Dviese jaukiau
Auginti papūgėles buvo V.Bartušo ir jo partnerio sprendimas, priimtas dar iki pandemijos.
„Prieš pasiimdami jas į namus atlikome savotišką tyrimą, nes dažnai šie paukščiai yra asocijuojami su trumpa gyvenimo trukme. Bet tai yra netiesa, – pasakojo menininkas. – Vis dėlto nusprendėme pasiimti porą, nes manoma, kad taip jos jaučiasi laimingesnės ir ilgiau gyvena.“
Augintinėms vardas Ki ir Vi suteiktas neatsitiktinai – šie skiemenys veikia ir kaip komanda: „Jeigu pašauki „Kivi“, tai jos atskrenda abi iškart!“
Solistas pasidalino ir paukščių dresavimo užkulisiais. Jo teigimu, svarbiu faktoriumi tampa tai, kokioje aplinkoje – su žmogumi ar be jo – paukštelis išsirita.
„Gimusios netoli žmonių, jos elgiasi drąsiai, pasiduoda komandoms, o mūsiškės yra baikštesnės, bet dresiruoti vis tiek pavyksta. Tam pasitarnauja kąsnelis. Pavyzdžiui, ištiesiame pirštą prie narvelio, kad jos ant to piršto nutūptų. Jeigu pavyksta tai padaryti, įteikiame skanuką. Tokiu būdu jos pas mus gali laisvai skraidyti po visą butą.“
Moka atkartoti durų girgždesį
Viena iš banguotųjų papūgėlių ypatingųjų savybių yra gebėjimas kalbėti. Tiesa, pasak pašnekovo, daugiau šansų, kad jos išmoks tai daryti, yra, jeigu gyvena ne poromis: „Dažniausiai jos kalbasi tarpusavyje.“
„Šiaip jos atkartoja tą, ką girdi aplinkoje. Ki ir Vi moka atkartoti girgždančių durų garsą“, – sakė V.Bartušas ir pridūrė, kad papūgėlės paprastai gali išmokti iki 130 skirtingų frazių.
Ki ir Vi – muzikos kritikės
V.Bartušas yra ne tik kontratenoras, bet ir kompozitorius, kuriantis elektroninę muziką. Į ją jis integruoja klasikinio vokalo fragmentus.
Jeigu joms patiko, tai žmogui taip pat turėtų suveikti.
Ki ir Vi V.Bartušui yra vienos pirmųjų muzikos kritikių. Grojant autorių trio, Pauliaus Ramono, solistės Viktorijos Šedbaraitės ir V.Bartušo, ambient stiliaus albumo „Tylios pievos“ muzikai, papūgėlės nurimo: „Jeigu joms patiko, tai žmogui taip pat turėtų suveikti.“
„Dabar ruošiuosi festivaliui „Naujoji operos akcija“, kuriame bus pristatomas muzikinis performansas „Sporto grupė“. Man reikės atlikti ariją pentatonikoje, t.y. dermėje, kuri asocijuojasi su Rytais. Ši muzika labai skiriasi nuo neretai greitos vakarietiškos klasikos, kaip antai Antonio Vivaldi. Jo besiklausant Ki ir Vi pradeda šokinėti po narvelį“, – pasakojo menininkas.
Mielos mokytojos
Ki ir Vi V.Bartušą išmokė nemažai dalykų. Pavyzdžiui, kantrybės.
„Jas priglaudėme iš jų nelabai mokėjusių prižiūrėti šeimininkų, tad pradžioje jos buvo itin baikščios, sunkiai prisileido mus artyn. Net ir dabar būna, kad išvažiavus ir grįžus po savaitės, jos jau nebežiūri į mane, reikia daugiau kartų pakviesti. Kantrybė išlaikant ryšį su augintiniu labai panaši į tą, kurios prireikia mokantis partijų“, – 15min pasakojo solistas.
Pagalvojau, kad reikėtų neatsilikti nuo savo naminių gyvūnėlių.
Be to, rūpestis augintinėmis priminė, kad rūpestis savimi – ne mažiau svarbi gyvenimo dalis.
„Priglaudęs jas pastebėjau, kad pasikeitė mano mityba. Pradžioje mes su partneriu labai stengėmės sužinoti, kaip jas auginti sveikai. Tad jų racione kasdien turi būti įvairių daržovių, kurios turi būti dar ir susmulkintos. Taigi vieną dieną pažiūrėjau į savo pusryčių lėkštę su bulka, sviestu ir sūriu, o štai Ki ir Vi valgė sutrintą kiaušinuko trynį, salotytes ir viskas dar buvo pabarstyta cinamonu. Taigi pagalvojau, kad reikėtų neatsilikti nuo savo naminių gyvūnėlių.“