Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 24d. 08:47

Ar dopingas neaplenkė ir krepšinio?

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka

Įsijungus NBA varžybas ar tuo labiau žiūrint įspūdingiausių epizodų dešimtukus galima apstulbti, kokiais greičiais ir šuoliais pasižymi šios lygos krepšininkai.

Įsijungus Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) varžybas ar tuo labiau žiūrint įspūdingiausių epizodų dešimtukus galima apstulbti, kokiais greičiais ir šuoliais pasižymi šios lygos krepšininkai. Susimąstai, ar visa tai milžiniško įdirbio ir pastangų dėka? Ar tai genuose užkoduotos savybės, o gal yra kažkas kita?

Pastarosiomis dienomis JAV sporto žiniasklaidoje gausu įrašų ne tik apie lygos konferencijų finalų batalijas, tačiau dažnai galima aptikti ir samprotavimus apie neleistinų preparatų vartojimą tarp lygos krepšininkų, jų paplitimą bei mastą.

Viskas prasidėjo Gegužės 16-ąją, kai vienoje Čikagos „Bulls” treniruotėje Derrickas Rose‘as „ESPN The Magazine” žurnalistui pripažino įdomų faktą. Žurnalistui paprašius „Bulls” lyderio įvardinti skaičių nuo 1 iki 10, kuris, pasak jo, geriausiai apibūdintų draudžiamų preparatų paplitimą lygoje, D.Rose‘as atsakė:

„Septyni. Tai didelė problema. Blogai, kai vienas žaidėjas neleistinai pranašesnis už kitą.”

To paties klausimo paklausus Majamio „Heat” lyderio Dwyane‘o Wade‘o atsakymas buvo kitoks:

„Nemanau, jog lygoje yra panašių problemų. Man niekada su tuo neteko susidurti.”

Atsakymai skirtingi, tačiau, kur slypi tiesa?

Alyvos į ugnį pilstelėjo pats D.Rose‘as. Prieš keletą dienų duotame interviu paneigęs savo žodžius dešimčiai jį apsupusių reporterių.

„Atsižvelgdamas į citatą „ESPN The Magazine” žurnale, aš nepamenu kada nors tai sakęs, taip pat neprisimenu tokio klausimo. Jei tai buvo mano atsakymas į kokį nors klausimą, aš tikriausiai teisingai nesupratau klausimo. Kitaip tariant, nemanau, jog NBA lygoje yra problema dėl draudžiamų preparatų vartojimo.”

Neabejotinai šie žodžiai dar labiau įkaitino visus konspiracinių teorijų mėgėjus sporto žurnalistų bei krepšinio aistruolių tarpe. Vienaip ar kitaip jau seniai lygos užkulisiuose puse lūpų buvo kalbama apie šią problemą.

NBA lyga yra didžiulis, gilias tradicijas turintis sporto ir pramogų verslas, kuriame sukasi milžiniški pinigai. Konkurencija negailestinga, reikalavimai nemažesni. Galima neabejoti, jog kartais tai priveda prie alternatyvių priemonių norint nelikti už borto.

Dėl draudžiamų preparatų vartojimo suspenduotų NBA krepšininkų sąrašas nedidelis, tačiau sugautųjų pasiteisinimai gali kelti abejonių, ar lyga tinkamai ir atsakingai su tuo kovoja, o gal tie keli nelaimėliai tebuvo atpirkimo ožiai?

Juk JAV profesionalaus sporto pasaulyje dopingo vartojimo problema daugelyje kitų sporto šakų žymiai ryškesnė nei krepšinyje. Galima svarstyti, jog tie reti sugautieji galėtų būti puikūs pavyzdžiai, kaip lyga sėkmingai tvarkosi su panašiomis problemomis. Sąrašas trumpas, o pagautieji griežtai baudžiami, tarsi galima pamanyti, jog Davidas Šternas, NBA lygos komisaras, savo kieta ranka prispaudė bet kokius kanalus plisti šiai piktžolei savo nuosavame darže.

Realybė gali būti kitokia. Pripažinkime, jeigu beisbole, amerikietiškame futbole, dviračių sporte, plaukime, lengvojoje atletikoje dopingo vartojimo problema yra ryški, tai kodėl krepšinyje to negalėtų būti. Pažvelgus į NBA krepšininkus, o ypač į tokius atletus kaip Lebronas Jamesas, Dwightas Howardas ar Kobe Bryantas, reikia pripažinti, jog fizinė šių krepšininkų jėga yra milžiniška. Kažkada lygos prezidento ištarti žodžiai, jog krepšinyje dopingo suteikiami privalumai nenaudingi, kelia šypseną. Šiandien profesionaliame krepšinyje jau sunku sutikti didele fizine jėga nepasižyminčių krepšininkų.

Prieš rašydamas šią pastraipą noriu patikslinti, jog aš tikrai nesakau, kad mano paminėtas krepšininkas vartoja draudžiamus preparatus. Tai tik pasvarstymai kas būtų, jeigu būtų. Įsivaizduokime, kas būtų, jeigu tokio lygio žvaigždė, kaip K.Bryantas, patektų į tą juodąjį dopingą vartojusių žaidėjų sąrašą. Ne vieną kartą D.Sterno paminėti planai gerinti lygos įvaizdį staiga subliukštų, kaip vaniliniai ledai karštą vasaros dieną. Svarbiausio NBA lygos krepšininko veidas šmėžuotų viso pasaulio žiniasklaidoje labai nuviliančiame kontekste. Lygos rungtynių transliuotojai netektų milijonų akių, besitikinčių prie televizoriaus ekranų išvysti savo dievuką. Mažiau akių – mažiau pinigų. Akivaizdu, jog NBA lyga negalėtų sau leisti tokios prabangos.

Reziumuojant belieka pripažinti, jog paprastam krepšinio mėgėjui tai, kas vyksta komandų persirengimo kambariuose ar klaidžiuose lygos institucijų koridoriuose, yra nepasiekiama. Paprastai žmonės, susidūrę su panašia informacija, apie dopingą ir visa, kas su tuo susiję, kalba labai nenoriai. Todėl, jei vos trečius metus lygoje žaidžiantis D.Rose‘as išdrįso aiškiai įvardinti šios problemos mastus, galima tik stebėtis šio jauno žmogaus drąsa. Vienaip ar kitaip, net jei tie žodžiai, išspausdinti viename didžiausių JAV sporto leidinių, yra sukurti „iš oro”, tai tik davė peno apmąstymams problemos, kuri opi viso pasaulio profesionaliame sporte.

Algimantas Bružas | NBABlog.lt

Scanpix/AFP nuotr.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt