Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Vyrai rečiau tiriasi dėl prostatos vėžio, ekspertai ragina nedelsti

Pastaruoju metu vyrai vis vangiau prevenciškai tiriasi dėl prostatos vėžio, gerokai sumažėjo konsultacijų ir atliekamų biopsijų skaičius. Tai lemia, kad kai kuriais atvejais vis jaunesniems, o kai kuriais – vyresniems vyrams diagnozuojama ši onkologinė liga. Tad Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) ir Nacionalinio vėžio instituto medikai ragina vyrus dažniau atverti gydymo įstaigų duris, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vizitas pas gydytoją
Vizitas pas gydytoją / 123RF.com nuotr.

Pasaulyje 2020 m. buvo nustatyti 1,4 mln. naujų prostatos vėžio atvejų ir užfiksuota 375 tūkst. mirčių. Susirgimai prostatos vėžiu sudarė 7 proc. visų onkologinių susirgimų pasaulyje imant abi lytis kartu ir 14 proc. visų susirgimų imant vyrus.

POLA prezidento Pauliaus Rakščio teigimu, prostatos vėžys yra viena grėsmingiausių ligų vyrams ir vis dažniau diagnozuojama jaunesniems.

„Vyrus skatiname reguliariai tirtis prevenciškai, nelaukti kokių nors organizmo ženklų. Lietuvoje jau daugybę metų galima pasinaudoti nemokamomis prevencinėmis vėžio patikros programomis. Viena jų – prostatos (priešinės liaukos) vėžio prevencinė programa, skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų ir nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Tai nieko nekainuoja, reikia tik nuvykti į gydymo įstaigą“, – sako P.Rakštys.

PSA tyrimą kiekvienas 45 metų sulaukęs vyras turėtų atlikti kartą per metus, o sulaukęs 50 metų – 2 kartus per metus.

Pasak jo, jei žmogus jaučiasi blogai ir nepatenka į minėtas amžiaus grupes, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris atlikęs reikiamus tyrimus, siųs tolesnei konsultacijai pas gydytoją specialistą.

Vyrams periodiškai atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia konsultuotis pas urologą, o jis, prireikus, atlieka priešinės liaukos biopsiją.

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja, kad PSA tyrimą kiekvienas 45 metų sulaukęs vyras turėtų atlikti kartą per metus, o sulaukęs 50 metų – 2 kartus per metus.

Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas, gydytojas urologas onkologas Albertas Ulys tvirtina, kad priešinės liaukos vėžys Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, yra dažniausia vyrų onkologinė liga.

„Kai kuriais atvejais prostatos vėžio pacientų diapazonas linksta į senėjimo, kai kuriais – į jaunėjimo pusę. Vis dėlto svarbiausia ne tai – jaunėja ar senėja pacientai. Didžiausia problema yra tai, kad vyrai per mažai dalyvauja prevencinėse programose, kurios padeda laiku kliniškai nustatyti šią grėsmingą ligą“, – sako A.Ulys.

Svarbu nepamiršti, kad kuo anksčiau diagnozuojami onkologiniai susirgimai, tuo daugiau galimybių žmogus turi pasveikti.

„Deja, pastebime, kad vyrai vangiau dalyvauja prevencinėse prostatos vėžio patikros programose, gerokai sumažėjo konsultacijų ir atliekamų biopsijų skaičius. NVI turi pačias didžiausias galimybes ir naujausią įrangą prostatos vėžiui diagnozuoti, tad svarbu nedelsti ir kreiptis“, – sako A.Ulys.

Lietuvoje 2015 m. buvo nustatyti 2967 nauji priešinės liaukos vėžio atvejai (sergamumo rodiklis – 221,8 atv. / 100 000 gyventojų) ir tai sudarė apie 32 proc. visų vyrams diagnozuojamų onkologinių susirgimų. Tarp mirčių nuo vėžio priešinės liaukos vėžys buvo antra pagal dažnumą mirties priežastis vyrams ir 2015 m. sudarė apie 12 proc. visų vyrų mirčių nuo vėžio. 2015 m. nuo šio vėžio mirė 544 vyrai (mirtingumo rodiklis – 40,7 atv. / 100 000 gyventojų).

Priešinės liaukos vėžio sergamumo rodikliai Lietuvoje yra didesni nei Europos Sąjungos vidurkis, bet susirgusiųjų išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, yra geri. Penkerių metų išgyvenamumas susirgus priešinės liaukos vėžiu Lietuvoje – 97,2 proc.

Nustačius priešinės liaukos vėžį I stadijos, penkerių metų išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje siekia 100 proc., t. y. visi onkologiniai ligoniai, kuriems ši liga buvo nustatyta I stadijos, išgyveno mažiausiai penkerius metus po diagnozės. Daugiau kaip pusė visų prostatos vėžio atvejų Lietuvoje diagnozuojamos ankstyvos I ir II stadijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius