmė – smurtas. Šito nesuvokus, eisenos prieš smurtą duos tiek pat naudos, kaip eisenos nuogu užpakaliu prieš blogą orą”, – žodžių į vatą nevyniojo pašnekovas.

Maratonininkai per vieną užgėrimą išgeria statistinio lietuvio pusmečio ar metų normą, todėl A.Repečka tikisi, kad ateis laikas, kai ant lietuviškų alkoholinių gėrimų atsiras užrašas: „Vartotinas saikingai ir nevartotinas dvi dienas paeiliui”. Ir kai vaikas tėvo paklaus, kodėl negalima alkoholio vartoti kasdien, tėvas žinos, ką atsakyti. „To ir linkiu mums visiems ir mūsų vaikams“, – teigė pašnekovas.

Komentarai: 14

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

5 eurus pervedusi ir pajuokavusi banko klientė turėjo pasiaiškinti dėl žodžių

Aktualu

Orai.lt: šiandien – gausiai snigs, rytoj – atšals

Aktualu

Loreta Vaicekauskienė: Ei, švietimo tvarkytojai! Jūs skolingi vaikams išsilavinimą

Gazas

Dakaro išbandymus įveikę lietuviai triukšmingai pasitikti Vilniaus oro uoste

15min iš Paryžiaus Aktualu

Lietuvis „geltonųjų liemenių“ proteste vaišinosi ašarinėmis dujomis ir vos išvengė skriejančio butelio

Verslas

Lietuvoje gyvenantis iranietis kaltina „MoQ“ kūrėjus idėjos pasisavinimu, bet šie tai neigia

24sek

„Pacers“ ir D.Sabonis išjungė L.Dončičių – slovėnas pašalintas iš aikštės

Pasaulis kišenėje

Lietuviai Egipte pamatė išskirtinį renginį – beduinų kupranugarių lenktynes

Sportas

Danas Rapšys greitas ir laimintis – du aukso medaliai per vieną dieną Belgijoje

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

24sek

J.Hardeno vedama „Rockets“ laimėjo panaikinusi 21 taško deficitą 

24sek

Per gimtadienį raginimą trauktis išgirdęs D.Adomaitis: „Nemalonu“

Aktualu

Nesuvaldytas automobilis „Hyundai“ trenkėsi į stulpą: vairuotojas ir keleivis – apsvaigę

Vardai

Antroji „Eurovizijos“ atranka: lyderiai – scenos veteranas E.Lubys ir naujokė E.Gogolytė

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

24sek

Po apgailėtino pasirodymo – ironiška D.Suttono žinutė

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

Gyvenimas

R.Owensas savo kolekcijos modelius apavė M.Markle mėgiamos kompanijos sportbačiais

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Aktualu

N.Pelosi nelaukė D.Trumpo „kompromiso“ mainais į vyriausybės uždarymo nutraukimą – iškart jį atmetė

Aktualu

Dėl „Traidenio“ užkastų gamybinių atliekų – aplinkosaugininkų tyrimas

Aktualu

Konkurentai korepetitorių verslui: vyresnių klasių mokiniai jaunesniems padeda mokytis be atlygio

Naujienos

Sportas

Skandalas po Rusijos-Kanados mačo: „Praėjusiame gyvenime jis gyveno cirke“

Mokslas.IT

NASA Naujuosius metus pažymėjo istorinis praskriejimas pro tolimą dangaus kūną

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras 2019: Naujuosius metus Limoje Darius Vaičiulis sutiko su Vaidoto Žalos komanda

Verslas

Dvidešimt euro metų: pagrindinės datos

Snieguotas Naujųjų metų rytas Vilniuje

Aktualu

Kim Jong Unas vėl pagrasino atsisakyti branduolinio nusiginklavimo

Pasaulis kišenėje

Į sveikatą: kuo žmonės gydo pagirias įvairiose pasaulio šalyse

Vardai

Lietuvos pramogų pasaulio skandalai ir netikėtos skyrybos: kas 2018 metais nustebino labiausiai

Verslas

Estai ir vėl mus aplenkė – prie euro priprato greičiau: pusė lietuvių kainas tebeskaičiuoja litais

Aktualu

Kėdainiuose ant laiptų suklupusi 20-metė suskaldė naujagimiui kaukolę

Aktualu

Indonezijoje ieškoma po pražūtingos nuošliaužos gyvų išlikusių žmonių

Sportas

Japoną greitai „išjungęs“ F.Mayweatheris: „Tai nieko nekeičia – likau nenugalėtas“

Aktualu

Linas Kojala: Trumpas 2019: dar aktyvesnis?

Aktualu

Europos saugumas po „Brexit“: savo progos laukia teroristai ir Rusija?

Verslas

„Lidl“ suplanavo dar vieną parduotuvę: šįkart – Naujojoje Vilnioje

Verslas

Įspėjimas: kurį laiką neveiks „Luminor“ interneto bankas

Aktualu

3 minutės po Naujųjų sutikimo Panevėžyje: po nepažįstamojo smūgių – nosies ir žandikaulio lūžiai

Verslas

Dvidešimtmetį švenčiantis euras: valiutos milžinas ant trapaus pagrindo

Vardai

Pirmieji LRT Metų apdovanojimai: kas labiausiai prisidėjo prie geresnės Lietuvos augimo

Aktualu

Šventinis 2019-ųjų kalendorius: kiek ilgųjų savaitgalių turėsime šiemet?

Verslas

Pokyčiai: nuo sausio didėja minimali alga ir vaiko pinigai, bet brangsta elektra ir dujos

Pasaulis kišenėje

Rusijos miestas, kuris yra ir šalčiausias, ir užterščiausias, ir turtingiausias

24sek

Naujametinė NBA naktis: lyderio estafetę perdavęs L.Dončičius ir J.Hardeno įrašas NBA istorijoje

Sportas

Japoną greitai „išjungęs“ F.Mayweatheris: „Tai nieko nekeičia – likau nenugalėtas“

Aktualu

Vilnius 2019-uosius pasitiko fejerverkais ir trimate vaizdo projekcija

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:15
00:21
20:23

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką