Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 29d. 09:46

Vaizdo pamoka: kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą ištikus nelaimei?

Dirbtinis kėvpavimas
123RF.com nuotr. / Dirbtinis kėvpavimas

Visi turime tam tikrų žinių apie tai, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Tačiau jeigu susidurtume su situacija, kai jos prireiktų realiai, ar žinotumėte nuo ko pradėti?

VšĮ „Svarbus žingsnis“ lektorius Oskaras Medzevičius jau devynerius metus moko žmones, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Taip, patarimai pravers visais gyvenimo atvejais, tačiau vasaros metu, kai padaugėja nelaimingų atsitikimų, – ypač.

„Kiekvienai žmogaus ląstelei labai svarbus deguonis, tačiau bene labiausiai jis būtinas smegenims, kurios, negavusios deguonies, miršta apytiksliai per 6 minutes“, – sako O.Medzevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Oskaras Medzevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Oskaras Medzevičius

Tikėtis, kad medikai suspės atvykti per tokį trumpą laiko tarpą, ne visada galime, štai kodėl labai svarbu žinoti pradinio gaivinimo žingsnius, kad pagelbėtume nelaimės ištiktam žmogui.

„Pradinio gaivinimo metu mes turime tiekti deguonį smegenims oro įpūtimais ir imituoti širdies darbą paspaudimais, kad palaikytume gyvybinių organų darbą ir galėtume perduoti nukentėjusįjį patyrusiems medikams“, – pasakojo O.Medzevičius.

Specialistas sako, kad įvykus nelaimei visų pirma reikia:

  • Patikrinti, ar žmogus kvėpuoja, ar yra be sąmonės. Tai daroma labai paprastai – reikia žmogų pajudinti, pakrutinti. Jeigu matome, kad žmogus nekvėpuoja, tuomet dedame delno pagrindą ant kaktos ir atlošiame galvą.
  • Kodėl tai reikia padaryti? Labai dažnai žmogus negali kvėpuoti, nes ant kvėpavimo takų užkrentą liežuvio šaknis. Taip oras patenka daug sunkiau, todėl atlošus galvą žmogui bus daug lengviau kvėpuoti.
  • Tada pasilenkite prie žmogaus taip, kad jūsų akies kraštas būtų ties jo burna. Akis – viena jautriausių vietų, ir jūs jausite, jeigu žmogus kvėpuos, pūs orą. Taip pat galėsite išgirsti, o nukreiptos akys į žmogaus krūtinės ląstą leis pastebėti, ar ji kilnojasi.
  • Jeigu suskaičiavus iki 10-ties žmogus nepradeda kvėpuoti, tuomet reikėtų iškart iškviesti medikus ir pradėti gaivinti nukentėjusįjį. Medikai yra apmokyti ir jie jums gali netgi telefonu suteikti visą informaciją, kaip turėtumėte gelbėti žmogų ar palaikyti jo gyvybę, kol jie atvažiuos.
  • Kaip gaivinti žmogų? Visų pirma, žmogus turi gulėti ant kieto pagrindo. Ant lovos gaivinimas jokiu būdu neatliekamas, nes tai nėra efektyvu. Tada reikia apnuoginti krūtinės ląstą, kad gelbėjimui netrukdytų drabužiai bei dėti delno pagrindą tarp spenelių per vidurį (pačios rankos turi būti sukryžiuotos viena ant kitos ir stipriai užgulti ant žmogaus).
  • Pradėkite nuo 30 paspaudimų, kuriuos reikia atlikti greitu tempu tris kartus garsiai skaičiuojant iki 10-ties, kad nesusimaišytumėte ir išlaikytumėte ritmą.
  • Kiek giliai spausti? Reikėtų paspaudimus gilyn daryti 5 cm arba 1/3 krūtinės ląstos aukščio. Beje, lektorius O.Medzevičius pabrėžia, jog labai dažnai gaivinimo metu lūžta šonkauliai, tačiau to bijoti nereikėtų – kur kas svarbiau išgelbėti žmogų.
  • Po 30 paspaudimų darome 2 įpūtimus, kuriuos taip pat turite atlikti labai greitai, t. y. ne ilgiau kaip per 5 sekundes. Tai labai svarbu, kadangi smegenys, negavusios deguonies laiku, gali apmirti.
  • Kaip daryti įpūtimus? Atloškite galvą, kad pakiltų liežuvio šaknis, užspauskite nosį, pražiodinkite burną ir padarykite du įpūtimus taip, kad pakiltų krūtinės ląsta.
  • Gaivinkite žmogų tol, kol atvažiuos greitosios pagalbos medikai (svarbu: nesustokite tol, kol jie perims nukentėjusįjį); kol žmogus atsigaus; ir trečias variantas – kol patys pavargsite. Ir svarbiausia, kaip tikina Oskaras Medzevičius, niekada nenuleiskite rankų!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką