Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kandidatė į 15min.lt žurnalistų mokyklą. Jaunimo nedarbas Lietuvoje: šansą turi kiekvienas, norą – ne visi

Nuotraukos pavadinimas
Nuotraukos pavadinimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos jaunimo nedarbo rodikliai ketverius metus buvo tarp blogiausių Europoje. Taigi, ar galima rasti nors šiek tiek pozityvumo čia? Galbūt būsiu nepopuliari, išsakydama savo...

Lietuvos jaunimo nedarbo rodikliai ketverius metus buvo tarp blogiausių Europoje. Taigi, ar galima rasti nors šiek tiek pozityvumo čia? Galbūt būsiu nepopuliari, išsakydama savo nuomonę, bet neverkšlensiu, kad Lietuvoje jaunimas turi miglotas darbo perspektyvas.

O pradėsiu nuo to, kad skaičiai kalba patys už save. Pagal Europos Komisijos ,,Eurostat“ surinktus duomenis, jaunimo nedarbas Lietuvoje mažėjo sparčiausiai Europos Sąjungoje – nuo 33,1 iki 25,6 proc., lyginant liepos mėnesio 2011 ir 2012 metų duomenis. Tai reiškia, kad šiuo klausimu esame visa galva aukščiau už Airiją, Latviją, Graikiją, Ispaniją, tačiau tobulėti ir stengtis visada yra kur ir šie skaičiai, žinoma, neturi būti riba. Mažėjantį jaunimo nedarbą lėmė sėkmingi Vyriausybės bei kitų institucijų įgyvendinti projektai. Lietuvos darbo birža jaunimo užimtumo didinimui įgyvendino iš Europos socialinio fondo finansuotą projektą „Būk aktyvus darbo rinkoje”. Jo metu įdarbinti 6123 jaunuoliai. Vyriausybės iniciatyva galioja „Sodros“ mokesčių lengvatos darbdaviams, kurie įdarbina pagal darbo sutartį darbo patirties neturintį žmogų – tokiu atveju socialinio draudimo įmoka sumažinama nuo 31 procento iki 7,7 procento.

Ūkio ministerija, siekdama skatinti visų asmenų, tarp jų ir jaunimo, verslumą ir savarankišką užimtumą kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ organizuoja verslumo skatinimo ir savarankiško užimtumo renginius „Versli Lietuva“ bei kitas verslumą skatinančias iniciatyvas. Renginių metu pristatomos ir paaiškinamos smulkiojo verslo kūrimo sąlygos Lietuvoje, įkvepiančios verslo sėkmės istorijos, vienoje vietoje ir koncentruotai pateikiama visa informacija, susijusi su verslo pradžia ir jo plėtra.

Reikėtų paminėti ir tai, kad nuo šių metų rugsėjo 1 dienos norintieji pradėti savo verslą, galės steigti naujos teisinės formos įmonę – mažąją bendriją. Jaunimui tai ypač aktualu, nes išvengiama sudėtingo įmonės steigimo bei didelių išlaidų. Ir tai tik keletas pavyzdžių, kaip mūsų valdžia prisideda prie jaunimo verslumo bei įdarbinimo skatinimo.

O ką mūsų šalies jaunimas pasiryžęs padaryti, kad sukurtų savo verslą ar būtų įdarbintas norimoje kompanijoje? Šansas suteikiamas kiekvienam, o toliau kalbama apie didelį norą ir stiprią motyvaciją kažką pasiekti gyvenime. Ir nereikia galvoti, kad baigę universitetą, kolegiją ar kitą mokymo įstaigą užsitikrinsite vietą po saule.

Paanalizuokite, kiek investavote į save studijų metais, kad darbdavys norėtų jus įdarbinti, kiek išnaudojote universitetinės praktikos galimybę, siekdamai ne vien parašo po dokumentais. Galų gale pabandykime įsijausti į darbdavio poziciją, kuomet jaunimas, neturintis patirties ir būdamas nekompetetingas, kelia aukštus reikalavimus ne tiek sau, kiek darbdaviui. Čia susiduriama su realybės pajautimo stoka. Tačiau jei rodomas didelis entuziazmas, noras bei gebėjimas mokytis, potencialas – neabejotinai darbdavys įdarbins, nes dar neteko sutikti įmonės vadovo, kuris būtų nusistatęs prieš jauną žmogų.

Verta stengtis pačiam nelaukiant, kol viskas bus patiekiama ant lėkštutės. Svarbiausia, nepraleisti progos krautis neįkainojamą patirtį, žinias, užmegzti naudingas pažintis. Nebijoti kurti kažką savo – niekas per galvą neduos, tam ir reikalingi įvairūs startup’ai, kad paskatinti jaunuosius verslininkus kurti pridėtinę vertę patiems. Žinoma, žengti pirmą žingsnį – sunku, tačiau būtina, norint dirbti mylimą darbą.

 

 

Deimantė Lekavičiutė

 

KANDIDATĖ Į 15MIN.LT ŽURNALISTŲ MOKYKLĄ

Daugiau apie 15min.lt žurnalistų mokyklą ir kaip tapti jos mokiniu rasite čia. Paskubėkite ir patekite tarp geriausiųjų. Registruokitės jau dabar!

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt