Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Urologas Balys Dainys: kiekvienas vyras turi savo sekso limitą

Pora
Vida Press nuotr. / Pora
Šaltinis: 15min
2
A A

Dažniausiai vyrai į savo sveikatą žvelgia dvejopai: arba juos į lovą paguldo paprasčiausia sloga, arba jie išvis į sveikatą nekreipia dėmesio, iki kol situacija netampa grėsminga.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!
Asmeninio archyvo nuotr./Prof. Balys Dainys
Asmeninio archyvo nuotr./Prof. Balys Dainys

Paklaustas, ar dažnai vyrai suskumba kreiptis pagalbos į urologą, profesorius Balys Dainys sako: „Na, kaip čia pasakius. Jeigu lyginčiau tai, kas buvo prieš kelias dešimtis metų, situacija tikrai gerėja. Galiu pagirti vyrus, kad skirtumas tikrai yra. Noriu komplimentą pasakyti ir moterims – moterys rūpestingesnės, labai dažnai tiesiog atitempia vyrą ir sako: „Matau, kad su juo kažkas negerai – patikrinkite“, – tikina garsus urologas.

Ir nors dažniausiai vyrai savo mylimosioms ir gydytojui atrėžia, kad viskas gerai, urologas tikina, kad randa ir rimtų bėdų, nors vyrams taip neatrodo. „Moteris man ir sako: anksčiau, pasiklausydavau pro rakto skylutę, tai srovė šniokšdavo kaip Niagaros krioklys, o dabar girdžiu, vos vos sruvena. Tačiau vyras vis tiek mano, kad viskas gerai. Moteriškės yra pastabesnės, rūpestingesnės ir jas reikia girti, kad žiūri. Pagrindinis dalykas, kuris man dabar kelia didžiausią nerimą – tai lytiniu keliu plintančios ligos“, – pastebi specialistas, į kurį kreipiasi ne tik vyrai, bet ir moterys.

– Kokie simptomai vyrus atgena dažniausiai?

– Ateina vidutinio amžiaus vyrai ir sako: „Anksčiau ir gėrimų su draugais vakare išgerdavau, ir naktį nesikeldavau. O dabar negeriu net arbatos, o keltis į tualetą reikia ir vieną, du, net tris kartus – tik srovė jau ne Niagaros krioklį, o sausros iškankintą upeliuką teprimena.“

Visi vyrai labai sunerimsta, kai dingsta potencija ir dėl to nepavyksta lytiniai santykiai. Kitiems išvis sekso nebesinori, moterys tada kaltina, kad kitą susirado. Taigi pagrindiniai dalykai – pasunkėjęs, skausmingas šlapinimasis, maudimas, skausmas pilvo apačioje, tarpvietėje, sėklidėse.

Ateina ir „žali“ jaunuoliai, 19–30 metų ir sako, kas čia mums pasidarė, pradėjo mausti pilvo apačią, sėklides, tarpvietė nerami, šlapinantis peršti. Tai gali būti prostatito požymiai, nekalbant apie įvairias ligas, kurios plinta lytiniu keliu – šių dabar Lietuvoje pastebimas didelis augimas. Baisiausia tai, kad nesigydo žmonės ir toliau jas platina. Visos šios infekcijos dar ir skatina nevaisingumą – turėkite tai galvoje. Tai didžiulė, milžiniška problema, kurią reikia spręsti.

Kreipiasi ir moterys. Sako, šlapintis sunkiau, kiti nemalonūs simptomai kamuoja. Tai ir siūlau – patikrinkime jus dėl lytiniu keliu plintančių ligų. O ji iškart: „Negali būti, iš kur ištraukėte, baikite taip kalbėti!“ Aš prievarta juk negaliu paimti mėginių. O po kiek laiko, kai apsisprendžia tirtis, tai jau ir randu visokių infekcijų.

Vida Press nuotr./Pora
Vida Press nuotr./Pora

– Sakote, kad antroji vyro širdis – prostata. Kaip išsaugoti ją sveiką metams bėgant?

Vyro sveikata reikia pradėti rūpintis jau nuo jo gimimo.

– Vyro sveikata reikia pradėti rūpintis jau nuo jo gimimo. Pirmiausia reikia žiūrėti, ar sėklidės vietoje, ar apyvarpė atsismaukia. Dabar labai daug vyrų turi bėdų dėl vaisingumo ir potencijos. Todėl vyro sveikata reikia rūpintis nuo jo gimimo. Pastaruoju metu gimsta daugiau berniukų su nenusileidusiomis sėklidėmis, o jeigu tai pastebima per vėlai, gali būti vaisingumo problemų. Reikia šviesti ir tėvus, nes viskas jų rankose.

Jaunimo problema – prostatos uždegimai, neretai net mokinukams taip būna. Ko tik aš neprisiklausau. Skambina man mamos ir sako: mano vaikas neturi prostatos. Belieka aiškinti ir sakyti, kad jau gimęs kūdikis ją turi. Nustemba mamos ir sako maniusios, kad prostatą turi tik 50-mečiai. Todėl kalbėti šiomis temomis ir šviesti žmones yra labai svarbu. Paaugliai ir „žalias“ jaunimas dažnai patenka į prostatos uždegimų rizikos grupę. Pagrindinės dvi prostatos uždegimo priežastys yra dvi: lytiniu keliu plintančios ligos ir įvairūs peršalimai. Sėdi ant šalto ir šlapio šaligatvio ir dar šaltą alų maukia. Prostatitas tokiu atveju beveik garantuotas. Ką jau kalbėti apie maudynes šaltame vandenyje...

Pagrindinės prostatos uždegimo priežastys yra dvi: lytiniu keliu plintančios ligos ir įvairūs peršalimai.

Vėliau, apie 50-us metus, prasideda kitos bėdos – prostatos išvešėjimas. Visada paklausiu, ar seneliai, dėdės, tėvai, broliai neturėjo prostatos bėdų. Žinokite, jeigu giminėje pasitaikė tokių atvejų, turite ir patys tirtis, ir savo vaikais pasirūpinti. Prostatos išvešėjimui, vėžiui įtakos turi paveldimumas.

– Vyro sveikatos bėdos gali užklupti bet kuriame amžiuje. Kokiame amžiuje jūs rekomenduotumėte ateiti bent jau pasitikrinti?

– Aš visada sakau, jeigu jau pajutote kokius nors požymius, kuriuos minėjau, kreiptis reikia nedelsiant. Tačiau pagal įstatymus Lietuvoje prostata vyrams tikrinama nuo 45 metų kartą per dvejus metus, jeigu šeimoje buvo prostatos vėžio atvejų. O jeigu prostatos vėžio giminėje nebuvo, tikrinama reguliariai nuo 50 metų. Pavyzdžiui, jauniausias mano pacientas, kurį teko operuoti dėl prostatos vėžio, buvo vos 42-ejų, kitas apsilankė jau išoperuotas – vos 40-ies. Programa išties gerai, ji remiasi apibendrintais stebėjimais, tačiau reikia turėti omeny, kad prostatos vėžys gali pasitaikyti ir ankstesniame amžiuje.

– Ką patartumėte ir kaip save prisižiūrėti, kad vyriška sveikata nešlubuotų?

– Visų pirma, reikia turėti galvoje, ypač jaunimui, kad šiuo metu Lietuvoje labai padaugėjo ligų, plintančių lytiniu keliu, tad jeigu jau seksas atsitiktinis, reikia pasirūpinti, kad jis būtų saugus. Taip pat turėkite galvoje, kad įvairūs peršalimai, sėdėjimas ant šaltos žemės, maudymasis šaltame vandenyje, apatinių drabužių nedėvėjimas žiemą – sukelia riziką jūsų vyriškajai sveikatai.

Visų pirma, reikia turėti galvoje, ypač jaunimui, kad šiuo metu Lietuvoje labai padaugėjo ligų, plintančių lytiniu keliu, tad jeigu jau seksas atsitiktinis, reikia pasirūpinti, kad jis būtų saugus.

Žalingi įpročiai irgi daro savo – jeigu vyras rūko kaip kaminas, didelė tikimybė, kad dar nesulaukęs garbaus amžiaus jis gali prarasti lytinę potenciją, gali prisišaukti prostatos, šlapimo pūslės vėžį ir kitas pavojingas ligas. Jeigu ne tik rūkoma, bet dar ir geriama, tai situacija dvigubai pavojingesnė, pirmiausia, kyla šlapimo pūslės vėžio rizika. Jau nekalbu apie narkotikus, netinkamą mitybą. Dabar daugėja diabeto, metabolinio sindromo, nutukimo atvejų. Argi nutukęs vyras, kuris serga cukralige, gali būti geras meilužis? Nelabai. Tokie vyrai labai dažnai ateina su potencijos problemomis.

Reikia sportuoti, tačiau tai negali būti tarnavimas sportui. Ateina vyrai, raumeningi kaip kalnai, visokius papildus vartoja, tačiau patiria urologinių problemų. Viena šiuolaikinio jaunimo bėdų ta, kad jie ne tik pumpuoja raumenis, bet ir papildus vartoja. Auginami raumenys sugeria visą testosteroną, o tai kenkia ir potencijai. Sportas yra gerai, tačiau reikia sportuoti su saiku.

Vida Press nuotr./Vyras sporto klube
Vida Press nuotr./Vyras sporto klube

– Kiek lytiniai santykiai svarbūs vyro sveikatai? Visi žinome, kad sekso gali būti per mažai, tačiau ar gali būti per daug?

– Viskas žmogaus gyvenime turi būti reguliaru. Reguliariai turime maitintis, nes jeigu to nepaisome, prasideda įvairūs gastritai, kitos mitybos ligos, reguliariai turime ištuštinti žarnyną, taip pat ir prostatą, vadinasi, reikia ir reguliaraus sekso.

Tenka kalbėti su vyrais, kurie turėję sekso abstinenciją, gyvenę be sekso. Vėliau susiradę draugę jie skundžiasi, kad jiems nebeišeina. Sveikam vyrui tikrai reikalingas reguliarus seksas. Turiu pasakyti, kad geriausias masažas prostatai – seksas. Jis svarbus abiem partneriams. Yra tokia daina, kurią Aukštaitijoje per vestuves dainuodavo: „Nei daug, nei mažai per savaitę trys kartai, o per ištisus metus – 104 kartus.“ Tai čia absoliučiai teisingas liaudies pastebėjimas, nes toks ritmas lietuviui tinkamas.

Tačiau ateina pas mane vyrai ir sako: man reikia 5 kartų per naktį. Aš sakau, kad jeigu tau reikia – prašom. Bet reikia turėti galvoje, kad gali išnaudoti savo sekso limitą, kuris yra nuo 7000 iki 12 000. Ir niekas nežino, kiek yra kam skirta, todėl tokiems kazanovoms visada patariu pasitaupyti. Juk Kazanova per dieną turėdavo 17 sekso seansų, todėl 40-ies buvo visiškas impotentas.

– Kas labiausiai kenkia vyro potencijai?

– Turiu pasakyti štai tokį aforizmą: „Prostata yra vyrų sekso dirigentas. Jeigu dirigentas serga, orkestras blogai groja.“ Saugokime prostatą ir jos sveikatą – taigi prostatitai, peršalimai, prostatos išvešėjimas ir pan., lytiniu keliu plintančios ligos, nutukimas, mažas aktyvumas, rūkymas – visa tai kenkia labiausiai. Pastarąjį žalingą įprotį reikia pabrėžti, nes rūkymas labai gadina kraujagysles, kurios aprūpina varpą, sukelia sėklidžių hipoksiją, kenčia vaisingumas, todėl su rūkymu reikėtų kovoti lygiai taip pat kaip su alkoholiu. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, reguliarus seksas – visa tai yra labai naudinga ir vyro sveikatai, ir potencijai, ir spermos kokybei.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką