Dabar populiaru
Publikuota: 2016 lapkričio 10d. 21:06

Už sveiką kūdikį kovojančios moters įspėjimas nėščiosioms: apie ką nepagalvoja net gydytojas

Būsimoji mamytė
Fotolia nuotr. / Būsimoji mamytė

Margarita nuo 9 metų serga pirmo tipo cukrinio diabetu, jau patyrė akių komplikacijas, tačiau vis tiek ryžosi susilaukti kūdikio. Jai paprasčiau – apie savo ligą žinojo iš anksto, tačiau yra daugybė moterų, kurias diabetas užklumpa būtent nėštumo metu. Ši būklė pas mus vis dar diagnozuojama per vėlai, nors jos pasekmės skaudžios tiek būsimam vaikui, tiek mamai.

Užaugo nesuvaržyta ligos

„Man iš karto buvo skirtas leidžiamas insulinas, tačiau manęs tai labai negąsdino. Prieš dvejus metus taip pat pirmo tipo diabetu susirgo mama ir aš matydavau, kad ji leidžiasi. Diabeto požymius pastebėjo taip pat mama. Ji pastebėjo, kad keliuosi naktį atsigerti ar į tualetą. Kadangi namie turėjome gliukozės matavimo aparatą, mama pamatavo gliukozės kiekį mano kraujyje. Jis buvo padidėjęs.

Didelio išgąsčio nebuvo ir todėl, kad mama stengėsi mane apsaugoti nuo baimės. Ji nesakė, kad ši liga visam gyvenimui, vis kartojo, kad tai laikina: „Dabar tau baktelsime šiek tiek vaistukų, o vėliau visa tai praeis“, – pasakojo pašnekovė.

Sunkiausios akimirkos mokykloje būdavo per ekskursijas. Kai pavalgau, man reikia susileisti insulino, o kur tai padarysi nemačiomis, kai su visais važiuoji autobusu?

Bene sunkiausia vaikystėje buvo susitaikyti su kitokia mityba. Mat sergant diabetu tenka riboti angliavandenius. Iki šiol moteris prisimena, kap norėdavo įvairaus nesveiko maisto – traškučių, „McDonald's“ gaminių. Tačiau mergaitės mama buvo protinga ir kategoriškai visko nedraudė. Juk kuo labiau negali, tuo labiau nori.

„Taigi užaugau pernelyg nejausdama, kad liga mane labai varžo, t. y. kažko visiškai negaliu daryti. Tai padėjo gerai jaustis psichologiškai. Tik sunku būdavo pasakyti draugams, kad sergu, kad esu kitokia. Ir iki šiol ne visiems pasakau. Esu linkusi nuslėpti savo ligą. Sunkiausios akimirkos mokykloje būdavo per ekskursijas. Kai pavalgau, man reikia susileisti insulino, o kur tai padarysi nemačiomis, kai su visais važiuoji autobusu?“ – prisiminė Margarita.

Akių komplikacija užklupo netikėtai

Moteris teigia, kad nėštumas buvo labai planuotas. Ryžtis nėštumui nebuvo lengva.

„Vis dėlto daug rašoma apie tai, kad jeigu mama serga diabetu, vaikas nebūtinai turi paveldėti ligą. Apie save ir nėštumo komplikacijas net negalvojau, tik apie vaiko ateitį. Gydytojai prieš planuojant nėštumą patarė labai gerai susitvarkyti cukraus kiekį. Tuo metu labai prisižiūrėjau, laikiausi griežtos mitybos. Ir man visai neblogai sekėsi.

Pakeičiau darbą. Nors ankstesnis darbas man labai patiko, kasdien buvo buvo pakankamai daug atsakomybės, įtampos ir streso. Supratau, kad nėštumo metu man būtų per sunku. Net ir papietauti nevisada pavykdavo laiku, o nėštumo metu reikia labai reguliariai valgyti, savęs priežiūra turi būti labai atsakinga, todėl teko priimti tokius sprendimus.

Tačiau tuo metu pastoti nepavyko. Tuomet nuprendžiau – gal šiek tiek vėliau. Juolab, kad staigiai įvyko akių komplikacija – teko apie metus rimtai gydytis. Pradėjo trūkinėti akių dugno kraujagyslės. Iš pradžių mane gydė lazeriu, bet vėliau teko daryti operaciją. Reabilitacija buvo sudėtinga ir fiziškai, ir psichologiškai: negalėjau nei normaliai vaikščioti, nei pasilenkti. Pradėjo augti svoris. Kai pagalvoju, kada buvo sunkiau – po operacijos ar nėštumo metu, suvokiu, kad kūdikio laukimo džiaugsmas atperka visus sunkumus. O tuomet kartais jausdavausi beviltiškai“, – pasakojo Margarita.

Fotolia nuotr./Nėščia moteris.
Fotolia nuotr./Nėščia moteris.

Pastojo tuomet, kai jau neplanavo

Taip jau įvyko, kad vaikelis pasibeldė į šį pasaulį tuomet, kai moteris atsipalaidavo ir nusprendė nėštumą nukelti vėlesniam laikui.

„Iš pradžių net neįtariau, kad esu nėščia, nes tuo metu dėl kelionių mėnesinių ciklas buvo sutrikęs. Kelių savaičių vėlavimas man nekėlė nerimo. Tik vyras pastebėjo neaiškius pokyčius ir sakė, kad kažkaip keičiuosi. Šiek tiek padidėjęs cukraus kiekis man padėjo išvengti nėščiųjų pykinimo. Apskritai pirmieji trys mėnesiai man buvo labai geri.

Visi nemalonumai prasidėjo antroje nėštumo dekadoje. Cukraus kiekį kontroliuoti pasidarė labai sunku. Regis, vengiu bet kokių angliavandenių, valgau tik daržoves, o vaistų vis tiek reikia daug. Kartais visiškai nerandu atsakymo, kodėl pakilęs cukraus kiekis. Savijauta prasta, svoris didėja, sunkiau kvėpuoti, tinsta kojos. Regis, 20 metų gyvendama su liga ją gerai pažįsti, o dabar nesiseka jos kontroliuoti“, – sakė pašnekovė.

Kartais kyla pyktis – ne konkrečiai ant ko nors, bet tiesiog. Tačiau raminu save, kad visa tai laikina. Problemų turi visi, bet viskas priklauso nuo požiūrio.

Margarita atviravo vis dėlto į kraštutinumus nepuolanti. Kai labai užsimano ko nors saldaus, vietoj pietų suvalgo pyragą. Jei labai užsimano bulvių, taip pat sugriešija, bet su saiku. Tačiau ji niekada neleis sau ir pietų, ir pyrago – tai per didelė angliavandenių bomba.

„Stengiuosi pasiskaičiuoti kalorijas, tiesa, ne visada gaunasi taip, kaip norėtųsi. Juk jeigu tik vieną bulvę suvalgysi, tik susierzinsi. Kita vertus, jei visiškai save ribosi, cukraus kiekis taip pat pakyla ir tada, kai esi prastos nuotaikos, sėdi nepatenkinta ir verkšleni, kad nieko negali sau leisti. Tai jei cukraus kiekis pakils bet kuriuo atveju, geriau jau būsiu laiminga, patenkinta ir turinti jėgų eiti ir kažką veikti“, – tikino pašnekovė.

Visgi Margarita prisipažino, kad nerimo yra daug. Ji kaip tik įžengė į nėštumo periodą, kai gali išryškėti vaisiaus komplikacijos.

„Kartais jaučiuosi apribota, nes fizinė savijauta labai riboja mano galimybes. Kartais net kyla pyktis – ne konkrečiai ant ko nors, bet tiesiog todėl, kad šiuo metu negaliu padaryti vieno ar kito veiksmo. Tačiau raminu save, kad visa tai laikina. Problemų turi visi, bet viskas priklauso nuo požiūrio. Jeigu manysi, kad viskas yra blogai, taip ir bus. Tačiau jeigu nesijauti sąlygotas problemos, ją spręsti daug paprasčiau. Viskas išsprendžiama arba laikina. Kiekviena problema – tik akimirka gyvenime“, – svarstė moteris.

Nėščiųjų diabetas – kas tai?

Santariškių klinikų endokrinologė Gintarė Naskauskienė pasakojo, kad cukrinis diabetas nėštumo metu – pavojinga būklė ir vaisiui, būsimam kūdikiui, ir jo mamai. Didžiausia bėda, kad liga gali atsirasti net jei iki tol moteriai nebuvo jokių rizikos veiksnių susirgti diabetu. Tai vadinamasis nėščiųjų diabetas. Tačiau ginekologai šios rizikos vis dar neįvertina, todėl dažnai diagnozė nustatoma vėlai.

„Dažniausiai šio tipo diabetas atsiranda nuo 24-tos nėštumo savaitės, bet gali pasitaikyti ir per pirmus tris nėštumo mėnesius. Viena iš ligos priežasčių – fiziologinė. Nuo 24-tos nėštumo savaitės papildomai prisideda, priešingai nei insulinas veikiančių hormonų – placentos hormonai, antinksčių hormonai – poveikį, dėl kurio susilpnėja insulino veikimas. Audiniai pasidaro atsparesni insulinui, todėl daugiau gliukozės lieka kraujyje, taigi daugiau jos patenka ir į vaisiaus kraują. Padidėjęs gliukozės kiekis vaisiaus kraujyje skatina vaisiaus kasą skirti daugiau insulino.

Didžiausia bėda, kad liga gali atsirasti net jei iki tol moteriai nebuvo jokių rizikos veiksnių susirgti diabetu. Tai vadinamasis nėščiųjų diabetas.

Insulinas veikia kaip augimo veiksnys, todėl skatina vidaus organų augimą. Vystosi vadinamoji makrosomija – stambus vaisius. Pasekmės – atsideda riebalinis audinys, gali atsirasti širdies pertvaros defektai ir kiti sutrikimai. Ateityje didėja rizika vaikui susirgti antro tipo cukriniu diabetu, turėti antsvorį. Tuo tarpu pirmas tris paras po gimimo gali būti kaip tik per mažas gliukozės kiekis kūdikio kraujyje, o tai kenkia smegenims. Be to, stambaus kūdikio gimdymas būna sudėtingas, dažnas komplikacija jo metu – kūdikio petuko išnirimas“, – aiškino pašnekovė.

Pasak medikės, moteriai nėščiųjų diabetas pasireiškia šlapimo takų, ginekologinių organų infekcijomis, priešlaikiniu gimdymu, padidėjusiu kraujospūdžiu, kuris, tapęs nkontroliuojamas, gali pažeisti vidinius organus – kraujagysles, širdį, inkstus, paskatinti vaisiaus žūtį.

Diagnozė nustatoma trijų taškų gliukozės toleravimo mėginio pagalba. Jo metu gliukozės kiekis kraujyje tikrinamas ryte nevalgius, tuomet moteriai duodama išgerti 75 g gliukozės ir tyrimas kartojamas po valandos bei po dviejų valandų.

Nustačius nėsčiųjų diabetą pirmiausiai skiriama speciali dieta, kurą sudaro 50 proc. angliavandenių, 20 proc. baltymų ir 30 proc. riebalų. Moteriai tenka laikytis labai griežto valgymo režimo: pusryčiai, pietūs, vakarienė ir du užkandžiai. Jeigu per dvi savaites gliukozės kiekis susitvarko, toks gydymas taikomas ir toliau.

Priešingu atveju iki gimdymo skiriamas insulinas. Po gimdymo gliukozės kiekis paprastai susitvarko, tačiau per pirmus metus apie 10 proc. moterų gali išsivystyti tikras antro tipo cukrinis diabetas, o per 20 metų jis gali atsirasti net iki 70 proc. moterų. Apie 50 proc. moterų antro nėštumo metu nėščiųjų diabetas pasikartoja.

Photos.com/Šiaurės Dakota tapo pirmąja Amerikos valstija, pradėjusia įstatymo, kuriuo nustatoma, kad žmogaus „asmenybė“ prasideda nuo apvaisinimo momento, priėmimo procesą.
Photos.com

Statistika ir dažniausiai pasitaikančios komplikacijos

Tarptautinė diabeto federacija skelbia, kad Europoje nėščiųjų diabetas nustatomas apie 8 proc. moterų. Pasaulyje atvejų skaičius siekia net iki 28 proc. Šis skaičius nuolat didėja, nes didėja gimdančių moterų amžius ir jų kūno masės indeksas.

Dėl šios būklės 10 proc. moterų tenka atlikti Cezario pjūvį, 20 proc. jų nėštumo metu kenčia nuo hipertenzijos, 9 proc. atvejų įvyksta priešlaikinis gimdymas, 25 proc. atvejų išsivysto per stambus naujagimis.

Lietuvoje ilgai buvo laikomasi nuostatos, kad nėščiųjų diabetu serga tik 1,5 proc. besilaukiančių moterų, bet, pasak medikės, tai reiškia, kad liga tiesiog nebūdavo diagnozuojamas. Įtarti ją galima, kai per pirmus metus po gimdymo moteriai nustatomas tikras diabetas, kai gimsta stambus naujagimis, vaikas nuo vaikystės turi problemų su antsvoriu ar suserga diabetu.

„Bėda ta, kad moteris jokių simptomų nejaučia, todėl diagnozę gali parodyti tik tyrimas. Lietuvoje ilgai laikytasi nuostatos, kad nebūtina atlikti gliukozės toleravimo mėginio moterims, kurios neturi rizikos veiksnių: antsvorio, cukriniu diabetu sergančių šeimos narių, yra pagimdžiusios stambius naujagimius ar turėjo priešlaikinį gimdymą. Deja, ir be jokio rizikos veiksnio apie 20 proc. moterų tyrimų metu atrandamas nėščiųjų diabetas.

Dėl tokios nuostatos pas mus šios moterys patenka labai vėlai – 30-34-tą savaitę, kai labai padidėjusi rizika vaisiaus komplikacijoms. Todėl pagal paskutines rekomendacijas gliukozės kiekis nėščiosioms pirmą kartą turi būti ištirtas pirmojo vizito pas gydytoją metu (atliekamas paprastas tyrimas), o 24-tą nėštumo savaitę visoms nėščioms moterims būtina atlikti gliukozės toleravimo mėginį. Jeigu gydytojas jo neskiria, moteris pati turi jo pareikalauti, nes nuo to priklauso tolesnis vaisiaus vystymasis, nėštumo eiga, vaikučio ateitis ir pačios moters sveikata“, – ragino G.Naskauskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką