Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pabėgėlių teise besidomintys studentai inscenizavo teismo procesą

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Patikėti prieglobsčio prašytojo iš Irako istorija ar išsiųsti neprašytą svečią atgal į jo valstybę - tokią dilemą stengėsi išspręsti šeštadienį vykusio teismo proceso inscenizacijos dalyviai.

Patikėti prieglobsčio prašytojo iš Irako istorija ar išsiųsti neprašytą svečią atgal į jo valstybę - tokią dilemą stengėsi išspręsti kovo 26 d. vykusios teismo proceso inscenizacijos dalyviai. Inscenizacijos tema - pabėgėlių teisė, taigi improvizuotoje teismo salėje susitiko irakiečiui prieglobsčio prašytojui Masud Saidi bei išgalvotai Teislandijos valstybei atstovaujantys jaunieji Lietuvos teisininkai - Vilniaus universiteto bei Mykolo Romerio universiteto teisės studentai.

Prieglobsčio prašytojo atstovai dėstė dvidešimtmečio jaunuolio M. Saidi gyvenimo faktus: vertėjavimą JAV kariniame dalinyje Irake, grasinančius raštelius iš Al Qa‘eda grupuotės, pabėgimą iš Irako, gyvenimą Turkijos ir Graikijos pabėgėlių centruose bei galų gale atvykimą į Europos Sąjungos narę Teislandiją. Jų teigimu, Irake tebesitęsia neramumai tarp vyriausybės ir ekstremistų pajėgų, taigi žmogui ten grįžti būtų nesaugu. Tuo tarpu Teislandijos vyriausybės atstovai ieškojo prieštaravimų irakiečio pasakojime ir abejojo pateiktų aplinkybių tikrumu, nurodė vis gerėjančią padėtį Irako provincijoje Kurdistane ir galimybę apsigyventi ten bei nesutiko su ponui Saidi gresiančio pavojaus pagrįstumu. Nors situacija ir prieglobsčio prašytojo asmuo išgalvoti, diskusijos virė nė kiek ne prasčiau nei tikrose teismo salėse.

Karštas komandų kovas stebėjo, vertino ir komentavo garbi teisėjų kolegija: Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) atstovė Lietuvoje Renata Kuleš, buvęs JTVPK atstovas Lietuvoje Vladimiras Siniovas, MRU tarptautinės humanitarinės teisės dėstytojas, prof. dr. Justinas Žilinskas, VU dėstytojas, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjas Irmantas Jarukaitis, MRU pabėgėlių teisės dėstytoja, prof. dr. Lyra Jakulevičienė, MRU žmogaus teisių ir pabėgėlių teisės dėstytojas, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos advokatas, doc. dr. Laurynas Biekša, Migracijos departamento prie LR VRM Prieglobsčio reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas Viktor Ostrovnoj ir kt. Taikliais klausimais teisėjai bandė komandų pasiruošimą ir sugebėjimą išsisukti iš kritinių situacijų („ar žinote, pagal kokį kalendorių skaičiuojami mėnesiai Irake?"), tikrino jų pabėgėlių teisės bei tarptautinės viešosios teisės žinias („ką daryti, jei ES Kvalifikavimo direktyva prieštarauja Ženevos konvencijai dėl pabėgėlių statuso?"), o renginiui pasibaigus apžvelgė pagrindines dalyvių klaidas ir davė naudingų patarimų, padėsiančių studentams tobulėti.

Dalyvauti teismo inscenizacijoje panoro per 40 šalies studentų. Konkursas vyko dviem etapais: pirmiausia dalyviai rengė kiekvieną iš ginčo šalių palaikančias rašytines pozicijas, o geriausiai tą padariusios komandos buvo pakviestos dalyvauti žodiniame bylos nagrinėjime. Šiame etape buvo vertinamas dalyvių sugebėjimas nurodyti pagrindinius bylos teisinius aspektus ir išdėstyti juos nuoseklia ir logiška struktūra, pateikiamų argumentų aiškumas ir pagrįstumas, naudojamų teisinių ir faktinių informacijos šaltinių išsamumas ir tinkamumas bei oratoriniai įgūdžiai, kalbos stilius ir įtaigumas. Pasibaigus įtampos kupinam konkurso finalui ir sudėjus visus žodinės ir rašytinės dalies vertinimo taškus paaiškėjo, jog nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto studentų komanda „Mulysa-I", kurią sudarė Aistė Armonaitė, Jolita Radzvilavičiūtė ir Gediminas Jonys. Antroje vietoje liko Mykolo Romerio universiteto komanda „GInES" ir jos narės Gita Gajauskienė, Inga Ivanovaitė, Sandra Staniulytė ir Evelina Šilinytė. Prizinių vietų laimėtojai apdovanoti kuprinėmis, puodeliais ir ekologiškais medžiaginiais maišeliais su LRKD simbolika, o visi kiti konkurso dalyviai prisiminimui gavo elegantiškus LRKD tušinukus. Specialius prizus pirmąją vietą užėmusiai komandai įteikė ir JTVPK atstovė.

„Labai džiaugiamės, kad dalyvavome šiame konkurse, - tvirtino antrąją vietą užėmusios komandos narės. - Mums tai buvo pirma tokio pobūdžio patirtis, taigi esame labai dėkingos teisėjams už pastabas ir neabejojame, kad kitą kartą panašiame konkurse pasirodysime kur kas geriau." Dalyviai vienbalsiai tvirtino ruošdamiesi konkursui gerokai pagilinę pabėgėlių teisės žinias bei susidomėję šios universitetuose privalomai nedėstomos teisės srities problemomis.

Šį teismo proceso inscenizacijos konkursą organizavo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, vykdydama Europos pabėgėlių fondo 2010 m. metinės programos lėšomis finansuojamą projektą „Pabėgėlių paramos centras". Šiuo konkursu buvo siekiama paskatinti šalies teisės studentus, būsimus teisininkus, domėtis pabėgėlių teise, geriau suprasti pabėgėlio statuso ir papildomos apsaugos teisinį apibrėžimą bei suteikimo pagrindus, tikintis, kad tokiu būdu bus išugdyti kompetentingi šios teisės srities specialistai bei geriau prieglobstį gavusių asmenų padėtį suprantantys visuomenės nariai. Studentų teismo proceso inscenizacijos įvairiomis temomis rengiamos visame pasaulyje ir yra visuotinai pripažįstamos kaip vienas iš geriausių teisės studentų švietimo būdų. Inscenizaciją pabėgėlių teisės tema Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija organizavo jau antrą kartą ir tikimasi, jog šis konkursas taps tradiciniu, o jo dalyvių skaičius dar labiau augs.

Komentarai
Temos Pabėgėliai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt